Popri pôžičkách od bankových či nebankových spoločností existuje aj ďalšia možnosť, ako prísť k peniazom. Požičať si môžete aj od súkromných osôb. Viete však, čo sa za takýmito pôžičkami skrýva?


Čo sú pôžičky od súkromných osôb?

Ako už napovedá samotný názov, pôžička od súkromných osôb je pôžička, ktorú vám poskytne súkromná osoba, teda žiadna banka či nebanková spoločnosť. Ponuky takýchto pôžičiek nájdete najčastejšie v riadkovej inzercii v novinách alebo na online portáloch.

Pôžička od súkromnej osoby sa dá vybaviť veľmi jednoducho a rýchlo. Stačí len zavolať na uvedené číslo alebo poslať správu na e-mailovú adresu a veci sa začnú hýbať. Práve tak získate pôžičky od súkromných osôb ihneď, a to bez ručiteľa, bez overovania registra či bez dokladovania príjmu. Má to nejaký háčik? Samozrejme, a to hneď niekoľko!

Na čo si treba dávať mimoriadny pozor, je predovšetkým výška úroku. Práve takéto súkromné pôžičky totiž platia k najdrahším, čo znamená, že ich riadne preplatíte. Ďalšia dôležitá vec je aj forma ručenia. Práve pri tomto type pôžičiek sa často používa napríklad ručenie zmenkou, ktorá vás zaväzuje vrátiť požičanú sumu do dátumu, ktorý je na nej uvedený. Pri zmenke však ručíte za svoje záväzky celým svojím majetkom a pri prípadnom nesplácaní pôžičky sa môžete dostať do veľkých problémov. Pri väčších pôžičkách môže veriteľ vyžadovať aj ručenie nehnuteľnosťou, a v takom prípade treba tiež zbystriť pozornosť. Takýmto pôžičkám sa radšej vyhnite, aby ste neprišli o strechu nad hlavou.  

Poskytovanie pôžičiek od súkromných osôb nepodlieha dohľadu Národnej banky Slovenska a nie je ani regulované Zákonom o spotrebiteľských úveroch. Vzhľadom na to, že medzi ponukami sa často vyskytujú podvodné inzeráty, ide o mimoriadne rizikový spôsob získania peňažných prostriedkov. V každom prípade sa vyvarujte akýmkoľvek platbám vopred. 

Zodpovedné požičiavanie

Prečítajte si Zásady zodpovedného požičiavania, vďaka ktorým sa môžete správne rozhodnúť.

Kolektívne (P2P) pôžičky

Všetky pôžičky od súkromných osôb nemôžeme samozrejme hádzať do jedného vreca. Existujú totiž aj tzv. kolektívne pôžičky, ktoré majú na rozdiel od vyššie popísaných pôžičiek viac inštitucionalizovanú formu. V tomto prípade si totiž nepožičiavate peniaze od jednej osoby, ale od viacerých súkromných investorov, a to prostredníctvom sprostredkovateľskej systému. Nájdete ich aj pod označením peer-to-peer pôžičky alebo person-to-person pôžičky, resp. pod skratkou P2P. Všetky uvedené názvy ale znamenajú to isté. 

Každý sprostredkovateľský systém alebo platforma má samozrejme nastavené vlastné podmienky poskytovania pôžičiek. Spravidla však nevyžadujú ručiteľa ani zabezpečenie nehnuteľnosťou. Všetky sprostredkovateľské portály overujú aj vašu bonitu a záznamy v registroch, čo je však vo váš prospech. 

Hoci - treba povedať, že ani táto oblasť pôžičiek nepodlieha regulácii, preto si treba dávať mimoriadny pozor na výber vhodného P2P systému. V prípade, že máte záujem o kolektívnu pôžičku, vyberajte si len overené platformy s dobrými referenciami a transparentnými podmienkami. 

P2P platformy nájdete aj medzi našimi poskytovateľmi pôžičiek. Porovnajte si pôžičky, vyberte si tú najvýhodnejšiu a uzatvorte pôžičku online. To všetko jednoducho, so zárukou spolupráce s overenými spoločnosťami. 

Rada pre všetkých

Požičajte si rozumne

Než si o pôžičku zažiadate, vopred si rozmyslite či peniaze skutočne potrebujete. Ak už peniaze dlžíte alebo ste napr. v exekúcii, nemusí byť pôžička tým najlepším riešením.


Ak o pôžičku skutočne premýšľate, nezabudnite na tieto pravidlá:


  • vyberajte si preverené bankové a nebankové spoločnosti,

  • skontrolujte si svoje záznamy v registroch,

  • spočítajte si či dokážete pôžičku riadne mesačne splácať.

Porovnaný magazín

  • 08. decembra 2021|Silvia Múdra
    Nie ste spokojní s úrokom vašej pôžičky? Porozmýšľajte nad refinancovaním úveru

    Úrokové sadzby pôžičiek sú na historických minimách a mnohí dlžníci dnes uvažujú o refinancovaní svojich hypoték alebo úverov. Ak ste si požičiavali pred niekoľkými rokmi, pravdepodobne máte aj vy pôžičku s úrokovou sadzbou niekoľkonásobne prevyšujúcu aktuálny priemer. Refinancovaním svojej pôžičky môžete mesačne ušetriť desiatky eur, skrátiť si dobu splácania alebo pri zachovaní podmienok získať vyššiu pôžičku. Poradíme vám, ako refinancovať úver v prospech svojho rozpočtu.

  • 03. decembra 2021|Silvia Múdra
    Najvýhodnejšia pôžička: Chcete vedieť, ako ju nájdete?

    Pôžička na čokoľvek, hypotekárny úver či leasing. Pôžičky nájdeme pod mnohými názvami a ponúka ich každá banka, ale i nebankové a iné subjekty. Ako si vybrať tú najvýhodnejšiu pôžičku a podľa čoho sa rozhodnúť? Poradíme vám krok za krokom.

  • 27. decembra 2021|Michaela Pősová
    Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

    Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti?