biele auto

Odhlásenie auta v Bratislave: Ako na to?

22. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Predávate auto a máte chaos v postupe pri prepisovaní auta? V tom prípade máte otvorený správny článok. Pozrieme sa na to, aké povinnosti máte a čo všetko budete k odhláseniu auta v Bratiskave potrebovať. Taktiež vám prezradíme, ktoré pracoviská túto službu poskytujú.

Kde začať?

Najprv si treba určiť, aký typ úkonu idete robiť. Pri predaji auta v rámci Slovenska môžu nastať dve situácie. Buď ste vy aj nový majiteľ z jedného okresu, alebo každý bývate v inom okrese. V prvom spomenutom prípade vás bude zaujímať časť Zmena držiteľa v okrese. Ak sa vás týka druhá možnosť, pomôže vám odsek Odhlásenie do iného okresu.

Zmena držiteľa v okrese

Prvým krokom pri prepise vozidla v rámci jedného okresu je dohodnutie termínu s kupujúcim. Ak nový majiteľ nebýva v inom okrese, nie je potrebné riešiť odhlásenie a prihlásenie auta zvlášť. Všetko sa vybaví naraz počas jednej návštevy úradu.

Môže sa však stať, že sa s kupujúcim nedokážete časovo zladiť. Táto situácia sa dá riešiť tak, že prídete na úrad iba vy. Budete však potrebovať splnomocnenie s úradne overeným podpisom nového majiteľa. Podrobnosti sa dozviete v zozname dokumentov potrebných na prepis vozidla v rámci okresu.

Tretia a zároveň posledná možnosť je, že vy vozidlo iba odhlásite. Ak komunikácia s kupujúcim prebieha normálne, nie je dôvod takto postupovať. Zbytočne sa tým celý proces komplikuje. Ak však máte splnomocnenie s overeným podpisom a nový majiteľ zrazu prestane spolupracovať, môžete vozidlo iba odhlásiť a zvyšok procesu už nebude váš problém.

Dokumenty potrebné na prepis v rámci okresu

Ako pri väčšine úradných úkonov, aj pri prepise vozidla ste povinní preukázať svoju totožnosť. Určite si teda nezabudnite platný občiansky preukaz. Okrem toho budete potrebovať:

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II („veľký techničák“),

 • osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané („malý techničák“),

 • ak zastupujete pôvodného majiteľa, potrebujete od neho splnomocnenie na vykonanie prepisu s úradne osvedčeným podpisom,

 • ak nie je prítomný nový majiteľ, potrebujete splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva (faktúra, kúpna zmluva…) s úradne osvedčeným podpisom.

K úspešnému prepisu je potrebné doložiť aj potvrdenie o PZP, ktoré bude uzatvorené už na nového majiteľa a doklad o zaplatení správneho poplatku. Jeho výška sa odvíja od výkonu vozidla a dátumu jeho prvej evidencie. Tieto veci za bežných okolností rieši kupujúci. Ak by ste však prepis robili bez jeho prítomnosti, nezabudnite si ich s predstihom pýtať.

Tip

Ak máte občiansky preukaz s čipom (eID), viete si odhlasovanie vozidla zjednodušiť prostredníctvom elektronických služieb Národnej evidencie vozidiel.

Prepis do iného okresu

V tomto prípade sa nedá kompletný prepis vykonať jednou návštevou úradu, kde by ste sa stretli s novým majiteľom. Vozidlo musí byť v prvom rade odhlásené v okrese, kde bolo doteraz evidované. Až potom si ho môže nový majiteľ prihlásiť na seba.

Z vašej strany je táto možnosť asi o niečo pohodlnejšia, keďže sa časovo neviažete na kupujúceho. Jednoducho si objednáte termín na dopravnom inšpektoráte, kedy vám to bude vyhovovať a vozidlo odhlásite. Tam vaše povinnosti končia a zvyšok, teda opätovné prihlásenie, je na novom majiteľovi.

Dokumenty potrebné na prepis do iného okresu

Ak si kupujúci príde vozidlo zobrať ešte pred odhlásením, určite mu nedávajte všetky dokumenty. V takom prípade by vozidlo ostalo prihlásené na vaše meno a vy by ste s tým nemohli nič urobiť. Na odhlásenie budete potrebovať:

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II („veľký techničák“),

 • potvrdenie o platnosti aktuálneho PZP (to, ktoré je ešte písané na vaše meno),

 • ak zastupujete pôvodného majiteľa, potrebujete od neho splnomocnenie na vykonanie prepisu s úradne osvedčeným podpisom,

 • splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva (faktúra, kúpna zmluva…) s úradne osvedčeným podpisom.

Týmto je prepis do iného okresu z vašej strany vybavený. Posledný krok je poslať novému majiteľovi kópiu veľkého techničáku, v ktorom je záznam o odhlásení. Bez toho by sa vozidlo nedalo prihlásiť.

Vedeli ste, že…

… od roku 2019 už nie je nutné pristaviť vozidlo, ktoré idete odhlasovať? Taktiež netreba vypisovať dlhú žiadosť o odhlásenie. Vyplní ju za vás pracovník úradu. Vďaka týmto zmenám je odhlasovanie vozidiel pre občanov oveľa pohodlnejšie.

Kde v Bratislave odhlásiť auto?

V súvislosti s odhlasovaním vozidla už poznáte odpoveď na otázku „Ako?“. Teraz je čas na otázku „Kde?“. Odpoveď je pomerne jednoduchá – evidenciu vozidiel vybavuje dopravný inšpektorát (DI). Každý okres má svoj vlastný DI. Stačí si len zistiť, kde sa vo vašom okrese nachádza, a ak sa dá, môžete si rezervovať termín aj online.

Zhrnutie

Odhlásenie auta môže na prvý pohľad vyzerať ako komplikovaný proces. V praxi však nejde o nič zložité. Ak si pripravíte všetky potrebné dokumenty, nie je dôvod, aby sa vyskytli problémy.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.