Drevený most pomedzi skaly

Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Jánošíkove diery

Jedným z najväčších lákadiel Malej Fatry sú Jánošíkove diery. Dostanete sa k nim veľmi jednoducho z obce Terchová. Môžete ísť autom, prípadne sa prejdite pešo. Diery sú vzdialené necelých 2,5 km


Horné diery sú najzaujímavejšou a najkrajšou časťou. Prechádzate tu po kovových mostíkoch a pekných rebríkoch. Navôkol sa nachádzajú veľké balvany, kamene a špliechajúca voda. Ide o skvelé dobrodružstvo pre mladších aj starších.


Na zdolanie tejto trasy je nutné mať určitú kondíciu a trochu odvahy. Lávky a rebríky bývajú vlhké, preto si dávajte pozor. Nespoliehajte sa len na nohy, ale aj na ruky.


Druhou časťou celej kaňonovej sústavy sú  Dolné diery. Nachádzajú sa tu dva vodopády s výškou 1 a 3,5 metra. Nechýbajú ani previsy, úžľabiny a netradičné skalné útvary. Táto trasa je oveľa jednoduchšia a vhodná aj pre menšie deti.


Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec nájdete v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Malej Fatry. Považuje sa za dominantu celého okolia a za najkrajší vrch na Slovensku. Turisti ho obľubujú najmä preto, že jedna z trás vedie od Terchovej cez Jánošíkove diery. Ak by ste sa im chceli kvôli náročnosti vyhnúť, vyskúšajte okružnú trasu zo Štefanovej cez Podžiar. Jej dĺžka je 10 km.


Turistika na Veľký Rozsutec je stredne náročná. Nádherný výhľad na okolie však rozhodne stojí za tú námahu. Ak si ho chcete užiť, naplánujte si výlet na obdobie od 1. marca do 15. júna. Vtedy je otvorený turistický chodník.


Vedeli ste, že...

… v minulosti ľudia verili, že na vrchole Veľkého Rozsutca sa nachádza zlatý poklad Jánošíka?

Kľak

Ďalšou dominantou Malej Fatry je vrch Kľak rozprestierajúci sa nad Fačkovským sedlom. Túra nie je náročná. Je ľahšia ako na Veľký Rozsutec. Trvá približne 2 hodiny a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Vybrať si môžete niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú z takmer každej strany.


Najväčšou výhodou Kľaku je výhľad, ktorý sa vám naskytne po výšľape. Z vrcholu môžete obdivovať okolité pohoria a doliny. Uvidíte z neho aj tie najodľahlejšie miesta a prírodné zákutia.

Vrátna dolina

Vrátna dolina je obľúbené stredisko letnej a zimnej turistiky. Nachádza sa v nej viacero lyžiarskych stredísk, napríklad Paseky, Poludňový grúň, Príslop, Oštiepková mulda či Chleb. Všetky disponujú umelým zasnežovaním. Vďaka tomu si tu užijete lyžovačku, nehľadiac na počasie.


Stredisko poskytuje 14 vlekov a 2 moderné lanovky. Ich prepravná kapacita je až 11 500 osôb za hodinu. Samozrejmosťou sú aj služby, ako napríklad požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska škola a niekoľko bufetov.


Ak by vás lyžovanie nebavilo, môžete vyskúšať bežkovanie, snowboarding, skialpinizmus, paragliding a snowtubing.


V lete vo Vrátnej nájdete množstvo turistických chodníkov  s rôznym typom náročnosti. Nové miesta môžu preskúmať rodiny s deťmi aj profesionáli so skvelou kondičkou.


Veľký Kriváň

Veľký Kriváň sa pýši niekoľkými silnými stránkami. Patrí k nim napríklad nádherný výhľad na všetky svetové strany a viacero turistických chodníkov.


Trasa má síce len štyri kilometre, no je náročná. Problém vám bude robiť najmä väčšie prevýšenie. Kvôli nemu môže zostup trvať až dve hodiny. Ak by ste nevládali alebo si chceli cestu uľahčiť, využite sedačkovú lanovku.

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád priťahuje všetky generácie. So svojou výškou 38 metrov je najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Viete sa k nemu dostať po viacerých turistických chodníkoch. Väčšina trás má dĺžku do štyroch kilometrov a nízku náročnosť. Vhodné sú aj pre rodiny s malými deťmi.


Keď budete pri vodopáde, nevynechajte ani Šútovské jazero. Počas letných dní sa v ňom môžete schladiť. Má krištáľovo čistú vodu a vzniklo v miestach kameňolomu. Na prvý pohľad vám preto môže pripomínať Plitvické jazerá.

Bezpečná a pohodlná cesta

Keď si vyberiete jedno či viac miest, nezabudnite na výhodné poistenie. Pri zdolávaní strmých trás a náročných turistických chodníkov sa vám určite zíde. Vyberte si balík, ktorý kryje nielen úraz, ale aj záchranu a pátranie.


Výber cestovného poistenia sa môže zdať náročný. Na trhu sa nachádza veľké množstvo rôznych ponúk. Všetky si ich porovnajte a následne si zvoľte najvýhodnejšiu možnosť. Voľbou poistenia viete ušetriť nielen financie, ale aj čas. V súčasnosti sa dá vybaviť všetko z pohodlia domova prostredníctvom online formulára.


Ak by sa vám to zdalo zdĺhavé a náročné, využite poistenie cez SMS. Budete to mať hotové za pár minút.

Dovolenka, ako sa patrí

Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť. Ak však neviete, kam na výlet, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj milovníci adrenalínu. Pred cestou nezabúdajte ani na poistenie, ktoré vás bude kryť v prípade úrazov aj iných nepriaznivých situácií.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.