podpis zmluvy

Dokladovanie príjmu pri hypotéke: Ako funguje?

30. 9. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Hypotéka je charakteristická tým, že sa pri nej musí dokladovať príjem. Dôvod je ten, že banka potrebuje vedieť, či ste spôsobilý na jej splácanie. Dokladovanie sa robí viacerými spôsobmi. Všetko závisí od toho, aký typ príjmu máte a či ste alebo nie ste klientom banky.

Prečo banka overuje príjem?

Overovanie príjmu je bežnou praxou v každej banke, aj nebankovke. Dôvodov, prečo to inštitúcie robia je rovno niekoľko. Najdôležitejším je, že to vyplýva z ich povinností od Národnej banky Slovenska. Ak by tak neurobili, boli by v rozpore s podmienkami, aj zákonom.

Druhý dôvod, prečo sa príjem overuje je, že banky aj nebankovky musia vedieť  či budete schopní splácať. Schopnosť splácať je pri hypotékach kľúčová. Ide o veľmi vysoké úvery, často v desiatkach až stovkách tisíc eur, nehovoriac o tom, že sa zaťažíte na 20 - 30 rokov. Inštitúcie si musia byť isté, že vám môžu veriť.

Nesplácanie hypotéky je  jedným z najväčších problémov mnohých klientov. Vyhnúť sa mu dá poistením, no za to si klient musí priplatiť. Poistenie schopnosti splácania úveru nie je povinné. Keď ho ale chcete, banky vám vyjdú v ústrety. Je to poistka nielen pre vás, ale aj pre ne.

Overovaniu príjmov pri vysokých úveroch, ako je hypotéka, sa nevyhnete, preto s ním počítajte.

Keď sa príjem neoverí

Boli ste v banke a nikto vám príjem neoveril? Na prvý pohľad sa môže zdať, že niečo nie je v poriadku. Opak je však pravdou. Inštitúcie niekedy príjem nemusia overovať, a to hlavne vtedy, keď oň žiadate v banke, kde máte otvorený účet. Bankár vie skontrolovať vaše výpisy, preto nie je nutné, aby ste niečo dokladovali.

Niektoré banky si tiež vedia získať informácie od Sociálnej poisťovne alebo inými spôsobmi. Keď od vás teda dokumenty nepýtajú, netreba sa báť.

Zvýšenú pozornosť venujte nebankovkám, ktoré si dokladovanie príjmu musia pýtať vždy. Nemajú odkiaľ zistiť, ako na tom ste.

Keď si u nich vybavujete úver a nikto od vás informácie o príjme nepýta, zmluvu nepodpisujte. Nebankovka v takom prípade nemá reguláciu NBS, čiže štát nad ňou nemá žiadnu moc, prípadne je Národnou bankou Slovenska regulovaná a porušuje podmienky zmluvy.

Ani jedna možnosť nie je pozitívna, preto si vybavte úver niekde inde. Najlepšie v banke, prípadne v overenej nebankovej spoločnosti, ktorá od vás dokladovanie príjmu bude určite vyžadovať.

Rada odborníka

Neregulované nebankovky sú spravidla tie, ktoré poskytujú P2P pôžičky. Ide o pôžičky „od ľudí pre ľudí”. Požičiavate si od bežných osôb, nie od inštitúcií, ako je banka. S týmto typom pôžičiek sa spája veľké riziko. Mali by ste sa im preto vyhnúť.

Aký typ príjmu banka akceptuje?

Banky akceptujú viaceré typy príjmov. Pre väčšinu je to:

 • príjem zo zamestnania,

 • príjem z podnikania - napríklad živnosť alebo s.r.o.,

 • príjem z prenájmu nehnuteľnosti,

 • rodičovský príspevok,

 • prídavky alebo výživné na deti ,

 • príjem z dôchodku - napríklad starobný, invalidný, vdovský, sirotský, opatrovateľský,

 • za určitých podmienok diéty a štipendiá.

To, aký typ príjmu banka akceptuje, závisí hlavne od samotnej inštitúcie. Je dôležité, aby ste sa o tejto skutočnosti pred samotným vybavovaním informovali. Prečítajte si podmienky banky alebo sa opýtajte na pobočke.

Okrem typu príjmu je pre banku dôležitá aj doba trvania pracovného pomeru alebo podnikania, ak ste podnikateľ. Pri trvalom pracovnom pomere je to minimálne 6 mesiacov. Pri podnikaní aspoň rok. Podmienky sa však aj v tomto prípade líšia od toho, kde si hypotéku vybavujete.

Dokladovanie príjmu

Dokladovanie príjmu je pomerne jednoduché. Keď ste v banke, kde máte otvorený účet, banka ho od vás s veľkou pravdepodobnosťou pýtať nebude. Máte o jednu starosť menej.

V prípade, že banka dokladovanie príjmu vyžaduje, je potrebné dodať ho. To, akým spôsobom ho budete dokladovať, závisí od toho, či ste zamestnanec alebo podnikateľ.

Zamestnanec

Dokladovanie príjmu je najľahšie pre zamestnanca. Keď si banka neoverí príjem z výpisu alebo v Sociálnej poisťovni, predložte potvrdenie od zamestnávateľa. Takáto prax nastáva hlavne pri špeciálnych povolaniach. Je to napríklad policajt alebo vojak. 

Ďalej banky môžu vyžadovať  výpisy z účtu. Spravidla ide za obdobie posledných šiestich mesiacov. Overia si tak, že vám každý mesiac prichádza na účet výplata. Môžu sa spoľahnúť, že disponujete finančnými prostriedkami a máte pravidelný príjem.

Podnikateľ

Dokladovanie príjmu pre podnikateľa je trochu náročnejšie. Do banky so sebou prineste daňové priznanie k dani z príjmov za posledné zdaňovacie obdobie a doklady preukazujúce reálny príjem z podnikania. Tieto dokumenty by mali pokrývať obdobie mininálne posledného roka.

Z dokumentov na preukázanie príjmu to môžu byť:

 • výpisy z účtu,

 • vystavené faktúry,

 • odberateľské faktúry,

 • mesačné závierky,

 • iné.

Čo sa okrem príjmu overuje?

Pre banky je príjem veľmi dôležitý, no nie je jediný. Overuje aj ďalšie skutočnosti, a to:

 • vášho zamestnávateľa,

 • register dlžníkov,

 • vaše dlhy a záväzky,

 • nehnuteľnosť na založenie.

Zamestnávateľ

Keď je váš príjem v poriadku, banky preverujú zamestnávateľa. Je dôveryhodný? Ak nie, hypotéku dostať nemusíte. Počítajte preto s úplne všetkým, a to hlavne vtedy, keď má váš zamestnávateľ rôzne finančné problémy.

Register dlžníkov

Keď si chcete požičať,  nesmiete mať zápis v registri dlžníkov. Ak ho máte, hypotéku nedostanete. Dôvod je ten, že ste rizikový klient. Keď ste v minulosti nedokázali splatiť svoje záväzky, je veľká pravdepodobnosť, že to teraz nebude inak.

To isté platí aj vtedy, keď ste vyhlásili osobný bankrot. Banky ľuďom s oddlžením neposkytujú úvery minimálne ďalších 5 rokov.

Dlhy a záväzky

Banky nedávajú veľmi radi hypotéku niekomu, kto už má určité zaťaženie, napríklad vysoký spotrebný úver. To, že už splácate nejakú pôžičku neznamená, že hypotéku nedostanete. Je tu však možnosť, že banky zaváhajú.

Nehnuteľnosť na založenie

Dôležitá je tiež samotná nehnuteľnosť. Ak by ste nemohli úver splácať, banka vám ju vezme. Musí byť pre ňu preto dostatočne atraktívna

Uľahčite si vybavenie hypotéky

Dokladovanie príjmu nie je náročné a často sa s ním nestretnete. Banka ho od vás možno nebude ani potrebovať. Je dobré ale pripraviť sa na všetko, čo vás čaká. Porovnajte si hypotéky, jednu si vyberte a prejdite celým procesom vybavovania rýchlo a plynulo.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.