žena s diárom v ruke sediaca za počítačom

Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

17. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

Objednanie na dopravný inšpektorát

Objednanie na dopravný inšpektorát prebieha veľmi jednoducho a rýchlo cez online rezerváciu, ktorá vám zaistí,  že pri návšteve dopravného inšpektorátu skutočne niečo vybavíte. Na to, aby ste si mohli vybrať jeden z dostupných termínov, stačí využiť univerzálny rezervačný systém. Na rozdiel od mnohých iných elektronických služieb, ktoré štát poskytuje, na túto nepotrebujete občiansky preukaz s čipom. Všetko vybavíte aj bez neho.

Rezervácia, ktorú si v systéme vytvoríte, je platná pre konkrétnu osobu. Znamená to, že meno a priezvisko uvedené v systéme sa musia zhodovať s menom a priezviskom uvedeným na doklade totožnosti, ktorý na úrade predložíte.

Osoba, ktorá vytvorila rezerváciu, musí byť zároveň vlastníkom vozidla, jeho držiteľom alebo musí mať od vlastníka splnomocnenie s podpisom osvedčeným od notára alebo matričného úradu.


Tip

Dávajte si pozor. Rezervácia, ktorá nespĺňa tieto požiadavky, je neplatná a pracovisko evidencie vozidiel ju nebude akceptovať. Na inšpektorát by ste tak išli úplne zbytočne a pre vybavenie potrebných služieb by ste si museli urobiť novú rezerváciu.

Postup rezervovania termínu

Postup rezervovania termínu je jednoduchý.


 • Navštívte webovú stránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MVSR), sekciu „Elektronické služby” a kliknite na „Pokračovať”.

 • Vyberte si službu, ktorú potrebujete.

 • Prihláste sa pomocou občianskeho preukazu s čipom alebo pokračujte bez prihlásenia. Následne vyplníte základné informácie – meno, priezvisko, dátum narodenia a číslo dokladu totožnosti.

 • Kliknite na „Pokračovať”. Systém overí zadané údaje a poskytne vám možnosť výberu termínu.

 • Po úspešnej registrácii dostanete PIN kód, ktorý v deň návštevy pracoviska zadáte do kiosku, ktorý vám na základe toho vytlačí lístok s poradovým číslom.

 • PIN kód môžete použiť v rozmedzí 15 minút pred a po termíne rezervácie. V inom prípade stráca platnosť.

Vybavenie bez rezervácie

Na dopravnom inšpektoráte môžete vybaviť všetko, čo potrebujete aj bez registrácie. Podľa informácií na oficiálnej stránke   MVSR sa na všetkých inšpektorátoch od 8. do 10. hodiny vybavujú občania, ktorí neboli vopred objednaní

Od 10. hodiny je k dispozícii kombinovaný režim. Znamená to, že okrem občanov, ktorí majú registráciu, môžu prísť aj neregistrovaní. Prednosť však majú vždy osoby s registráciou. 

Ak teda nemáte čas čakať dlhé hodiny na dopravnom inšpektoráte, rezervácia termínu je tou najlepšou voľbou.

Registrácia dokladov a kataster

Okrem dopravného inšpektorátu si môžete vybaviť termín aj na katastri alebo oddelení dokladov. K tomuto kroku prešiel štát najmä z dôvodu šírenia koronavírusu. Takýmto spôsobom chcel obmedziť počet ľudí čakajúcich na vybavenie potrebných dokumentov.

Ministerstvo vnútra spustilo 21. mája 2021 v pilotnom režime prvé služby svojho univerzálneho rezervačného systému. Pomocou neho sa dajú dohodnúť termíny na oddelenia dokladov aj pracoviská katastra. Ministerstvo spúšťalo jednotlivé pracoviská postupne. Dnes by mali byť k dispozícii všetky služby.

Systém funguje tak, že žiadateľ má možnosť vybaviť si rezerváciu na pracovisku dostupnom v okruhu 50 km od miesta svojho trvalého pobytu.

Ak si rezervujete termín na vydanie nových dokladov, rezervácia platí len na vydanie jedného dokladu, nie viacerých. V tomto prípade sa stretnete aj s tým, že rezervácia je určená pre konkrétnu osobu, ktorej meno a priezvisko uvedené v systéme musí byť zhodné s dokladom totožnosti.

V situáciách, keď potrebujete viac dokladov pre jednu osobu alebo viac dokladov pre všetkých členov rodiny, existuje možnosť rezervácie pre podanie viacerých žiadostí. Túto možnosť si však musíte vybrať v kroku 1 pri výbere služby. V kategórii oddelenie dokladov nájdete možnosť „viac dokladov”.

Aj v rámci katastra počítajte s obmedzeným počtom podaní na jednu rezerváciu. Presnejšie ide  o 3 podania na 1 rezerváciu.


Rada odborníka

Keď vytvárate rezerváciu pre maloleté dieťa, doklad totožnosti predkladá zákonný zástupca.

Všetko z pohodlia domova

V súčasnosti si môžete okrem rezervácií na doklady vybaviť aj ďalšie záležitosti pre svoje nové alebo staré vozidlo z pohodlia domova. Príkladom je povinné zmluvné poistenie, ktoré viete uzatvoriť aj bez toho, aby ste vôbec vyšli z domu. To isté platí aj v prípade havarijného poistenia. Jednotlivé ponuky poisťovní si dobre porovnajte a zistite, ktorá je pre vás  tá najvýhodnejšia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.