Pracovné rokovanie

Výhody poistenia hypotéky, ktoré by ste mali zvážiť

Pri vybavovaní hypoték sa stretnete s množstvom rôznych ponúk a služieb. Okrem požičiavania peňazí si vyberáte napríklad fixáciu alebo poistenie. Práve pri poistení prichádzajú viaceré otázky. Oplatí sa? Aké si vlastne vziať? Máme pre vás všetky odpovede.

Aké poistenie banka poskytuje?

Na začiatok je dôležité vedieť, aké poistenie vlastne banka pri hypotéke poskytuje. Dôvod je ten, že ľudia si často zamieňajú dva základné pojmy, a to  poistenie úveru a poistenie nehnuteľnosti.

Poistenie nehnuteľnosti

Poistenie nehnuteľnosti je základom na to, aby ste získali hypotéku. Banka od vás bude vyžadovať, aby ste si poistenie na založenú nehnuteľnosť vybavili, inak vám neposkytne finančné prostriedky.


Toto poistenie spravidla banky nerobia a budete si ho musieť vybaviť v klasickej poisťovni. Výhodou je, že domácnosť je chránená hneď od začiatku. 


Okrem klasického poistenia nehnuteľnosti si môžete vybaviť aj poistenie domácnosti, ktoré je určené vtedy, keď je dom alebo byt zariadený. V takomto prípade poistka kryje nielen steny alebo priečky, ale aj zariadenie vo vnútri.

Poistenie úveru

Druhou možnosťou je poistenie úveru. Ide o bežnú službu od banky. Nemusíte si ho vybavovať nikde inde. Jeho hlavnou úlohou je poistiť vás na schopnosť splácania úveru. Nie je ale povinnosťou k tomu, aby ste hypotéku alebo iný úver dostali. Je preto čisto na vás, či si ho vybavíte alebo nie.


Za poistenie úveru si priplatíte. Cena sa odvíja od toho, na ako dlho bude poistenie uzatvorené. Inak povedané, na ako dlho máte hypotéku. Dôvod je ten, že poistenie sa uzatvára na celú dobu splácania úveru.


Výhod poistenia je veľké množstvo. Hlavnou výhodou je, že hypotéku si beriete na 20 - 30 rokov, niekedy aj na dlhšie. Nikdy neviete, čo sa v takomto časovom horizonte môže stať. Prídete o prácu alebo sa stane nešťastie a budete mať úraz. Jeden hlavný príjem z domácnosti vypadne a veľmi jednoducho sa dostanete do rôznych finančných problémov.


Pri poistení úveru si následne viete vybrať. Buď využijete financie na splatenie pôžičky alebo ich využijete na splatenie iných výdavkov, ktoré vám robia problémy so splácaním. 


Táto možnosť funguje len vtedy, keď máte poistenie úveru od poisťovne. Pri poistení od banky si vyberať nemôžete. Financie z poistenia využijete na splatenie úveru.


Počas vybavovania poistenia je ale potrebné veľa vecí  zvážiť a premyslieť. Poďme sa na ne pozrieť.

Poistenie od banky nemusí stačiť

Banka vám poskytuje poistenie výhodné hlavne pre ňu. Znamená to, že sa snaží vyhnúť situácii, kedy by úver nebol z nejakého dôvodu splatený. Čo to znamená? Jednoducho, že v banke ste poistení na základné krytie:

 • smrť,

 • invalidita,

 • PN,

 • strata zamestnania.


Samozrejme, len do výšky úveru. Keď teda nebudete môcť splácať úver, banka využije poistenie. Splatí ho a tým všetko končí. Z bankového poistenia preto rozhodne neočakávajte, že sa zaplatí aj niečo iné, ako napríklad vaše náklady na liečbu.


Problém prichádza hlavne vtedy, keď pred uzatvorením poistenia nevyplníte zdravotný dotazník. Inštitúcia nevie, v akom zdravotnom stave sa nachádzate. Ak náhodou nebudete môcť platiť hypotéku kvôli problému, ktorý bol diagnostikovaný pred uzatvorením, poistenie máte zbytočne a nijaké plnenie nedostanete. Dôvod je ten, že poistenie kryje len choroby a nehody po jeho uzatvorení.


Rada odborníka

Najlepším riešením je v takomto prípade uzatvoriť klasické životné poistenie, ktoré vás bude kryť pri neschopnosti splácať úver, no aj pri iných problémoch, napríklad pri platení špeciálnej zdravotnej starostlivosti.

Čo všetko musí poistenie kryť?

Otázkou však zostáva, čo všetko musí poistenie hypotéky kryť, aby bolo ideálne. Základom sú najväčšie riziká, a to:

 • smrť,

 • dlhodobá PN,

 • trvalé následky úrazu,

 • invalidita,

 • kritické choroby.


Všetky tieto problémy vás vyradia z klasického fungovania, a to na krátku alebo dlhú dobu. Obe spôsobia, že stratíte finančné prostriedky na platenie hypotéky.


Väčšina ľudí si myslí, že riziko smrti je najdôležitejšie. V skutočnosti to nie je pravda. Veľmi dôležitá je tiež invalidita. Keď prídete o svoj klasický príjem, invalidný dôchodok vám príliš nepomôže. Platiť mesačne hypotéku vo výške 500 € - 600 € nie je rozhodne jednoduché.


Okrem hlavným rizík by malo kryť aj ďalšie situácie, ako:

 • chirurgický zákrok

 • hospitalizácia

 • krátkodobá PN

 • zlomeniny

 • popáleniny

 • iné.


Tieto služby vám však klasické poistenie v banke nedá. Získate ho len vtedy, keď si vybavíte  kvalitné životné poistenie.

Kto rozhoduje o peniazoch?

Najväčšou nevýhodou bankového poistenia je, že nad peniazmi nemáte žiadnu moc. Po smrti klienta sú peniaze z poistenia použité na splatenie úveru. Celá situácia v tomto bode končí. Hoci svojich blízkych ani rodinu nezaťažíte, nezískajú z poistenia nič.


Životné poistenie má v prípade smrti jeden veľký benefit. O financiách rozhodujete vy sami hneď pri uzatváraní zmluvy. Vyberiete si, či chcete jednu alebo viacero oprávnených osôb, ktoré budú môcť s finančnými prostriedkami narábať presne podľa svojho uváženia.


To isté platí aj v prípade  invalidity, kritických chorôb a trvalých následkov. V ťažkých situáciách budete potrebovať financie aj na doplatky na lieky alebo rôzne vyšetrenia. Zo životného poistenia ich dostanete, z bankového nie.

Výhodné sú rôzne pripoistenia

Pripoistenia vedia  zvýšiť praktickosť poistenia a komfort, ktorý s ním získate. Hoci si za ne určitú čiastku priplatíte, nie sú príliš drahé. Plus, keď ich zoberiete v kombinácii s inými, poisťovňa vám vie dať výhodnú cenu, napríklad zľavu 50 % z jedného pripoistenia.


Pripoistenia k hypotékam sa spravidla nazývajú hypopoistenia, ktoré si viete vybaviť aj dodatočne. Ak teda životné poistenie už máte, stačí len zájsť na pobočku, prípadne kontaktovať poisťovňu s požiadavkou online.


K obľúbeným možnostiam pripoistenia sa radí ešte  prvé riziko alebo poistenie pre dvojicu osôb. Je to výhodné hlavne vtedy, keď si beriete hypotéku dvaja.

Suma poistenia by mala byť vyššia

Keď sa rozhodnete, že uzatvoríte životné poistenie, je dobré vybrať si vyššiu sumu, napríklad na úver v hodnote 90 000 € poistite sa aspoň na 100 000 €. Dôvod je ten, že úroky sa neustále menia. Keď si ich nezafixujete, konečná suma na splatenie môže byť vyššia. Je vždy dobré sumu nadhodnotiť, ako podhodnotiť, a následne mať problémy s poistným plnením.

Vyberte si správne poistenie

Poistenie hypotéky je dôležité. Nikdy neviete, čo sa v budúcnosti stane. Dôležité ale je, aby ste si vybrali správnu možnosť. Porovnajte si jednotlivé ponuky bankového aj životného poistenia. Zistite, aká možnosť je najlepšia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali.