autá jazdiace po zasneženej ceste

Ako zvládnuť zimu za volantom?

9. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

Zimné pneumatiky

Základom bezpečnej jazdy v zime sú zimné pneumatiky. Ich výmenu určuje zákon, podľa ktorého by ste ich mali mať v čase od 15. novembra do 31. marca v prípade, že sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. Zákon následne hovorí aj o ďalších podrobnostiach:


„Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič motorového vozidla kategórie M1 a N1 môže také vozidlo použiť v cestnej premávke len vtedy, ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením "M+S", "M.S." alebo "M & S", prípadne symbolom horského štítu so snehovou vločkou alebo symbolom vločky v horskom štíte s tromi vrcholmi; motorové vozidlá kategórie M2, M3, N2 a N3 musia byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca.”Existuje však aj zopár výnimiek z ustanovenia. Sú to:


 • núdzový dojazd, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd,

 • terénne motorové vozidlo,

 • motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.Použitie zimných pneumatík je kľúčové, pretože majú lepšiu priľnavosť a kratšiu brzdnú dráhu. Okrem toho im nevadí ani ľad, sneh alebo námraza. Aby vám však mohli všetky tieto benefity poskytnúť, dbajte na dostatočnú hrúbku dezénu. Tá by nemala byť tenšia ako 4 mm v prípade vozidiel do 3,5 tony a 6 mm v prípade vozidiel nad 3,5 tony.


Rada odborníka

S výmenou pneumatík sa zbytočne neunáhlite, a to najmä vtedy, ak jazdíte v čase, keď vonku býva ešte pomerne teplo. Bežne sa totižto stáva, že v novembri dosahujú poobedné teploty okolo 10 °C, čo by mohlo mať na pneumatiky negatívny dopad..

Snehové reťaze

V prípade, že prechádzate vyššie položenými miestami, kde je viac snehu, zoberte si so sebou snehové reťaze, ktoré vám prechádzanie niektorými úsekmi môžu urýchliť a uľahčiť. Ich použitie vám môže aj prikázať dopravná značka. Ak by ste tak neurobili, vystavovali by ste sa riziku platenia pokuty.


Platí, že snehové reťaze by ste mali nasadiť na poháňanú nápravu ešte pred náročným a problematickým miestom. Dôvod je ten, že ak by ste tak urobili napríklad v polovici kopca, môže byť neskoro a nemusia vám pomôcť.


Bezpečné jazdenie v zime

Sneh a ľad sú nevyspytateľné. Na vozovke si ich často nemusíte ani len všimnúť. Nikdy tak neviete, kedy sa dostanete do kolízie a ohrozíte seba aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Po cestách preto jazdite vždy bezpečne a opatrne.


Bezpečnosť v jazde podporí aj očistenie vozidla od snehu pred jeho použitím. Sneh odhrňte z celého čelného skla, aby vám nezavadzal vo výhľade. Okrem toho ho odstráňte aj zo strechy. Pri zabrzdení by sa totižto mohol zosunúť na čelné sklo, prípadne by mohol počas rýchlejšej jazdy ohroziť ostatných šoférov.


Keď budete odstraňovať sneh z čelného skla a strechy, nezabúdajte ani na evidenčné číslo, ktoré musí byť zo zákona počas jazdy jasne čitateľné.


Vedeli ste, že...

... za zasneženú značku či sneh na streche auta môžete dostať pri cestnej kontrole pokutu do výšky 50 eur?

Povinná zimná výbava

Okrem klasickej povinnej výbavy, ktorá vyplýva zo zákona, by vám počas zimy nemalo v aute chýbať ani toto príslušenstvo:


 • škrabka na ľad,

 • metlička na sneh,

 • malá lopatka,

 • teplá deka,

 • rozmrazovač zámkov (noste ho so sebou, nenechávajte ho v aute),

 • vyhrievacia sedačka alebo podložka,

 • štartovacie káble.

Správne brzdenie

Ak sa vám zdá, že sa auto dostáva do šmyku, zbytočne nepanikárte. Namiesto toho uberte plyn a šliapnite na spojkový pedál. Takýmto spôsobom umožníte kolesám znova sa prichytiť o povrch cesty. Rozhodne sa vyhnite šliapaniu na brzdový pedál. Celú situáciu by ste mohli zhoršiť.


K najrizikovejším úsekom, kde by ste mohli dostať šmyk patria mosty, ktoré rýchlejšie premŕzajú, a cesty v okolí lesa, kde sa často nachádza naviaty sneh.

Starostlivosť o kvapaliny

V zime je veľmi dôležitá aj pravidelná kontrola kvapalín v aute. Uistite sa, že vám nič nechýba a že používate nemrznúce zmesi, ktoré nezamrznú ani pri mínusových teplotách. Ak by ste auto neplánovali v zime používať, vymeňte v ňom olej. V starom oleji sa môžu nachádzať sadze a zvyšky nespáleného paliva, ktoré by mohli poškodiť motor.

Nezabúdajte na poistenie

Počas zimy musíte byť pripravení na všetko, a to aj na situácie, ktoré sa nedajú predvídať. Nezabudnite preto uzatvoriť výhodné povinné zmluvné poistenie, ktoré je zo zákona povinné. Okrem toho si môžete zvoliť aj havarijné poistenie s vysokým krytím určené na krytie vášho zdravia a majetku. Porovnajte si jednotlivé ponuky slovenských poisťovní a zvoľte tú najlepšiu.


Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.