Odhlásenie auta: Čo všetko je potrebné?

8. 5. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ako odhlásiť auto? Odhlásenie vozidla z evidencie sa vykonáva na dopravnom inšpektoráte alebo online. Predtým, ako sa tam vyberiete, musíte si pripraviť viacero vecí. Okrem rôznych dokumentov a preukazu totožnosti budete potrebovať aj financie. Ak vozidlo odhlasujete z evidencie ako zástupca, tak musíte mať aj splnomocnenie od majiteľa. Ako sa v celom tomto procese vyznať a nemať z toho zmätok?

Prečo sa vozidlá odhlasujú z evidencie

Vozidlá sa odhlasujú z dôvodu, aby neboli zaevidované v aktívnej prevádzke. V praxi to znamená, že ak vaše vozidlo nie je zaevidované, nemá na ceste čo hľadať. Najčastejšie sa vozidlá prepisujú z dôvodu predaja alebo zmeny okresu. S druhým dôvodom sa môžete stretnúť najmä vtedy, ak sa sťahujete alebo ak ste odkúpili vozidlo od majiteľa z iného okresu. 

Podľa MV SR existuje až 7 kategórií vyradenia vozidla, ktoré sa vzťahujú na jednotlivé kategórie. Ide najmä o situácie, keď je vozidlo zo zahraničia alebo už fyzicky neexistuje, ak ide o historické vozidlo, prípadne vozidlo z muzeálnych zbierok a ďalšie. 

Výhodné PZP

Nezabúdajte, že musíte mať platné povinné zmluvné poistenie!

Ako s odhlásením začať

Na začiatku je najdôležitejšie rozhodnúť sa, akou cestou sa chcete pri odhlasovaní vozidla vydať. Na výber máte dve možnosti. Buď si to vybavíte osobne, alebo online. V prípade osobného stretnutia sa prejdite na dopravný inšpektorát.  Pokiaľ uprednostňujete online spôsob, môžete to vybaviť jednoducho na stránke slovensko.sk.

Ďalším míľnikom, ktorý vás delí od úspešného odhlásenia vozidla z evidencie, je  jeho spôsob.  Rátajte ale s tým, že v závislosti od typu odhlásenia sa menia aj potrebné doklady. Na výber máte: 


 1. odhlásenie vozidla do iného okresu,

 2. odhlásenie vozidla v rámci okresu,

 3. dočasné vyradenie vozidla z evidencie.

Ako odhlásiť auto v rámci okresu

V prípade, že ste sa rozhodli pre tento spôsob, môžete vozidlo odhlásiť a prihlásiť naraz.  Potrebujete sa len dostaviť na dopravný inšpektorát spoločne s bývalým držiteľom auta. Ak sa náhodou stane, že nemôžete prísť obaja naraz, potrebujete získať splnomocnenie. V tomto prípade je plne akceptované. 

Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný občiansky preukaz,

 • veľký a malý technický preukaz (tzv. veľký a malý techničák),,

 • kupujúci musí predložiť platné povinné zmluvné poistenie (PZP),

 • kupujúci musí priniesť doklad o zaplatení poplatku za zápis držiteľa motorového vozidla do evidencie vozidiel,

 • ak zastupujete jednu zo strán, musíte predložiť splnomocnenie,

 • ak auto nebolo prihlásené do 30 dní, je potrebný aj posudok o kontrole originality, ktorý nesmie byť starší ako 15 dní a musí obsahovať výsledok „spôsobilé”,

 • úhradu správneho poplatku + 33 € za 2 ks TEČ, 1 TEČ = 16,50€.

Ako odhlásiť auto do iného okresu

Od roku 2019 nastali isté zmeny, ktorý celý tento proces uľahčujú. Čoho sa týkajú? Pôvodný majiteľ už nemusí vyplniť žiadosť o odhlásenie vozidla.  Na dopravnom inšpektoráte sa už nepodáva ani tlačivo o zmene evidencie vozidla. Namiesto toho vám stačí zájsť na miesto pracovníka dopravného inšpektorátu, kde o tento úkon požiadate.

Pôvodnému majiteľovi teda odpadá povinnosť platiť akékoľvek poplatky pri odhlasovaní. Po novom sa platia už len pri prihlasovaní vozidla. Tabuľky s evidenčným číslom ostávajú na vozidle až do jeho prihlásenia. V poslednom rade odpadá aj nutnosť obhliadky  pri odhlasovaní vozidla. Polícia skontroluje vozidlo až pri prihlasovaní vozidla. 

Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný občiansky preukaz,

 • ak ste právnická osoba, tak aj výpis z obchodného registra/živnostenský list,

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II, prípadne pôvodne vydané osvedčenie o evidencii,

 • technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla,

 • čipovú kartu obsahujúcu osvedčenie o evidencii časť I,

 • doklad o PZP,

 • v prípade splnomocnenia pri predávajúcom potrebujete aj splnomocnenie na daný úkon s úradne osvedčeným podpisom.

Dočasné vyradenie vozidla z evidencie

Vlastníte auto, ktoré nevyužívate a stojí vám len v garáži? Od toho vám dopravný inšpektorát pripravil túto možnosť. Ak ju využijete, dokážete na poplatkoch ako STK, EK a PZP ušetriť nemalé peniaze.Čo od vás budú žiadať na inšpektoráte

 • platný doklad totožnosti,

 • osvedčenie o evidencií II časť,

 • čipovú kartu osvedčenie o evidencií I časť, len v prípade, že bola vydaná,

 • ak vás niekto zastupuje, potrebuje splnomocnenie.

Ako odhlásiť auto online

Ak sa vám na dopravný inšpektorát nechce chodiť, existuje aj táto možnosť. Vykonáva sa cez portál  slovensko.sk. V ňom sa musíte dostať do sekcie  „Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu.” Ďalej si pripravte elektronický občiansky preukaz a aplikácie na fungovanie elektronického systému. Sú nevyhnutné na to, aby ste sa dostali do systému. 

Následne si prejdete celým procesom, v ktorom sa vypĺňajú informácie o vozidle, ako napríklad evidenčné číslo, osobné údaje a podobne. Prikladajú sa aj prílohy, ako splnomocnenie alebo kúpna zmluva s osvedčeným podpisom kupujúceho. Po dokončení procesu si skontrolujte elektronickú poštu.  Do nej obdržíte potvrdenie o prijatí a následne aj o úspešnom odhlásení.

Tip

Aj pri elektronických službách, ktoré vyžadujú kvalifikovaný elektronický podpis, sa platí poplatok. Sadzba správneho poplatku je o 50 % nižšia, najviac ale môže byť znížená o 70 eur.


Podarilo sa vám úspešne odhlásiť vozidlo, no trápi vás poistenie? Prečítajte si, ako najlepšie poistiť vaše vozidlo na dovolenku.. Porovnali sme tie najlepšie poistenia, aby ste si našli to najvýhodnejšie.

Záver

Veríme, že vás už netrápi otázka, ako odhlásiť svoje auto. Myslite najmä na to, aké doklady vziať a kam s nimi zájsť a že na dopravný inšpektorát musíte prísť aj s druhou stranou. Ak na to nemáte čas, celým procesom si môžete prejsť prostredníctvom online portálu


Pripomíname, že musíte mať zo zákona uzavreté povinné zmluvné poistenie. Porovnajte si prostredníctvom našej kalkulačky všetky dostupné ponuky a vyberte si pre vás to najlepšie a najvýhodnejšie PZP.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.