čierne auto

Pridelenie náhradného VIN čísla: Ako postupovať?

Dostali ste sa do situácie, kedy potrebujete nové VIN číslo pre vaše vozidlo? V tomto článku nájdete presný návod na to, ako prideľovanie náhradného identifikačného čísla VIN prebieha. Na záver sa dozviete aj to, koľko vás bude vybavovanie náhradného identifikačného čísla vozidla stáť.

Kedy máte nárok na nové VIN?

Identifikačné číslo následkom korózie prirodzene stráca čitateľnosť, ale môže sa tiež stať, že je odstránené pri výmene dielu v servise. Vtedy má prevádzkovateľ vozidla právo vo vybraných situáciách požiadať o pridelenie náhradného VIN čísla. Príslušný dopravný úrad vám ho pridelí, ak:

 • pri výmene karosérie vozidla rovnakého typu v rámci jedného typového radu dôjde k odstráneniu tej časti karosérie, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • pri oprave vozidla bola vymenená tá časť vozidla, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • identifikačné číslo vozidla VIN je nečitateľné, neúplné alebo ho nemožno určiť.

Žiadosť o pridelenie nového VIN čísla

Základom celého procesu je žiadosť o pridelenie nového identifikačného čísla VIN pre vaše vozidlo. Jej vzor na vytlačenie bez problémov nájdete na internete. Skladá sa z troch hlavných častí.

Identifikácia žiadateľa

Túto časť vyplníte podľa toho, či je prevádzkovateľom vozidla fyzická alebo právnická osoba. Ak ide o fyzickú osobu, bude vám stačiť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého bydliska a podpis.

Právnická osoba sa identifikuje názvom a adresou, prípadne obchodným menom a sídlom a identifikačným číslom (IČO). Taktiež musí žiadosť obsahovať meno a priezvisko osoby/osôb, ktoré sú jeho štatutárnym orgánom, podpis štatutárneho orgánu a odtlačok pečiatky

Tip

Pomocou VIN čísla si viete pred kúpou ojazdeného vozidla overiť údaje, ako jeho skutočný nájazd, históriu dopravných nehôd, majiteľov či opráv.

Identifikácia vozidla

Na správne vyplnenie tejto časti žiadosti je najlepšie zobrať si veľký technický preukaz a v ňom vyhľadať tieto údaje:

 • značku vozidla,

 • obchodný názov vozidla,

 • typ vozidla (jeho variant alebo verziu variantu typu),

 • druh vozidla,

 • kategóriu vozidla,

 • obchodné meno výrobcu vozidla,

 • identifikačné číslo vozidla VIN.

Odôvodnenie žiadosti

Posledná časť žiadosti o náhradné VIN číslo sa týka dôvodu, ktorý vás viedol k jej podaniu. V princípe sem stačí napísať jednu z troch možností uvedených v zozname na konci odseku „Kedy máte nárok na nové VIN.“

Prílohy

Dopravný inšpektorát si pred udelením náhradného VIN potrebuje overiť, či skutočne máte nárok na jeho pridelenie. Je preto dôležité, aby ste im dodali rôzne dokumenty potvrdzujúce stav vášho vozidla alebo dôvod výmeny dielu s VIN číslom. Keď teda budete podávať žiadosť, majte pripravené tieto dokumenty:

 • fotokópia osvedčenia o evidencii  alebo fotokópia technického osvedčenia vozidla,

 • odborný posudok o kontrole originality vozidla nie starší ako 15 dní odo dňa jeho vydania,

 • protokol o pravidelnej technickej kontrole vozidla nie starší ako 15 dní odo dňa jeho vydania,

 • doklad o nadobudnutí tej časti vozidla, na ktorej bolo pôvodné identifikačné číslo vozidla VIN; predkladá sa, ak sa náhradné identifikačné číslo vozidla VIN prideľuje pri výmene karosérie vozidla alebo pri oprave vozidla,

 • súhlasné stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla o tom, že ide o rovnaký typ karosérie v rámci jedného typového radu, ak sa náhradné identifikačné číslo vozidla VIN prideľuje pri výmene karosérie vozidla,

 • doklad o dopravnej nehode vydaný príslušným orgánom Policajného zboru alebo doklad o poistnej udalosti, ak je vozidlo po dopravnej nehode.

Vedeli ste, že…

… ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID), môžete žiadosť o pridelenie náhradného VIN čísla podať aj elektronicky?

Zamietnutie žiadosti o náhradné VIN

V niektorých situáciách môže úrad vašu žiadosť zamietnuť. Smutné na tom je, že vy ste o danom probléme ani nemuseli vedieť. Často sa stáva, že pri kúpe ojazdeného vozidla pôvodný majiteľ zatají dôležité informácie, následkom ktorých novému majiteľovi pri úradnej kontrole a odhalení chýb zoberú technický preukaz.

Náhradné identifikačné číslo sa vozidlu nepridelí napríklad vtedy, keď technik pri kontrole originality nájde rôzne VIN čísla. Samozrejme, neplatí to, ak ide o schválené čísla, ktoré boli vozidlu oficiálne pridelené. Problémy so žiadosťou majú aj tí, ktorí ho zmenili alebo úplne odstránili neschválenými úpravami vozidla.

Žiadosť musí byť takisto zamietnutá v prípade, ak VIN číslo jednotlivo dovezeného vozidla nie je identifikovateľné alebo aktuálne VIN číslo nikdy nebolo vyrobené, čiže je falšované.

Koľko stojí pridelenie nového VIN čísla?

Samotné podanie žiadosti na dopravnom úrade stojí 20 €. To však zaplatíte iba za to, že vám pridelia náhradné VIN číslo. Oveľa viac vás bude stáť vybavenie potrebných dokumentov a následné pripevnenie nového identifikačného čísla.

Technická kontrola vozidla vás vyjde približne na 40 €. Za kontrolu originality osobných automobilov si pracoviská KO pýtajú okolo 70 €. Po pridelení náhradného čísla budete musieť pracovisku KO zaplatiť aj za jeho pripevnenie na vozidlo. Suma za tento úkon prekračuje hranicu 100 €. Celkové náklady sa teda pokojne môžu vyšplhať na 200 – 250€.

Zhrnutie

Vybavenie náhradného VIN čísla rozhodne  nie je lacná, ani príjemná záležitosť. Bohužiaľ, musíte sa pripraviť na viaceré kontroly, behanie po úradoch a platenie vysokých poplatkov. Bez toho by však vaše vozidlo oficiálne nemohlo jazdiť v premávke a neprešlo by ďalšou STK.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.