žena s diárom v ruke sediaca za počítačom

Ako sa objednať na dopravný inšpektorát?

17. 8. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Návšteva dopravného inšpektorátu sa mnohým ľuďom spája s vybavovaním rôznych dokumentov ohľadom novšieho alebo staršieho vozidla. Ak máte cestu na inšpektorát aj vy, tak ešte predtým, ako vyrazíte, si nezabudnite najprv rezervovať termín. Urobiť tak môžete pohodlne cez internet.

Objednanie na dopravný inšpektorát

Objednanie na dopravný inšpektorát prebieha veľmi jednoducho a rýchlo cez online rezerváciu, ktorá vám zaistí,  že pri návšteve dopravného inšpektorátu skutočne niečo vybavíte. Na to, aby ste si mohli vybrať jeden z dostupných termínov, stačí využiť univerzálny rezervačný systém. Na rozdiel od mnohých iných elektronických služieb, ktoré štát poskytuje, na túto nepotrebujete občiansky preukaz s čipom. Všetko vybavíte aj bez neho.

Rezervácia, ktorú si v systéme vytvoríte, je platná pre konkrétnu osobu. Znamená to, že meno a priezvisko uvedené v systéme sa musia zhodovať s menom a priezviskom uvedeným na doklade totožnosti, ktorý na úrade predložíte.

Osoba, ktorá vytvorila rezerváciu, musí byť zároveň vlastníkom vozidla, jeho držiteľom alebo musí mať od vlastníka splnomocnenie s podpisom osvedčeným od notára alebo matričného úradu.


Tip

Dávajte si pozor. Rezervácia, ktorá nespĺňa tieto požiadavky, je neplatná a pracovisko evidencie vozidiel ju nebude akceptovať. Na inšpektorát by ste tak išli úplne zbytočne a pre vybavenie potrebných služieb by ste si museli urobiť novú rezerváciu.

Postup rezervovania termínu

Postup rezervovania termínu je jednoduchý.


 • Navštívte webovú stránku Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (MVSR), sekciu „Elektronické služby” a kliknite na „Pokračovať”.

 • Vyberte si službu, ktorú potrebujete.

 • Prihláste sa pomocou občianskeho preukazu s čipom alebo pokračujte bez prihlásenia. Následne vyplníte základné informácie – meno, priezvisko, dátum narodenia a číslo dokladu totožnosti.

 • Kliknite na „Pokračovať”. Systém overí zadané údaje a poskytne vám možnosť výberu termínu.

 • Po úspešnej registrácii dostanete PIN kód, ktorý v deň návštevy pracoviska zadáte do kiosku, ktorý vám na základe toho vytlačí lístok s poradovým číslom.

 • PIN kód môžete použiť v rozmedzí 15 minút pred a po termíne rezervácie. V inom prípade stráca platnosť.

Vybavenie bez rezervácie

Na dopravnom inšpektoráte môžete vybaviť všetko, čo potrebujete aj bez registrácie. Podľa informácií na oficiálnej stránke   MVSR sa na všetkých inšpektorátoch od 8. do 10. hodiny vybavujú občania, ktorí neboli vopred objednaní

Od 10. hodiny je k dispozícii kombinovaný režim. Znamená to, že okrem občanov, ktorí majú registráciu, môžu prísť aj neregistrovaní. Prednosť však majú vždy osoby s registráciou. 

Ak teda nemáte čas čakať dlhé hodiny na dopravnom inšpektoráte, rezervácia termínu je tou najlepšou voľbou.

Registrácia dokladov a kataster

Okrem dopravného inšpektorátu si môžete vybaviť termín aj na katastri alebo oddelení dokladov. K tomuto kroku prešiel štát najmä z dôvodu šírenia koronavírusu. Takýmto spôsobom chcel obmedziť počet ľudí čakajúcich na vybavenie potrebných dokumentov.

Ministerstvo vnútra spustilo 21. mája 2021 v pilotnom režime prvé služby svojho univerzálneho rezervačného systému. Pomocou neho sa dajú dohodnúť termíny na oddelenia dokladov aj pracoviská katastra. Ministerstvo spúšťalo jednotlivé pracoviská postupne. Dnes by mali byť k dispozícii všetky služby.

Systém funguje tak, že žiadateľ má možnosť vybaviť si rezerváciu na pracovisku dostupnom v okruhu 50 km od miesta svojho trvalého pobytu.

Ak si rezervujete termín na vydanie nových dokladov, rezervácia platí len na vydanie jedného dokladu, nie viacerých. V tomto prípade sa stretnete aj s tým, že rezervácia je určená pre konkrétnu osobu, ktorej meno a priezvisko uvedené v systéme musí byť zhodné s dokladom totožnosti.

V situáciách, keď potrebujete viac dokladov pre jednu osobu alebo viac dokladov pre všetkých členov rodiny, existuje možnosť rezervácie pre podanie viacerých žiadostí. Túto možnosť si však musíte vybrať v kroku 1 pri výbere služby. V kategórii oddelenie dokladov nájdete možnosť „viac dokladov”.

Aj v rámci katastra počítajte s obmedzeným počtom podaní na jednu rezerváciu. Presnejšie ide  o 3 podania na 1 rezerváciu.


Rada odborníka

Keď vytvárate rezerváciu pre maloleté dieťa, doklad totožnosti predkladá zákonný zástupca.

Všetko z pohodlia domova

V súčasnosti si môžete okrem rezervácií na doklady vybaviť aj ďalšie záležitosti pre svoje nové alebo staré vozidlo z pohodlia domova. Príkladom je povinné zmluvné poistenie, ktoré viete uzatvoriť aj bez toho, aby ste vôbec vyšli z domu. To isté platí aj v prípade havarijného poistenia. Jednotlivé ponuky poisťovní si dobre porovnajte a zistite, ktorá je pre vás  tá najvýhodnejšia.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis zmluvy
  29. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí prepis dovezeného auta zo zahraničia?

  Uvažujete o kúpe vozidla zo zahraničia? Okrem dohodnutia detailov s predajcom nezabudnite na ďalšie povinnosti, ktoré vás čakajú. Patrí sem napríklad odhlásenie vozidla v zahraničí, uzatvorenie povinného zmluvného poistenia, podanie žiadosti o uznanie typového schválenia a ďalšie kroky. Ak neviete, ako postupovať, využite náš praktický návod.

 • rozbité čelné sklo na aute
  08. januára 2024|Martina Pisarčíková
  Koľko stojí výmena čelného skla v Bratislave?

  Čelné sklo môže poškodiť dokonca aj najmenší kamienok, ktorý sa odrazí vo vysokej rýchlosti spod kolesa vozidla idúceho pred vami. Niekedy si škodu všimnete ihneď, inokedy až po istom čase, napríklad pri umývaní auta. Čo robiť v takom prípade? Je dôležité čo najskôr vyriešiť aj najmenšiu prasklinu, aby ste kvôli nej nemuseli platiť vysokú pokutu.

 • nové auto bez ŠPZ
  28. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zoznam EČV na Slovensku: Poznáte ich všetky?

  Hoci sa na našich cestách postupne objavuje čoraz viac vozidiel so značkou začínajúcou AA, staré „ešpézetky” s označením okresu budeme vídať ešte pomerne dlho. Doteraz zaužívaný model evidenčných čísel viazaný na auto a okres je totiž stále platný a oba formáty budú fungovať súbežne. Ak chcete mať prehľad o všetkých skratkách okresov na Slovensku, alebo hľadáte konkrétnu skratku, pozrite si ich v našom zozname.

 • žena za volantom v novom aute
  22. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie auta z Čiech a Moravy: Ako na to?

  Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte vozidlo z Čiech alebo Moravy? V tom prípade musíte vedieť, ako ho správne prihlásiť. Celý proces nie je náročný, no skladá sa z viacerých krokov. Ktoré to sú a na čo si dávať pozor?

 • jednodňová diaľničná známka 2024
  19. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Dá sa na Slovensku kúpiť jednodňová diaľničná známka?

  Európsky parlament schválil v apríli tohto roka jednodňovú diaľničnú známku Eurovignette. Jej úlohou je uľahčiť cestovanie najmä vodičom, ktorí využívajú spoplatnené cesty len sporadicky, napríklad z dôvodu cesty na dovolenku. Ako bude jednodňová známka fungovať, koľko bude stáť a kedy sa bude dať kúpiť? Pripravili sme pre vás všetky informácie.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • muž na vozíku s asistentkou
  09. decembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Zľava na auto či servis pre ZŤP: Kedy máte nárok?

  Pre niektorých ľudí je auto kvôli ťažkému zdravotnému postihnutiu nutnosťou. Aj preto majú osoby so ZŤP preukazom nárok na rôzne cenové zvýhodnenia. Ak k nim patríte aj vy, v nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad, o aké príspevky a za akých podmienok môžete v súvislosti s autom požiadať.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.