nové bývanie mladého páru

Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

15. 6. 2022
|
Dĺžka čítania: 11 min.

Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

Hypotéka pre mladých je stále aktuálna

Hoci podmienky hypotéky pre mladých už dnes zďaleka nie sú také výhodné ako kedysi, stále sa oplatí. Hypotekárny úver pre mladých dnes štát zvýhodňuje vo forme  daňového bonusu. Takúto daňovú úľavu si môžete uplatniť jedenkrát ročne vo forme preplatku na dani, celkovo po dobu 5 rokov. Štát vám však vráti maximálne polovicu zo zaplatených úrokov, a to do výšky 400 eur ročne.  

Podmienky hypotéky pre mladých

Na hypotéku pre mladých nemá nárok každý. Na to, aby vám ju v banke schválili, musíte spĺňať tieto podmienky:

#1 Vekové kritérium

Hypotekárny úver pre mladých sa poskytuje klientom do 35 rokov (v praxi nesmiete mať viac ako 36). Ak je žiadateľov o hypotéku viac, podmienku veku musí spĺňať každý z nich.

#2 Výška príjmu

Aby ste mohli získať hypotéku pre mladých, váš priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok nemôže presiahnuť 1,3-násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy  za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, v ktorom ste podali žiadosť o hypotekárny úver. Pri viacerých žiadateľoch musia podmienku splniť všetci, hranica príjmu sa však násobí. Výšku priemernej mesačnej nominálnej mzdy nájdete na stránke Štatistického úradu SR.


#3 Výška úveru

Hypotéku pre mladých si môžete vziať do maximálnej výšky 50 000 €. Neznamená to však, že si nemôžete zobrať vyšší úver, avšak výška daňového bonusu sa bude počítať iba z tejto čiastky. 

#4 Hodnota nehnuteľnosti 

Hypotéka sa poskytuje do výšky 70 % hodnoty nehnuteľnosti. Na výšku LTV (Loan to Value = pomer medzi veľkosťou sumy poskytovaného hypotekárneho úveru a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti) je však za určitých okolností možné uplatniť aj výnimky.

#5 Účel použitia prostriedkov

Prostriedky z takto poskytnutej hypotéky môžete použiť výhradne na účely nadobudnutia, rekonštrukcie alebo výstavby nehnuteľnosti určenej na bývanie. Nesmie ísť o žiadny refinančný či bezúčelový úver. 

Ako vybaviť hypotéku pre mladých?   

Administratíva okolo hypotéky pre mladých mnohí považujú za náročnú. Najmä v porovnaní s predchádzajúcim systémom, kedy všetko okolo hypotéky vybavovala banka. Dnes to tak už nie je. Uplatnenie daňového bonusu si musíte vybaviť vo vlastnej réžii. Nie je to však žiadna raketová veda, ktorej by ste sa mali obávať.  

Okrem uplatnenia samotného bonusu je proces vybavenia hypotekárneho úveru v podstate totožný s procesom vybavenia klasickej hypotéky. Predložíte banke potrebné dokumenty (najmä doklad totožnosti, doklady o príjme, návrh kúpnej zmluvy, znalecký posudok) a banka vašu žiadosť posúdi. Po zhodnotení vašej bonity a samotnej nehnuteľnosti vám oznámi, či vám úver poskytne, v akej výške a s akou úrokovou sadzbou. 


Uplatnenie daňového bonusu

Daňový bonus na zaplatené úroky si môžete po uplynutí zdaňovacieho obdobia uplatniť dvomi spôsobmi: 


 1. prostredníctvom ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti u svojho zamestnávateľa - zamestnávateľovi do 15. februára predložíte potvrdenie vystavené bankou a v žiadosti o ročné zúčtovanie podpíšete čestné vyhlásenie o tom, že vám nebol poskytnutý hypotekárny úver na základe zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorenej pred 1.1.2018, na ktorý sa uplatňuje štátny príspevok alebo štátny príspevok pre mladých podľa osobitného predpisu,   

 2. sám podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby - k daňovému priznaniu priložíte kópiu potvrdenia vystaveného bankou, ktorá je prílohou daňového priznania.

V oboch prípadoch teda budete potrebovať potvrdenie o výške zaplatených úrokov od banky, ktorá vám hypotekárny úver pre mladých poskytla. V niektorých bankách toto potvrdenie nájdete priamo v internet bankingu, ďalšie ho posielajú aj bez vyžiadania automaticky poštou, ale v každom prípade si ho môžete vyžiadať v pobočke. Podľa zákona vám je banka povinná vydať a doručiť v lehote do 30 kalendárnych dní odo dňa podania žiadosti. 

V prípade, že vám vyjde vyššia daňová povinnosť ako daňový bonus, od tejto sumy sa odpočíta a vy zaplatíte zvyšok. Ak je daň, naopak, nižšia ako bonus, máte nárok na preplatok. Pozor však, ak ste o hypotéku žiadali viacerí, možnosť uplatnenia tejto daňovej úľavy získava len hlavný dlžník. 


Malá rada na záver

Aj si celú administratívu okolo daňového bonusu musíte vybaviť svojpomocne, nevzdávajte sa kvôli pár dokladom súvisiacich benefitov. Ako vidíte, nie je to nič náročné a vy môžete len získať.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.