auto na ceste

Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

11. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

Čo je amortizácia?

Pojem amortizácia označuje opotrebenie majetku. Stretnúť ste sa s ním mohli aj v iných oblastiach, nie iba vo sfére poisťovníctva a vozidiel. Amortizácia v spojitosti s autami vyjadruje pokles ich hodnoty v dôsledku pravidelného používania a opotrebovania.


Hodnota vozidla kvôli amortizácii klesá hneď po tom, ako ho kúpite a vyjdete s ním na cesty. To je dôvod, prečo sa hovorí, že vozidlá  nie sú vhodným investičným nástrojom.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho a za výhodnú cenu!

Ako strácajú hodnotu jednotlivé značky áut?

Vozidlá strácajú hodnotu rôzne. Veľký vplyv má na to najmä značka. Z pohľadu opotrebovania sú na tom najlepšie Porsche (-64,4 %), Jeep (-84,4 %) a MINI (-85,5 %). Uvedené čísla v zátvorke predstavujú amortizáciu, ktorá zostáva po odpočítaní najnižšej trhovej hodnoty vozidla od jeho pôvodnej ceny.


K značkám, ktoré strácajú hodnotu najviac, patria:

 • Chrysler (-96,8 %),

 • Audi (-96,2 %),

 • Seat (-95,8 %),

 • Škoda (-95 %),,

 • Volkswagen (-94,1 %).


Vo všeobecnosti platí, že auto stratí najviac hodnoty (až 40 %) počas prvých piatich rokov používania.

Ako ovplyvňuje amortizácia auta cenu poistenia?

Pri výpočte poistenia hrá veľkú úlohu rok výroby vozidla. Ide o jeden z výrazných faktorov, od ktorého sa odvíja výsledná cena. Platí, že za staršie vozidlá si vodiči priplatia desiatky eur, pretože už nie sú také spoľahlivé ako nové. 


Zaujímavosť

Cena poistenia sa zvyšuje do veku 10 – 12 rokov. Následne sa môže zastaviť, prípadne mierne klesať. Poisťovňa už nepočíta s tým, že by ste vozidlo používali tak často alebo na také vzdialenosti ako vtedy, keď bolo úplne nové.

Typy poistenia na základe amortizácie

Amortizácia ovplyvňuje aj výšku čiastky, ktorú vám poisťovňa vyplatí v prípade dopravnej nehody alebo inej kolízie. 

Na základe amortizácie delíme poistenie do dvoch základných kategórií, a to na:

 • poistenie s amortizáciou,

 • poistenie bez amortizácie.

Poistenie s amortizáciou

Pri výbere poistenia je dôležité zistiť, či poisťovňa uplatňuje amortizáciu. Ak áno, znamená to, že keď dôjde k škodovej udalosti, poisťovňa vám vyplatí čiastku ukrátenú o opotrebenie vozidla.

V praxi to funguje tak, že poisťovňa vypočíta škody a z výslednej čiastky odpočíta určité percento na základe toho, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených.

Poistenie bez amortizácie

Ak poisťovňa amortizáciu auta neuplatňuje, škodu vám vyplatí v plnej výške, nehľadiac na to, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených. Vďaka tomu nebudete musieť doplácať zo svojich úspor nič navyše.

Ktorú možnosť zvoliť?

Vo väčšine prípadov platí, že poisťovne, ktoré uplatňujú amortizáciu, majú výhodnejšie sumy za poistenia. Mnohí vodiči sa preto rozhodnú pre poistenie s amortizáciou, čo nie je úplne ideálne. 


Suma za poistenie sa síce teraz môže zdať výhodnejšia, no ak dôjde k nejakým škodám, určitú čiastku budete musieť doplácať zo svojho. Platí, že čím je vozidlo staršie, tým vyššia suma to bude.


Ak netúžite po nepríjemnom prekvapení a chcete, aby poisťovňa v prípade dopravnej nehody preplatila všetky náklady, vyberte si tú, ktorá amortizáciu neberie do úvahy.

Je uplatňovanie amortizácie správne?

Dôvodom začlenenia amortizácie do poistenia bola najmä skutočnosť, že akonáhle sa staršie vozidlo opravilo a použili sa v ňom nové náhradné diely, získalo podľa poisťovní na hodnote. Po správnosti malo dostať diely príslušné jeho veku, čo je však prakticky nemožné.


Viaceré poisťovne preto znižovali náhrady škody o čiastku, ktorá mala byť považovaná za zvýšenie hodnoty vozidla. V praxi to znamenalo, že poškodené osoby si museli za opravy doplácať zo svojho.


Takéto riešenie však malo zopár medzier vrátane toho, že havarované vozidlo nezíska s novými dielmi oveľa vyššiu hodnotu, nehovoriac o tom, že jeho hodnotu znižuje aj samotný fakt, že bolo havarované.


Túto skutočnosť uznal v roku 2012 aj Najvyšší súd. Ten potvrdil, že opravou sa hodnota auta  nijako špeciálne nezvyšuje. Ide o jeho uvedenie do rovnakého stavu, v akom bolo aj predtým. Poisťovne tak nemajú žiadne právo znižovať vyplatenú čiastku na škody o určité percento.


To, že je amortizácia nevýhodná a teoreticky nezmyselná, si uvedomili aj mnohé poisťovne, ktoré ju v priebehu ďalších rokov začali vynechávať. V súčasnosti preto existuje iba  malé percento poisťovní, ktoré amortizáciu do poistenia stále začleňujú.

Kedy môže dôjsť k amortizácii?

Aj napriek tomu, že väčšina poisťovní už amortizáciu do poistenia nezačleňuje, môže v niektorých prípadoch nastať. Je to napríklad vtedy, keď sa po nehode vymenia diely, ktoré by sa v inom prípade menili oveľa neskôr.


Vo všeobecnosti totižto platí, že niektoré diely auta, ako napríklad brzdové platničky, musíte po určitom čase vymeniť. To, kedy je k výmene nutné pristúpiť, väčšinou odporúča výrobca. 


Ak by teda výrobca odporúčal vymeniť brzdové platničky po najazdení 80-tisíc kilometrov, no v čase nehody by ste mali najazdených len 40-tisíc, poisťovňa môže aplikovať amortizáciu a odpočítať ich polovičnú hodnotu.

Čo robiť, keď poisťovňa chce uplatniť amortizáciu?

Stalo sa vám, že po dopravnej nehode si chcela poisťovňa uplatniť amortizáciu? Ako prvé najprv zistite,  z akého dôvodu tak chce urobiť. Uistite sa, že ste neuzatvorili poistenie s amortizáciou a že nejde o amortizáciu z dôvodu zhodnotenia vozidla (ako v prípade spomenutej výmeny platničiek).


Ak by sa vám zdalo, že poisťovňa nepostupuje správne, zašlite jej žiadosť o doplatenie náhrady škody, prípadne sa obráťte na odborníka. V situáciách, keď poisťovňa nekoná správne a nechce škody doplatiť, môžete sa obrátiť aj na súd.


Vybavte si výhodné poistenie bez amortizácie

Amortizácia auta je v súčasnosti niečo, čo by nemalo byť súčasťou žiadneho poistenia. Pred uzatvorením zmluvy sa však informujte o tom, či ju vami vybraná poisťovňa skutočne neuplatňuje. Okrem toho si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky, aby ste si vybrali takú, ktorá bude mať nielen výhodnú cenu, ale aj dostatočne vysoké krytie.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  Auto
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  Auto
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  Auto
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • podpis dokumenty rukou
  Auto
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  Auto
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • diaľničná známka nalepená na čelnom skle auta
  Auto
  10. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • Auto
  17. septembra 2022|Richard Zona
  Ako na STK? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kúpili ste si nové alebo ojazdené auto a neviete, kedy s ním treba zájsť na pravidelnú technickú kontrolu? V článku sa dozviete, ako sa na túto povinnosť pripraviť a čo všetko budete k tomu potrebovať.

 • peniaze, kalkualčka, mini autíčko a papiere
  Auto
  05. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zdražovanie PZP: Vodiči zaplatia za poistky viac

  Nemáme pre vás dobré správy. Tento rok si priplatíme nielen za potraviny, energie, ale aj za poistenie vozidiel. Pri predlžovaní uzatvorených zmlúv zaplatíme aj o niekoľko desiatok eur naviac. Môže za to hneď niekoľko faktorov.

 • kľúč od auta
  Auto
  28. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako zistiť vek pneumatiky alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame auto-moto informácie

  Zaujíma vás, ako zistiť vek pneumatiky, kedy je dobré ich vymeniť alebo koľko stojí náhradný kľúč od auta? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky, ktoré sa pýta veľké množstvo vodičov.

 • žena s diárom v ruke sediaca za počítačom
  Auto
  17. augusta 2022|Daniel Výcha
  Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

  Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

 • žena v aute s vodičským preukazom v ruke
  Auto
  09. augusta 2022|Silvia Múdra
  Zmeny pri získaní vodičského preukazu: Aké sú podmienky?

  Novela zákona o cestnej premávke, ktorá nadobudla účinnosť 1. augusta, priniesla medziiným aj zmeny týkajúce sa veku vodičov, ktorí môžu získať vodičské oprávnenie. Pozrime sa spolu na to, koho sa táto zmena dotkne.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  18. júla 2022|Silvia Múdra
  Dopravná nehoda prichádza nečakane. Ako postupovať, keď sa stanete jej svedkom?

  Každá cesta autom je nevyspytateľná. Nikdy neviete, kedy sa môžete stať priamym alebo nepriamym účastníkom dopravnej nehody. V takejto stresujúcej situácii je dobré byť vopred pripravený. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako postupovať, ak stanete svedkom nehody. Ako poskytnúť prvú pomoc, privolať záchranku či pomôcť polícii pri vyšetrovaní.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  Auto
  07. júla 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • diaľničná známka na aute
  Auto
  30. júna 2022|Diana Kotesová
  Autom na dovolenku: Platnosť diaľničnej známky

  Väčšina Slovákov preferuje cestovanie na dovolenku vlastným autom. Destinácie, ktoré najčastejšie navštevujeme, nám to pohodlne umožňujú. Ak máte v poriadku všetky funkcie vášho vozidla, cesta je často príjemná a rýchla. Nezabúdajte však na určité cestné podmienky v krajinách, do ktorých cestujete. Ide najmä o diaľničnú známku alebo iné alternatívy s tým spojené.

 • dlžník na poistnom
  Auto
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • dievča na elektrokolobežke
  Auto
  18. júna 2022|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Majiteľov elektrických kolobežiek čaká nová povinnosť. O necelé dva roky by malo začať platiť nariadenie Európskeho parlamentu, podľa ktorého budú musieť mať používatelia týchto dopravných prostriedkov uzatvorené PZP. Bude sa táto povinnosť týkať aj vás?

 • kontrola PZP cez počítač
  Auto
  12. júna 2022|Diana Kotesová
  Overenie PZP: Ako na to?

  Povinné zmluvné poistenie je zo zákona povinné a musí ho mať uzatvorené každé vozidlo. Jeho platnosť si môžete overiť prostredníctvom online nástrojov, a to bez toho, aby ste niekam chodili. Ako overiť platnosť poistnej zmluvy svojho alebo cudzieho auta? Máme pre vás jednoduchý návod.

 • dopravná nehoda dvoch áut na ceste
  Auto
  06. júna 2022|Diana Kotesová
  Dopravné nehody na Slovensku: Zaujímavosti a štatistiky

  Slovenská republika patrí medzi krajiny, ktoré svojimi štatistikami o dopravných nehodách často lámu rekordy. Polícia avizuje v súvislosti s častými príčinami dopravných nehôd zmenu legislatívy. Poďme sa spolu pozrieť na zaujímavosti z našich ciest.

 • Autoservis
  Auto
  03. júna 2022|Diana Kotesová
  Niektoré škody na aute smie opravovať len autoservis

  S každým novým rokom pribúdajú novinky týkajúce sa osobných vozidiel a cestných zákonov. Začiatkom tohto roka vstúpila do platnosti novela zákona 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Táto novela presne špecifikuje opravy na vozidle, ktoré po novom smie opravovať už len autorizovaný autoservis.

 • prepis vozidla online
  Auto
  31. mája 2022|Diana Kotesová
  Objednanie na prepis auta: Ako postupovať pri prepise vozidla online?

  Od roku 2019 je na Slovensku možnosť prepísať vozidlo online. Novela zákona, ktorá tento proces umožnila, zahŕňa určité povinnosti, ktoré musíte splniť na to, aby ste mohli vozidlo prepísať bez návštevy príslušného policajného inšpektorátu. Chcete vedieť, ako prepísať svoje auto online? Máme pre vás praktické tipy.

 • hracie autíčko na stole
  Auto
  31. mája 2022|Richard Zona
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tie súvisia najmä s prepisom auta. Medzi prihlásením auta v okrese a z iného okresu sú však rozdiely. Poznáte ich? Povieme si o tom v článku.

 • Dopravná nehoda
  Auto
  20. mája 2022|Silvia Múdra
  Spôsobili ste dopravnú nehodu? S havarijným poistením ste krytý

  Dopravná nehoda sa môže stať behom sekundy. Pokiaľ vznikne len škoda na vozidle, je to ešte ten lepší prípad, pretože veľa vecí vyrieši havarijné poistenie. Ako postupovať v prípade nehody a čo všetko havarijné poistenie pokryje?

 • výstražný trojuholník pri nehode
  Auto
  19. mája 2022|Silvia Múdra
  Aktuálne: Kto hradí škody spôsobené vozidlami z Ukrajiny?

  V dôsledku vojny na Ukrajine sa na slovenských cestách objavuje stále viac ukrajinských automobilov. S ich rastúcim počtom môže dôjsť aj k väčšiemu počtu nehôd spôsobených týmito vozidlami. Takéto škody už od marca uhrádza Slovenská kancelária poisťovateľov zo svojho garančného fondu. Ako to však bude ďalej?

 • nové autá stojace na parkovisku
  Auto
  13. mája 2022|Diana Kotesová
  Kedy treba spraviť STK na novom aute?

  V dnešnej dobe väčšina z nás vlastní vozidlo, ktoré potrebuje na bežný život. Či už ide o pracovnú, alebo súkromnú záležitosť, vyplýva z toho množstvo povinností, ktoré musíte splniť ešte predtým, ako začnete auto používať. Kedy treba spraviť STK na novom aute a čo všetko potrebujete na to, aby ste prihlásili nové vozidlo a prešli všetkými kontrolami?

 • kúpno-predajná zmluva
  Auto
  11. mája 2022|Silvia Múdra
  Ako by mala vyzerať kúpna zmluva na auto? Všetko, čo potrebujete vedieť

  Kupujete alebo predávate auto? Vysvetlíme vám, aký význam má kúpna zmluva a čo všetko má správna kúpno-predajná zmluva medzi fyzickými osobami obsahovať. V skratke vám poradíme aj to, ako po uzavretí zmluvy postupovať ďalej.