Muž s pečiatkou nad zmluvou

Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 


Čo sa týka konkrétneho postupu požičiavania si peňazí, ten je v rôznych inštitúciách veľmi podobný. Podáte si žiadosť o pôžičku, doložíte potrebné dokumenty a čakáte na schválenie. Väčšina bánk bude vyžadovať, aby ste svoj príjem zdokladovali, no požiadať môžete aj o pôžičku bez dokladovania príjmov.Niektoré banky podmieňujú poskytnutie pôžičky aj otvorením bežného účtu. Všetko záleží od toho, o akú pôžičku žiadate a tiež od samotnej sumy - tá je rozhodujúca.  Pri vyšších úveroch a hypotékach je potrebné riešiť aj ručenie nehnuteľnosťou, nie je to však pravidlo. Všetko sa odvíja od podmienok poskytnutia konkrétnej pôžičky. 


Rovnako sa musíte pripraviť aj na to, že ešte predtým, ako vám finančná inštitúcia peniaze požičia, bude si vás preverovať. Nejde pritom len o vaše príjmy, ale aj dlhy zaznamenané v úverovom registri. Ak ste splnili všetky podmienky, ostáva už len počkať, kedy vám prídu peniaze na účet.


Vybaviť si pôžičku v dnešnej dobe nie je až také náročné. Práve naopak. Najmä pri mnohých nebankovkách sa budete čudovať, aké jednoduché je zadlžiť sa. No ako má človek vedieť, že si vybral najlepšiu pôžičku?

Najdôležitejším faktorom pri výbere pôžičky je schopnosť splácať

V prvom rade by ste si mali zvážiť, či budete mať prostriedky, aby ste pôžičku bez problémov splácali.  Slováci sa v tomto dosť posunuli. Štatistiky hovoria o tom, že ešte pred dvadsiatimi rokmi bol problém so splácaním pôžičiek oveľa väčší. Dnes sme v splácaní úverov celkom vzorní, no aj napriek tomu je dobré myslieť na nečakané situácie dopredu a zadlžovať sa s rozumom.


Zadlžovať sa s rozumom znamená, že splátky úverov by nemali tvoriť viac ako 40 % vášho čistého príjmu. Okrem iného nezabúdajte ani na to, aby ste si pravidelne vytvárali rezervu. Odkladaním si aspoň 10 % z každej výplaty sa pripravíte na nečakané výdavky, a zaistíte tak, že sa vám úver bude splácať jednoduchšie, pretože budete mať pokryté aj situácie, kedy jednoducho príjem vypadne. Je dobré sa na to pripraviť dopredu.

Rátajte, rátajte, rátajte

Nastavte si splátky tak, aby ste ich zvládali splácať. Predtým, ako pôžičku začnete vôbec riešiť, podmienky jednotlivých pôžičiek si vopred porovnajte. Poslúži vám na to aj náš porovnávač pôžičiek, kde si určíte výšku pôžičky a na jednom mieste si jednotlivé ponuky porovnáte a vyberiete si najlepšiu pôžičku. 


Následne si vyrátajte výšku mesačnej splátky tak, aby pre vás nebola príliš veľkou finančnou záťažou. Výška splátky sa dá čiastočne upraviť tým, že si predĺžite dobu splácania. Je preto lepšie, ak si nastavíte pôžičku na dlhší čas s nižšou splátkou a zvyšné financie si odkladáte.


Pri vyšších sumách pôžičiek a pri hypotekárnych úveroch si záväzok určite poistite. Je síce pravda, že poistenie znamená peniaze navyše, ktoré by ste si mohli odkladať, no ak sa dostanete do ťažšej situácie, záväzok splácania pôžičky za vás prevezme poisťovňa. Ak ste sa poistili priamo v banke, suma poistenia môže byť započítaná v mesačnej splátke. Poistenie úveru sa najčastejšie vzťahuje na situácie straty zamestnania, osobný bankrot, trvalú invaliditu či úrazy s následkom pracovnej neschopnosti. Ešte lepším riešením je uzavrieť si vhodné životné poistenie. Poistenie nechráni len vás, ale aj vašu rodinu. V prípade smrti, úrazu či choroby máte istotu, že pôžička rodinu nezruinuje a už z aj tak ťažkej situácie sa môže spamätávať bez obavy o stratu strechy nad hlavou.


Za každých okolností komunikujte s bankou

Ak už predsa nastane situácia, že nebudete zvládať pôžičku splácať, najhoršie, čo môžete spraviť je, že prestanete komunikovať s bankou. V prípade, že pôžičku nesplácate a s bankou nekomunikujte, získate negatívny záznam  do úverového registra, čím sa zníži vaša bonita a v budúcnosti aj šanca získať ďalší úver. Ak neschopnosť splácať pretrváva, banka sa obráti na exekútora. Preto ak nastane nepriaznivá situácia  a vy nebudete schopní pôžičku splácať, okamžite kontaktujte svoju banku či inštitúciu, od ktorej ste si požičali.


Banka vám ponúkne niekoľko možností, ako problém vyriešiť. Buď vám navrhne  odklad splátok, predĺženie lehoty splatnosti či úpravu splátkového kalendára tak, aby vyhovoval vašim možnostiam, alebo sa zvolí konsolidácia úverov. Konsolidáciou môžete vyplatiť všetky svoje záväzky a drahé úvery jedným, omnoho výhodnejším. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.