auto-súčiastky

Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

30. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyradenie vozidla z evidencie na náhradné diely

Určite si mnohí pamätáte na časy, keď ste si mohli ponechať vozidlo aj po vyradení z evidencie na náhradné diely. Stačilo na to spísať jednoduché čestné vyhlásenie. Po roku 2006 sa však situácia zmenila, keďže Slovensko sa muselo prispôsobiť Smernici Európskeho parlamentu a Rady 2000/53/ES z 18. septembra 2000 o starých vozidlách. 


Ak plánujete svoje  staré vozidlo rozpredať na náhradné diely v súčasnosti, zákon takýto spôsob vyradenia vozidla z evidencie neumožňuje. Podľa zákona ste ako majiteľ vozidla povinný odovzdať ho niektorej zo špecializovaných spoločností, ktoré majú licenciu a vybavenie na jeho ekologickú likvidáciu. Až po tom, ako získate potvrdenie o odovzdaní vozidla, ho dopravný inšpektorát vyradí z evidencie. 


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybrané poistenie dokážete uzavrieť za výhodnú cenu už do dvoch minút, ak si nebudete vedieť rady, sú tu pre vás naši špecialisti.


Obchádzať zákon sa nevypláca 

Možno vám napadlo, že auto na likvidáciu síce odovzdáte, ale najskôr z neho rozpredáte cennejšie súčiastky, ako sú motor či disky. Zabudnite na to. Staré vozidlo musíte totiž odovzdať v kompletnom stave. Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch definuje kompletné staré vozidlo ako “staré vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh a ktoré obsahuje motor, prevodovku, nápravu, karosériu, batériu alebo akumulátor a katalyzátor, ak boli súčasťou vozidla pri jeho uvedení na trh Slovenskej republiky.”  Pozor, za každú chýbajúcu časť budete musieť zaplatiť, a to približne 30 eur.  


Vozidlo navyše nemôžete odovzdať do hocijakých zberných surovín. Musíte ho odovzdať na niektorom z vrakovísk, ktoré majú certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel. Vaše auto tak zlikvidujete nielen ekologicky, ale aj zadarmo. Naopak, za nesprávne zlikvidovanie vám hrozí pokuta. 


Podľa zákona existuje ešte jedna alternatíva, ako môžete vyradiť staré auto z evidencie. Zaplatíte pokutu 500 eur, čestne vyhlásite, že auto neexistuje, a potom cenné časti auta rozpredáte. Túto možnosť si však dôkladne rozmyslite - najmä pri starších vozidlách sa naozaj neoplatí. 


Poznámka: Z legislatívneho hľadiska  ide o žiadosť o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla. Po podaní tejto žiadosti je žiadateľ zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur za jedno vozidlo. Na základe rozhodnutia orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla môže držiteľ starého vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte požiadať o vyradenie vozidla z evidencie. A to bez toho, aby vozidlo muselo byť odovzdané osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel alebo spracovateľovi starých vozidiel. Správny poplatok za takéto vyradenie vozidla z evidencie je 5 eur.


Iná situácia je, ak sa vám nenávratne poškodí novšie auto. Môže ísť napríklad o vozidlo, ktoré je sčasti zhorené alebo je auto po silnej havárii. Ak potrebujete vyradiť z evidencie takýto mladý vrak, dá sa ekologicky zlikvidovať, a prostredníctvom vrakoviska ho aj čiastočne speňažiť. Dohoda o doplatku za mladý vrak je však dobrovoľným a nevynútiteľným aktom medzi prevádzkovateľom vrakoviska a majiteľom vozidla. 


Aký je postup pri ekologickej likvidácii vozidla?

#1 Nájdite vhodného likvidátora vozidla

Vo svojom okolí nájdite špecializovanú spoločnosť - tzv. autorizovanéhospracovateľa starých vozidiel, ktorá má platný certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel.  V niektorých prípadoch vykonáva spätný odber ojazdených áut aj samotný výrobca vášho vozidla, čo môže byť pre vás ešte jednoduchšia alternatíva. 

Náš TIP

Legálnych likvidátorov starých vozidiel nájdete na stránke Ministerstva životného prostredia SR pod označením Zoznam autorizovaných spracovateľov starých vozidiel

#2 Pripravte si potrebné doklady

Ak ste fyzická osoba, k ekologickej likvidácii budete potrebovať technický preukaz od vozidla (veľký i malý, t.j. osvedčenie o evidencii vozidla - časť I. a časť II.) a váš preukaz totožnosti. Oprávnenou osobou ste v prípade, ak ste v registri vozidiel zapísaný ako prevádzkovateľ alebo vlastník vozidla. Zlikvidovať vozidlo môže za vás aj osoba, ktorú ste na to splnomocnili. 

#3 Odovzdajte vozidlo na likvidáciu

Potom už len stačí doviezť vaše auto na miesto likvidácie. Po odovzdaní vozidla na ekologickú likvidáciu vám likvidátor bezplatne vystaví potvrdenie o prevzatí vášho starého vozidla a jeho ekologickej likvidácii. Doklad o ekologickej likvidácii vozidla získate v zariadeniach na zber starých áut alebo u spracovateľského zariadenia, ktoré má povolenie na manipuláciu s vrakmi starých áut (povolenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi) a je oprávnené vystaviť potvrdenie o prevzatí starého automobilu. Za takúto likvidáciu neplatíte žiadny poplatok. Spolu s technickým preukazom necháte spracovateľovi vozidiel aj tabuľku s evidenčným číslom. 

#4 Nasleduje vyradenie z evidencie vozidiel

Ak dopravný inšpektorát obdrží od spracovateľa starých vozidiel potvrdenie o prevzatí vozidla na spracovanie, vyradí staré vozidlo z evidencie. Ak ste teda ako držiteľ vozidla obdržali od likvidátora spolu s potvrdením o prevzatí vozidla na spracovanie aj potvrdenie o vyradení vozidla z národnej evidencie vozidiel (pre účely zrušenia PZP a podobne), vozidlo bude vyradené automaticky a vy už nemusíte dopravný inšpektorát o vyradenie z evidencie žiadať. 


Ak ste však takéto potvrdenie neobdržali, ako držiteľ alebo vlastník vozidla musíte na dopravnom inšpektoráte o vyradenie vozidla požiadať. V tom prípade preukážete na dopravnom inšpektoráte svoju totožnosť a predložíte potvrdenie o prevzatí starého vozidla, prípadne ak sa necháte zastupovať, bude potrebné splnomocnenie. Pri vyradení vozidiel kategórií M1, N1 a L2, ktoré boli odovzdané na spracovanie, sa za vyradenie z evidencie nevyberá žiadny poplatok. 

výhodné a lacné PZP

PZP je zákonná povinnosť

Nemáte výhodné PZP? Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.