nové bývanie mladého páru

Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

15. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

Hypotéka pre mladých je stále aktuálna

Hoci podmienky hypotéky pre mladých už dnes zďaleka nie sú také výhodné ako kedysi, stále sa oplatí. Hypotekárny úver pre mladých dnes štát zvýhodňuje vo forme  daňového bonusu. Takúto daňovú úľavu si môžete uplatniť jedenkrát ročne vo forme preplatku na dani, celkovo po dobu 5 rokov. Štát vám však vráti maximálne polovicu zo zaplatených úrokov, a to do výšky 400 eur ročne.  

Podmienky hypotéky pre mladých

Na hypotéku pre mladých nemá nárok každý. Na to, aby vám ju v banke schválili, musíte spĺňať tieto podmienky:

#1 Vekové kritérium

Hypotekárny úver pre mladých sa poskytuje klientom do 35 rokov (v praxi nesmiete mať viac ako 36). Ak je žiadateľov o hypotéku viac, podmienku veku musí spĺňať každý z nich.

#2 Výška príjmu

Aby ste mohli získať hypotéku pre mladých, váš priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nemôže presiahnuť 1,3-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy  za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, v ktorom ste podali žiadosť o hypotekárny úver. Pri viacerých žiadateľoch musia podmienku splniť všetci, hranica príjmu sa však násobí. Výšku priemernej mesačnej nominálnej mzdy nájdete na stránke Štatistického úradu SR.


#3 Výška úveru

Hypotéku pre mladých si môžete vziať do maximálnej výšky 50 000 €. Neznamená to však, že si nemôžete zobrať vyšší úver, avšak výška daňového bonusu sa bude počítať iba z tejto čiastky. 

#4 Hodnota nehnuteľnosti 

Hypotéka sa poskytuje do výšky 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Na výšku LTV (Loan to Value = pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti) je však za určitých okolností možné uplatniť aj výnimky.

#5 Účel použitia prostriedkov

Prostriedky z takto poskytnutej hypotéky môžete použiť výhradne na účely nadobudnutia, rekonštrukcie alebo výstavby nehnuteľnosti určenej na bývanie. Nesmie ísť o žiadny refinančný či bezúčelový úver. 

Ako vybaviť hypotéku pre mladých?   

Administratíva okolo hypotéky pre mladých mnohí považujú za náročnú. Najmä v porovnaní s predchádzajúcim systémom, kedy všetko okolo hypotéky vybavovala banka. Dnes to tak už nie je. Uplatnenie daňového bonusu si musíte vybaviť vo vlastnej réžii. Nie je to však žiadna raketová veda, ktorej by ste sa mali obávať.  

Okrem uplatnenia samotného bonusu je proces vybavenia hypotekárneho úveru v podstate totožný s procesom vybavenia klasickej hypotéky. Predložíte banke potrebné dokumenty (najmä doklad totožnosti, doklady o príjme, návrh kúpnej zmluvy, znalecký posudok) a banka vašu žiadosť posúdi. Po zhodnotení vašej bonity a samotnej nehnuteľnosti vám oznámi, či vám úver poskytne, v akej výške a s akou úrokovou sadzbou. 


Uplatnenie daňového bonusu

Daňový bonus na zaplatené úroky si môžete po uplynutí zdaňovacieho obdobia uplatniť dvomi spôsobmi: 


 1. prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti u svojho zamestnávateľa - zamestnávateľovi do 15. februára predložíte potvrdenie vystavené bankou a v žiadosti o ročné zúčtovanie podpíšete čestné vyhlásenie o tom, že vám nebol poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1.1.2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých podľa osobitného predpisu,   

 2. sám podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby - k daňovému priznaniu priložíte kópiu potvrdenia vystaveného bankou, ktorá je prílohou daňového priznania.

V oboch prípadoch teda budete potrebovať potvrdenie o výške zaplatených úrokov od banky, ktorá vám hypotekárny úver pre mladých poskytla. V niektorých bankách toto potvrdenie nájdete priamo v internet bankingu, ďalšie ho posielajú aj bez vyžiadania automaticky poštou, ale v každom prípade si ho môžete vyžiadať v pobočke. Podľa zákona vám je banka povinná vydať a doručiť v lehote do 30 kalendárnych dní odo dňa podania žiadosti. 

V prípade, že vám vyjde vyššia daňová povinnosť ako daňový bonus, od tejto sumy sa odpočíta a vy zaplatíte zvyšok. Ak je daň, naopak, nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok. Pozor však, ak ste o hypotéku žiadali viacerí, možnosť uplatnenia tejto daňovej úľavy získava len hlavný dlžník. 


Malá rada na záver

Aj si celú administratívu okolo daňového bonusu musíte vybaviť svojpomocne, nevzdávajte sa kvôli pár dokladom súvisiacich benefitov. Ako vidíte, nie je to nič náročné a vy môžete len získať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • byt zariadený podľa feng šuej
  09. februára 2022|Silvia Múdra
  Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

  Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

 • Drevený most pomedzi skaly
  05. februára 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

  Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.