Osoba za PC s mobilom v rukách

Pôžička online: 5 vecí, na ktoré si dávajte pri uzatváraní pozor

Asi najväčšou výhodou online pôžičiek je pohodlie. Pôžičku cez internet vybavíte rýchlo, jednoducho a v pohodlí svojho domova. S nikým sa nemusíte stretávať, a ušetrite tým veľa času. Medzi benefity online pôžičiek patrí aj to, že si jednotlivé ponuky môžete veľmi jednoducho porovnať. Internet poskytuje v podstate neobmedzené možnosti, a to platí aj pri pôžičkách. Všetko vybavíte v papučkách, bez toho, aby ste museli vynaložiť nejaké väčšie úsilie.

No tak, ako má pôžička online veľa výhod, má aj mnoho temných zákutí, na ktoré si treba dávať pozor. V prvom rade si pri požičiavaní peňazí online dávajte pozor na seba a tiež na poskytovateľov pôžičiek.

#1 Držte samých seba na uzde

To, že si musíte dávať pozor sami na seba, možno znie zvláštne. Ale často sa stáva práve to, že najväčším nepriateľom človeka je on sám.  Ľudia sa pri čerpaní online pôžičiek často nesprávajú rozumne.  Tí, ktorí pôžičky poskytujú, to veľmi dobre vedia, a využívajú to. Ak sa teda rozhodnete, že si chcete požičať peniaze v pohodlí domova, priamo cez internet, zachovajte rozvahu a všetky rozhodnutia si veľmi dobre premyslite. Dôkladne si prečítajte všetky podmienky pôžičky, ktorú si chcete vziať.

#2 Spoločnosti si preverujte

Peniaze by ste si mali požičiavať iba od overených a dôveryhodných poskytovateľov. Pri bankách sa toho až tak báť nemusíte. Tam máte istotu, že ste ako klient krytý. Veľký pozor si však treba dávať na spoločnosti, ktoré na trhu pôsobia iba krátko. Ideálne je, ak si budete hľadať referencie a skúseností ľudí, ktorí si od konkrétnej spoločnosti požičali pred vami. Pri recenziách však buďte tiež obozretní. Príspevky a komentáre od ľudí, ktorých nepoznáte, môžu byť falošné. Nemáte istotu, že za komentármi a odporúčaniami nie je spoločnosť, od ktorej si chcete požičať, aby si tak zvýšila v očiach ľudí dôveryhodnosť.

#3 Aj pri online požičiavaní buďte trpezliví

Na netrpezlivosť doplatilo už mnoho ľudí. Netrpezliví klienti sú pre pofidérne spoločnosti tí najlepší zákazníci. Pri výbere najvhodnejšej pôžičky  si spravte aspoň základný prieskum trhu. Určite nepodpisujte hneď prvú ponuku, na ktorú natrafíte alebo ktorá si vás našla sama tým, že vám vyskočila ako reklama. Výhodnosť pôžičiek  si porovnajte na základe ročnej percentuálnej miery nákladov (RPMN). Pomôže vám v tom aj online porovnávač pôžičiek. Poskytovatelia pôžičiek veľmi často skrývajú skutočnú cenu, ktorú zaplatíte, ak si ich pôžičku vezmete. Za normálnych okolností by stačilo porovnať iba úrokové miery, lenže banky a spoločnosti, ktoré pôžičky ponúkajú, si účtujú veľmi často rôzne typy poplatkov. 

Ak ste pri požičiavaní peňazí príliš netrpezliví, veľmi ľahko sa môže stať, že odignorujete zmluvu o pôžičke. Tú je potrebné si prečítať. Môže sa to na prvý pohľad zdať ako halda informácii, ktorým v prvom rade ani nerozumiete a v druhom rade ich je toľko, že ich nestíhate vnímať. Pristupujte k tomu však ako k povinnosti, ktorá vás môže uchrániť pred mnohými problémami.

To, že v zmluve o pôžičke nájdete mnoho informácii o spoločnosti a tiež pravidlá, ktoré by ste pri splácaní mali dodržiavať, je jedna vec. No ak sa predsa stane, že zmluve nerozumiete, svedčí to to tom, že spoločnosť, s ktorou chcete pôžičku uzavrieť, nie je až taká solídna. Dobrý poskytovateľ pôžičiek poskytne zmluvu, ktorá bude ľahko čitateľná a ľahko sa v nej zorientuje aj človek bez právnického vzdelania.

#4 Ručenie pôžičky dokáže veci skomplikovať

Pri pôžičkách je veľmi dôležité dávať si pozor aj na ručenie. Pri rýchlych pôžičkách býva zaužívané, že sa ručí vlastnou dôveryhodnosťou, preto ak pôžičku nebudete splácať, viackrát vám už daná spoločnosť nepožičia.

Riziko však nastáva vtedy, ak pri pôžičkách musíte ručiť svojou nehnuteľnosťou. Ak v tomto prípade úver nebudete splácať, budete mať dočinenia s exekúciou, ktorá môže viesť k tomu, že o nehnuteľnosť prídete.

#5 Čítajte aj medzi riadkami

Požičať si peniaze online môžete v banke a tiež aj v nebankových spoločnostiach. Nehovoriac o všelijakých dobrodincoch na sociálnych sieťach. Touto cestou však nikdy nechoďte. Nikdy!

Ak si plánujete požičať od banky, musíte mať dostatočný príjem. Ten musíte vedieť zdokladovať. No výhodou pôžičky od banky je to, že vám môžu požičať oveľa vyššie sumy ako spomínané nebankovky. Vybaviť si pôžičku cez banku si zas vyžaduje dlhší čas. Áno, dlhší čas je aj v prípade, ak si požičiavate peniaze od banky online formou.

Čo sa týka vybavovania pôžičky v nebankovke, tú vybavíte naozaj rýchlo. V niektorých prípadoch môžete mať peniaze na účte už do pár hodín. Často sa stáva, že veľmi rýchle vybavenie si nesie so sebou daň v podobe vyššieho úroku. Mnohé spoločnosti dokonca nebudú vyžadovať ani dokladovanie príjmu či overovanie registrov. Jednoducho požičajú každému. Takisto nemusíte dokladovať ani to, na čo pôžičku využijete. No bez ohľadu na to, ako lákavo jednotlivé ponuky takéhoto typu pôsobia, nepožičiavajte si príliš vysoké sumy a dobre si zvážte výšku úroku.

Finančný sektor sa snaží klientom čo najviac priblížiť a internet je v tomto viac než nápomocný. No predtým, ako nejakú pôžičku uzavriete, pozorne si prejdite ponuku ako od nebankovky, tak aj od banky. Je síce pravda, že v banke len tak hocikomu nepožičajú, v tom sú nebankovky oveľa prístupnejšie a lákavejšie, ale aj zradnejšie. Dobre si zvážte, či pôžičku naozaj potrebujete, trocha peňazí navyše v dohľadnej dobe vás môže dostať do veľkých problémov. A buďte si istí, že tí, ktorým pôžičku podpíšete, si vás v prípade nepriaznivej situácie a neplatenia nájdu.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.