Odhlásenie auta: Čo všetko je potrebné?

8. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ako odhlásiť auto? Odhlásenie vozidla z evidencie sa vykonáva na dopravnom inšpektoráte alebo online. Predtým, ako sa tam vyberiete, musíte si pripraviť viacero vecí. Okrem rôznych dokumentov a preukazu totožnosti budete potrebovať aj financie. Ak vozidlo odhlasujete z evidencie ako zástupca, tak musíte mať aj splnomocnenie od majiteľa. Ako sa v celom tomto procese vyznať a nemať z toho zmätok?

Prečo sa vozidlá odhlasujú z evidencie

Vozidlá sa odhlasujú z dôvodu, aby neboli zaevidované v aktívnej prevádzke. V praxi to znamená, že ak vaše vozidlo nie je zaevidované, nemá na ceste čo hľadať. Najčastejšie sa vozidlá prepisujú z dôvodu predaja alebo zmeny okresu. S druhým dôvodom sa môžete stretnúť najmä vtedy, ak sa sťahujete alebo ak ste odkúpili vozidlo od majiteľa z iného okresu. 

Podľa MV SR existuje až 7 kategórií vyradenia vozidla, ktoré sa vzťahujú na jednotlivé kategórie. Ide najmä o situácie, keď je vozidlo zo zahraničia alebo už fyzicky neexistuje, ak ide o historické vozidlo, prípadne vozidlo z muzeálnych zbierok a ďalšie. 

Výhodné PZP

Nezabúdajte, že musíte mať platné povinné zmluvné poistenie!

Ako s odhlásením začať

Na začiatku je najdôležitejšie rozhodnúť sa, akou cestou sa chcete pri odhlasovaní vozidla vydať. Na výber máte dve možnosti. Buď si to vybavíte osobne, alebo online. V prípade osobného stretnutia sa prejdite na dopravný inšpektorát.  Pokiaľ uprednostňujete online spôsob, môžete to vybaviť jednoducho na stránke slovensko.sk.

Ďalším míľnikom, ktorý vás delí od úspešného odhlásenia vozidla z evidencie, je  jeho spôsob.  Rátajte ale s tým, že v závislosti od typu odhlásenia sa menia aj potrebné doklady. Na výber máte: 


 1. odhlásenie vozidla do iného okresu,

 2. odhlásenie vozidla v rámci okresu,

 3. dočasné vyradenie vozidla z evidencie.

Ako odhlásiť auto v rámci okresu

V prípade, že ste sa rozhodli pre tento spôsob, môžete vozidlo odhlásiť a prihlásiť naraz.  Potrebujete sa len dostaviť na dopravný inšpektorát spoločne s bývalým držiteľom auta. Ak sa náhodou stane, že nemôžete prísť obaja naraz, potrebujete získať splnomocnenie. V tomto prípade je plne akceptované. 

Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný občiansky preukaz,

 • veľký a malý technický preukaz (tzv. veľký a malý techničák),,

 • kupujúci musí predložiť platné povinné zmluvné poistenie (PZP),

 • kupujúci musí priniesť doklad o zaplatení poplatku za zápis držiteľa motorového vozidla do evidencie vozidiel,

 • ak zastupujete jednu zo strán, musíte predložiť splnomocnenie,

 • ak auto nebolo prihlásené do 30 dní, je potrebný aj posudok o kontrole originality, ktorý nesmie byť starší ako 15 dní a musí obsahovať výsledok „spôsobilé”,

 • úhradu správneho poplatku + 33 € za 2 ks TEČ, 1 TEČ = 16,50€.

Ako odhlásiť auto do iného okresu

Od roku 2019 nastali isté zmeny, ktorý celý tento proces uľahčujú. Čoho sa týkajú? Pôvodný majiteľ už nemusí vyplniť žiadosť o odhlásenie vozidla.  Na dopravnom inšpektoráte sa už nepodáva ani tlačivo o zmene evidencie vozidla. Namiesto toho vám stačí zájsť na miesto pracovníka dopravného inšpektorátu, kde o tento úkon požiadate.

Pôvodnému majiteľovi teda odpadá povinnosť platiť akékoľvek poplatky pri odhlasovaní. Po novom sa platia už len pri prihlasovaní vozidla. Tabuľky s evidenčným číslom ostávajú na vozidle až do jeho prihlásenia. V poslednom rade odpadá aj nutnosť obhliadky  pri odhlasovaní vozidla. Polícia skontroluje vozidlo až pri prihlasovaní vozidla. 

Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný občiansky preukaz,

 • ak ste právnická osoba, tak aj výpis z obchodného registra/živnostenský list,

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II, prípadne pôvodne vydané osvedčenie o evidencii,

 • technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,

 • čipovú kartu obsahujúcu osvedčenie o evidencii časť I,

 • doklad o PZP,

 • v prípade splnomocnenia pri predávajúcom potrebujete aj splnomocnenie na daný úkon s úradne osvedčeným podpisom.

Dočasné vyradenie vozidla z evidencie

Vlastníte auto, ktoré nevyužívate a stojí vám len v garáži? Od toho vám dopravný inšpektorát pripravil túto možnosť. Ak ju využijete, dokážete na poplatkoch ako STK, EK a PZP ušetriť nemalé peniaze.Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný doklad totožnosti,

 • osvedčenie o evidencií II časť,

 • čipovú kartu osvedčenie o evidencií I časť, len v prípade, že bola vydaná,

 • ak vás niekto zastupuje, potrebuje splnomocnenie.

Ako odhlásiť auto online

Ak sa vám na dopravný inšpektorát nechce chodiť, existuje aj táto možnosť. Vykonáva sa cez portál  slovensko.sk. V ňom sa musíte dostať do sekcie  „Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu.” Ďalej si pripravte elektronický občiansky preukaz a aplikácie na fungovanie elektronického systému. Sú nevyhnutné na to, aby ste sa dostali do systému. 

Následne si prejdete celým procesom, v ktorom sa vypĺňajú informácie o vozidle, ako napríklad evidenčné číslo, osobné údaje a podobne. Prikladajú sa aj prílohy, ako splnomocnenie alebo kúpna zmluva s osvedčeným podpisom kupujúceho. Po dokončení procesu si skontrolujte elektronickú poštu.  Do nej obdržíte potvrdenie o prijatí a následne aj o úspešnom odhlásení.

Tip

Aj pri elektronických službách, ktoré vyžadujú kvalifikovaný elektronický podpis, sa platí poplatok. Sadzba správneho poplatku je o 50 % nižšia, najviac ale môže byť znížená o 70 eur.


Podarilo sa vám úspešne odhlásiť vozidlo, no trápi vás poistenie? Prečítajte si, ako najlepšie poistiť vaše vozidlo na dovolenku.. Porovnali sme tie najlepšie poistenia, aby ste si našli to najvýhodnejšie.

Záver

Veríme, že vás už netrápi otázka, ako odhlásiť svoje auto. Myslite najmä na to, aké doklady vziať a kam s nimi zájsť a že na dopravný inšpektorát musíte prísť aj s druhou stranou. Ak na to nemáte čas, celým procesom si môžete prejsť prostredníctvom online portálu


Pripomíname, že musíte mať zo zákona uzavreté povinné zmluvné poistenie. Porovnajte si prostredníctvom našej kalkulačky všetky dostupné ponuky a vyberte si pre vás to najlepšie a najvýhodnejšie PZP.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.