Drevený most pomedzi skaly

Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Jánošíkove diery

Jedným z najväčších lákadiel Malej Fatry sú Jánošíkove diery. Dostanete sa k nim veľmi jednoducho z obce Terchová. Môžete ísť autom, prípadne sa prejdite pešo. Diery sú vzdialené necelých 2,5 km


Horné diery sú najzaujímavejšou a najkrajšou časťou. Prechádzate tu po kovových mostíkoch a pekných rebríkoch. Navôkol sa nachádzajú veľké balvany, kamene a špliechajúca voda. Ide o skvelé dobrodružstvo pre mladších aj starších.


Na zdolanie tejto trasy je nutné mať určitú kondíciu a trochu odvahy. Lávky a rebríky bývajú vlhké, preto si dávajte pozor. Nespoliehajte sa len na nohy, ale aj na ruky.


Druhou časťou celej kaňonovej sústavy sú  Dolné diery. Nachádzajú sa tu dva vodopády s výškou 1 a 3,5 metra. Nechýbajú ani previsy, úžľabiny a netradičné skalné útvary. Táto trasa je oveľa jednoduchšia a vhodná aj pre menšie deti.


Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec nájdete v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Malej Fatry. Považuje sa za dominantu celého okolia a za najkrajší vrch na Slovensku. Turisti ho obľubujú najmä preto, že jedna z trás vedie od Terchovej cez Jánošíkove diery. Ak by ste sa im chceli kvôli náročnosti vyhnúť, vyskúšajte okružnú trasu zo Štefanovej cez Podžiar. Jej dĺžka je 10 km.


Turistika na Veľký Rozsutec je stredne náročná. Nádherný výhľad na okolie však rozhodne stojí za tú námahu. Ak si ho chcete užiť, naplánujte si výlet na obdobie od 1. marca do 15. júna. Vtedy je otvorený turistický chodník.


Vedeli ste, že...

… v minulosti ľudia verili, že na vrchole Veľkého Rozsutca sa nachádza zlatý poklad Jánošíka?

Kľak

Ďalšou dominantou Malej Fatry je vrch Kľak rozprestierajúci sa nad Fačkovským sedlom. Túra nie je náročná. Je ľahšia ako na Veľký Rozsutec. Trvá približne 2 hodiny a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Vybrať si môžete niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú z takmer každej strany.


Najväčšou výhodou Kľaku je výhľad, ktorý sa vám naskytne po výšľape. Z vrcholu môžete obdivovať okolité pohoria a doliny. Uvidíte z neho aj tie najodľahlejšie miesta a prírodné zákutia.

Vrátna dolina

Vrátna dolina je obľúbené stredisko letnej a zimnej turistiky. Nachádza sa v nej viacero lyžiarskych stredísk, napríklad Paseky, Poludňový grúň, Príslop, Oštiepková mulda či Chleb. Všetky disponujú umelým zasnežovaním. Vďaka tomu si tu užijete lyžovačku, nehľadiac na počasie.


Stredisko poskytuje 14 vlekov a 2 moderné lanovky. Ich prepravná kapacita je až 11 500 osôb za hodinu. Samozrejmosťou sú aj služby, ako napríklad požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska škola a niekoľko bufetov.


Ak by vás lyžovanie nebavilo, môžete vyskúšať bežkovanie, snowboarding, skialpinizmus, paragliding a snowtubing.


V lete vo Vrátnej nájdete množstvo turistických chodníkov  s rôznym typom náročnosti. Nové miesta môžu preskúmať rodiny s deťmi aj profesionáli so skvelou kondičkou.


Veľký Kriváň

Veľký Kriváň sa pýši niekoľkými silnými stránkami. Patrí k nim napríklad nádherný výhľad na všetky svetové strany a viacero turistických chodníkov.


Trasa má síce len štyri kilometre, no je náročná. Problém vám bude robiť najmä väčšie prevýšenie. Kvôli nemu môže zostup trvať až dve hodiny. Ak by ste nevládali alebo si chceli cestu uľahčiť, využite sedačkovú lanovku.

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád priťahuje všetky generácie. So svojou výškou 38 metrov je najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Viete sa k nemu dostať po viacerých turistických chodníkoch. Väčšina trás má dĺžku do štyroch kilometrov a nízku náročnosť. Vhodné sú aj pre rodiny s malými deťmi.


Keď budete pri vodopáde, nevynechajte ani Šútovské jazero. Počas letných dní sa v ňom môžete schladiť. Má krištáľovo čistú vodu a vzniklo v miestach kameňolomu. Na prvý pohľad vám preto môže pripomínať Plitvické jazerá.

Bezpečná a pohodlná cesta

Keď si vyberiete jedno či viac miest, nezabudnite na výhodné poistenie. Pri zdolávaní strmých trás a náročných turistických chodníkov sa vám určite zíde. Vyberte si balík, ktorý kryje nielen úraz, ale aj záchranu a pátranie.


Výber cestovného poistenia sa môže zdať náročný. Na trhu sa nachádza veľké množstvo rôznych ponúk. Všetky si ich porovnajte a následne si zvoľte najvýhodnejšiu možnosť. Voľbou poistenia viete ušetriť nielen financie, ale aj čas. V súčasnosti sa dá vybaviť všetko z pohodlia domova prostredníctvom online formulára.


Ak by sa vám to zdalo zdĺhavé a náročné, využite poistenie cez SMS. Budete to mať hotové za pár minút.

Dovolenka, ako sa patrí

Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť. Ak však neviete, kam na výlet, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj milovníci adrenalínu. Pred cestou nezabúdajte ani na poistenie, ktoré vás bude kryť v prípade úrazov aj iných nepriaznivých situácií.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.