biele auto

Odhlásenie auta v Bratislave: Ako na to?

22. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Predávate auto a máte chaos v postupe pri prepisovaní auta? V tom prípade máte otvorený správny článok. Pozrieme sa na to, aké povinnosti máte a čo všetko budete k odhláseniu auta v Bratiskave potrebovať. Taktiež vám prezradíme, ktoré pracoviská túto službu poskytujú.

Kde začať?

Najprv si treba určiť, aký typ úkonu idete robiť. Pri predaji auta v rámci Slovenska môžu nastať dve situácie. Buď ste vy aj nový majiteľ z jedného okresu, alebo každý bývate v inom okrese. V prvom spomenutom prípade vás bude zaujímať časť Zmena držiteľa v okrese. Ak sa vás týka druhá možnosť, pomôže vám odsek Odhlásenie do iného okresu.

Zmena držiteľa v okrese

Prvým krokom pri prepise vozidla v rámci jedného okresu je dohodnutie termínu s kupujúcim. Ak nový majiteľ nebýva v inom okrese, nie je potrebné riešiť odhlásenie a prihlásenie auta zvlášť. Všetko sa vybaví naraz počas jednej návštevy úradu.

Môže sa však stať, že sa s kupujúcim nedokážete časovo zladiť. Táto situácia sa dá riešiť tak, že prídete na úrad iba vy. Budete však potrebovať splnomocnenie s úradne overeným podpisom nového majiteľa. Podrobnosti sa dozviete v zozname dokumentov potrebných na prepis vozidla v rámci okresu.

Tretia a zároveň posledná možnosť je, že vy vozidlo iba odhlásite. Ak komunikácia s kupujúcim prebieha normálne, nie je dôvod takto postupovať. Zbytočne sa tým celý proces komplikuje. Ak však máte splnomocnenie s overeným podpisom a nový majiteľ zrazu prestane spolupracovať, môžete vozidlo iba odhlásiť a zvyšok procesu už nebude váš problém.

Dokumenty potrebné na prepis v rámci okresu

Ako pri väčšine úradných úkonov, aj pri prepise vozidla ste povinní preukázať svoju totožnosť. Určite si teda nezabudnite platný občiansky preukaz. Okrem toho budete potrebovať:

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II („veľký techničák“),

 • osvedčenie o evidencii časť I, ak bolo vydané („malý techničák“),

 • ak zastupujete pôvodného majiteľa, potrebujete od neho splnomocnenie na vykonanie prepisu s úradne osvedčeným podpisom,

 • ak nie je prítomný nový majiteľ, potrebujete splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva (faktúra, kúpna zmluva…) s úradne osvedčeným podpisom.

K úspešnému prepisu je potrebné doložiť aj potvrdenie o PZP, ktoré bude uzatvorené už na nového majiteľa a doklad o zaplatení správneho poplatku. Jeho výška sa odvíja od výkonu vozidla a dátumu jeho prvej evidencie. Tieto veci za bežných okolností rieši kupujúci. Ak by ste však prepis robili bez jeho prítomnosti, nezabudnite si ich s predstihom pýtať.

Tip

Ak máte občiansky preukaz s čipom (eID), viete si odhlasovanie vozidla zjednodušiť prostredníctvom elektronických služieb Národnej evidencie vozidiel.

Prepis do iného okresu

V tomto prípade sa nedá kompletný prepis vykonať jednou návštevou úradu, kde by ste sa stretli s novým majiteľom. Vozidlo musí byť v prvom rade odhlásené v okrese, kde bolo doteraz evidované. Až potom si ho môže nový majiteľ prihlásiť na seba.

Z vašej strany je táto možnosť asi o niečo pohodlnejšia, keďže sa časovo neviažete na kupujúceho. Jednoducho si objednáte termín na dopravnom inšpektoráte, kedy vám to bude vyhovovať a vozidlo odhlásite. Tam vaše povinnosti končia a zvyšok, teda opätovné prihlásenie, je na novom majiteľovi.

Dokumenty potrebné na prepis do iného okresu

Ak si kupujúci príde vozidlo zobrať ešte pred odhlásením, určite mu nedávajte všetky dokumenty. V takom prípade by vozidlo ostalo prihlásené na vaše meno a vy by ste s tým nemohli nič urobiť. Na odhlásenie budete potrebovať:

 • osvedčenie o evidencii vozidla časť II („veľký techničák“),

 • potvrdenie o platnosti aktuálneho PZP (to, ktoré je ešte písané na vaše meno),

 • ak zastupujete pôvodného majiteľa, potrebujete od neho splnomocnenie na vykonanie prepisu s úradne osvedčeným podpisom,

 • splnomocnenie alebo doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva (faktúra, kúpna zmluva…) s úradne osvedčeným podpisom.

Týmto je prepis do iného okresu z vašej strany vybavený. Posledný krok je poslať novému majiteľovi kópiu veľkého techničáku, v ktorom je záznam o odhlásení. Bez toho by sa vozidlo nedalo prihlásiť.

Vedeli ste, že…

… od roku 2019 už nie je nutné pristaviť vozidlo, ktoré idete odhlasovať? Taktiež netreba vypisovať dlhú žiadosť o odhlásenie. Vyplní ju za vás pracovník úradu. Vďaka týmto zmenám je odhlasovanie vozidiel pre občanov oveľa pohodlnejšie.

Kde v Bratislave odhlásiť auto?

V súvislosti s odhlasovaním vozidla už poznáte odpoveď na otázku „Ako?“. Teraz je čas na otázku „Kde?“. Odpoveď je pomerne jednoduchá – evidenciu vozidiel vybavuje dopravný inšpektorát (DI). Každý okres má svoj vlastný DI. Stačí si len zistiť, kde sa vo vašom okrese nachádza, a ak sa dá, môžete si rezervovať termín aj online.

Zhrnutie

Odhlásenie auta môže na prvý pohľad vyzerať ako komplikovaný proces. V praxi však nejde o nič zložité. Ak si pripravíte všetky potrebné dokumenty, nie je dôvod, aby sa vyskytli problémy.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.