muž

Nebankové pôžičky: Sú naozaj rizikové?

17. 6. 2021
|
Dĺžka čítania: 8 min.

Keď premýšľate nad úverom, nebankové spoločnosti sú jednou z alternatív. Umožňujú požičať si peniaze rýchlo a jednoducho. Mnohé z nich majú zaujímavé ponuky a nie príliš prísne podmienky, preto sú pre niektorých obľúbenejšie ako banky. Ľudia si ich však spájajú s viacerými rizikami. Čo všetko je pravda a na čo si dávať pozor?

Čo je nebanková spoločnosť?

Na trhu sa spravidla stretnete s dvoma základnými inštitúciami, a to bankami a nebankovými spoločnosťami. Banky sú charakteristické tým, že poskytujú okrem úverov aj iné služby. K nim sa radí napríklad vedenie účtu, investovanie, sporenie, a niekedy aj poistenie.

Nebankové spoločnosti slúžia len na poskytovanie úverov. Spravidla majú len jeden typ. Najčastejšie ide o spotrebný úver, ktorý poskytujú do určitej, obmedzenej hodnoty. Nemusí to byť ale pravidlom.

Nebankovky sú charakteristické vyšším úrokom a krátkou dobou splatnosti. Pre mnohých ide o posledné miesto, kde môžu získať pôžičku, keď ju nedostanú v banke. Jednoduchšie vybavenie môže v niekom ale evokovať vyššie riziko.

Príliš lákavá ponuka môže byť podvod

Požičiavanie peňazí sa nezaobíde bez toho, aby ste prezerali jednotlivé ponuky. Keď si chcete vybrať tú najlepšiu, je potrebné hľadať a porovnávať. Po krátkom čase zistíte, že banky nemajú až tak výhodné pôžičky. Spájajú sa s rôznymi poplatkami, majú vyšší  úrok alebo nemajú toľko benefitov.

Keď sa pozriete na to, čo umožňujú niektoré nebankovky, môže sa vám zdať, že ste vyhrali lotériu. Nenechajte sa ale zmiasť. Príliš lákavá ponuka môže byť podvod alebo v sebe ukrývať nejaký háčik

Môže ísť napríklad o zahraničných investorov, ktorí len zneužijú vaše osobné údaje, prípadne zaplatíte desiatky až stovky eur na skrytých poplatkoch. Ešte predtým, ako sa rozhodnete, že si takúto ponuku vezmete, si všetko dobre naštudujte.

Následne sa držte dôležitých pravidiel:

 • nikdy neposielajte peniaze vopred,

 • nebankovku si vždy dobre overte, prečítajte si referencie a zistite skúsenosti reálnych ľudí,

 • nikdy nevypĺňajte osobné údaje predtým, ako si spoločnosť overíte.


Nahliadnutie do registra je nutnosť

Nebankové spoločnosti sú charakteristické tým, že u nich dostane pôžičku takmer každý, dokonca aj človek, ktorý v banke neprešiel. Vyvstáva tu otázka, ako je to možné.

Prax bánk je vždy rovnaká. Ešte predtým, ako schvália úver, nahliadnu do viacerých registrov. Zistia, ako ste na tom s platením a či nemáte nejaké dlhy. Ak máte, úver s veľkou pravdepodobnosťou nezískate. Nahliadnutie do registra je nutné, pretože je súčasťou licencie od NBS.

Keď nebanková spoločnosť neoverí vašu minulosť, nekoná v súlade s NBS, z čoho vzniká prvý problém. Sú len dve možnosti. Buď nebankovka nemá licenciu alebo ju porušuje. 

Pôžička bez nahliadnutia do registra je nebezpečná. Vy sami sa viete dostať do problémov. Keď nebankovka neoveruje registre, nájdite si inú.

Netreba zabúdať ani na dokladovanie príjmu

Dokladovanie príjmu je rovnako dôležité ako nahliadnutie do registra. Podľa toho banka či nebankovka zistí, či dokážete splácať úver. Banky, kde máte otvorený účet, dokladovanie niekedy nepožadujú. Poznajú vás a o príjme si vedia sami dohľadať všetky informácie.

Ostatné inštitúcie si však musia zistiť, ako na tom ste a či máte príjem. Úvery bez dokladovania príjmu a len na občiansky preukaz môže byť nebezpečné a rizikové. Pokiaľ si od vás nebankovky nepýtajú doklady o príjme ešte neznamená, že ho nezisťujú. Často si dokážu príjem overiť bez toho, aby vás s tým zaťažovali.

Pozor si dávajte hlavne na P2P

Mnohé nebankovky majú vo svojej ponuke tzv. P2P pôžičky, známe ako peer to peer. Ide o pôžičky od ľudí pre ľudí. V praxi to vyzerá tak, že si nepožičiavate od inštitúcie, ale od bežnej osoby. Inštitúcia, čiže nebankovka, v tomto prípade len sprostredkúva komunikáciu.

P2P vyzerajú výhodne. Má ísť o „ľudskejšie” pôžičky, no v skutočnosti predstavujú viac rizík, ako tie bežné. Nie sú regulované NBS a úver je pomerne vysoký. Požičať si viete spravidla od 1 000 € do 2 000 € na pár dní.

Pôžičku môže dostať úplne každý. Keďže spoločnosti nie sú regulované NBS, nemusia sa riadiť jej pokynmi. Nenahliadajú do registrov ani nepotrebujú dokladovanie príjmu.

Každú ponuku si niekoľkokrát skontrolujte

Keď sa pre nebankovku rozhodnete, je potrebné, aby ste si každú ponuku dobre skontrolovali. Je dôležité zistiť, aké má spoločnosť podmienky a či je regulovaná NBS. Ak nie je, nájdite si inú.

Následne si pozrite samotnú pôžičku. Sledujte výšku úroku, dĺžku splácania a celkové náklady známe ako RPMN, ktoré vám napovedia najviac.

Rada odborníka

Pre vyhľadanie najlepšej ponuky spravíte dobre, keď si ich všetky porovnáte. Zistíte, čo vám jednotlivé spoločnosti poskytujú a či je to presne to, čo hľadáte.


Ponuky nebankových spoločností

Na slovenskom trhu nájdete viaceré nebankové spoločnosti. Výber vie byť náročný. K overeným a obľúbeným sa radia:

 • Home Credit,

 • Cetelem,

 • SilverSide.

Home Credit

Home Credit umožňuje požičať si od 400 € do 10 000 € s dobou splácania až na 68 mesiacov. Vybaviť si dokážete všetko online, bez dokladovania účelu. Okrem toho nechýba ani konsolidácia pôžičiek.

Home Credit patrí medzi známe a overené spoločnosti. Na Slovensku funguje už od roku 1999, preto sa pri požičiavaní peňazí nie je čoho obávať. Na to, aby ste mohli úver získať, musíte mať 18 rokov a pravidelný príjem.

Cetelem

Cetelem ako jedna z mála nebankoviek poskytuje vysoký úver, a to až do hodnoty 50 000 €. Splácanie je v období od 6 do 96 mesiacov s úrokom od 4,9 % p. a. Pôžička je bez viazanosti a ručiteľa, s výsledkom posúdenia okamžite.

Výhodou spoločnosti Cetelem je hlavne to, že na slovenskom trhu funguje už dlhé roky. Za ten čas stihla poskytnúť 1,7 milióna úverov. Požičať si môže každý vo veku  od 18 do 65 rokov.

Silverside

Silverside má vo svojej ponuke nebankové pôžičky v hodnote  od 500 € do 10 000 €  s úrokom od 17,39 % p. a. Požičať si môžete na čokoľvek bez dokladovania účelu. Nechýba ani pôžička na refinancovanie.

Úver od Silverside je určený pre každého občana Slovenskej republiky vo veku od 18 do 75 rokov

Požičať si alebo nepožičať od nebankoviek?

Nebankovky sa pre väčšinu ľudí spájajú s vyšším rizikom. Dôvodom je najmä fakt, že sa môžete okrem bežných spoločností stretnúť aj s podvodmi. Keď si však vyberiete správnu a overenú spoločnosť regulovanú NBS, nemusíte sa ničoho báť.

Pri nebankovkách ale nezabúdajte, že aj tie overené majú často  menej výhodné ponuky. Úroky sú vyššie, a preto na nich preplatíte viac, ako na úveroch od bánk.


Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  Pôžičky a úvery
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  Pôžičky a úvery
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  Pôžičky a úvery
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • podpis pôžičky
  Pôžičky a úvery
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  Pôžičky a úvery
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  Pôžičky a úvery
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  Pôžičky a úvery
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  Pôžičky a úvery
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  Pôžičky a úvery
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  Pôžičky a úvery
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  Pôžičky a úvery
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  Pôžičky a úvery
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?

 • kalkulácia úveru
  Pôžičky a úvery
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • radosť z uzavretia online pôžičky
  Pôžičky a úvery
  17. januára 2022|Silvia Múdra
  Chcete si požičať peniaze jednoducho a hneď? S online pôžičkou to nie je nemožné

  Ak si chcete požičať peniaze, nemusíte vôbec navštevovať pobočky finančných inštitúcií. Dnes sa dá takmer všetko vybaviť cez internet, takže aj pôžičku môžete získať rýchlo a jednoducho. Online pôžičku dostanete v banke, nebankovej spoločnosti alebo ako P2P pôžičku. Kto vám požičia najrýchlejšie a kto najvýhodnejšie?

 • žena za počítačom
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Aký príjem musíte mať na získanie úveru v banke? Poradíme vám

  Keď chcete požiadať o úver v banke, musíte mať pravidelný príjem. To je jedna zo základných podmienok pre poskytnutie pôžičky. Častou otázkou však je, aký príjem je potrebný na získanie úveru. Asi najpálčivejšia je táto otázka v prípade hypotekárneho úveru, ktorý je väčšinou nevyhnutný pre zabezpečenie si vlastného bývania. Poradíme vám, aký úver môžete dostať s ohľadom na váš príjem.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  Pôžičky a úvery
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • budík
  Pôžičky a úvery
  10. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo je to inflácia a ako sa pred ňou ochrániť?

  O inflácii toho v poslednej dobe počúvame mimoriadne veľa. Je to kvôli jej nadpriemernému rastu v roku 2021. Čo všetko vlastne inflácia ovplyvňuje a môžeme sa pred ňou nejako chrániť? Ak áno, ako? V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili výber najdôležitejších informácií.

 • zamýšľajúci sa muž
  Pôžičky a úvery
  04. januára 2022|Silvia Múdra
  Ako získať úver, keď ste v registri? Poradíme vám vhodný postup

  Máte záznam v úverovom registri, no aj napriek tomu potrebujete peniaze? Hoci sú v tomto prípade možnosti obmedzené, predsa len existujú spôsoby, ako sa k peniazom dostať. Záleží, samozrejme, aj od toho, o aký záznam v registri ide. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to.

 • Podmienky k bývaniu
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Aké podmienky musíte splniť, aby ste získali pôžičku na bývanie?

  Pôžička na bývanie je mnohokrát nevyhnutnosťou, ak si chcete kúpiť byt alebo dom. Existuje hneď niekoľko typov pôžičiek na bývanie, ktoré môžete využiť na nadobudnutie nehnuteľnosti či jej rekonštrukciu. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame najmä na hypotekárne úvery a podmienky ich získania v našich bankách.

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  Pôžičky a úvery
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.