biele SUV na ceste

Máte poškodené VIN číslo? Poradíme vám, čo s tým

18. 11. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Kontrolujete pravidelne stav VIN čísel na vašom aute? Ak nie, nebojte sa, patríte k veľkej väčšine vodičov. Na každodenné šoférovanie je predsa stav nejakých čísel na karosérii nepodstatný. To však neplatí pri kontrolách stavu vozidla a úradných úkonoch, ktoré sú s ním spojené. Ako chrániť VIN pred problémami s čitateľnosťou a čo vás čaká, ak je to vaše už nečitateľné?

Na čo slúži VIN číslo?

Každému autu je pred výrobou pridelený jeho jedinečný 17-miestny kód. Slúži na identifikáciu konkrétneho vozidla. Dajú sa z neho vyčítať informácie ako:

 • krajina pôvodu,

 • značka,

 • model,

 • rok výroby,

 • prevádzka, v ktorej bolo montované,

 • typ motora a jeho špecifikácie,

 • niektoré prvky výbavy.

Okrem toho má identifikačné číslo aj oveľa praktickejšie využitie. Je ním overovanie histórie vozidla. Pomocou kontroly VIN viete zistiť rôzne informácie, na ktoré si treba dávať pri kúpe ojazdeného vozidla pozor. Umožnia vám to rôzne webové aplikácie za poplatok vo výške okolo 10 €.

Princíp je pomerne jednoduchý – VIN sa uvádza vo výsledkoch zo servisných prehliadok, STK, protokoloch o dopravných nehodách, ale aj pri zmene majiteľa. Pomocou jedného čísla si teda viete overiť, či vám pôvodný majiteľ hovorí pravdu o histórii auta, ktoré sa chystáte kúpiť.

Tip

Overenie histórie vozidla sa dá vykonať aj na základe EČV.

Ako sa môže VIN poškodiť?

Najčastejšie príčiny nečitateľnosti alebo poškodenia VIN čísla sú korózia alebo dopravná nehoda a následná výmena dielu s číslom. V takom prípade so získaním náhradného VIN nebudete mať problém. Občas sa stane, že identifikačné číslo si poškodia milovníci áut, ktorí sa ich snažia vlastnoručne „vylepšiť“ doma v garáži. Vtedy vám nové VIN nemusia prideliť.

Kedy môžete požiadať o náhradné VIN?

V zákone sú stanovené tri situácie, kedy máte nárok na pridelenie náhradného VIN pre vaše vozidlo. Žiadosť môžete podať, ak:

 • pri výmene karosérie vozidla rovnakého typu v rámci jedného typového radu dôjde k odstráneniu tej časti karosérie, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • pri oprave vozidla bola vymenená tá časť vozidla, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • identifikačné číslo vozidla VIN je nečitateľné, neúplné alebo ho nemožno určiť.

Taktiež sú presne určené podmienky, kedy bude vaša žiadosť zamietnutá. Medzi najčastejšie z nich patria spomínané úpravy vozidla, ktoré neboli oficiálne schválené či dovoz auta s neidentifikovateľným VIN. Viac informácií ohľadom žiadosti o pridelenie náhradného VIN čísla nájdete na webe ministerstva dopravy.

Poplatky spojené s náhradným VIN

Ak ste čakali, že náhradné VIN vám bude pridelené a namontované na vozidlo zadarmo, musíme vás sklamať. Platiť budete za všetko od samotného podania žiadosti cez vybavovanie dokumentov až po pripevnenie nového VIN.

Správny poplatok za podanie žiadosti je nastavený na 20 €. Cena STK a kontroly originality vozidla bude závisieť od konkrétneho pracoviska. To isté platí aj pri pripevnení nového VIN čísla na vozidlo. Celkové náklady však pokojne môžu prekročiť hranicu 200 €. Nie je to vôbec lacná záležitosť, no pokiaľ nechcete, aby vám zadržali technický preukaz, nemáte na výber.

Koľko trvá vybavenie nového VIN čísla?

Záleži to od toho, ako sa vám podarí dohodnúť termíny na STK, KO a dopravnom úrade. Samotné kontroly, pridelenie náhradného VIN či jeho umiestnenie na vozidlo, nezaberú veľa času. Problémom sú čakacie lehoty a cestovanie po úradoch.

Hrozí vám pokuta za nečitateľné VIN?

V súvislosti s nečitateľným VIN sa pokuty nemusíte obávať. Policajti pri bežných kontrolách v premávke nehľadajú identifikačné čísla rozmiestnené po karosérii vozidla. Problém je v tom, že bez čitateľného a schváleného VIN vozidlo neprejde obhliadkou pri prihlasovaní, ani STK. V takom prípade vás upozornia a musíte si vybaviť náhradné VIN.

Ako VIN číslo chrániť pred koróziou?

Každé vozidlo má identifikačné číslo vyrazené do viacerých dielov. Najčastejšie sa však problémy s čitateľnosťou VIN čísla prejavujú na podvozku.

Vedeli ste, že…

… vlhkosť, soľ a nečistoty podporujú vznik hrdze? Preto je podvozok obzvlášť náchylný na korodovanie.

Fólia

Jeden z trikov, ktoré sa používajú na uchovanie VIN čísla v dobrom stave, je prelepenie fóliou, ktorá musí dobre priliehať a tesniť, aby sa pod ňu nedostala voda. Po prelepení fóliou VIN kontrolujte a akonáhle uvidíte, že je vlhké, fóliu odstráňte. Miesto, ktoré neschne, by hrdzavelo ešte rýchlejšie.

Vazelína

Obľúbenou ochranou proti korózii v oblasti VIN čísla je vazelína. S touto metódou sa však spája pravidelné čistenie a opätovné nanášanie vazelíny. To je dôležité najmä po jazde v daždi, blate alebo iných vlhkých a špinavých podmienkach.

Silikón

Silikón sa často používa na utesňovanie proti vlhkosti. Niektorí ľudia ho preto aplikujú priamo na VIN číslo v snahe ochrániť ho pred pôsobením vody a nečistôt. Opäť je však dôležité nanášať ho na čistú plochu, aby sa dobre prichytil a pravidelne kontrolovať, či nie je poškodený.

Zhrnutie

Vybavovanie náhradného VIN rozhodne nie je príjemný zážitok, no ak máte identifikačné číslo poškodené a chcete ho aj naďalej využívať, nevyhnete sa tomu. Na druhej strane, po prečítaní článku už viete, na čo sa pripraviť a aké dokumenty budete potrebovať. Keď získate nové VIN, môžete vyskúšať niektorú z metód ochrany a možno sa do budúcna vyhnete riešeniu tohto problému.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.