vytopené auto na ulici

Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

22. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

Havarijné poistenie pomôže najlepšie

Havarijné poistenie  kryje škody na vašom vozidle. Spôsobené môžu byť napríklad manuálne, keď zle otvoríte dvere alebo auto oškriete o obrubník. Okrem toho sa poistenie zaoberá aj živelnými udalosťami. Vaše auto kryje v prípade silného vetra, krupobitia, bleskov, záplav či povodní.


Zmeny počasia a jeho výkyvy spôsobujú rôzne problémy. Popadané stromy vedia zničiť nielen čelné sklo, ale aj celú strechu. Je preto dôležité, aby ste boli v takýchto prípadoch dobre chránení.Výhodou havarijného poistenia je, že auto kryje komplexne. Okrem živelných udalostí ho využijete aj na iné škody, ktoré vznikli napríklad vaším alebo cudzím zavinením. Použiť ho dokážete aj v prípade vandalizmu alebo krádeže.


Hoci havarijné poistenie nie je povinné zo zákona,  rozhodne sa oplatí, hlavne novým alebo stredne starým autám.


K najväčším benefitom  havarijného poistenia sa radia:


 • vysoké limity krytia – často vyššie, ako pripoistenia k PZP,

 • široká škála rizík,

 • sami si vyberáte, či chcete spoluúčasť alebo nie,

 • výška spoluúčasti pri živelných pohromách sa pohybuje na vysokých úrovniach,

 • kvalitné asistenčné služby.


Spoluúčasť je pri havarijnom poistení diskutovanou témou. Neexistuje však na ňu žiadna správna alebo nesprávna odpoveď. Poistenie bez nej je síce drahšie, no výhodnejšie. Pri nehode alebo iných škodách nemusíte zo svojho  doplácať vôbec nič.


Poistenie so spoluúčasťou vyzerá výhodne, pretože má nižšiu cenu. Lacnejšie je ale len dovtedy, kým sa nestane nešťastie. Následne budete doplácať určitú časť, ktorá sa odvíja od zmluvy. Spoluúčasť je určená v percentách. Spravidla ide o 10 – 15 %.

Pripoistenie k PZP je tiež výhodné

Druhou možnosťou je pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. Každý určite vie, že PZP kryje škody na vozidlách ostatných účastníkov dopravnej nehody. Inak povedané, kryje vás pred platením škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy.


Výhodou je, že k PZP si viete vybaviť rôzne pripoistenia. Takéto možnosti využijú všetci vodiči bez havarijného poistenia. Na pripoistenie nemusíte vytvárať novú zmluvu. Dá sa vybaviť aj dodatočne, z pohodlia domova.


Výber pripoistení je široký. Každá poisťovňa vám poskytne niečo iné. Živelné udalosti sú ale základom.


Nevýhodou pripoistenia k PZP je, že kryje len to, čo si poistíte. Znamená to, že vozidlo nie je poistené komplexne, ako pri havarijnom poistení. 


Rada odborníka

PZP pripoistenia nemajú také vysoké krytie ako kasko. Nižšie poistné limity znamenajú, že pri škodách vám  nemusí byť vyplatené úplne všetko. Niektoré poisťovne majú limit do 500 €, čo vám nebude stačiť ani na opravu čelného skla.

Verejný prísľub

Treťou možnosťou je verejný prísľub poisťovne, čo predstavuje určitý bonus alebo benefit, ktorý vám inštitúcia poskytne. Vďaka tomu nemusíte živel pripoisťovať. Stačí si len vybaviť klasické poistenie.

Ak by sa niečo stalo, poisťovňa vám musí poistnú škodu vyplatiť, a to aj bez toho, aby bola zapísaná v zmluve.


Ak chcete využiť verejný prísľub, je dôležité sledovať jednotlivé ponuky poisťovní a to, čo vám poskytujú. Porovnajte si ich a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia.


Aké živelné udalosti kryjú poisťovne?

Poisťovne kryjú viaceré živelné udalosti. Všetko sa odvíja od toho, kde ste si poistenie vybavili. 


Spravidla však ide o rovnaké udalosti, a to:


 • povodeň a záplava,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie a zosuv pôdy,

 • požiar a výbuch,

 • atmosférické zrážky,

 • ťarcha snehu alebo ľadu,

 • krupobitie víchrica, hurikán, 

 • pád lavíny, zrútenie skál.

Ochráňte sa pred živelnými udalosťami

Živelné udalosti predstavujú problém, proti ktorému sa nedá ľahko ochrániť. Z toho dôvodu si vyberte  výhodné poistenie alebo pripoistenie, ktoré vás bude kryť v akejkoľvek situácii. Porovnajte si  jednotlivé možnosti a zvoľte si najvýhodnejšiu ešte dnes.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú ťažkosti.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.