muž

Nebankové pôžičky: Sú naozaj rizikové?

17. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Keď premýšľate nad úverom, nebankové spoločnosti sú jednou z alternatív. Umožňujú požičať si peniaze rýchlo a jednoducho. Mnohé z nich majú zaujímavé ponuky a nie príliš prísne podmienky, preto sú pre niektorých obľúbenejšie ako banky. Ľudia si ich však spájajú s viacerými rizikami. Čo všetko je pravda a na čo si dávať pozor?

Čo je nebanková spoločnosť?

Na trhu sa spravidla stretnete s dvoma základnými inštitúciami, a to bankami a nebankovými spoločnosťami. Banky sú charakteristické tým, že poskytujú okrem úverov aj iné služby. K nim sa radí napríklad vedenie účtu, investovanie, sporenie, a niekedy aj poistenie.

Nebankové spoločnosti slúžia len na poskytovanie úverov. Spravidla majú len jeden typ. Najčastejšie ide o spotrebný úver, ktorý poskytujú do určitej, obmedzenej hodnoty. Nemusí to byť ale pravidlom.

Nebankovky sú charakteristické vyšším úrokom a krátkou dobou splatnosti. Pre mnohých ide o posledné miesto, kde môžu získať pôžičku, keď ju nedostanú v banke. Jednoduchšie vybavenie môže v niekom ale evokovať vyššie riziko.

Príliš lákavá ponuka môže byť podvod

Požičiavanie peňazí sa nezaobíde bez toho, aby ste prezerali jednotlivé ponuky. Keď si chcete vybrať tú najlepšiu, je potrebné hľadať a porovnávať. Po krátkom čase zistíte, že banky nemajú až tak výhodné pôžičky. Spájajú sa s rôznymi poplatkami, majú vyšší  úrok alebo nemajú toľko benefitov.

Keď sa pozriete na to, čo umožňujú niektoré nebankovky, môže sa vám zdať, že ste vyhrali lotériu. Nenechajte sa ale zmiasť. Príliš lákavá ponuka môže byť podvod alebo v sebe ukrývať nejaký háčik

Môže ísť napríklad o zahraničných investorov, ktorí len zneužijú vaše osobné údaje, prípadne zaplatíte desiatky až stovky eur na skrytých poplatkoch. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, že si takúto ponuku vezmete, si všetko dobre naštudujte.

Následne sa držte dôležitých pravidiel:

 • nikdy neposielajte peniaze vopred,

 • nebankovku si vždy dobre overte, prečítajte si referencie a zistite skúsenosti reálnych ľudí,

 • nikdy nevypĺňajte osobné údaje predtým, ako si spoločnosť overíte.


Nahliadnutie do registra je nutnosť

Nebankové spoločnosti sú charakteristické tým, že u nich dostane pôžičku takmer každý, dokonca aj človek, ktorý v banke neprešiel. Vyvstáva tu otázka, ako je to možné.

Prax bánk je vždy rovnaká. Ešte predtým, ako schvália úver, nahliadnu do viacerých registrov. Zistia, ako ste na tom s platením a či nemáte nejaké dlhy. Ak máte, úver s veľkou pravdepodobnosťou nezískate. Nahliadnutie do registra je nutné, pretože je súčasťou licencie od NBS.

Keď nebanková spoločnosť neoverí vašu minulosť, nekoná v súlade s NBS, z čoho vzniká prvý problém. Sú len dve možnosti. Buď nebankovka nemá licenciu alebo ju porušuje. 

Pôžička bez nahliadnutia do registra je nebezpečná. Vy sami sa viete dostať do problémov. Keď nebankovka neoveruje registre, nájdite si inú.

Netreba zabúdať ani na dokladovanie príjmu

Dokladovanie príjmu je rovnako dôležité ako nahliadnutie do registra. Podľa toho banka či nebankovka zistí, či dokážete splácať úver. Banky, kde máte otvorený účet, dokladovanie niekedy nepožadujú. Poznajú vás a o príjme si vedia sami dohľadať všetky informácie.

Ostatné inštitúcie si však musia zistiť, ako na tom ste a či máte príjem. Úvery bez dokladovania príjmu a len na občiansky preukaz môže byť nebezpečné a rizikové. Pokiaľ si od vás nebankovky nepýtajú doklady o príjme ešte neznamená, že ho nezisťujú. Často si dokážu príjem overiť bez toho, aby vás s tým zaťažovali.

Pozor si dávajte hlavne na P2P

Mnohé nebankovky majú vo svojej ponuke tzv. P2P pôžičky, známe ako peer to peer. Ide o pôžičky od ľudí pre ľudí. V praxi to vyzerá tak, že si nepožičiavate od inštitúcie, ale od bežnej osoby. Inštitúcia, čiže nebankovka, v tomto prípade len sprostredkúva komunikáciu.

P2P vyzerajú výhodne. Má ísť o „ľudskejšie” pôžičky, no v skutočnosti predstavujú viac rizík, ako tie bežné. Nie sú regulované NBS a úver je pomerne vysoký. Požičať si viete spravidla od 1 000 € do 2 000 € na pár dní.

Pôžičku môže dostať úplne každý. Keďže spoločnosti nie sú regulované NBS, nemusia sa riadiť jej pokynmi. Nenahliadajú do registrov ani nepotrebujú dokladovanie príjmu.

Každú ponuku si niekoľkokrát skontrolujte

Keď sa pre nebankovku rozhodnete, je potrebné, aby ste si každú ponuku dobre skontrolovali. Je dôležité zistiť, aké má spoločnosť podmienky a či je regulovaná NBS. Ak nie je, nájdite si inú.

Následne si pozrite samotnú pôžičku. Sledujte výšku úroku, dĺžku splácania a celkové náklady známe ako RPMN, ktoré vám napovedia najviac.

Rada odborníka

Pre vyhľadanie najlepšej ponuky spravíte dobre, keď si ich všetky porovnáte. Zistíte, čo vám jednotlivé spoločnosti poskytujú a či je to presne to, čo hľadáte.


Ponuky nebankových spoločností

Na slovenskom trhu nájdete viaceré nebankové spoločnosti. Výber vie byť náročný. K overeným a obľúbeným sa radia:

 • Home Credit,

 • Cetelem,

 • SilverSide.

Home Credit

Home Credit umožňuje požičať si od 400 € do 10 000 € s dobou splácania až na 68 mesiacov. Vybaviť si dokážete všetko online, bez dokladovania účelu. Okrem toho nechýba ani konsolidácia pôžičiek.

Home Credit patrí medzi známe a overené spoločnosti. Na Slovensku funguje už od roku 1999, preto sa pri požičiavaní peňazí nie je čoho obávať. Na to, aby ste mohli úver získať, musíte mať 18 rokov a pravidelný príjem.

Cetelem

Cetelem ako jedna z mála nebankoviek poskytuje vysoký úver, a to až do hodnoty 50 000 €. Splácanie je v období od 6 do 96 mesiacov s úrokom od 4,9 % p. a. Pôžička je bez viazanosti a ručiteľa, s výsledkom posúdenia okamžite.

Výhodou spoločnosti Cetelem je hlavne to, že na slovenskom trhu funguje už dlhé roky. Za ten čas stihla poskytnúť 1,7 milióna úverov. Požičať si môže každý vo veku  od 18 do 65 rokov.

Silverside

Silverside má vo svojej ponuke nebankové pôžičky v hodnote  od 500 € do 10 000 €  s úrokom od 17,39 % p. a. Požičať si môžete na čokoľvek bez dokladovania účelu. Nechýba ani pôžička na refinancovanie.

Úver od Silverside je určený pre každého občana Slovenskej republiky vo veku od 18 do 75 rokov

Požičať si alebo nepožičať od nebankoviek?

Nebankovky sa pre väčšinu ľudí spájajú s vyšším rizikom. Dôvodom je najmä fakt, že sa môžete okrem bežných spoločností stretnúť aj s podvodmi. Keď si však vyberiete správnu a overenú spoločnosť regulovanú NBS, nemusíte sa ničoho báť.

Pri nebankovkách ale nezabúdajte, že aj tie overené majú často  menej výhodné ponuky. Úroky sú vyššie, a preto na nich preplatíte viac, ako na úveroch od bánk.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.