žena, ktorá rozmýšľa

Máte skvelý nápad na biznis? Nečakajte a vezmite si úver na podnikanie

25. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 13 min.

Naštartovať podnikanie nie je vôbec jednoduché. Často potrebujete na začiatok určitý budget peňazí, aby sa veci rozbehli tak, ako majú. Získať väčší obnos peňazí však býva kameňom úrazu. A tak človek, ktorý si chce založiť svoj vlastný biznis, musí okrem praktických záležitostí riešiť aj dilemu, ako získať peniaze na podnikanie.

Možností, ako získať peniaze, je však viacero. Áno, aj na Slovensku sa dajú nájsť cesty, ktoré mladým podnikateľom situáciu trochu uľahčujú. Vybrali sme pre vás niekoľko z nich. 

Bankový úver na podnikanie

Napriek tomu, že práve bankové pôžičky sú spravidla  prvou možnosťou, ako získať peniaze na rozbeh podnikania, nie je také jednoduché ich získať. Začínajúci podnikateľ to vzhľadom na neexistujúcu históriu nemá v banke jednoduché, keďže tá nevie zhodnotiť jeho ekonomické výsledky. Podmienkou na to, aby ste takýto druh úveru získali, býva minimálne ročná, no veľmi často až dvojročná podnikateľská história.


Nájdu sa, samozrejme, aj výnimky. Takou je napríklad Slovenská sporiteľňa. Tá poskytuje podnikateľom úver aj bez podnikateľskej histórie, a to na základe vypracovaného biznis plánu. Ide pritom o kombináciu povoleného prečerpania na bankovom účte a investičného splátkového úveru. V ojedinelých prípadoch môže banka poskytnúť financie aj formou lízingu. Túto možnosť využívajú najmä začínajúci lekári, ktorí si plánujú zriadiť svoje ambulancie či strojníci, ktorí si potrebujú nakúpiť drahé výrobné stroje.


Pri schvaľovaní financií berie banka ohľad na viacero faktorov. V prvom rade si banka preveruje osobu začínajúceho podnikateľa a jeho platobnú disciplínu. Rovnako sa berú do úvahy aj jeho skúseností v danej oblasti, v ktorej plánuje podnikať. Od skúseností sa odvíja aj výška úveru a výška úrokovej sadzby. Čím väčšími skúsenosťami záujemca disponuje, tým lacnejší a väčší objem úveru môže získať. Rozhodujúci je tiež už spomínaný biznis plán a celková realizácia nápadu, plán hospodárenia či plán cash-flow. Banka si teda predtým, ako uvoľní peniaze, dobre zváži to, či budúci biznis dokáže zarobiť.


Podnikateľský úver je možné získať aj bez biznis plánu. No táto možnosť je určená predovšetkým skúseným podnikateľom, ktorí prechádzajú zo živnosti na s.r.o. a rozhodli sa týmto spôsobom vo svojej firme expandovať. Samozrejme, treba brať do úvahy aj to, že slobodné povolania ako farmaceutov, právnikov, lekárov či daňových poradcov banka posudzuje inak. Štandardne ich financuje sumou 8 500 €.

Podnikateľský vs. spotrebný úver

Podnikatelia sa často rozhodujú medzi podnikateľským a spotrebným úverom. Mnohí sa zamýšľajú aj nad myšlienkou, že si vezmú spotrebný úver a vložia peniaze do firmy. K takémuto konaniu sa najčastejšie uchyľujú práve nováčikovia, ktorých firmy ešte nevedia dokladovať príjem.


Dnes však už banky ponúkajú úvery aj novým podnikateľom. Veľkou výhodou podnikateľského úveru oproti spotrebnému je to, že si môžete dať úroky do nákladov. Týmto spôsobom sa zníži čiastka, z ktorej je potom neskôr nutné platiť daň z príjmu. V prípade spotrebného úveru však ide iba o záväzok voči konateľom. Je to teda drahšie - a v konečnom dôsledku aj komplikovanejšie - riešenie.


Nebankové pôžičky 

Pôžička od nebankovej spoločnosti môže pôsobiť ako jednoduchšia cesta, no určite nie je vhodná pre začínajúcich podnikateľov. Už aj nebankové inštitúcie posudzujú schopnosť splácania. Preto ak nájdete spoločnosť, ktorá by vám ako podnikateľovi začiatočníkovi pôžičku poskytla, ponuka nebude výhodná. Celkom s určitosťou to bude úver s nadpriemerným až takmer likvidačným úrokom


Preto je veľmi dôležité, aby ste už na začiatku svojho podnikania vedeli posúdiť cenu za kapitál, o ktorý žiadate. Aby totiž bolo vaše podnikanie úspešné, musí generovať vyšší výnos, ako sú jeho náklady.

Príspevok na podnikanie od úradu práce

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť  od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny  je ideálnou príležitosťou pre nezamestnanú fyzickú osobu, ktorá chce začať s podnikaním. Ak ho chcete získať, musíte spĺňať stanovené kritériá. V prvom rade musíte byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie minimálne 3 mesiace. Ak ste už mali živnosť a pozastavili ste ju alebo ste ju zrušili, musíte byť v zozname evidovaný až 12 mesiacov.


Podať žiadosť o príspevok je nutné písomnou formou. Následne musíte absolvovať povinnú prípravu na podnikanie, spraviť test o pripravenosti na podnikanie a v neposlednom rade musíte predložiť podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov. Všetky dokumenty posudzuje komisia. Výška príspevku sa líši v závislosti od jednotlivých regiónov. 


Kapitál od investora

Investor nemusí firme pomáhať iba v tom, že vloží svoje vlastné zdroje do vášho podnikania. Môže pomôcť aj skúsenosťami či kontaktmi. Jeho prvoradým zámerom je však zisk, preto sa ľahko získavajú investori pri projektoch, ktoré majú potenciál rýchleho rastu. Šancu na získanie investora zvýšite tým, že budete mať funkčný produkt alebo službu, ideálne aj nejakých prvých zákazníkov.


Získanie investora vôbec nie je jednoduché. Musíte dať o sebe vedieť, a to docielite tým, že sa budete zúčastňovať rôznych start-up konferencií, workshopov či iných platforiem, na ktorých budete mať možnosť odprezentovať svoj projekt. Je nutné budovať širokú sieť kontaktov, čo je beh na dlhé trate. Investorov môžete skúsiť oslovovať aj prostredníctvom sprostredkovateľov.  Na získanie financií pre biznis je možné využiť aj granty Európskej Únie.  Pri grantoch je však alfou a omegou vedieť písať projekty.


Požičajte si rozumne

Poradíme, ako bezpečne získať pôžičku na nečakané výdaje i veľké sny.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.