biele SUV na ceste

Máte poškodené VIN číslo? Poradíme vám, čo s tým

18. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Kontrolujete pravidelne stav VIN čísel na vašom aute? Ak nie, nebojte sa, patríte k veľkej väčšine vodičov. Na každodenné šoférovanie je predsa stav nejakých čísel na karosérii nepodstatný. To však neplatí pri kontrolách stavu vozidla a úradných úkonoch, ktoré sú s ním spojené. Ako chrániť VIN pred problémami s čitateľnosťou a čo vás čaká, ak je to vaše už nečitateľné?

Na čo slúži VIN číslo?

Každému autu je pred výrobou pridelený jeho jedinečný 17-miestny kód. Slúži na identifikáciu konkrétneho vozidla. Dajú sa z neho vyčítať informácie ako:

 • krajina pôvodu,

 • značka,

 • model,

 • rok výroby,

 • prevádzka, v ktorej bolo montované,

 • typ motora a jeho špecifikácie,

 • niektoré prvky výbavy.

Okrem toho má identifikačné číslo aj oveľa praktickejšie využitie. Je ním overovanie histórie vozidla. Pomocou kontroly VIN viete zistiť rôzne informácie, na ktoré si treba dávať pri kúpe ojazdeného vozidla pozor. Umožnia vám to rôzne webové aplikácie za poplatok vo výške okolo 10 €.

Princíp je pomerne jednoduchý – VIN sa uvádza vo výsledkoch zo servisných prehliadok, STK, protokoloch o dopravných nehodách, ale aj pri zmene majiteľa. Pomocou jedného čísla si teda viete overiť, či vám pôvodný majiteľ hovorí pravdu o histórii auta, ktoré sa chystáte kúpiť.

Tip

Overenie histórie vozidla sa dá vykonať aj na základe EČV.

Ako sa môže VIN poškodiť?

Najčastejšie príčiny nečitateľnosti alebo poškodenia VIN čísla sú korózia alebo dopravná nehoda a následná výmena dielu s číslom. V takom prípade so získaním náhradného VIN nebudete mať problém. Občas sa stane, že identifikačné číslo si poškodia milovníci áut, ktorí sa ich snažia vlastnoručne „vylepšiť“ doma v garáži. Vtedy vám nové VIN nemusia prideliť.

Kedy môžete požiadať o náhradné VIN?

V zákone sú stanovené tri situácie, kedy máte nárok na pridelenie náhradného VIN pre vaše vozidlo. Žiadosť môžete podať, ak:

 • pri výmene karosérie vozidla rovnakého typu v rámci jedného typového radu dôjde k odstráneniu tej časti karosérie, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • pri oprave vozidla bola vymenená tá časť vozidla, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • identifikačné číslo vozidla VIN je nečitateľné, neúplné alebo ho nemožno určiť.

Taktiež sú presne určené podmienky, kedy bude vaša žiadosť zamietnutá. Medzi najčastejšie z nich patria spomínané úpravy vozidla, ktoré neboli oficiálne schválené či dovoz auta s neidentifikovateľným VIN. Viac informácií ohľadom žiadosti o pridelenie náhradného VIN čísla nájdete na webe ministerstva dopravy.

Poplatky spojené s náhradným VIN

Ak ste čakali, že náhradné VIN vám bude pridelené a namontované na vozidlo zadarmo, musíme vás sklamať. Platiť budete za všetko od samotného podania žiadosti cez vybavovanie dokumentov až po pripevnenie nového VIN.

Správny poplatok za podanie žiadosti je nastavený na 20 €. Cena STK a kontroly originality vozidla bude závisieť od konkrétneho pracoviska. To isté platí aj pri pripevnení nového VIN čísla na vozidlo. Celkové náklady však pokojne môžu prekročiť hranicu 200 €. Nie je to vôbec lacná záležitosť, no pokiaľ nechcete, aby vám zadržali technický preukaz, nemáte na výber.

Koľko trvá vybavenie nového VIN čísla?

Záleži to od toho, ako sa vám podarí dohodnúť termíny na STK, KO a dopravnom úrade. Samotné kontroly, pridelenie náhradného VIN či jeho umiestnenie na vozidlo, nezaberú veľa času. Problémom sú čakacie lehoty a cestovanie po úradoch.

Hrozí vám pokuta za nečitateľné VIN?

V súvislosti s nečitateľným VIN sa pokuty nemusíte obávať. Policajti pri bežných kontrolách v premávke nehľadajú identifikačné čísla rozmiestnené po karosérii vozidla. Problém je v tom, že bez čitateľného a schváleného VIN vozidlo neprejde obhliadkou pri prihlasovaní, ani STK. V takom prípade vás upozornia a musíte si vybaviť náhradné VIN.

Ako VIN číslo chrániť pred koróziou?

Každé vozidlo má identifikačné číslo vyrazené do viacerých dielov. Najčastejšie sa však problémy s čitateľnosťou VIN čísla prejavujú na podvozku.

Vedeli ste, že…

… vlhkosť, soľ a nečistoty podporujú vznik hrdze? Preto je podvozok obzvlášť náchylný na korodovanie.

Fólia

Jeden z trikov, ktoré sa používajú na uchovanie VIN čísla v dobrom stave, je prelepenie fóliou, ktorá musí dobre priliehať a tesniť, aby sa pod ňu nedostala voda. Po prelepení fóliou VIN kontrolujte a akonáhle uvidíte, že je vlhké, fóliu odstráňte. Miesto, ktoré neschne, by hrdzavelo ešte rýchlejšie.

Vazelína

Obľúbenou ochranou proti korózii v oblasti VIN čísla je vazelína. S touto metódou sa však spája pravidelné čistenie a opätovné nanášanie vazelíny. To je dôležité najmä po jazde v daždi, blate alebo iných vlhkých a špinavých podmienkach.

Silikón

Silikón sa často používa na utesňovanie proti vlhkosti. Niektorí ľudia ho preto aplikujú priamo na VIN číslo v snahe ochrániť ho pred pôsobením vody a nečistôt. Opäť je však dôležité nanášať ho na čistú plochu, aby sa dobre prichytil a pravidelne kontrolovať, či nie je poškodený.

Zhrnutie

Vybavovanie náhradného VIN rozhodne nie je príjemný zážitok, no ak máte identifikačné číslo poškodené a chcete ho aj naďalej využívať, nevyhnete sa tomu. Na druhej strane, po prečítaní článku už viete, na čo sa pripraviť a aké dokumenty budete potrebovať. Keď získate nové VIN, môžete vyskúšať niektorú z metód ochrany a možno sa do budúcna vyhnete riešeniu tohto problému.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.