byt zariadený podľa feng šuej

Zariaďte si byt podľa feng šuej: Základné pravidlá a tipy, ako na to

9. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Výraz feng šuej vám určite nie je celkom neznámy. Nepochybne aspoň tušíte, že ide o princípy, ktoré vám pomôžu zariadiť harmonické bývanie. Poznáte však konkrétne odporúčania tohto umenia? Vybrali sme pre vás niekoľko z nich, ktoré vám pomôžu na ceste k šťastným vzťahom a úspechu.

Čo vlastne znamená feng šuej?

Feng šuej (pôvodne feng shui, v preklade vietor a voda) je staré čínske umenie, ktoré hovorí o tom, ako treba usporiadať priestor, kde bývame a pracujeme. 

Pre feng šuej sú dôležité energie. Usporiadanie priestoru ovplyvňuje tok energie čchi, ktorá predstavuje životnú silu prúdiacu každým predmetom a rieši harmonizáciu energií jin a jang. Podľa filozofie feng šuej môže práve vzájomná kombinácia týchto energií ovplyvniť naše zdravie, vzťahy či financie. Dôležité je, aby energia v domácnosti prúdila plynulo a nemala žiadne prekážky.

Základom celej koncepcie feng šuej je poriadok a čistota. Len ak máte poriadok vo svojej domácnosti, môžete mať upratané aj vo svojom živote. Ak sa u vás hromadia nepotrebné veci, či dokonca odpadky, rovnako sa u vás budú kopiť aj problémy. Naopak, usporiadaná domácnosť vám pomôže dosiahnuť šťastné vzťahy i úspech v práci. Kým sa teda pustíte do zásadnejších zmien, začnite s dôkladným upratovaním


Feng šuej v jednotlivých miestnostiach

Ak sa chcete vybrať cestou feng šuej, prinášame vám niekoľko tipov,  ako si zariadiť domácnosť v súlade s týmto umením. 

Vstupný priestor

Samotný vchod do domu či bytu by mal byť predovšetkým čistý. Vchodové dvere by sa podľa zásad feng šuej mali otvárať smerom dnu. Oproti dverám neumiestňujte žiadne zrkadlo. Predsieň by mala byť podľa možnosti veľká a presvetlená - výrazne totiž ovplyvňuje to, ako sa budete v domácnosti cítiť. Tabu sú, samozrejme, rozhádzané topánky a hromady iných predmetov. 

Kuchyňa a obývačka

Práve tieto dve miestnosti (niekedy spojené do jednej) sú tie, kde sa rodina zdržiava najčastejšie. Zároveň sú to priestory, kde najčastejšie vítame aj svojich hostí, a ktoré nás teda reprezentujú. Obývacia izba by preto mala zostať čím najviac vzdušná. K tomu prispeje napríklad viac kusov menšieho nábytku namiesto masívnej steny či menšia pohovka namiesto mohutného gauča. Pohovka by mala mať v ideálnom prípade miesto pri stene, a to tak, aby ste z nej mali výhľad na dvere. 

Kuchyňa musí byť predovšetkým  čistá a všetko v nej by malo dokonale fungovať. Pozor na tečúce vodovodné kohútiky. Takýmto spôsobom totiž z vašej domácnosti podľa feng šuej odtekajú peniaze. Sporák a drez by nemali byť vedľa seba, pretože predstavujú kontrastné prvky ohňa a vody. 

Pri výbere stola uprednostnite okrúhly stôl, ktorý pôsobí harmonicky. Pridajte k nemu stoličky, a to minimálne dve - aj v prípade, ak žijete sám.  

Spálňa

Hoci v spálni “len” spíme, predsa je to len miestnosť, kde trávime približne 8 hodín denne. Aj pre nočný oddych je zásadné, aby sme sa v miestnosti cítili dobre. Preto by spálňa mala byť zariadená jednoducho, čisto a pôsobiť harmonicky a pokojne. Odstráňte všetky prekážky, ktoré by mohli prekážať toku energií - napríklad poličky nad hlavou či zrkadlo, v ktorom sa vidíte priamo z postele. 

Pre pokojný spánok je dôležité, aby nebol rušený svetlom a elektronikou. Televízor či mobil v spálni je teda tabu. Posteľ  umiestnite tak, aby nebola priamo pod oknom ani otočená oproti dverám a vaše nohy smerovali von. Ak máte spálňu umiestnenú v podkroví, posteľ neumiestňujte pod šikminu. V manželskej posteli uprednostnite jeden celistvý matrac namiesto dvoch samostatných. 


WC a kúpeľňa

Feng šuej, samozrejme, nevynecháva ani tieto dôležité životné priestory. Základom je, aby boli dvere na týchto miestnostiach vždy zatvorené. Doska na toalete musí byť tiež vždy dole, inak z domácnosti uniká pozitívna energia. 

Aj farby majú svoj význam

Feng šuej, samozrejme, neopomína ani význam farieb. Výber farieb pritom vychádza z harmónie piatich základných elementov a ich cyklov: 

 • farby ohňa:  odtiene červenej, výrazná oranžová a žltá,

 • farby vody:  odtiene modrej a čiernej,

 • farby zeme:  odtiene hnedej, oranžovej, ružovej, marhuľovej, lososovej a svetlej žltej,

 • farby dreva:  odtiene zelenej a hnedej,

 • farby kovu:  biela, svetlošedá, strieborná a zlatá. 


Použitie farieb v domácnosti má svoj význam. Najsilnejšou farbou je červená, ktorá podporuje energiu a vzrušenie. Nemala by sa používať v miestnostiach s chorými ľuďmi. Žltá farba je vhodná do kuchyne, obývačky alebo detskej izby, pretože pôsobí na zlepšenie nálady a podporu zvedavosti. Biela ako symbol čistoty a nevinnosti spôsobuje, že sme spokojní aj v čisto bielych priestoroch. Nie je však vhodná pre kancelárske priestory.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.