byt zariadený podľa feng šuej

Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

9. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

Čo vlastne znamená feng šuej?

Feng šuej (pôvodne feng shui, v preklade vietor a voda) je staré čínske umenie, ktoré hovorí o tom, ako treba usporiadať priestor, kde bývame a pracujeme. 

Pre feng šuej sú dôležité energie. Usporiadanie priestoru ovplyvňuje tok energie čchi, ktorá predstavuje životnú silu prúdiacu každým predmetom a rieši harmonizáciu energií jin a jang. Podľa filozofie feng šuej môže práve vzájomná kombinácia týchto energií ovplyvniť naše zdravie, vzťahy či financie. Dôležité je, aby energia v domácnosti prúdila plynulo a nemala žiadne prekážky.

Základom celej koncepcie feng šuej je poriadok a čistota. Len ak máte poriadok vo svojej domácnosti, môžete mať upratané aj vo svojom živote. Ak sa u vás hromadia nepotrebné veci, či dokonca odpadky, rovnako sa u vás budú kopiť aj problémy. Naopak, usporiadaná domácnosť vám pomôže dosiahnuť šťastné vzťahy i úspech v práci. Kým sa teda pustíte do zásadnejších zmien, začnite s dôkladným upratovaním


Feng šuej v jednotlivých miestnostiach

Ak sa chcete vybrať cestou feng šuej, prinášame vám niekoľko tipov,  ako si zariadiť domácnosť v súlade s týmto umením. 

Vstupný priestor

Samotný vchod do domu či bytu by mal byť predovšetkým čistý. Vchodové dvere by sa podľa zásad feng šuej mali otvárať smerom dnu. Oproti dverám neumiestňujte žiadne zrkadlo. Predsieň by mala byť podľa možnosti veľká a presvetlená - výrazne totiž ovplyvňuje to, ako sa budete v domácnosti cítiť. Tabu sú, samozrejme, rozhádzané topánky a hromady iných predmetov. 

Kuchyňa a obývačka

Práve tieto dve miestnosti (niekedy spojené do jednej) sú tie, kde sa rodina zdržiava najčastejšie. Zároveň sú to priestory, kde najčastejšie vítame aj svojich hostí, a ktoré nás teda reprezentujú. Obývacia izba by preto mala zostať čím najviac vzdušná. K tomu prispeje napríklad viac kusov menšieho nábytku namiesto masívnej steny či menšia pohovka namiesto mohutného gauča. Pohovka by mala mať v ideálnom prípade miesto pri stene, a to tak, aby ste z nej mali výhľad na dvere. 

Kuchyňa musí byť predovšetkým  čistá a všetko v nej by malo dokonale fungovať. Pozor na tečúce vodovodné kohútiky. Takýmto spôsobom totiž z vašej domácnosti podľa feng šuej odtekajú peniaze. Sporák a drez by nemali byť vedľa seba, pretože predstavujú kontrastné prvky ohňa a vody. 

Pri výbere stola uprednostnite okrúhly stôl, ktorý pôsobí harmonicky. Pridajte k nemu stoličky, a to minimálne dve - aj v prípade, ak žijete sám.  

Spálňa

Hoci v spálni “len” spíme, predsa je to len miestnosť, kde trávime približne 8 hodín denne. Aj pre nočný oddych je zásadné, aby sme sa v miestnosti cítili dobre. Preto by spálňa mala byť zariadená jednoducho, čisto a pôsobiť harmonicky a pokojne. Odstráňte všetky prekážky, ktoré by mohli prekážať toku energií - napríklad poličky nad hlavou či zrkadlo, v ktorom sa vidíte priamo z postele. 

Pre pokojný spánok je dôležité, aby nebol rušený svetlom a elektronikou. Televízor či mobil v spálni je teda tabu. Posteľ  umiestnite tak, aby nebola priamo pod oknom ani otočená oproti dverám a vaše nohy smerovali von. Ak máte spálňu umiestnenú v podkroví, posteľ neumiestňujte pod šikminu. V manželskej posteli uprednostnite jeden celistvý matrac namiesto dvoch samostatných. 


WC a kúpeľňa

Feng šuej, samozrejme, nevynecháva ani tieto dôležité životné priestory. Základom je, aby boli dvere na týchto miestnostiach vždy zatvorené. Doska na toalete musí byť tiež vždy dole, inak z domácnosti uniká pozitívna energia. 

Aj farby majú svoj význam

Feng šuej, samozrejme, neopomína ani význam farieb. Výber farieb pritom vychádza z harmónie piatich základných elementov a ich cyklov: 

 • farby ohňa:  odtiene červenej, výrazná oranžová a žltá,

 • farby vody:  odtiene modrej a čiernej,

 • farby zeme:  odtiene hnedej, oranžovej, ružovej, marhuľovej, lososovej a svetlej žltej,

 • farby dreva:  odtiene zelenej a hnedej,

 • farby kovu:  biela, svetlošedá, strieborná a zlatá. 


Použitie farieb v domácnosti má svoj význam. Najsilnejšou farbou je červená, ktorá podporuje energiu a vzrušenie. Nemala by sa používať v miestnostiach s chorými ľuďmi. Žltá farba je vhodná do kuchyne, obývačky alebo detskej izby, pretože pôsobí na zlepšenie nálady a podporu zvedavosti. Biela ako symbol čistoty a nevinnosti spôsobuje, že sme spokojní aj v čisto bielych priestoroch. Nie je však vhodná pre kancelárske priestory.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • Muž čo premýšľa
  22. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kedy môžete vypovedať poistenie nehnuteľnosti? Poradíme vám

  Pri výbere poistenia sa niekedy stane, že si nezvolíte dobre, prípadne zistíte, že jednotlivé ceny, benefity alebo hodnoty poistného sa zmenili. V takýchto situáciách je dobre premyslieť si, či by nebolo vhodné poistenie zmeniť. Našli ste výhodnejšiu ponuku, no vaša zmluva je stále aktívna? Poradíme vám, ako vypovedať poistenie z nehnuteľnosti a aké máte možnosti.

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • 12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti
  30. januára 2022|Martina Pisarčíková
  12 jednoduchých tipov, ako ušetriť peniaze v domácnosti

  Ceny energií, potravín aj ďalších bežných vecí idú neustále hore. Pre udržanie určitého životného štýlu je preto nutné vedieť, ako správne s financiami zaobchádzať. Šetrenie sa mnohokrát zdá ako dobrovoľné zlo a zbytočné komplikovanie bežných dní. Pravdou ale je, že celý proces môže byť veľmi ľahký. Stačí sa držať týchto 12 tipov, ktoré vám poradia, ako ušetriť peniaze.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať
  12. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Ako sa nestať obeťou rodinného domu? Náklady a poplatky, s ktorými by ste mali rátať

  Vlastniť rodinný dom, o ktorý sa môžete starať a upravovať ho podľa seba, je na nezaplatenie. Pocit, že bývate vo svojom vlastnom dome vám dáva akúsi slobodu. Hoci sa s domom spája množstvo pozitív, je nutné vedieť aj o negatívach. S akými poplatkami a nákladmi je potrebné počítať?