muž

Nebankové pôžičky: Sú naozaj rizikové?

17. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Keď premýšľate nad úverom, nebankové spoločnosti sú jednou z alternatív. Umožňujú požičať si peniaze rýchlo a jednoducho. Mnohé z nich majú zaujímavé ponuky a nie príliš prísne podmienky, preto sú pre niektorých obľúbenejšie ako banky. Ľudia si ich však spájajú s viacerými rizikami. Čo všetko je pravda a na čo si dávať pozor?

Čo je nebanková spoločnosť?

Na trhu sa spravidla stretnete s dvoma základnými inštitúciami, a to bankami a nebankovými spoločnosťami. Banky sú charakteristické tým, že poskytujú okrem úverov aj iné služby. K nim sa radí napríklad vedenie účtu, investovanie, sporenie, a niekedy aj poistenie.

Nebankové spoločnosti slúžia len na poskytovanie úverov. Spravidla majú len jeden typ. Najčastejšie ide o spotrebný úver, ktorý poskytujú do určitej, obmedzenej hodnoty. Nemusí to byť ale pravidlom.

Nebankovky sú charakteristické vyšším úrokom a krátkou dobou splatnosti. Pre mnohých ide o posledné miesto, kde môžu získať pôžičku, keď ju nedostanú v banke. Jednoduchšie vybavenie môže v niekom ale evokovať vyššie riziko.

Príliš lákavá ponuka môže byť podvod

Požičiavanie peňazí sa nezaobíde bez toho, aby ste prezerali jednotlivé ponuky. Keď si chcete vybrať tú najlepšiu, je potrebné hľadať a porovnávať. Po krátkom čase zistíte, že banky nemajú až tak výhodné pôžičky. Spájajú sa s rôznymi poplatkami, majú vyšší  úrok alebo nemajú toľko benefitov.

Keď sa pozriete na to, čo umožňujú niektoré nebankovky, môže sa vám zdať, že ste vyhrali lotériu. Nenechajte sa ale zmiasť. Príliš lákavá ponuka môže byť podvod alebo v sebe ukrývať nejaký háčik

Môže ísť napríklad o zahraničných investorov, ktorí len zneužijú vaše osobné údaje, prípadne zaplatíte desiatky až stovky eur na skrytých poplatkoch. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, že si takúto ponuku vezmete, si všetko dobre naštudujte.

Následne sa držte dôležitých pravidiel:

 • nikdy neposielajte peniaze vopred,

 • nebankovku si vždy dobre overte, prečítajte si referencie a zistite skúsenosti reálnych ľudí,

 • nikdy nevypĺňajte osobné údaje predtým, ako si spoločnosť overíte.


Nahliadnutie do registra je nutnosť

Nebankové spoločnosti sú charakteristické tým, že u nich dostane pôžičku takmer každý, dokonca aj človek, ktorý v banke neprešiel. Vyvstáva tu otázka, ako je to možné.

Prax bánk je vždy rovnaká. Ešte predtým, ako schvália úver, nahliadnu do viacerých registrov. Zistia, ako ste na tom s platením a či nemáte nejaké dlhy. Ak máte, úver s veľkou pravdepodobnosťou nezískate. Nahliadnutie do registra je nutné, pretože je súčasťou licencie od NBS.

Keď nebanková spoločnosť neoverí vašu minulosť, nekoná v súlade s NBS, z čoho vzniká prvý problém. Sú len dve možnosti. Buď nebankovka nemá licenciu alebo ju porušuje. 

Pôžička bez nahliadnutia do registra je nebezpečná. Vy sami sa viete dostať do problémov. Keď nebankovka neoveruje registre, nájdite si inú.

Netreba zabúdať ani na dokladovanie príjmu

Dokladovanie príjmu je rovnako dôležité ako nahliadnutie do registra. Podľa toho banka či nebankovka zistí, či dokážete splácať úver. Banky, kde máte otvorený účet, dokladovanie niekedy nepožadujú. Poznajú vás a o príjme si vedia sami dohľadať všetky informácie.

Ostatné inštitúcie si však musia zistiť, ako na tom ste a či máte príjem. Úvery bez dokladovania príjmu a len na občiansky preukaz môže byť nebezpečné a rizikové. Pokiaľ si od vás nebankovky nepýtajú doklady o príjme ešte neznamená, že ho nezisťujú. Často si dokážu príjem overiť bez toho, aby vás s tým zaťažovali.

Pozor si dávajte hlavne na P2P

Mnohé nebankovky majú vo svojej ponuke tzv. P2P pôžičky, známe ako peer to peer. Ide o pôžičky od ľudí pre ľudí. V praxi to vyzerá tak, že si nepožičiavate od inštitúcie, ale od bežnej osoby. Inštitúcia, čiže nebankovka, v tomto prípade len sprostredkúva komunikáciu.

P2P vyzerajú výhodne. Má ísť o „ľudskejšie” pôžičky, no v skutočnosti predstavujú viac rizík, ako tie bežné. Nie sú regulované NBS a úver je pomerne vysoký. Požičať si viete spravidla od 1 000 € do 2 000 € na pár dní.

Pôžičku môže dostať úplne každý. Keďže spoločnosti nie sú regulované NBS, nemusia sa riadiť jej pokynmi. Nenahliadajú do registrov ani nepotrebujú dokladovanie príjmu.

Každú ponuku si niekoľkokrát skontrolujte

Keď sa pre nebankovku rozhodnete, je potrebné, aby ste si každú ponuku dobre skontrolovali. Je dôležité zistiť, aké má spoločnosť podmienky a či je regulovaná NBS. Ak nie je, nájdite si inú.

Následne si pozrite samotnú pôžičku. Sledujte výšku úroku, dĺžku splácania a celkové náklady známe ako RPMN, ktoré vám napovedia najviac.

Rada odborníka

Pre vyhľadanie najlepšej ponuky spravíte dobre, keď si ich všetky porovnáte. Zistíte, čo vám jednotlivé spoločnosti poskytujú a či je to presne to, čo hľadáte.


Ponuky nebankových spoločností

Na slovenskom trhu nájdete viaceré nebankové spoločnosti. Výber vie byť náročný. K overeným a obľúbeným sa radia:

 • Home Credit,

 • Cetelem,

 • SilverSide.

Home Credit

Home Credit umožňuje požičať si od 400 € do 10 000 € s dobou splácania až na 68 mesiacov. Vybaviť si dokážete všetko online, bez dokladovania účelu. Okrem toho nechýba ani konsolidácia pôžičiek.

Home Credit patrí medzi známe a overené spoločnosti. Na Slovensku funguje už od roku 1999, preto sa pri požičiavaní peňazí nie je čoho obávať. Na to, aby ste mohli úver získať, musíte mať 18 rokov a pravidelný príjem.

Cetelem

Cetelem ako jedna z mála nebankoviek poskytuje vysoký úver, a to až do hodnoty 50 000 €. Splácanie je v období od 6 do 96 mesiacov s úrokom od 4,9 % p. a. Pôžička je bez viazanosti a ručiteľa, s výsledkom posúdenia okamžite.

Výhodou spoločnosti Cetelem je hlavne to, že na slovenskom trhu funguje už dlhé roky. Za ten čas stihla poskytnúť 1,7 milióna úverov. Požičať si môže každý vo veku  od 18 do 65 rokov.

Silverside

Silverside má vo svojej ponuke nebankové pôžičky v hodnote  od 500 € do 10 000 €  s úrokom od 17,39 % p. a. Požičať si môžete na čokoľvek bez dokladovania účelu. Nechýba ani pôžička na refinancovanie.

Úver od Silverside je určený pre každého občana Slovenskej republiky vo veku od 18 do 75 rokov

Požičať si alebo nepožičať od nebankoviek?

Nebankovky sa pre väčšinu ľudí spájajú s vyšším rizikom. Dôvodom je najmä fakt, že sa môžete okrem bežných spoločností stretnúť aj s podvodmi. Keď si však vyberiete správnu a overenú spoločnosť regulovanú NBS, nemusíte sa ničoho báť.

Pri nebankovkách ale nezabúdajte, že aj tie overené majú často  menej výhodné ponuky. Úroky sú vyššie, a preto na nich preplatíte viac, ako na úveroch od bánk.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • Percento pod lupou
  29. decembra 2021|Michaela Pősová
  Sú najnižšie úroky skutočne to najlepšie? Poradíme vám

  Pri rozhodovaní medzi jednotlivými typmi pôžičiek drvivá väčšina ľudí berie do úvahy iba výšku úroku. Domnievajú sa totiž, že čím bude mať ich pôžička nižší úrok, tým bude výhodnejšia. Reklamné spoty a letáky nasľubujú klientom čokoľvek, realita však môže byť niekde inde. A tak je aj výhodnosť pôžičky definovaná mnohými inými premennými, nielen výškou úroku.

 • Muž s pečiatkou nad zmluvou
  27. decembra 2021|Michaela Pősová
  Najlepšia pôžička je taká, ktorú dokážete splácať

  Medzi pôžičkami existuje mnoho rozdielov. Každá banka je iná, a tak sa menia aj podmienky, nehovoriac o tom, že požičať si môžete aj od rôznych nebankoviek či iných subjektov, ktoré už hraničia s úžerou. No bez ohľadu na to, kde si požičiavate, ešte predtým, ako sa rozhodnete pôžičku podpísať, by ste si mali vedieť zistiť aspoň približnú situáciu s úrokmi a s podmienkami. Ako si vypočítať, či budete schopný úver splácať a ako reálne zhodnotiť svoje možnosti? 

 • papiere a počítač
  26. decembra 2021|Silvia Múdra
  Bezúčelový vs. spotrebný úver. Poznáte rozdiely?

  Pôžičky označované ako spotrebné či bezúčelové úvery patria k pomerne obľúbeným produktom, pretože pomáhajú s financovaním rôznych, aj neočakávaných potrieb. Viete, aký je rozdiel medzi spotrebným a bezúčelovým úverom a ako môžete tieto úvery získať?

 • žena, ktorá rozmýšľa
  25. decembra 2021|Michaela Pősová
  Máte skvelý nápad na biznis? Nečakajte a vezmite si úver na podnikanie

  Naštartovať podnikanie nie je vôbec jednoduché. Často potrebujete na začiatok určitý budget peňazí, aby sa veci rozbehli tak, ako majú. Získať väčší obnos peňazí však býva kameňom úrazu. A tak človek, ktorý si chce založiť svoj vlastný biznis, musí okrem praktických záležitostí riešiť aj dilemu, ako získať peniaze na podnikanie.

 • Osoba za PC s mobilom v rukách
  24. decembra 2021|Michaela Pősová
  Pôžička online: 5 vecí, na ktoré si dávajte pri uzatváraní pozor

  Asi najväčšou výhodou online pôžičiek je pohodlie. Pôžičku cez internet vybavíte rýchlo, jednoducho a v pohodlí svojho domova. S nikým sa nemusíte stretávať, a ušetrite tým veľa času. Medzi benefity online pôžičiek patrí aj to, že si jednotlivé ponuky môžete veľmi jednoducho porovnať. Internet poskytuje v podstate neobmedzené možnosti, a to platí aj pri pôžičkách. Všetko vybavíte v papučkách, bez toho, aby ste museli vynaložiť nejaké väčšie úsilie.