Drevený most pomedzi skaly

Kam na výlet v Malej Fatre? Objavte čaro Šútovských vodopádov a Jánošíkových dier

Nachádzate sa v Malej Fatre a premýšľate, kam na výlet? V okolí sa nachádza niekoľko miest a možností, ako stráviť čas. Patria k nim napríklad Šútovské vodopády či Jánošíkove diery. Čo všetko vám na zozname ešte nesmie chýbať? Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi.

Jánošíkove diery

Jedným z najväčších lákadiel Malej Fatry sú Jánošíkove diery. Dostanete sa k nim veľmi jednoducho z obce Terchová. Môžete ísť autom, prípadne sa prejdite pešo. Diery sú vzdialené necelých 2,5 km


Horné diery sú najzaujímavejšou a najkrajšou časťou. Prechádzate tu po kovových mostíkoch a pekných rebríkoch. Navôkol sa nachádzajú veľké balvany, kamene a špliechajúca voda. Ide o skvelé dobrodružstvo pre mladších aj starších.


Na zdolanie tejto trasy je nutné mať určitú kondíciu a trochu odvahy. Lávky a rebríky bývajú vlhké, preto si dávajte pozor. Nespoliehajte sa len na nohy, ale aj na ruky.


Druhou časťou celej kaňonovej sústavy sú  Dolné diery. Nachádzajú sa tu dva vodopády s výškou 1 a 3,5 metra. Nechýbajú ani previsy, úžľabiny a netradičné skalné útvary. Táto trasa je oveľa jednoduchšia a vhodná aj pre menšie deti.


Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec nájdete v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Malej Fatry. Považuje sa za dominantu celého okolia a za najkrajší vrch na Slovensku. Turisti ho obľubujú najmä preto, že jedna z trás vedie od Terchovej cez Jánošíkove diery. Ak by ste sa im chceli kvôli náročnosti vyhnúť, vyskúšajte okružnú trasu zo Štefanovej cez Podžiar. Jej dĺžka je 10 km.


Turistika na Veľký Rozsutec je stredne náročná. Nádherný výhľad na okolie však rozhodne stojí za tú námahu. Ak si ho chcete užiť, naplánujte si výlet na obdobie od 1. marca do 15. júna. Vtedy je otvorený turistický chodník.


Vedeli ste, že...

… v minulosti ľudia verili, že na vrchole Veľkého Rozsutca sa nachádza zlatý poklad Jánošíka?

Kľak

Ďalšou dominantou Malej Fatry je vrch Kľak rozprestierajúci sa nad Fačkovským sedlom. Túra nie je náročná. Je ľahšia ako na Veľký Rozsutec. Trvá približne 2 hodiny a zvládnu ju aj rodiny s deťmi. Vybrať si môžete niekoľko turistických chodníkov, ktoré vedú z takmer každej strany.


Najväčšou výhodou Kľaku je výhľad, ktorý sa vám naskytne po výšľape. Z vrcholu môžete obdivovať okolité pohoria a doliny. Uvidíte z neho aj tie najodľahlejšie miesta a prírodné zákutia.

Vrátna dolina

Vrátna dolina je obľúbené stredisko letnej a zimnej turistiky. Nachádza sa v nej viacero lyžiarskych stredísk, napríklad Paseky, Poludňový grúň, Príslop, Oštiepková mulda či Chleb. Všetky disponujú umelým zasnežovaním. Vďaka tomu si tu užijete lyžovačku, nehľadiac na počasie.


Stredisko poskytuje 14 vlekov a 2 moderné lanovky. Ich prepravná kapacita je až 11 500 osôb za hodinu. Samozrejmosťou sú aj služby, ako napríklad požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska škola a niekoľko bufetov.


Ak by vás lyžovanie nebavilo, môžete vyskúšať bežkovanie, snowboarding, skialpinizmus, paragliding a snowtubing.


V lete vo Vrátnej nájdete množstvo turistických chodníkov  s rôznym typom náročnosti. Nové miesta môžu preskúmať rodiny s deťmi aj profesionáli so skvelou kondičkou.


Veľký Kriváň

Veľký Kriváň sa pýši niekoľkými silnými stránkami. Patrí k nim napríklad nádherný výhľad na všetky svetové strany a viacero turistických chodníkov.


Trasa má síce len štyri kilometre, no je náročná. Problém vám bude robiť najmä väčšie prevýšenie. Kvôli nemu môže zostup trvať až dve hodiny. Ak by ste nevládali alebo si chceli cestu uľahčiť, využite sedačkovú lanovku.

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád priťahuje všetky generácie. So svojou výškou 38 metrov je najvyšším vodopádom v Malej Fatre. Viete sa k nemu dostať po viacerých turistických chodníkoch. Väčšina trás má dĺžku do štyroch kilometrov a nízku náročnosť. Vhodné sú aj pre rodiny s malými deťmi.


Keď budete pri vodopáde, nevynechajte ani Šútovské jazero. Počas letných dní sa v ňom môžete schladiť. Má krištáľovo čistú vodu a vzniklo v miestach kameňolomu. Na prvý pohľad vám preto môže pripomínať Plitvické jazerá.

Bezpečná a pohodlná cesta

Keď si vyberiete jedno či viac miest, nezabudnite na výhodné poistenie. Pri zdolávaní strmých trás a náročných turistických chodníkov sa vám určite zíde. Vyberte si balík, ktorý kryje nielen úraz, ale aj záchranu a pátranie.


Výber cestovného poistenia sa môže zdať náročný. Na trhu sa nachádza veľké množstvo rôznych ponúk. Všetky si ich porovnajte a následne si zvoľte najvýhodnejšiu možnosť. Voľbou poistenia viete ušetriť nielen financie, ale aj čas. V súčasnosti sa dá vybaviť všetko z pohodlia domova prostredníctvom online formulára.


Ak by sa vám to zdalo zdĺhavé a náročné, využite poistenie cez SMS. Budete to mať hotové za pár minút.

Dovolenka, ako sa patrí

Slovensko má množstvo krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť. Ak však neviete, kam na výlet, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi. Na svoje si prídu rodiny s deťmi aj milovníci adrenalínu. Pred cestou nezabúdajte ani na poistenie, ktoré vás bude kryť v prípade úrazov aj iných nepriaznivých situácií.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu.  Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • kontrola PZP cez počítač
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.