Muž s kalkulačkou

Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

27. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

Rozdelenie poplatkov za prepis auta

Poplatky, vrátane potrebných náležitostí za prepis vozidla, upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, konkrétne v ustanoveniach §114 a 115

Pamätajte, že prihlásenie vozidla do evidencie vykonáva vždy jeho  nový vlastník (držiteľ). Môže ísť o nasledovné prípady:

 • Prepis nového vozidla, ktoré ešte nebolo v SR evidované – treba vám k tomu platný doklad totožnosti, osvedčenie o evidencii časť II, potvrdenie o PZP, výpis z obchodného registra (iba právnické osoby), overené splnomocnenie leasingovej spoločnosti (iba v prípade po uplynutí leasingu), uhradený správny poplatok (registračná daň).

 • Kúpa vozidla z iného okresu – vozidlo treba najskôr v pôvodnom okrese odhlásiť. Pri prepise budete potrebovať platný doklad totožnosti, osvedčenie o evidencii časť II, osvedčenie o evidencii časť I (čipová karta), potvrdenie o PZP, výpis z obchodného registra (iba právnické osoby), pôvodné evidenčné tabuľky vozidla, uhradený správny poplatok (registračná daň).

 • Kúpa vozidla v rámci okresu – musia byť prítomní kupujúci aj predávajúci. Potrebné dokumenty sú rovnaké ako pri prepise auta z iného okresu (až na pôvodné evidenčné tabuľky vozidla).

 • Doma vyrobené vozidlo – majiteľ podomácky vyrobeného vozidla musí o prihlásenie požiadať na dopravnom inšpektoráte podľa miesta svojho trvalého bydliska. Treba doložiť fotodokumentáciu vozidla, platné PZP a uhradiť poplatok za vydanie tabuľky s evidenčným číslom typu „C“ (33 eur).


Vedeli ste, že...

   pri prepise vozidla z iného okresu treba niekedy doložiť aj odborný posudok o kontrole originality? Ide o prípad, keď nebolo vozidlo prihlásené viac ako 30 dní. Kontrola originality nemôže byť staršia ako 15 dní a jej cena závisí od jednotlivých špecializovaných pracovísk (70 – 100 eur).

Rovnako máte možnosť požiadať o urýchlené vydanie čipovej karty (osvedčenie o evidencii časť I), a to do dvoch pracovných dní. V takomto prípade si však priplatíte 30 eur.

Registračná daň

Registračnú daň na auto musí zaplatiť každý, kto sa prihlasuje ako držiteľ motorového vozidla. Nezáleží pritom, či ide o zápis prvého auta (nové auto), alebo o zápis ktoréhokoľvek nasledujúceho auta (jazdené auto). 

Táto poplatková povinnosť vzniká v okamihu predloženia žiadosti o prepis vozidla na polícii (dopravnom inšpektoráte). Presnejšie, pri vydávaní dokladov k vozidlu novému držiteľovi motorového vozidla.

Registračná daň na auto sa platí pri prepise každého typu motorového vozidla. Jej výška sa odvíja od nasledovných faktorov:

 • kategória vozidla – výkon motora (kW),

 • druh pohonu alebo zdroj energie vozidla,

 • vek vozidla – sleduje sa dátum od prvej evidencie vozidla.

Výšku poplatku si môžete vypočítať súčinom výkonu motora a koeficientu zostatkovej hodnoty vozidla zodpovedajúcom zostatkovej hodnote vozidla podľa veku vozidla, a to v rokoch odo dňa prvej evidencie vozidla. Jednotlivé sadzby a koeficienty nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.

Kedy zaplatíte menej?

Je tu však dobrá správa pre všetkých, ktorí používajú alternatívne palivá – LNG, CNG a hybridný pohon. V ich prípade sa registračná daň znižuje, a to až o 50 % z vypočítanej výšky poplatku (najviac na úroveň 33 eur). 

V prípade elektromobilov sa dokonca platí jednotná výška tohto poplatku (33 eur), a to bez ohľadu na výkon elektromotora a jeho vek.

Od tohto poplatku však môžete byť aj úplne oslobodení. Oslobodenie sa vzťahuje napríklad na vozidlo, ktoré bolo nadobudnuté dedením alebo v prípade, ak bol na kúpu vozidla poskytnutý štátny príspevok (v rámci kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia).

Pamätajte, že poplatok za prepis vozidla si môžete znížiť aj elektronicky, a to v rovnakej výške 50 %. Jediné, čo k tomu budete potrebovať, je elektronický občiansky preukaz (eID karta). Okrem toho potrebujete aj softvérové a hardvérové príslušenstvo k preukazu a kvalifikovanému elektronickému podpisu. 

Za predpokladu, že vlastníte viacero vozidiel a niektoré z nich plánujete istú dobu nevyužívať, nezabudnite vozidlo dočasne vyradiť z evidencie. Ušetríte napríklad na PZP.

Poplatok za pridelenie evidenčného čísla

Aj za vydanie tabuľky s evidenčným číslom si treba zaplatiť. Výška tohto poplatku závisí najmä od vašich požiadaviek na pridelené číslo

 • náhodne pridelené číslo – tabuľka zo zliatin ľahkých kovov (štandardný materiál): 16,5 eur,

 • na základe požiadavky držiteľa vozidla – tabuľka zo zliatin ľahkých kovov: 165,5 eur,

 • akladové zásoby orgánu Policajného zboru – tabuľky s konkrétnym číslom na sklade dopravného inšpektorátu: 165,5 eur,

 • tabuľka vyžarujúca svetlo – tabuľka zo špeciálnych materiálov s náhodne prideleným číslom alebo s číslom vytvoreným podľa vašich požiadaviek: 182 eur.

Záver

Veríme, že sme vám našim článkom pomohli nájsť orientáciu v pomerne zložitom systéme poplatkov za prepis vozidla. S najväčšou sumou treba počítať v súvislosti s registračnou daňou, kde sa výška tohto poplatku môže vyšplhať až rádovo na tisícky eur.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  17. januára 2022|
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  16. januára 2022|
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.