žena s diárom v ruke sediaca za počítačom

Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

17. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

Objednanie na dopravný inšpektorát

Objednanie na dopravný inšpektorát prebieha veľmi jednoducho a rýchlo cez online rezerváciu, ktorá vám zaistí,  že pri návšteve dopravného inšpektorátu skutočne niečo vybavíte. Na to, aby ste si mohli vybrať jeden z dostupných termínov, stačí využiť univerzálny rezervačný systém. Na rozdiel od mnohých iných elektronických služieb, ktoré štát poskytuje, na túto nepotrebujete občiansky preukaz s čipom. Všetko vybavíte aj bez neho.

Rezervácia, ktorú si v systéme vytvoríte, je platná pre konkrétnu osobu. Znamená to, že meno a priezvisko uvedené v systéme sa musia zhodovať s menom a priezviskom uvedeným na doklade totožnosti, ktorý na úrade predložíte.

Osoba, ktorá vytvorila rezerváciu, musí byť zároveň vlastníkom vozidla, jeho držiteľom alebo musí mať od vlastníka splnomocnenie s podpisom osvedčeným od notára alebo matričného úradu.


Tip

Dávajte si pozor. Rezervácia, ktorá nespĺňa tieto požiadavky, je neplatná a pracovisko evidencie vozidiel ju nebude akceptovať. Na inšpektorát by ste tak išli úplne zbytočne a pre vybavenie potrebných služieb by ste si museli urobiť novú rezerváciu.

Postup rezervovania termínu

Postup rezervovania termínu je jednoduchý.


 • Navštívte webovú stránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MVSR), sekciu „Elektronické služby” a kliknite na „Pokračovať”.

 • Vyberte si službu, ktorú potrebujete.

 • Prihláste sa pomocou občianskeho preukazu s čipom alebo pokračujte bez prihlásenia. Následne vyplníte základné informácie – meno, priezvisko, dátum narodenia a číslo dokladu totožnosti.

 • Kliknite na „Pokračovať”. Systém overí zadané údaje a poskytne vám možnosť výberu termínu.

 • Po úspešnej registrácii dostanete PIN kód, ktorý v deň návštevy pracoviska zadáte do kiosku, ktorý vám na základe toho vytlačí lístok s poradovým číslom.

 • PIN kód môžete použiť v rozmedzí 15 minút pred a po termíne rezervácie. V inom prípade stráca platnosť.

Vybavenie bez rezervácie

Na dopravnom inšpektoráte môžete vybaviť všetko, čo potrebujete aj bez registrácie. Podľa informácií na oficiálnej stránke   MVSR sa na všetkých inšpektorátoch od 8. do 10. hodiny vybavujú občania, ktorí neboli vopred objednaní

Od 10. hodiny je k dispozícii kombinovaný režim. Znamená to, že okrem občanov, ktorí majú registráciu, môžu prísť aj neregistrovaní. Prednosť však majú vždy osoby s registráciou. 

Ak teda nemáte čas čakať dlhé hodiny na dopravnom inšpektoráte, rezervácia termínu je tou najlepšou voľbou.

Registrácia dokladov a kataster

Okrem dopravného inšpektorátu si môžete vybaviť termín aj na katastri alebo oddelení dokladov. K tomuto kroku prešiel štát najmä z dôvodu šírenia koronavírusu. Takýmto spôsobom chcel obmedziť počet ľudí čakajúcich na vybavenie potrebných dokumentov.

Ministerstvo vnútra spustilo 21. mája 2021 v pilotnom režime prvé služby svojho univerzálneho rezervačného systému. Pomocou neho sa dajú dohodnúť termíny na oddelenia dokladov aj pracoviská katastra. Ministerstvo spúšťalo jednotlivé pracoviská postupne. Dnes by mali byť k dispozícii všetky služby.

Systém funguje tak, že žiadateľ má možnosť vybaviť si rezerváciu na pracovisku dostupnom v okruhu 50 km od miesta svojho trvalého pobytu.

Ak si rezervujete termín na vydanie nových dokladov, rezervácia platí len na vydanie jedného dokladu, nie viacerých. V tomto prípade sa stretnete aj s tým, že rezervácia je určená pre konkrétnu osobu, ktorej meno a priezvisko uvedené v systéme musí byť zhodné s dokladom totožnosti.

V situáciách, keď potrebujete viac dokladov pre jednu osobu alebo viac dokladov pre všetkých členov rodiny, existuje možnosť rezervácie pre podanie viacerých žiadostí. Túto možnosť si však musíte vybrať v kroku 1 pri výbere služby. V kategórii oddelenie dokladov nájdete možnosť „viac dokladov”.

Aj v rámci katastra počítajte s obmedzeným počtom podaní na jednu rezerváciu. Presnejšie ide  o 3 podania na 1 rezerváciu.


Rada odborníka

Keď vytvárate rezerváciu pre maloleté dieťa, doklad totožnosti predkladá zákonný zástupca.

Všetko z pohodlia domova

V súčasnosti si môžete okrem rezervácií na doklady vybaviť aj ďalšie záležitosti pre svoje nové alebo staré vozidlo z pohodlia domova. Príkladom je povinné zmluvné poistenie, ktoré viete uzatvoriť aj bez toho, aby ste vôbec vyšli z domu. To isté platí aj v prípade havarijného poistenia. Jednotlivé ponuky poisťovní si dobre porovnajte a zistite, ktorá je pre vás  tá najvýhodnejšia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.