auto-súčiastky

Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

30. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Vyradenie vozidla z evidencie na náhradné diely

Určite si mnohí pamätáte na časy, keď ste si mohli ponechať vozidlo aj po vyradení z evidencie na náhradné diely. Stačilo na to spísať jednoduché čestné vyhlásenie. Po roku 2006 sa však situácia zmenila, keďže Slovensko sa muselo prispôsobiť Smernici Európskeho parlamentu a Rady 2000/53/ES z 18. septembra 2000 o starých vozidlách. 


Ak plánujete svoje  staré vozidlo rozpredať na náhradné diely v súčasnosti, zákon takýto spôsob vyradenia vozidla z evidencie neumožňuje. Podľa zákona ste ako majiteľ vozidla povinný odovzdať ho niektorej zo špecializovaných spoločností, ktoré majú licenciu a vybavenie na jeho ekologickú likvidáciu. Až po tom, ako získate potvrdenie o odovzdaní vozidla, ho dopravný inšpektorát vyradí z evidencie. 


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybrané poistenie dokážete uzavrieť za výhodnú cenu už do dvoch minút, ak si nebudete vedieť rady, sú tu pre vás naši špecialisti.


Obchádzať zákon sa nevypláca 

Možno vám napadlo, že auto na likvidáciu síce odovzdáte, ale najskôr z neho rozpredáte cennejšie súčiastky, ako sú motor či disky. Zabudnite na to. Staré vozidlo musíte totiž odovzdať v kompletnom stave. Zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch definuje kompletné staré vozidlo ako “staré vozidlo, ktorého hmotnosť je najmenej 90 % z hmotnosti vozidla pri jeho uvedení na trh a ktoré obsahuje motor, prevodovku, nápravu, karosériu, batériu alebo akumulátor a katalyzátor, ak boli súčasťou vozidla pri jeho uvedení na trh Slovenskej republiky.”  Pozor, za každú chýbajúcu časť budete musieť zaplatiť, a to približne 30 eur.  


Vozidlo navyše nemôžete odovzdať do hocijakých zberných surovín. Musíte ho odovzdať na niektorom z vrakovísk, ktoré majú certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel. Vaše auto tak zlikvidujete nielen ekologicky, ale aj zadarmo. Naopak, za nesprávne zlikvidovanie vám hrozí pokuta. 


Podľa zákona existuje ešte jedna alternatíva, ako môžete vyradiť staré auto z evidencie. Zaplatíte pokutu 500 eur, čestne vyhlásite, že auto neexistuje, a potom cenné časti auta rozpredáte. Túto možnosť si však dôkladne rozmyslite - najmä pri starších vozidlách sa naozaj neoplatí. 


Poznámka: Z legislatívneho hľadiska  ide o žiadosť o vydanie rozhodnutia o neexistencii vozidla. Po podaní tejto žiadosti je žiadateľ zaplatiť príspevok do Environmentálneho fondu vo výške 500 eur za jedno vozidlo. Na základe rozhodnutia orgánu štátnej správy odpadového hospodárstva o neexistencii vozidla môže držiteľ starého vozidla na príslušnom dopravnom inšpektoráte požiadať o vyradenie vozidla z evidencie. A to bez toho, aby vozidlo muselo byť odovzdané osobe vykonávajúcej zber starých vozidiel alebo spracovateľovi starých vozidiel. Správny poplatok za takéto vyradenie vozidla z evidencie je 5 eur.


Iná situácia je, ak sa vám nenávratne poškodí novšie auto. Môže ísť napríklad o vozidlo, ktoré je sčasti zhorené alebo je auto po silnej havárii. Ak potrebujete vyradiť z evidencie takýto mladý vrak, dá sa ekologicky zlikvidovať, a prostredníctvom vrakoviska ho aj čiastočne speňažiť. Dohoda o doplatku za mladý vrak je však dobrovoľným a nevynútiteľným aktom medzi prevádzkovateľom vrakoviska a majiteľom vozidla. 


Aký je postup pri ekologickej likvidácii vozidla?

#1 Nájdite vhodného likvidátora vozidla

Vo svojom okolí nájdite špecializovanú spoločnosť - tzv. autorizovanéhospracovateľa starých vozidiel, ktorá má platný certifikát na ekologickú likvidáciu vozidiel.  V niektorých prípadoch vykonáva spätný odber ojazdených áut aj samotný výrobca vášho vozidla, čo môže byť pre vás ešte jednoduchšia alternatíva. 

Náš TIP

Legálnych likvidátorov starých vozidiel nájdete na stránke Ministerstva životného prostredia SR pod označením Zoznam autorizovaných spracovateľov starých vozidiel

#2 Pripravte si potrebné doklady

Ak ste fyzická osoba, k ekologickej likvidácii budete potrebovať technický preukaz od vozidla (veľký i malý, t.j. osvedčenie o evidencii vozidla - časť I. a časť II.) a váš preukaz totožnosti. Oprávnenou osobou ste v prípade, ak ste v registri vozidiel zapísaný ako prevádzkovateľ alebo vlastník vozidla. Zlikvidovať vozidlo môže za vás aj osoba, ktorú ste na to splnomocnili. 

#3 Odovzdajte vozidlo na likvidáciu

Potom už len stačí doviezť vaše auto na miesto likvidácie. Po odovzdaní vozidla na ekologickú likvidáciu vám likvidátor bezplatne vystaví potvrdenie o prevzatí vášho starého vozidla a jeho ekologickej likvidácii. Doklad o ekologickej likvidácii vozidla získate v zariadeniach na zber starých áut alebo u spracovateľského zariadenia, ktoré má povolenie na manipuláciu s vrakmi starých áut (povolenie na nakladanie s nebezpečnými odpadmi) a je oprávnené vystaviť potvrdenie o prevzatí starého automobilu. Za takúto likvidáciu neplatíte žiadny poplatok. Spolu s technickým preukazom necháte spracovateľovi vozidiel aj tabuľku s evidenčným číslom. 

#4 Nasleduje vyradenie z evidencie vozidiel

Ak dopravný inšpektorát obdrží od spracovateľa starých vozidiel potvrdenie o prevzatí vozidla na spracovanie, vyradí staré vozidlo z evidencie. Ak ste teda ako držiteľ vozidla obdržali od likvidátora spolu s potvrdením o prevzatí vozidla na spracovanie aj potvrdenie o vyradení vozidla z národnej evidencie vozidiel (pre účely zrušenia PZP a podobne), vozidlo bude vyradené automaticky a vy už nemusíte dopravný inšpektorát o vyradenie z evidencie žiadať. 


Ak ste však takéto potvrdenie neobdržali, ako držiteľ alebo vlastník vozidla musíte na dopravnom inšpektoráte o vyradenie vozidla požiadať. V tom prípade preukážete na dopravnom inšpektoráte svoju totožnosť a predložíte potvrdenie o prevzatí starého vozidla, prípadne ak sa necháte zastupovať, bude potrebné splnomocnenie. Pri vyradení vozidiel kategórií M1, N1 a L2, ktoré boli odovzdané na spracovanie, sa za vyradenie z evidencie nevyberá žiadny poplatok. 

výhodné a lacné PZP

PZP je zákonná povinnosť

Nemáte výhodné PZP? Povinné zmluvné poistenie je základom, ktorý nesmie chýbať žiadnemu autu. Porovnajte si ceny PZP a vyberte si to najvýhodnejšie cez náš online porovnávač.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.