žena za počítačom

Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

16. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

Aké príjmy banky akceptujú?

Skôr, ako si odpovieme na otázku, aký príjem musím mať na úver, ujasnime si, aký príjem banky akceptujú. Ak chcete požiadať o úver, musíte mať príjem zo zamestnania, z podnikania alebo živnosti, starobný, vdovský, opatrovateľský, invalidný či sirotský dôchodok, výživné alebo prídavky na deti, rodičovský príspevok a za istých podmienok môžu byť akceptované aj diéty. Tieto príjmy sú pre banky dôležité pri akomkoľvek type úveru. 

Nie vždy je však nutné dokladovať príjem, pretože banky si ho dokážu overiť aj inak, napríklad cez Sociálnu poisťovňu alebo vďaka pohybom na vašom účte. Okrem toho je dôležité aj to, ako dlho tento príjem máte. Ak ste napríklad v zamestnaneckom pomere a chcete získať hypotéku, minimálna doba pracovného pomeru požadovaná bankami sa pohybuje od 3 až do 12 mesiacov. Podnikatelia a živnostníci musia svoju činnosť prevádzkovať aspoň rok, niektoré banky akceptujú aj pol roka, avšak s podmienkou uzatvorenia aspoň jedného účtovného obdobia.

Rozhoduje aj vaša zadlženosť

Výška vášho príjmu síce patrí k podstatným faktorom pri posúdení žiadosti o úver, zďaleka však nie je jediný. Banky berú ohľad aj na vašu celkovú zadlženosť, teda na úvery, ktoré aktuálne splácate. 

Pozrime sa napríklad na to, ako sa určuje maximálna výška hypotéky. Pri rozhodovaní o tom, v akej výške vám bude poskytnutá hypotéka, a či vôbec, je podstatná maximálna zadlženosť,  ktorá nemôže presiahnuť 8 - násobok vášho čistého ročného príjmu. Do tohto limitu sa pritom nepočítajú len hypotekárne úvery či pôžičky, ale napríklad aj kreditné karty. To však nie je jediný limit, ktorý vás bude obmedzovať. Banka počíta tiež s finančnou rezervou vo výške 40 % z čistej mzdy, ktorá vám okrem životného minima musí zostať k dispozícii. Následne započíta ešte stress test vo výške 2 % pre prípad, že by sa v priebehu času zvýšila úroková sadzba  hypotéky.

Ako sami vidíte, výpočet maximálnej výšky hypotéky, ktorú môžete získať, je pomerne komplikovaný. Aspoň hrubý odhad môžete získať vďaka  kalkulačkám, do ktorých zadáte základné údaje, ako sú údaje o osobách v domácnosti, výška príjmu a splátky úverov.

Zadlženosť sa, samozrejme, posudzuje aj pri iných úveroch, nie iba pri hypotéke. Ak ste zadlžený, teda máte už menšie pôžičky, neznamená to, že vám banka hypotéku alebo ďalší úver neposkytne. Nemusíte ho však dostať v takej výške, v akej potrebujete. 

Podrobnejšie sa zorientovať v tom, aké máte reálne možnosti, vám pomôže aj finančný poradca, alebo môžete kontaktovať banku ešte pred podaním žiadosti a overiť si možnosti. 

Ako získať peniaze, ak nemáte príjem?

Ak ste  nezamestnaný  alebo neviete preukázať spoľahlivý zdroj príjmu, úver v banke určite nedostanete. Pokiaľ ide o krátkodobú záležitosť, so žiadosťou počkajte, kým sa vaša situácia nezmení. Avšak osoby, ktoré sú bez príjmu dlhodobejšie a chcú si vziať úver, sa zvyčajne môžu obrátiť iba na nebankové spoločnosti

Získať pôžičku v nebankovke je spravidla omnoho jednoduchšie, avšak myslite na to, že aj takúto pôžičku treba splácať. Suma, ktorú vám nebankovky požičajú, sa pohybuje rádovo v stovkách až v tisícoch eur, maximálne môžete získať 10 000 €, vyššie sumy sú skôr výnimočné. Úroková sadzba aj poplatky bývajú vysoké. Pozor si treba dať aj na kratšie doby splatnosti. Požičať si môžete aj menšie sumy, napríklad 500 €, ale doba splatnosti môže byť len 30 dní. Dajú sa nájsť, samozrejme, aj pomerne férové ponuky, pôžička z nebankovky však bude vždy drahšia ako v banke. Ak je takáto pôžička pre vás naozaj nevyhnutnosťou, vyberajte si len spomedzi overených nebankových spoločností s udelenou licenciou od NBS. 

Šetrite si na horšie časy

Ak máte pravidelný príjem a darí sa vám, mali by ste si pravidelne šetriť. V horších časoch tak budete mať hotovosť, ktorú môžete použiť na nevyhnutné výdaje alebo úspory investovať do rekonštrukcie, nového auta alebo čohokoľvek iného, na čo si teraz musíte požičiavať. 

Pochopiteľne, na nový dom si z bežného platu nenašetríte, ale ani  pri hypotéke nedostanete 100 % financovanie.  Približne 20 % si budete musieť dofinancovať z iného zdroja, teda z úspor alebo z bezúčelového úveru, ktorý je opäť len záťažou pre váš rozpočet. Menšie či väčšie úspory vás môžu zachrániť pri strate zamestnania aj nečakaných výdavkoch.

Ešte jedna rada na záver: Skôr, ako banku požiadate o akýkoľvek úver, dôkladne si zvážte, či ho naozaj dokážete riadne splácať. Spotrebné úvery je možné splácať až 8 rokov, hypotéku 30 rokov, výnimočne aj dlhšie. Ide o pomerne dlhú dobu a samozrejme nikto nedokáže predvídať, v akej situácii bude o niekoľko rokov. Ak máte však už teraz pochybnosti o tom, či si môžete dovoliť splácať úver, mali by ste žiadosť dôkladne prehodnotiť. Aj zamietnuté úvery sa totiž zapisujú do vašej úverovej histórie a neskôr môžu byť pre vás problematické.

 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?