Muž s pečiatkou nad zmluvou

Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 


Čo sa týka konkrétneho postupu požičiavania si peňazí, ten je v rôznych inštitúciách veľmi podobný. Podáte si žiadosť o pôžičku, doložíte potrebné dokumenty a čakáte na schválenie. Väčšina bánk bude vyžadovať, aby ste svoj príjem zdokladovali, no požiadať môžete aj o pôžičku bez dokladovania príjmov.Niektoré banky podmieňujú poskytnutie pôžičky aj otvorením bežného účtu. Všetko záleží od toho, o akú pôžičku žiadate a tiež od samotnej sumy - tá je rozhodujúca.  Pri vyšších úveroch a hypotékach je potrebné riešiť aj ručenie nehnuteľnosťou, nie je to však pravidlo. Všetko sa odvíja od podmienok poskytnutia konkrétnej pôžičky. 


Rovnako sa musíte pripraviť aj na to, že ešte predtým, ako vám finančná inštitúcia peniaze požičia, bude si vás preverovať. Nejde pritom len o vaše príjmy, ale aj dlhy zaznamenané v úverovom registri. Ak ste splnili všetky podmienky, ostáva už len počkať, kedy vám prídu peniaze na účet.


Vybaviť si pôžičku v dnešnej dobe nie je až také náročné. Práve naopak. Najmä pri mnohých nebankovkách sa budete čudovať, aké jednoduché je zadlžiť sa. No ako má človek vedieť, že si vybral najlepšiu pôžičku?

Najdôležitejším faktorom pri výbere pôžičky je schopnosť splácať

V prvom rade by ste si mali zvážiť, či budete mať prostriedky, aby ste pôžičku bez problémov splácali.  Slováci sa v tomto dosť posunuli. Štatistiky hovoria o tom, že ešte pred dvadsiatimi rokmi bol problém so splácaním pôžičiek oveľa väčší. Dnes sme v splácaní úverov celkom vzorní, no aj napriek tomu je dobré myslieť na nečakané situácie dopredu a zadlžovať sa s rozumom.


Zadlžovať sa s rozumom znamená, že splátky úverov by nemali tvoriť viac ako 40 % vášho čistého príjmu. Okrem iného nezabúdajte ani na to, aby ste si pravidelne vytvárali rezervu. Odkladaním si aspoň 10 % z každej výplaty sa pripravíte na nečakané výdavky, a zaistíte tak, že sa vám úver bude splácať jednoduchšie, pretože budete mať pokryté aj situácie, kedy jednoducho príjem vypadne. Je dobré sa na to pripraviť dopredu.

Rátajte, rátajte, rátajte

Nastavte si splátky tak, aby ste ich zvládali splácať. Predtým, ako pôžičku začnete vôbec riešiť, podmienky jednotlivých pôžičiek si vopred porovnajte. Poslúži vám na to aj náš porovnávač pôžičiek, kde si určíte výšku pôžičky a na jednom mieste si jednotlivé ponuky porovnáte a vyberiete si najlepšiu pôžičku. 


Následne si vyrátajte výšku mesačnej splátky tak, aby pre vás nebola príliš veľkou finančnou záťažou. Výška splátky sa dá čiastočne upraviť tým, že si predĺžite dobu splácania. Je preto lepšie, ak si nastavíte pôžičku na dlhší čas s nižšou splátkou a zvyšné financie si odkladáte.


Pri vyšších sumách pôžičiek a pri hypotekárnych úveroch si záväzok určite poistite. Je síce pravda, že poistenie znamená peniaze navyše, ktoré by ste si mohli odkladať, no ak sa dostanete do ťažšej situácie, záväzok splácania pôžičky za vás prevezme poisťovňa. Ak ste sa poistili priamo v banke, suma poistenia môže byť započítaná v mesačnej splátke. Poistenie úveru sa najčastejšie vzťahuje na situácie straty zamestnania, osobný bankrot, trvalú invaliditu či úrazy s následkom pracovnej neschopnosti. Ešte lepším riešením je uzavrieť si vhodné životné poistenie. Poistenie nechráni len vás, ale aj vašu rodinu. V prípade smrti, úrazu či choroby máte istotu, že pôžička rodinu nezruinuje a už z aj tak ťažkej situácie sa môže spamätávať bez obavy o stratu strechy nad hlavou.


Za každých okolností komunikujte s bankou

Ak už predsa nastane situácia, že nebudete zvládať pôžičku splácať, najhoršie, čo môžete spraviť je, že prestanete komunikovať s bankou. V prípade, že pôžičku nesplácate a s bankou nekomunikujte, získate negatívny záznam  do úverového registra, čím sa zníži vaša bonita a v budúcnosti aj šanca získať ďalší úver. Ak neschopnosť splácať pretrváva, banka sa obráti na exekútora. Preto ak nastane nepriaznivá situácia  a vy nebudete schopní pôžičku splácať, okamžite kontaktujte svoju banku či inštitúciu, od ktorej ste si požičali.


Banka vám ponúkne niekoľko možností, ako problém vyriešiť. Buď vám navrhne  odklad splátok, predĺženie lehoty splatnosti či úpravu splátkového kalendára tak, aby vyhovoval vašim možnostiam, alebo sa zvolí konsolidácia úverov. Konsolidáciou môžete vyplatiť všetky svoje záväzky a drahé úvery jedným, omnoho výhodnejším. 

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.