auto na ceste

Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

11. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

Čo je amortizácia?

Pojem amortizácia označuje opotrebenie majetku. Stretnúť ste sa s ním mohli aj v iných oblastiach, nie iba vo sfére poisťovníctva a vozidiel. Amortizácia v spojitosti s autami vyjadruje pokles ich hodnoty v dôsledku pravidelného používania a opotrebovania.


Hodnota vozidla kvôli amortizácii klesá hneď po tom, ako ho kúpite a vyjdete s ním na cesty. To je dôvod, prečo sa hovorí, že vozidlá  nie sú vhodným investičným nástrojom.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho a za výhodnú cenu!

Ako strácajú hodnotu jednotlivé značky áut?

Vozidlá strácajú hodnotu rôzne. Veľký vplyv má na to najmä značka. Z pohľadu opotrebovania sú na tom najlepšie Porsche (-64,4 %), Jeep (-84,4 %) a MINI (-85,5 %). Uvedené čísla v zátvorke predstavujú amortizáciu, ktorá zostáva po odpočítaní najnižšej trhovej hodnoty vozidla od jeho pôvodnej ceny.


K značkám, ktoré strácajú hodnotu najviac, patria:

 • Chrysler (-96,8 %),

 • Audi (-96,2 %),

 • Seat (-95,8 %),

 • Škoda (-95 %),,

 • Volkswagen (-94,1 %).


Vo všeobecnosti platí, že auto stratí najviac hodnoty (až 40 %) počas prvých piatich rokov používania.

Ako ovplyvňuje amortizácia auta cenu poistenia?

Pri výpočte poistenia hrá veľkú úlohu rok výroby vozidla. Ide o jeden z výrazných faktorov, od ktorého sa odvíja výsledná cena. Platí, že za staršie vozidlá si vodiči priplatia desiatky eur, pretože už nie sú také spoľahlivé ako nové. 


Zaujímavosť

Cena poistenia sa zvyšuje do veku 10 – 12 rokov. Následne sa môže zastaviť, prípadne mierne klesať. Poisťovňa už nepočíta s tým, že by ste vozidlo používali tak často alebo na také vzdialenosti ako vtedy, keď bolo úplne nové.

Typy poistenia na základe amortizácie

Amortizácia ovplyvňuje aj výšku čiastky, ktorú vám poisťovňa vyplatí v prípade dopravnej nehody alebo inej kolízie. 

Na základe amortizácie delíme poistenie do dvoch základných kategórií, a to na:

 • poistenie s amortizáciou,

 • poistenie bez amortizácie.

Poistenie s amortizáciou

Pri výbere poistenia je dôležité zistiť, či poisťovňa uplatňuje amortizáciu. Ak áno, znamená to, že keď dôjde k škodovej udalosti, poisťovňa vám vyplatí čiastku ukrátenú o opotrebenie vozidla.

V praxi to funguje tak, že poisťovňa vypočíta škody a z výslednej čiastky odpočíta určité percento na základe toho, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených.

Poistenie bez amortizácie

Ak poisťovňa amortizáciu auta neuplatňuje, škodu vám vyplatí v plnej výške, nehľadiac na to, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených. Vďaka tomu nebudete musieť doplácať zo svojich úspor nič navyše.

Ktorú možnosť zvoliť?

Vo väčšine prípadov platí, že poisťovne, ktoré uplatňujú amortizáciu, majú výhodnejšie sumy za poistenia. Mnohí vodiči sa preto rozhodnú pre poistenie s amortizáciou, čo nie je úplne ideálne. 


Suma za poistenie sa síce teraz môže zdať výhodnejšia, no ak dôjde k nejakým škodám, určitú čiastku budete musieť doplácať zo svojho. Platí, že čím je vozidlo staršie, tým vyššia suma to bude.


Ak netúžite po nepríjemnom prekvapení a chcete, aby poisťovňa v prípade dopravnej nehody preplatila všetky náklady, vyberte si tú, ktorá amortizáciu neberie do úvahy.

Je uplatňovanie amortizácie správne?

Dôvodom začlenenia amortizácie do poistenia bola najmä skutočnosť, že akonáhle sa staršie vozidlo opravilo a použili sa v ňom nové náhradné diely, získalo podľa poisťovní na hodnote. Po správnosti malo dostať diely príslušné jeho veku, čo je však prakticky nemožné.


Viaceré poisťovne preto znižovali náhrady škody o čiastku, ktorá mala byť považovaná za zvýšenie hodnoty vozidla. V praxi to znamenalo, že poškodené osoby si museli za opravy doplácať zo svojho.


Takéto riešenie však malo zopár medzier vrátane toho, že havarované vozidlo nezíska s novými dielmi oveľa vyššiu hodnotu, nehovoriac o tom, že jeho hodnotu znižuje aj samotný fakt, že bolo havarované.


Túto skutočnosť uznal v roku 2012 aj Najvyšší súd. Ten potvrdil, že opravou sa hodnota auta  nijako špeciálne nezvyšuje. Ide o jeho uvedenie do rovnakého stavu, v akom bolo aj predtým. Poisťovne tak nemajú žiadne právo znižovať vyplatenú čiastku na škody o určité percento.


To, že je amortizácia nevýhodná a teoreticky nezmyselná, si uvedomili aj mnohé poisťovne, ktoré ju v priebehu ďalších rokov začali vynechávať. V súčasnosti preto existuje iba  malé percento poisťovní, ktoré amortizáciu do poistenia stále začleňujú.

Kedy môže dôjsť k amortizácii?

Aj napriek tomu, že väčšina poisťovní už amortizáciu do poistenia nezačleňuje, môže v niektorých prípadoch nastať. Je to napríklad vtedy, keď sa po nehode vymenia diely, ktoré by sa v inom prípade menili oveľa neskôr.


Vo všeobecnosti totižto platí, že niektoré diely auta, ako napríklad brzdové platničky, musíte po určitom čase vymeniť. To, kedy je k výmene nutné pristúpiť, väčšinou odporúča výrobca. 


Ak by teda výrobca odporúčal vymeniť brzdové platničky po najazdení 80-tisíc kilometrov, no v čase nehody by ste mali najazdených len 40-tisíc, poisťovňa môže aplikovať amortizáciu a odpočítať ich polovičnú hodnotu.

Čo robiť, keď poisťovňa chce uplatniť amortizáciu?

Stalo sa vám, že po dopravnej nehode si chcela poisťovňa uplatniť amortizáciu? Ako prvé najprv zistite,  z akého dôvodu tak chce urobiť. Uistite sa, že ste neuzatvorili poistenie s amortizáciou a že nejde o amortizáciu z dôvodu zhodnotenia vozidla (ako v prípade spomenutej výmeny platničiek).


Ak by sa vám zdalo, že poisťovňa nepostupuje správne, zašlite jej žiadosť o doplatenie náhrady škody, prípadne sa obráťte na odborníka. V situáciách, keď poisťovňa nekoná správne a nechce škody doplatiť, môžete sa obrátiť aj na súd.


Vybavte si výhodné poistenie bez amortizácie

Amortizácia auta je v súčasnosti niečo, čo by nemalo byť súčasťou žiadneho poistenia. Pred uzatvorením zmluvy sa však informujte o tom, či ju vami vybraná poisťovňa skutočne neuplatňuje. Okrem toho si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky, aby ste si vybrali takú, ktorá bude mať nielen výhodnú cenu, ale aj dostatočne vysoké krytie.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.