Osoba za PC s mobilom v rukách

Pôžička online: 5 vecí, na ktoré si dávajte pri uzatváraní pozor

Asi najväčšou výhodou online pôžičiek je pohodlie. Pôžičku cez internet vybavíte rýchlo, jednoducho a v pohodlí svojho domova. S nikým sa nemusíte stretávať, a ušetrite tým veľa času. Medzi benefity online pôžičiek patrí aj to, že si jednotlivé ponuky môžete veľmi jednoducho porovnať. Internet poskytuje v podstate neobmedzené možnosti, a to platí aj pri pôžičkách. Všetko vybavíte v papučkách, bez toho, aby ste museli vynaložiť nejaké väčšie úsilie.

No tak, ako má pôžička online veľa výhod, má aj mnoho temných zákutí, na ktoré si treba dávať pozor. V prvom rade si pri požičiavaní peňazí online dávajte pozor na seba a tiež na poskytovateľov pôžičiek.

#1 Držte samých seba na uzde

To, že si musíte dávať pozor sami na seba, možno znie zvláštne. Ale často sa stáva práve to, že najväčším nepriateľom človeka je on sám.  Ľudia sa pri čerpaní online pôžičiek často nesprávajú rozumne.  Tí, ktorí pôžičky poskytujú, to veľmi dobre vedia, a využívajú to. Ak sa teda rozhodnete, že si chcete požičať peniaze v pohodlí domova, priamo cez internet, zachovajte rozvahu a všetky rozhodnutia si veľmi dobre premyslite. Dôkladne si prečítajte všetky podmienky pôžičky, ktorú si chcete vziať.

#2 Spoločnosti si preverujte

Peniaze by ste si mali požičiavať iba od overených a dôveryhodných poskytovateľov. Pri bankách sa toho až tak báť nemusíte. Tam máte istotu, že ste ako klient krytý. Veľký pozor si však treba dávať na spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia iba krátko. Ideálne je, ak si budete hľadať referencie a skúseností ľudí, ktorí si od konkrétnej spoločnosti požičali pred vami. Pri recenziách však buďte tiež obozretní. Príspevky a komentáre od ľudí, ktorých nepoznáte, môžu byť falošné. Nemáte istotu, že za komentármi a odporúčaniami nie je spoločnosť, od ktorej si chcete požičať, aby si tak zvýšila v očiach ľudí dôveryhodnosť.

#3 Aj pri online požičiavaní buďte trpezliví

Na netrpezlivosť doplatilo už mnoho ľudí. Netrpezliví klienti sú pre pofidérne spoločnosti tí najlepší zákazníci. Pri výbere najvhodnejšej pôžičky  si spravte aspoň základný prieskum trhu. Určite nepodpisujte hneď prvú ponuku, na ktorú natrafíte alebo ktorá si vás našla sama tým, že vám vyskočila ako reklama. Výhodnosť pôžičiek  si porovnajte na základe ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Pomôže vám v tom aj online porovnávač pôžičiek. Poskytovatelia pôžičiek veľmi často skrývajú skutočnú cenu, ktorú zaplatíte, ak si ich pôžičku vezmete. Za normálnych okolností by stačilo porovnať iba úrokové miery, lenže banky a spoločnosti, ktoré pôžičky ponúkajú, si účtujú veľmi často rôzne typy poplatkov. 

Ak ste pri požičiavaní peňazí príliš netrpezliví, veľmi ľahko sa môže stať, že odignorujete zmluvu o pôžičke. Tú je potrebné si prečítať. Môže sa to na prvý pohľad zdať ako halda informácii, ktorým v prvom rade ani nerozumiete a v druhom rade ich je toľko, že ich nestíhate vnímať. Pristupujte k tomu však ako k povinnosti, ktorá vás môže uchrániť pred mnohými problémami.

To, že v zmluve o pôžičke nájdete mnoho informácii o spoločnosti a tiež pravidlá, ktoré by ste pri splácaní mali dodržiavať, je jedna vec. No ak sa predsa stane, že zmluve nerozumiete, svedčí to to tom, že spoločnosť, s ktorou chcete pôžičku uzavrieť, nie je až taká solídna. Dobrý poskytovateľ pôžičiek poskytne zmluvu, ktorá bude ľahko čitateľná a ľahko sa v nej zorientuje aj človek bez právnického vzdelania.

#4 Ručenie pôžičky dokáže veci skomplikovať

Pri pôžičkách je veľmi dôležité dávať si pozor aj na ručenie. Pri rýchlych pôžičkách býva zaužívané, že sa ručí vlastnou dôveryhodnosťou, preto ak pôžičku nebudete splácať, viackrát vám už daná spoločnosť nepožičia.

Riziko však nastáva vtedy, ak pri pôžičkách musíte ručiť svojou nehnuteľnosťou. Ak v tomto prípade úver nebudete splácať, budete mať dočinenia s exekúciou, ktorá môže viesť k tomu, že o nehnuteľnosť prídete.

#5 Čítajte aj medzi riadkami

Požičať si peniaze online môžete v banke a tiež aj v nebankových spoločnostiach. Nehovoriac o všelijakých dobrodincoch na sociálnych sieťach. Touto cestou však nikdy nechoďte. Nikdy!

Ak si plánujete požičať od banky, musíte mať dostatočný príjem. Ten musíte vedieť zdokladovať. No výhodou pôžičky od banky je to, že vám môžu požičať oveľa vyššie sumy ako spomínané nebankovky. Vybaviť si pôžičku cez banku si zas vyžaduje dlhší čas. Áno, dlhší čas je aj v prípade, ak si požičiavate peniaze od banky online formou.

Čo sa týka vybavovania pôžičky v nebankovke, tú vybavíte naozaj rýchlo. V niektorých prípadoch môžete mať peniaze na účte už do pár hodín. Často sa stáva, že veľmi rýchle vybavenie si nesie so sebou daň v podobe vyššieho úroku. Mnohé spoločnosti dokonca nebudú vyžadovať ani dokladovanie príjmu či overovanie registrov. Jednoducho požičajú každému. Takisto nemusíte dokladovať ani to, na čo pôžičku využijete. No bez ohľadu na to, ako lákavo jednotlivé ponuky takéhoto typu pôsobia, nepožičiavajte si príliš vysoké sumy a dobre si zvážte výšku úroku.

Finančný sektor sa snaží klientom čo najviac priblížiť a internet je v tomto viac než nápomocný. No predtým, ako nejakú pôžičku uzavriete, pozorne si prejdite ponuku ako od nebankovky, tak aj od banky. Je síce pravda, že v banke len tak hocikomu nepožičajú, v tom sú nebankovky oveľa prístupnejšie a lákavejšie, ale aj zradnejšie. Dobre si zvážte, či pôžičku naozaj potrebujete, trocha peňazí navyše v dohľadnej dobe vás môže dostať do veľkých problémov. A buďte si istí, že tí, ktorým pôžičku podpíšete, si vás v prípade nepriaznivej situácie a neplatenia nájdu.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.