čierne auto

Pridelenie náhradného VIN čísla: Ako postupovať?

Dostali ste sa do situácie, kedy potrebujete nové VIN číslo pre vaše vozidlo? V tomto článku nájdete presný návod na to, ako prideľovanie náhradného identifikačného čísla VIN prebieha. Na záver sa dozviete aj to, koľko vás bude vybavovanie náhradného identifikačného čísla vozidla stáť.

Kedy máte nárok na nové VIN?

Identifikačné číslo následkom korózie prirodzene stráca čitateľnosť, ale môže sa tiež stať, že je odstránené pri výmene dielu v servise. Vtedy má prevádzkovateľ vozidla právo vo vybraných situáciách požiadať o pridelenie náhradného VIN čísla. Príslušný dopravný úrad vám ho pridelí, ak:

 • pri výmene karosérie vozidla rovnakého typu v rámci jedného typového radu dôjde k odstráneniu tej časti karosérie, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • pri oprave vozidla bola vymenená tá časť vozidla, na ktorej výrobca umiestnil identifikačné číslo vozidla VIN,

 • identifikačné číslo vozidla VIN je nečitateľné, neúplné alebo ho nemožno určiť.

Žiadosť o pridelenie nového VIN čísla

Základom celého procesu je žiadosť o pridelenie nového identifikačného čísla VIN pre vaše vozidlo. Jej vzor na vytlačenie bez problémov nájdete na internete. Skladá sa z troch hlavných častí.

Identifikácia žiadateľa

Túto časť vyplníte podľa toho, či je prevádzkovateľom vozidla fyzická alebo právnická osoba. Ak ide o fyzickú osobu, bude vám stačiť meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia, adresa trvalého bydliska a podpis.

Právnická osoba sa identifikuje názvom a adresou, prípadne obchodným menom a sídlom a identifikačným číslom (IČO). Taktiež musí žiadosť obsahovať meno a priezvisko osoby/osôb, ktoré sú jeho štatutárnym orgánom, podpis štatutárneho orgánu a odtlačok pečiatky

Tip

Pomocou VIN čísla si viete pred kúpou ojazdeného vozidla overiť údaje, ako jeho skutočný nájazd, históriu dopravných nehôd, majiteľov či opráv.

Identifikácia vozidla

Na správne vyplnenie tejto časti žiadosti je najlepšie zobrať si veľký technický preukaz a v ňom vyhľadať tieto údaje:

 • značku vozidla,

 • obchodný názov vozidla,

 • typ vozidla (jeho variant alebo verziu variantu typu),

 • druh vozidla,

 • kategóriu vozidla,

 • obchodné meno výrobcu vozidla,

 • identifikačné číslo vozidla VIN.

Odôvodnenie žiadosti

Posledná časť žiadosti o náhradné VIN číslo sa týka dôvodu, ktorý vás viedol k jej podaniu. V princípe sem stačí napísať jednu z troch možností uvedených v zozname na konci odseku „Kedy máte nárok na nové VIN.“

Prílohy

Dopravný inšpektorát si pred udelením náhradného VIN potrebuje overiť, či skutočne máte nárok na jeho pridelenie. Je preto dôležité, aby ste im dodali rôzne dokumenty potvrdzujúce stav vášho vozidla alebo dôvod výmeny dielu s VIN číslom. Keď teda budete podávať žiadosť, majte pripravené tieto dokumenty:

 • fotokópia osvedčenia o evidencii  alebo fotokópia technického osvedčenia vozidla,

 • odborný posudok o kontrole originality vozidla nie starší ako 15 dní odo dňa jeho vydania,

 • protokol o pravidelnej technickej kontrole vozidla nie starší ako 15 dní odo dňa jeho vydania,

 • doklad o nadobudnutí tej časti vozidla, na ktorej bolo pôvodné identifikačné číslo vozidla VIN; predkladá sa, ak sa náhradné identifikačné číslo vozidla VIN prideľuje pri výmene karosérie vozidla alebo pri oprave vozidla,

 • súhlasné stanovisko výrobcu alebo zástupcu výrobcu vozidla o tom, že ide o rovnaký typ karosérie v rámci jedného typového radu, ak sa náhradné identifikačné číslo vozidla VIN prideľuje pri výmene karosérie vozidla,

 • doklad o dopravnej nehode vydaný príslušným orgánom Policajného zboru alebo doklad o poistnej udalosti, ak je vozidlo po dopravnej nehode.

Vedeli ste, že…

… ak máte občiansky preukaz s elektronickým čipom (eID), môžete žiadosť o pridelenie náhradného VIN čísla podať aj elektronicky?

Zamietnutie žiadosti o náhradné VIN

V niektorých situáciách môže úrad vašu žiadosť zamietnuť. Smutné na tom je, že vy ste o danom probléme ani nemuseli vedieť. Často sa stáva, že pri kúpe ojazdeného vozidla pôvodný majiteľ zatají dôležité informácie, následkom ktorých novému majiteľovi pri úradnej kontrole a odhalení chýb zoberú technický preukaz.

Náhradné identifikačné číslo sa vozidlu nepridelí napríklad vtedy, keď technik pri kontrole originality nájde rôzne VIN čísla. Samozrejme, neplatí to, ak ide o schválené čísla, ktoré boli vozidlu oficiálne pridelené. Problémy so žiadosťou majú aj tí, ktorí ho zmenili alebo úplne odstránili neschválenými úpravami vozidla.

Žiadosť musí byť takisto zamietnutá v prípade, ak VIN číslo jednotlivo dovezeného vozidla nie je identifikovateľné alebo aktuálne VIN číslo nikdy nebolo vyrobené, čiže je falšované.

Koľko stojí pridelenie nového VIN čísla?

Samotné podanie žiadosti na dopravnom úrade stojí 20 €. To však zaplatíte iba za to, že vám pridelia náhradné VIN číslo. Oveľa viac vás bude stáť vybavenie potrebných dokumentov a následné pripevnenie nového identifikačného čísla.

Technická kontrola vozidla vás vyjde približne na 40 €. Za kontrolu originality osobných automobilov si pracoviská KO pýtajú okolo 70 €. Po pridelení náhradného čísla budete musieť pracovisku KO zaplatiť aj za jeho pripevnenie na vozidlo. Suma za tento úkon prekračuje hranicu 100 €. Celkové náklady sa teda pokojne môžu vyšplhať na 200 – 250€.

Zhrnutie

Vybavenie náhradného VIN čísla rozhodne  nie je lacná, ani príjemná záležitosť. Bohužiaľ, musíte sa pripraviť na viaceré kontroly, behanie po úradoch a platenie vysokých poplatkov. Bez toho by však vaše vozidlo oficiálne nemohlo jazdiť v premávke a neprešlo by ďalšou STK.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.