Muž s kalkulačkou

Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

27. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

Rozdelenie poplatkov za prepis auta

Poplatky, vrátane potrebných náležitostí za prepis vozidla, upravuje zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, konkrétne v ustanoveniach §114 a 115

Pamätajte, že prihlásenie vozidla do evidencie vykonáva vždy jeho  nový vlastník (držiteľ). Môže ísť o nasledovné prípady:

 • Prepis nového vozidla, ktoré ešte nebolo v SR evidované – treba vám k tomu platný doklad totožnosti, osvedčenie o evidencii časť II, potvrdenie o PZP, výpis z obchodného registra (iba právnické osoby), overené splnomocnenie leasingovej spoločnosti (iba v prípade po uplynutí leasingu), uhradený správny poplatok (registračná daň).

 • Kúpa vozidla z iného okresu – vozidlo treba najskôr v pôvodnom okrese odhlásiť. Pri prepise budete potrebovať platný doklad totožnosti, osvedčenie o evidencii časť II, osvedčenie o evidencii časť I (čipová karta), potvrdenie o PZP, výpis z obchodného registra (iba právnické osoby), pôvodné evidenčné tabuľky vozidla, uhradený správny poplatok (registračná daň).

 • Kúpa vozidla v rámci okresu – musia byť prítomní kupujúci aj predávajúci. Potrebné dokumenty sú rovnaké ako pri prepise auta z iného okresu (až na pôvodné evidenčné tabuľky vozidla).

 • Doma vyrobené vozidlo – majiteľ podomácky vyrobeného vozidla musí o prihlásenie požiadať na dopravnom inšpektoráte podľa miesta svojho trvalého bydliska. Treba doložiť fotodokumentáciu vozidla, platné PZP a uhradiť poplatok za vydanie tabuľky s evidenčným číslom typu „C“ (33 eur).


Vedeli ste, že...

   pri prepise vozidla z iného okresu treba niekedy doložiť aj odborný posudok o kontrole originality? Ide o prípad, keď nebolo vozidlo prihlásené viac ako 30 dní. Kontrola originality nemôže byť staršia ako 15 dní a jej cena závisí od jednotlivých špecializovaných pracovísk (70 – 100 eur).

Rovnako máte možnosť požiadať o urýchlené vydanie čipovej karty (osvedčenie o evidencii časť I), a to do dvoch pracovných dní. V takomto prípade si však priplatíte 30 eur.

Registračná daň

Registračnú daň na auto musí zaplatiť každý, kto sa prihlasuje ako držiteľ motorového vozidla. Nezáleží pritom, či ide o zápis prvého auta (nové auto), alebo o zápis ktoréhokoľvek nasledujúceho auta (jazdené auto). 

Táto poplatková povinnosť vzniká v okamihu predloženia žiadosti o prepis vozidla na polícii (dopravnom inšpektoráte). Presnejšie, pri vydávaní dokladov k vozidlu novému držiteľovi motorového vozidla.

Registračná daň na auto sa platí pri prepise každého typu motorového vozidla. Jej výška sa odvíja od nasledovných faktorov:

 • kategória vozidla – výkon motora (kW),

 • druh pohonu alebo zdroj energie vozidla,

 • vek vozidla – sleduje sa dátum od prvej evidencie vozidla.

Výšku poplatku si môžete vypočítať súčinom výkonu motora a koeficientu zostatkovej hodnoty vozidla zodpovedajúcom zostatkovej hodnote vozidla podľa veku vozidla, a to v rokoch odo dňa prvej evidencie vozidla. Jednotlivé sadzby a koeficienty nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.

Kedy zaplatíte menej?

Je tu však dobrá správa pre všetkých, ktorí používajú alternatívne palivá – LNG, CNG a hybridný pohon. V ich prípade sa registračná daň znižuje, a to až o 50 % z vypočítanej výšky poplatku (najviac na úroveň 33 eur). 

V prípade elektromobilov sa dokonca platí jednotná výška tohto poplatku (33 eur), a to bez ohľadu na výkon elektromotora a jeho vek.

Od tohto poplatku však môžete byť aj úplne oslobodení. Oslobodenie sa vzťahuje napríklad na vozidlo, ktoré bolo nadobudnuté dedením alebo v prípade, ak bol na kúpu vozidla poskytnutý štátny príspevok (v rámci kompenzácie ťažkého zdravotného postihnutia).

Pamätajte, že poplatok za prepis vozidla si môžete znížiť aj elektronicky, a to v rovnakej výške 50 %. Jediné, čo k tomu budete potrebovať, je elektronický občiansky preukaz (eID karta). Okrem toho potrebujete aj softvérové a hardvérové príslušenstvo k preukazu a kvalifikovanému elektronickému podpisu. 

Za predpokladu, že vlastníte viacero vozidiel a niektoré z nich plánujete istú dobu nevyužívať, nezabudnite vozidlo dočasne vyradiť z evidencie. Ušetríte napríklad na PZP.

Poplatok za pridelenie evidenčného čísla

Aj za vydanie tabuľky s evidenčným číslom si treba zaplatiť. Výška tohto poplatku závisí najmä od vašich požiadaviek na pridelené číslo

 • náhodne pridelené číslo – tabuľka zo zliatin ľahkých kovov (štandardný materiál): 16,5 eur,

 • na základe požiadavky držiteľa vozidla – tabuľka zo zliatin ľahkých kovov: 165,5 eur,

 • akladové zásoby orgánu Policajného zboru – tabuľky s konkrétnym číslom na sklade dopravného inšpektorátu: 165,5 eur,

 • tabuľka vyžarujúca svetlo – tabuľka zo špeciálnych materiálov s náhodne prideleným číslom alebo s číslom vytvoreným podľa vašich požiadaviek: 182 eur.

Záver

Veríme, že sme vám našim článkom pomohli nájsť orientáciu v pomerne zložitom systéme poplatkov za prepis vozidla. S najväčšou sumou treba počítať v súvislosti s registračnou daňou, kde sa výška tohto poplatku môže vyšplhať až rádovo na tisícky eur.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.