autá jazdiace po zasneženej ceste

Ako zvládnuť zimu za volantom?

9. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

Zimné pneumatiky

Základom bezpečnej jazdy v zime sú zimné pneumatiky. Ich výmenu určuje zákon, podľa ktorého by ste ich mali mať v čase od 15. novembra do 31. marca v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Zákon následne hovorí aj o ďalších podrobnostiach:


„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením "M+S", "M.S." alebo "M & S", prípadne symbolom horského štítu so snehovou vločkou alebo symbolom vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca.”Existuje však aj zopár výnimiek z ustanovenia. Sú to:


 • núdzový dojazd, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

 • terénne motorové vozidlo,

 • motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.Použitie zimných pneumatík je kľúčové, pretože majú lepšiu priľnavosť a kratšiu brzdnú dráhu. Okrem toho im nevadí ani ľad, sneh alebo námraza. Aby vám však mohli všetky tieto benefity poskytnúť, dbajte na dostatočnú hrúbku dezénu. Tá by nemala byť tenšia ako 4 mm v prípade vozidiel do 3,5 tony a 6 mm v prípade vozidiel nad 3,5 tony.


Rada odborníka

S výmenou pneumatík sa zbytočne neunáhlite, a to najmä vtedy, ak jazdíte v čase, keď vonku býva ešte pomerne teplo. Bežne sa totižto stáva, že v novembri dosahujú poobedné teploty okolo 10 °C, čo by mohlo mať na pneumatiky negatívny dopad..

Snehové reťaze

V prípade, že prechádzate vyššie položenými miestami, kde je viac snehu, zoberte si so sebou snehové reťaze, ktoré vám prechádzanie niektorými úsekmi môžu urýchliť a uľahčiť. Ich použitie vám môže aj prikázať dopravná značka. Ak by ste tak neurobili, vystavovali by ste sa riziku platenia pokuty.


Platí, že snehové reťaze by ste mali nasadiť na poháňanú nápravu ešte pred náročným a problematickým miestom. Dôvod je ten, že ak by ste tak urobili napríklad v polovici kopca, môže byť neskoro a nemusia vám pomôcť.


Bezpečné jazdenie v zime

Sneh a ľad sú nevyspytateľné. Na vozovke si ich často nemusíte ani len všimnúť. Nikdy tak neviete, kedy sa dostanete do kolízie a ohrozíte seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Po cestách preto jazdite vždy bezpečne a opatrne.


Bezpečnosť v jazde podporí aj očistenie vozidla od snehu pred jeho použitím. Sneh odhrňte z celého čelného skla, aby vám nezavadzal vo výhľade. Okrem toho ho odstráňte aj zo strechy. Pri zabrzdení by sa totižto mohol zosunúť na čelné sklo, prípadne by mohol počas rýchlejšej jazdy ohroziť ostatných šoférov.


Keď budete odstraňovať sneh z čelného skla a strechy, nezabúdajte ani na evidenčné číslo, ktoré musí byť zo zákona počas jazdy jasne čitateľné.


Vedeli ste, že...

... za zasneženú značku či sneh na streche auta môžete dostať pri cestnej kontrole pokutu do výšky 50 eur?

Povinná zimná výbava

Okrem klasickej povinnej výbavy, ktorá vyplýva zo zákona, by vám počas zimy nemalo v aute chýbať ani toto príslušenstvo:


 • škrabka na ľad,

 • metlička na sneh,

 • malá lopatka,

 • teplá deka,

 • rozmrazovač zámkov (noste ho so sebou, nenechávajte ho v aute),

 • vyhrievacia sedačka alebo podložka,

 • štartovacie káble.

Správne brzdenie

Ak sa vám zdá, že sa auto dostáva do šmyku, zbytočne nepanikárte. Namiesto toho uberte plyn a šliapnite na spojkový pedál. Takýmto spôsobom umožníte kolesám znova sa prichytiť o povrch cesty. Rozhodne sa vyhnite šliapaniu na brzdový pedál. Celú situáciu by ste mohli zhoršiť.


K najrizikovejším úsekom, kde by ste mohli dostať šmyk patria mosty, ktoré rýchlejšie premŕzajú, a cesty v okolí lesa, kde sa často nachádza naviaty sneh.

Starostlivosť o kvapaliny

V zime je veľmi dôležitá aj pravidelná kontrola kvapalín v aute. Uistite sa, že vám nič nechýba a že používate nemrznúce zmesi, ktoré nezamrznú ani pri mínusových teplotách. Ak by ste auto neplánovali v zime používať, vymeňte v ňom olej. V starom oleji sa môžu nachádzať sadze a zvyšky nespáleného paliva, ktoré by mohli poškodiť motor.

Nezabúdajte na poistenie

Počas zimy musíte byť pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.