auto na ceste

Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

11. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 12 min.

Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

Čo je amortizácia?

Pojem amortizácia označuje opotrebenie majetku. Stretnúť ste sa s ním mohli aj v iných oblastiach, nie iba vo sfére poisťovníctva a vozidiel. Amortizácia v spojitosti s autami vyjadruje pokles ich hodnoty v dôsledku pravidelného používania a opotrebovania.


Hodnota vozidla kvôli amortizácii klesá hneď po tom, ako ho kúpite a vyjdete s ním na cesty. To je dôvod, prečo sa hovorí, že vozidlá  nie sú vhodným investičným nástrojom.


Najlepšie ponuky poistenia na jednom mieste

Porovnáme vám najlepšie ponuky povinného zmluvného poistenia na trhu. Vami vybranú ponuku môžete uzavrieť veľmi rýchlo a jednoducho a za výhodnú cenu!

Ako strácajú hodnotu jednotlivé značky áut?

Vozidlá strácajú hodnotu rôzne. Veľký vplyv má na to najmä značka. Z pohľadu opotrebovania sú na tom najlepšie Porsche (-64,4 %), Jeep (-84,4 %) a MINI (-85,5 %). Uvedené čísla v zátvorke predstavujú amortizáciu, ktorá zostáva po odpočítaní najnižšej trhovej hodnoty vozidla od jeho pôvodnej ceny.


K značkám, ktoré strácajú hodnotu najviac, patria:

 • Chrysler (-96,8 %),

 • Audi (-96,2 %),

 • Seat (-95,8 %),

 • Škoda (-95 %),,

 • Volkswagen (-94,1 %).


Vo všeobecnosti platí, že auto stratí najviac hodnoty (až 40 %) počas prvých piatich rokov používania.

Ako ovplyvňuje amortizácia auta cenu poistenia?

Pri výpočte poistenia hrá veľkú úlohu rok výroby vozidla. Ide o jeden z výrazných faktorov, od ktorého sa odvíja výsledná cena. Platí, že za staršie vozidlá si vodiči priplatia desiatky eur, pretože už nie sú také spoľahlivé ako nové. 


Zaujímavosť

Cena poistenia sa zvyšuje do veku 10 – 12 rokov. Následne sa môže zastaviť, prípadne mierne klesať. Poisťovňa už nepočíta s tým, že by ste vozidlo používali tak často alebo na také vzdialenosti ako vtedy, keď bolo úplne nové.

Typy poistenia na základe amortizácie

Amortizácia ovplyvňuje aj výšku čiastky, ktorú vám poisťovňa vyplatí v prípade dopravnej nehody alebo inej kolízie. 

Na základe amortizácie delíme poistenie do dvoch základných kategórií, a to na:

 • poistenie s amortizáciou,

 • poistenie bez amortizácie.

Poistenie s amortizáciou

Pri výbere poistenia je dôležité zistiť, či poisťovňa uplatňuje amortizáciu. Ak áno, znamená to, že keď dôjde k škodovej udalosti, poisťovňa vám vyplatí čiastku ukrátenú o opotrebenie vozidla.

V praxi to funguje tak, že poisťovňa vypočíta škody a z výslednej čiastky odpočíta určité percento na základe toho, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených.

Poistenie bez amortizácie

Ak poisťovňa amortizáciu auta neuplatňuje, škodu vám vyplatí v plnej výške, nehľadiac na to, aké staré je vaše vozidlo alebo koľko kilometrov má najazdených. Vďaka tomu nebudete musieť doplácať zo svojich úspor nič navyše.

Ktorú možnosť zvoliť?

Vo väčšine prípadov platí, že poisťovne, ktoré uplatňujú amortizáciu, majú výhodnejšie sumy za poistenia. Mnohí vodiči sa preto rozhodnú pre poistenie s amortizáciou, čo nie je úplne ideálne. 


Suma za poistenie sa síce teraz môže zdať výhodnejšia, no ak dôjde k nejakým škodám, určitú čiastku budete musieť doplácať zo svojho. Platí, že čím je vozidlo staršie, tým vyššia suma to bude.


Ak netúžite po nepríjemnom prekvapení a chcete, aby poisťovňa v prípade dopravnej nehody preplatila všetky náklady, vyberte si tú, ktorá amortizáciu neberie do úvahy.

Je uplatňovanie amortizácie správne?

Dôvodom začlenenia amortizácie do poistenia bola najmä skutočnosť, že akonáhle sa staršie vozidlo opravilo a použili sa v ňom nové náhradné diely, získalo podľa poisťovní na hodnote. Po správnosti malo dostať diely príslušné jeho veku, čo je však prakticky nemožné.


Viaceré poisťovne preto znižovali náhrady škody o čiastku, ktorá mala byť považovaná za zvýšenie hodnoty vozidla. V praxi to znamenalo, že poškodené osoby si museli za opravy doplácať zo svojho.


Takéto riešenie však malo zopár medzier vrátane toho, že havarované vozidlo nezíska s novými dielmi oveľa vyššiu hodnotu, nehovoriac o tom, že jeho hodnotu znižuje aj samotný fakt, že bolo havarované.


Túto skutočnosť uznal v roku 2012 aj Najvyšší súd. Ten potvrdil, že opravou sa hodnota auta  nijako špeciálne nezvyšuje. Ide o jeho uvedenie do rovnakého stavu, v akom bolo aj predtým. Poisťovne tak nemajú žiadne právo znižovať vyplatenú čiastku na škody o určité percento.


To, že je amortizácia nevýhodná a teoreticky nezmyselná, si uvedomili aj mnohé poisťovne, ktoré ju v priebehu ďalších rokov začali vynechávať. V súčasnosti preto existuje iba  malé percento poisťovní, ktoré amortizáciu do poistenia stále začleňujú.

Kedy môže dôjsť k amortizácii?

Aj napriek tomu, že väčšina poisťovní už amortizáciu do poistenia nezačleňuje, môže v niektorých prípadoch nastať. Je to napríklad vtedy, keď sa po nehode vymenia diely, ktoré by sa v inom prípade menili oveľa neskôr.


Vo všeobecnosti totižto platí, že niektoré diely auta, ako napríklad brzdové platničky, musíte po určitom čase vymeniť. To, kedy je k výmene nutné pristúpiť, väčšinou odporúča výrobca. 


Ak by teda výrobca odporúčal vymeniť brzdové platničky po najazdení 80-tisíc kilometrov, no v čase nehody by ste mali najazdených len 40-tisíc, poisťovňa môže aplikovať amortizáciu a odpočítať ich polovičnú hodnotu.

Čo robiť, keď poisťovňa chce uplatniť amortizáciu?

Stalo sa vám, že po dopravnej nehode si chcela poisťovňa uplatniť amortizáciu? Ako prvé najprv zistite,  z akého dôvodu tak chce urobiť. Uistite sa, že ste neuzatvorili poistenie s amortizáciou a že nejde o amortizáciu z dôvodu zhodnotenia vozidla (ako v prípade spomenutej výmeny platničiek).


Ak by sa vám zdalo, že poisťovňa nepostupuje správne, zašlite jej žiadosť o doplatenie náhrady škody, prípadne sa obráťte na odborníka. V situáciách, keď poisťovňa nekoná správne a nechce škody doplatiť, môžete sa obrátiť aj na súd.


Vybavte si výhodné poistenie bez amortizácie

Amortizácia auta je v súčasnosti niečo, čo by nemalo byť súčasťou žiadneho poistenia. Pred uzatvorením zmluvy sa však informujte o tom, či ju vami vybraná poisťovňa skutočne neuplatňuje. Okrem toho si nezabudnite porovnať jednotlivé ponuky, aby ste si vybrali takú, ktorá bude mať nielen výhodnú cenu, ale aj dostatočne vysoké krytie.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

 • vytopené auto na ulici
  22. novembra 2022|Dominika Blchová
  Poistenie auta proti živelným pohromám: Aké máte možnosti?

  Na svoje vozidlo si musíte dávať pozor. Nikdy neviete, čo sa mu môže stať. Parkovanie v garáži alebo pri dome však nemusí stačiť. Najlepšie je preto spoľahnúť sa na krytie z poistenia alebo pripoistenia. Takéto zabezpečenie je dôležité hlavne v prípade živelných udalostí. Aké máte možnosti?

 • auto na ceste
  11. novembra 2022|Martina Pisarčíková
  Čo je amortizácia auta a čo ju spôsobuje?

  Pri vybavovaní povinného zmluvného alebo havarijného poistenia sa môžete stretnúť aj so slovom amortizácia. Tá môže výrazne ovplyvniť to, ako na vozidlo pozerajú jednotlivé poisťovne a akú výslednú sumu vám za poistku ponúknu. Čo amortizácia znamená a prečo je taká dôležitá?

 • podpis dokumenty rukou
  30. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ako zrušiť poistnú zmluvu? Vzor dokumentu a rady, ktoré oceníte

  Potrebujete zrušiť poistnú zmluvu? Pripravili sme pre vás návod, ako by ste mali postupovať. V článku nájdete vzor dokumentu na zrušenie poistnej zmluvy, ktorý stačí vyplniť, podpísať a doručiť poisťovni. 

 • červená na semafore
  24. októbra 2022|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.