auto-súčiastky

Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

30. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyradenie vozidla z evidencie na náhradné diely

Určite si mnohí pamätáte na časy, keď ste si mohli ponechať vozidlo aj po vyradení z evidencie na náhradné diely. Stačilo na to spísať jednoduché čestné vyhlásenie. Po roku 2006 sa však situácia zmenila, keďže Slovensko sa muselo prispôsobiť Smernici Európskeho parlamentu a Rady 2000/53/ES z 18. septembra 2000 o starých vozidlách. 


Ak plánujete svoje  staré vozidlo rozpredať na náhradné diely v súčasnosti, zákon takýto spôsob vyradenia vozidla z evidencie neumožňuje. Podľa zákona ste ako majiteľ vozidla povinný odovzdať ho niektorej zo špecializovaných spoločností, ktoré majú licenciu a vybavenie na jeho ekologickú likvidáciu. Až po tom, ako získate potvrdenie o odovzdaní vozidla, ho dopravný inšpektorát vyradí z evidencie. 


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybrané poistenie dokážete uzavrieť za výhodnú cenu už do dvoch minút, ak si nebudete vedieť rady, sú tu pre vás naši špecialisti.


Obchádzať zákon sa nevypláca 

Možno vám napadlo, že auto na likvidáciu síce odovzdáte, ale najskôr z neho rozpredáte cennejšie súčiastky, ako sú motor či disky. Zabudnite na to. Staré vozidlo musíte totiž odovzdať v kompletnom stave. Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch definuje kompletné staré vozidlo ako “staré vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh a ktoré obsahuje motor, prevodovku, nápravu, karosériu, batériu alebo akumulátor a katalyzátor, ak boli súčasťou vozidla pri jeho uvedení na trh Slovenskej republiky.”  Pozor, za každú chýbajúcu časť budete musieť zaplatiť, a to približne 30 eur.  


Vozidlo navyše nemôžete odovzdať do hocijakých zberných surovín. Musíte ho odovzdať na niektorom z vrakovísk, ktoré majú certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel. Vaše auto tak zlikvidujete nielen ekologicky, ale aj zadarmo. Naopak, za nesprávne zlikvidovanie vám hrozí pokuta. 


Podľa zákona existuje ešte jedna alternatíva, ako môžete vyradiť staré auto z evidencie. Zaplatíte pokutu 500 eur, čestne vyhlásite, že auto neexistuje, a potom cenné časti auta rozpredáte. Túto možnosť si však dôkladne rozmyslite - najmä pri starších vozidlách sa naozaj neoplatí. 


Poznámka: Z legislatívneho hľadiska  ide o žiadosť o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla. Po podaní tejto žiadosti je žiadateľ zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur za jedno vozidlo. Na základe rozhodnutia orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla môže držiteľ starého vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte požiadať o vyradenie vozidla z evidencie. A to bez toho, aby vozidlo muselo byť odovzdané osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel alebo spracovateľovi starých vozidiel. Správny poplatok za takéto vyradenie vozidla z evidencie je 5 eur.


Iná situácia je, ak sa vám nenávratne poškodí novšie auto. Môže ísť napríklad o vozidlo, ktoré je sčasti zhorené alebo je auto po silnej havárii. Ak potrebujete vyradiť z evidencie takýto mladý vrak, dá sa ekologicky zlikvidovať, a prostredníctvom vrakoviska ho aj čiastočne speňažiť. Dohoda o doplatku za mladý vrak je však dobrovoľným a nevynútiteľným aktom medzi prevádzkovateľom vrakoviska a majiteľom vozidla. 


Aký je postup pri ekologickej likvidácii vozidla?

#1 Nájdite vhodného likvidátora vozidla

Vo svojom okolí nájdite špecializovanú spoločnosť - tzv. autorizovanéhospracovateľa starých vozidiel, ktorá má platný certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel.  V niektorých prípadoch vykonáva spätný odber ojazdených áut aj samotný výrobca vášho vozidla, čo môže byť pre vás ešte jednoduchšia alternatíva. 

Náš TIP

Legálnych likvidátorov starých vozidiel nájdete na stránke Ministerstva životného prostredia SR pod označením Zoznam autorizovaných spracovateľov starých vozidiel

#2 Pripravte si potrebné doklady

Ak ste fyzická osoba, k ekologickej likvidácii budete potrebovať technický preukaz od vozidla (veľký i malý, t.j. osvedčenie o evidencii vozidla - časť I. a časť II.) a váš preukaz totožnosti. Oprávnenou osobou ste v prípade, ak ste v registri vozidiel zapísaný ako prevádzkovateľ alebo vlastník vozidla. Zlikvidovať vozidlo môže za vás aj osoba, ktorú ste na to splnomocnili. 

#3 Odovzdajte vozidlo na likvidáciu

Potom už len stačí doviezť vaše auto na miesto likvidácie. Po odovzdaní vozidla na ekologickú likvidáciu vám likvidátor bezplatne vystaví potvrdenie o prevzatí vášho starého vozidla a jeho ekologickej likvidácii. Doklad o ekologickej likvidácii vozidla získate v zariadeniach na zber starých áut alebo u spracovateľského zariadenia, ktoré má povolenie na manipuláciu s vrakmi starých áut (povolenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi) a je oprávnené vystaviť potvrdenie o prevzatí starého automobilu. Za takúto likvidáciu neplatíte žiadny poplatok. Spolu s technickým preukazom necháte spracovateľovi vozidiel aj tabuľku s evidenčným číslom. 

#4 Nasleduje vyradenie z evidencie vozidiel

Ak dopravný inšpektorát obdrží od spracovateľa starých vozidiel potvrdenie o prevzatí vozidla na spracovanie, vyradí staré vozidlo z evidencie. Ak ste teda ako držiteľ vozidla obdržali od likvidátora spolu s potvrdením o prevzatí vozidla na spracovanie aj potvrdenie o vyradení vozidla z národnej evidencie vozidiel (pre účely zrušenia PZP a podobne), vozidlo bude vyradené automaticky a vy už nemusíte dopravný inšpektorát o vyradenie z evidencie žiadať. 


Ak ste však takéto potvrdenie neobdržali, ako držiteľ alebo vlastník vozidla musíte na dopravnom inšpektoráte o vyradenie vozidla požiadať. V tom prípade preukážete na dopravnom inšpektoráte svoju totožnosť a predložíte potvrdenie o prevzatí starého vozidla, prípadne ak sa necháte zastupovať, bude potrebné splnomocnenie. Pri vyradení vozidiel kategórií M1, N1 a L2, ktoré boli odovzdané na spracovanie, sa za vyradenie z evidencie nevyberá žiadny poplatok. 

výhodné a lacné PZP

PZP je zákonná povinnosť

Nemáte výhodné PZP? Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  Auto
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?

 • kúpno-predajná zmluva
  Auto
  11. mája 2022|Silvia Múdra
  Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kupujete alebo predávate auto? Vysvetlíme vám, aký význam má kúpna zmluva a čo všetko má správna kúpno-predajná zmluva medzi fyzickými osobami obsahovať. V skratke vám poradíme aj to, ako po uzavretí zmluvy postupovať ďalej.