vytopené auto na ulici

Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

22. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

Havarijné poistenie pomôže najlepšie

Havarijné poistenie  kryje škody na vašom vozidle. Spôsobené môžu byť napríklad manuálne, keď zle otvoríte dvere alebo auto oškriete o obrubník. Okrem toho sa poistenie zaoberá aj živelnými udalosťami. Vaše auto kryje v prípade silného vetra, krupobitia, bleskov, záplav či povodní.


Zmeny počasia a jeho výkyvy spôsobujú rôzne problémy. Popadané stromy vedia zničiť nielen čelné sklo, ale aj celú strechu. Je preto dôležité, aby ste boli v takýchto prípadoch dobre chránení.Výhodou havarijného poistenia je, že auto kryje komplexne. Okrem živelných udalostí ho využijete aj na iné škody, ktoré vznikli napríklad vaším alebo cudzím zavinením. Použiť ho dokážete aj v prípade vandalizmu alebo krádeže.


Hoci havarijné poistenie nie je povinné zo zákona,  rozhodne sa oplatí, hlavne novým alebo stredne starým autám.


K najväčším benefitom  havarijného poistenia sa radia:


 • vysoké limity krytia – často vyššie, ako pripoistenia k PZP,

 • široká škála rizík,

 • sami si vyberáte, či chcete spoluúčasť alebo nie,

 • výška spoluúčasti pri živelných pohromách sa pohybuje na vysokých úrovniach,

 • kvalitné asistenčné služby.


Spoluúčasť je pri havarijnom poistení diskutovanou témou. Neexistuje však na ňu žiadna správna alebo nesprávna odpoveď. Poistenie bez nej je síce drahšie, no výhodnejšie. Pri nehode alebo iných škodách nemusíte zo svojho  doplácať vôbec nič.


Poistenie so spoluúčasťou vyzerá výhodne, pretože má nižšiu cenu. Lacnejšie je ale len dovtedy, kým sa nestane nešťastie. Následne budete doplácať určitú časť, ktorá sa odvíja od zmluvy. Spoluúčasť je určená v percentách. Spravidla ide o 10 – 15 %.

Pripoistenie k PZP je tiež výhodné

Druhou možnosťou je pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. Každý určite vie, že PZP kryje škody na vozidlách ostatných účastníkov dopravnej nehody. Inak povedané, kryje vás pred platením škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy.


Výhodou je, že k PZP si viete vybaviť rôzne pripoistenia. Takéto možnosti využijú všetci vodiči bez havarijného poistenia. Na pripoistenie nemusíte vytvárať novú zmluvu. Dá sa vybaviť aj dodatočne, z pohodlia domova.


Výber pripoistení je široký. Každá poisťovňa vám poskytne niečo iné. Živelné udalosti sú ale základom.


Nevýhodou pripoistenia k PZP je, že kryje len to, čo si poistíte. Znamená to, že vozidlo nie je poistené komplexne, ako pri havarijnom poistení. 


Rada odborníka

PZP pripoistenia nemajú také vysoké krytie ako kasko. Nižšie poistné limity znamenajú, že pri škodách vám  nemusí byť vyplatené úplne všetko. Niektoré poisťovne majú limit do 500 €, čo vám nebude stačiť ani na opravu čelného skla.

Verejný prísľub

Treťou možnosťou je verejný prísľub poisťovne, čo predstavuje určitý bonus alebo benefit, ktorý vám inštitúcia poskytne. Vďaka tomu nemusíte živel pripoisťovať. Stačí si len vybaviť klasické poistenie.

Ak by sa niečo stalo, poisťovňa vám musí poistnú škodu vyplatiť, a to aj bez toho, aby bola zapísaná v zmluve.


Ak chcete využiť verejný prísľub, je dôležité sledovať jednotlivé ponuky poisťovní a to, čo vám poskytujú. Porovnajte si ich a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia.


Aké živelné udalosti kryjú poisťovne?

Poisťovne kryjú viaceré živelné udalosti. Všetko sa odvíja od toho, kde ste si poistenie vybavili. 


Spravidla však ide o rovnaké udalosti, a to:


 • povodeň a záplava,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie a zosuv pôdy,

 • požiar a výbuch,

 • atmosférické zrážky,

 • ťarcha snehu alebo ľadu,

 • krupobitie víchrica, hurikán, 

 • pád lavíny, zrútenie skál.

Ochráňte sa pred živelnými udalosťami

Živelné udalosti predstavujú problém, proti ktorému sa nedá ľahko ochrániť. Z toho dôvodu si vyberte  výhodné poistenie alebo pripoistenie, ktoré vás bude kryť v akejkoľvek situácii. Porovnajte si  jednotlivé možnosti a zvoľte si najvýhodnejšiu ešte dnes.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú ťažkosti.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.