vytopené auto na ulici

Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

22. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

Havarijné poistenie pomôže najlepšie

Havarijné poistenie  kryje škody na vašom vozidle. Spôsobené môžu byť napríklad manuálne, keď zle otvoríte dvere alebo auto oškriete o obrubník. Okrem toho sa poistenie zaoberá aj živelnými udalosťami. Vaše auto kryje v prípade silného vetra, krupobitia, bleskov, záplav či povodní.


Zmeny počasia a jeho výkyvy spôsobujú rôzne problémy. Popadané stromy vedia zničiť nielen čelné sklo, ale aj celú strechu. Je preto dôležité, aby ste boli v takýchto prípadoch dobre chránení.



Výhodou havarijného poistenia je, že auto kryje komplexne. Okrem živelných udalostí ho využijete aj na iné škody, ktoré vznikli napríklad vaším alebo cudzím zavinením. Použiť ho dokážete aj v prípade vandalizmu alebo krádeže.


Hoci havarijné poistenie nie je povinné zo zákona,  rozhodne sa oplatí, hlavne novým alebo stredne starým autám.


K najväčším benefitom  havarijného poistenia sa radia:


 • vysoké limity krytia – často vyššie, ako pripoistenia k PZP,

 • široká škála rizík,

 • sami si vyberáte, či chcete spoluúčasť alebo nie,

 • výška spoluúčasti pri živelných pohromách sa pohybuje na vysokých úrovniach,

 • kvalitné asistenčné služby.


Spoluúčasť je pri havarijnom poistení diskutovanou témou. Neexistuje však na ňu žiadna správna alebo nesprávna odpoveď. Poistenie bez nej je síce drahšie, no výhodnejšie. Pri nehode alebo iných škodách nemusíte zo svojho  doplácať vôbec nič.


Poistenie so spoluúčasťou vyzerá výhodne, pretože má nižšiu cenu. Lacnejšie je ale len dovtedy, kým sa nestane nešťastie. Následne budete doplácať určitú časť, ktorá sa odvíja od zmluvy. Spoluúčasť je určená v percentách. Spravidla ide o 10 – 15 %.

Pripoistenie k PZP je tiež výhodné

Druhou možnosťou je pripoistenie k povinnému zmluvnému poisteniu. Každý určite vie, že PZP kryje škody na vozidlách ostatných účastníkov dopravnej nehody. Inak povedané, kryje vás pred platením škôd na iných vozidlách, ktoré ste spôsobili vy.


Výhodou je, že k PZP si viete vybaviť rôzne pripoistenia. Takéto možnosti využijú všetci vodiči bez havarijného poistenia. Na pripoistenie nemusíte vytvárať novú zmluvu. Dá sa vybaviť aj dodatočne, z pohodlia domova.


Výber pripoistení je široký. Každá poisťovňa vám poskytne niečo iné. Živelné udalosti sú ale základom.


Nevýhodou pripoistenia k PZP je, že kryje len to, čo si poistíte. Znamená to, že vozidlo nie je poistené komplexne, ako pri havarijnom poistení. 


Rada odborníka

PZP pripoistenia nemajú také vysoké krytie ako kasko. Nižšie poistné limity znamenajú, že pri škodách vám  nemusí byť vyplatené úplne všetko. Niektoré poisťovne majú limit do 500 €, čo vám nebude stačiť ani na opravu čelného skla.

Verejný prísľub

Treťou možnosťou je verejný prísľub poisťovne, čo predstavuje určitý bonus alebo benefit, ktorý vám inštitúcia poskytne. Vďaka tomu nemusíte živel pripoisťovať. Stačí si len vybaviť klasické poistenie.

Ak by sa niečo stalo, poisťovňa vám musí poistnú škodu vyplatiť, a to aj bez toho, aby bola zapísaná v zmluve.


Ak chcete využiť verejný prísľub, je dôležité sledovať jednotlivé ponuky poisťovní a to, čo vám poskytujú. Porovnajte si ich a zistite, ktorá z nich je najvýhodnejšia.


Aké živelné udalosti kryjú poisťovne?

Poisťovne kryjú viaceré živelné udalosti. Všetko sa odvíja od toho, kde ste si poistenie vybavili. 


Spravidla však ide o rovnaké udalosti, a to:


 • povodeň a záplava,

 • úder blesku,

 • zemetrasenie a zosuv pôdy,

 • požiar a výbuch,

 • atmosférické zrážky,

 • ťarcha snehu alebo ľadu,

 • krupobitie víchrica, hurikán, 

 • pád lavíny, zrútenie skál.

Ochráňte sa pred živelnými udalosťami

Živelné udalosti predstavujú problém, proti ktorému sa nedá ľahko ochrániť. Z toho dôvodu si vyberte  výhodné poistenie alebo pripoistenie, ktoré vás bude kryť v akejkoľvek situácii. Porovnajte si  jednotlivé možnosti a zvoľte si najvýhodnejšiu ešte dnes.


Chráňte sa vďaka havarijnému poisteniu

I tí najzdatnejší vodiči sa niekedy môžu dostať do problémov. Uzavrite si havarijné poistenie skôr, než nastanú ťažkosti.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • kľúč od auta
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?