Podpisovanie zmluvy

Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto?

1. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Kupovať alebo predávať auto bez akéhokoľvek dokladu je veľmi riskantný nápad. Žiadny zákon vám síce neprikazuje kúpnu zmluvu uzavrieť, no pre vaše dobro by ste na ňu rozhodne nemali zabúdať. Vie vám ušetriť trápenie pri riešení prípadných problémov v budúcnosti.

Kúpna zmluva z pohľadu zákona

Ak by ste chceli presnú definíciu kúpnej zmluvy, pomôže vám obchodný zákonník. V ňom sa uvádza, že kúpnou zmluvou sa predávajúci zaväzuje dodať kupujúcemu hnuteľnú vec. Zároveň sa kupujúci zaväzuje zaplatiť kúpnu cenu. Nejde teda o dokument, ktorý by zvýhodňoval jednu stranu.


Na základe kúpnej zmluvy je predávajúci taktiež povinný previesť na kupujúceho vlastnícke právo. Asi nikto by totiž nechcel zaplatiť plnú cenu za auto, ak by vlastníkom ostal pôvodný majiteľ.


Pri uzatváraní kúpnej zmluvy máte z hľadiska jej formy niekoľko možností. Dá sa uzatvoriť písomne, sčasti písomne alebo aj ústnym spôsobom. Treba však myslieť na to, že ústnu dohodu by ste na prípadnom súdnom konaní dokazovali len veľmi ťažko.


V zákone sa v súvislosti s kúpnou zmluvou spomína ešte jedna vec – podstatné náležitosti. Tento všeobecne znejúci pojem predstavuje body, ktoré sú podmienkou jej platnosti. Ak ich dokument nebude obsahovať, tak kúpna zmluva ani nebude kúpnou zmluvou.

Vedeli ste, že…

… ak bude vozidlo súčasťou účtovníctva podnikateľa, je nutné kúpnu zmluvu uzatvárať v písomnej podobe?

Podstatné náležitosti

Poďme sa teda pozrieť na body, ktoré v zmluve nesmú chýbať. Pamätajte však na to, že ich pokojne môžete doplniť o ďalšie údaje. Pri predaji a kúpe ojazdeného auta je dokonca odporúčané k podstatným náležitostiam pridať aj nepovinné detaily.

Určenie zmluvných strán

Môžete mať akokoľvek dobre napísanú zmluvu, pokiaľ jej však bude chýbať identifikácia kupujúceho a predávajúceho, je to iba zbytočný kus papiera. Je preto dôležité, aby predávajúci aj kupujúci pri vypĺňaní kúpnej zmluvy na auto poskytli svoje:

 • meno a priezvisko,

 • dátum narodenia,

 • rodné číslo,

 • adresu bydliska.


Účastníkom obchodu môže byť aj firma. V tom prípade je potrebné uviesť údaje, ako:

 • názov spoločnosti,

 • adresu spoločnosti,

 • identifikačné číslo organizácie,

 • daňové identifikačné číslo,

 • meno zastupujúceho konateľa firmy.

Vymedzenie predmetu kúpy

Keďže sa venujeme kúpnej zmluve na auto, predmetom kúpy bude konkrétne vozidlo. Napísať, že kupujete alebo predávate „červenú Toyotu“ je však veľmi neurčité. Ako osoby, tak aj vozidlá majú svoje identifikačné údaje. V zmluve by preto nemali chýbať tieto informácie o aute:

 • továrenská značka a názov modelu,

 • farba,

 • kód motora,

 • VIN,

 • rok výroby,

 • číslo technického preukazu,

 • evidenčné číslo vozidla.

Záväzok predávajúceho a kupujúceho

Predávajúci sa uzatvorením kúpnej zmluvy na auto zaväzuje, že dané vozidlo dodá kupujúcemu a prevedie naňho vlastnícke právo. Táto časť nemusí byť výslovne napísaná v prípade, že zmluva obsahuje označenie v zmysle príslušného zákonného paragrafu.


Je však zvykom do zmluvy pridať odstavec, ktorý sa venuje práve zmene vlastníka. Dôvodom je, že kúpna zmluva môže slúžiť aj ako splnomocnenie potrebné na prepis vozidla. Vďaka tomu sa predávajúci a kupujúci nemusia naraz stretávať na úrade.


Kupujúci sa pri uzatváraní kúpnej zmluvy zaväzuje predávajúcemu zaplatiť cenu, na ktorej sa dohodli, prípadne ešte len dohodnú. Taktiež je po uzatvorení zmluvy povinný auto prevziať. Ak teda zmluvu podpisujete ako kupujúci, musíte mať 100 % istotu, že dané auto naozaj chcete.

Kúpna cena

Pri stanovovaní kúpnej ceny auta majú účastníci obchodu dve možnosti. Tá jednoduchšia a častejšie využívaná spočíva v tradičnom dohodnutí sa na presnej sume. Zákon ale povoľuje aj dodatočné určenie ceny. V takom prípade je potrebné presne opísať faktory, od ktorých bude konečná cena závisieť.

Nepodstatné náležitosti

Vyššie sú uvedené informácie, ktoré v kúpnej zmluve na auto nesmú chýbať. V praxi ale kúpna zmluva často obsahuje aj veľa ďalších detailov súvisiacich s obchodom. Pokiaľ ide o predaj auta, býva zvykom spomenúť:

 • stav vozidla – ako bolo udržiavané, koľko má ku dňu podpísania zmluvy najazdených kilometrov, aké má poruchy a závady (presne vypísať),

 • podrobnosti o platbe – akou formou (hotovosť, bankový prevod...) a dokedy musí byť platba uskutočnená,

 • podrobnosti o odovzdaní auta – kedy a kde si auto kupujúci auto preberie,

 • nebezpečenstvo škody – aby ste sa vyhli konfliktom, je dobré určiť presný moment, odkedy za náhodné poškodenie vozidla zodpovedá kupujúci,

 • zodpovednosť za vady – určí sa, za aké nedostatky predávajúci zodpovedá kupujúcemu a aké práva bude mať kupujúci v prípade poruchy (dôležité najmä ak predávajú robil na vozidle dodatočné úpravy).

Je uzatvorenie kúpnej zmluvy povinné?

V žiadnom zákone sa neuvádza povinnosť uzatvorenia kúpnej zmluvy na auto. Na druhej strane, nie je celkom dôvod predávať alebo kupovať auto bez nej. Stiahnuť si vzor kúpnej zmluvy, vyplniť údaje a vytlačiť ju nezaberie veľa času a obom stranám bude poskytovať istotu, ktorá sa vám bude hodiť najmä v prípade, že jednáte s úplne neznámym človekom.

Zhrnutie

Auto nie je lacná záležitosť, preto je dobré mať jeho nákup alebo predaj poistený zmluvou. Nielenže tak bude bezpečnejší samotný obchod, ale s kúpnou zmluvou bude jednoduchší prepis vozidla či dokazovanie jeho pôvodu nasledujúcemu majiteľovi.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.