žena, ktorá rozmýšľa

Máte skvelý nápad na biznis? Nečakajte a vezmite si úver na podnikanie

25. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 13 min.

Naštartovať podnikanie nie je vôbec jednoduché. Často potrebujete na začiatok určitý budget peňazí, aby sa veci rozbehli tak, ako majú. Získať väčší obnos peňazí však býva kameňom úrazu. A tak človek, ktorý si chce založiť svoj vlastný biznis, musí okrem praktických záležitostí riešiť aj dilemu, ako získať peniaze na podnikanie.

Možností, ako získať peniaze, je však viacero. Áno, aj na Slovensku sa dajú nájsť cesty, ktoré mladým podnikateľom situáciu trochu uľahčujú. Vybrali sme pre vás niekoľko z nich. 

Bankový úver na podnikanie

Napriek tomu, že práve bankové pôžičky sú spravidla  prvou možnosťou, ako získať peniaze na rozbeh podnikania, nie je také jednoduché ich získať. Začínajúci podnikateľ to vzhľadom na neexistujúcu históriu nemá v banke jednoduché, keďže tá nevie zhodnotiť jeho ekonomické výsledky. Podmienkou na to, aby ste takýto druh úveru získali, býva minimálne ročná, no veľmi často až dvojročná podnikateľská história.


Nájdu sa, samozrejme, aj výnimky. Takou je napríklad Slovenská sporiteľňa. Tá poskytuje podnikateľom úver aj bez podnikateľskej histórie, a to na základe vypracovaného biznis plánu. Ide pritom o kombináciu povoleného prečerpania na bankovom účte a investičného splátkového úveru. V ojedinelých prípadoch môže banka poskytnúť financie aj formou lízingu. Túto možnosť využívajú najmä začínajúci lekári, ktorí si plánujú zriadiť svoje ambulancie či strojníci, ktorí si potrebujú nakúpiť drahé výrobné stroje.


Pri schvaľovaní financií berie banka ohľad na viacero faktorov. V prvom rade si banka preveruje osobu začínajúceho podnikateľa a jeho platobnú disciplínu. Rovnako sa berú do úvahy aj jeho skúseností v danej oblasti, v ktorej plánuje podnikať. Od skúseností sa odvíja aj výška úveru a výška úrokovej sadzby. Čím väčšími skúsenosťami záujemca disponuje, tým lacnejší a väčší objem úveru môže získať. Rozhodujúci je tiež už spomínaný biznis plán a celková realizácia nápadu, plán hospodárenia či plán cash-flow. Banka si teda predtým, ako uvoľní peniaze, dobre zváži to, či budúci biznis dokáže zarobiť.


Podnikateľský úver je možné získať aj bez biznis plánu. No táto možnosť je určená predovšetkým skúseným podnikateľom, ktorí prechádzajú zo živnosti na s.r.o. a rozhodli sa týmto spôsobom vo svojej firme expandovať. Samozrejme, treba brať do úvahy aj to, že slobodné povolania ako farmaceutov, právnikov, lekárov či daňových poradcov banka posudzuje inak. Štandardne ich financuje sumou 8 500 €.

Podnikateľský vs. spotrebný úver

Podnikatelia sa často rozhodujú medzi podnikateľským a spotrebným úverom. Mnohí sa zamýšľajú aj nad myšlienkou, že si vezmú spotrebný úver a vložia peniaze do firmy. K takémuto konaniu sa najčastejšie uchyľujú práve nováčikovia, ktorých firmy ešte nevedia dokladovať príjem.


Dnes však už banky ponúkajú úvery aj novým podnikateľom. Veľkou výhodou podnikateľského úveru oproti spotrebnému je to, že si môžete dať úroky do nákladov. Týmto spôsobom sa zníži čiastka, z ktorej je potom neskôr nutné platiť daň z príjmu. V prípade spotrebného úveru však ide iba o záväzok voči konateľom. Je to teda drahšie - a v konečnom dôsledku aj komplikovanejšie - riešenie.


Nebankové pôžičky 

Pôžička od nebankovej spoločnosti môže pôsobiť ako jednoduchšia cesta, no určite nie je vhodná pre začínajúcich podnikateľov. Už aj nebankové inštitúcie posudzujú schopnosť splácania. Preto ak nájdete spoločnosť, ktorá by vám ako podnikateľovi začiatočníkovi pôžičku poskytla, ponuka nebude výhodná. Celkom s určitosťou to bude úver s nadpriemerným až takmer likvidačným úrokom


Preto je veľmi dôležité, aby ste už na začiatku svojho podnikania vedeli posúdiť cenu za kapitál, o ktorý žiadate. Aby totiž bolo vaše podnikanie úspešné, musí generovať vyšší výnos, ako sú jeho náklady.

Príspevok na podnikanie od úradu práce

Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť  od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny  je ideálnou príležitosťou pre nezamestnanú fyzickú osobu, ktorá chce začať s podnikaním. Ak ho chcete získať, musíte spĺňať stanovené kritériá. V prvom rade musíte byť vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie minimálne 3 mesiace. Ak ste už mali živnosť a pozastavili ste ju alebo ste ju zrušili, musíte byť v zozname evidovaný až 12 mesiacov.


Podať žiadosť o príspevok je nutné písomnou formou. Následne musíte absolvovať povinnú prípravu na podnikanie, spraviť test o pripravenosti na podnikanie a v neposlednom rade musíte predložiť podnikateľský zámer spolu s kalkuláciou nákladov. Všetky dokumenty posudzuje komisia. Výška príspevku sa líši v závislosti od jednotlivých regiónov. 


Kapitál od investora

Investor nemusí firme pomáhať iba v tom, že vloží svoje vlastné zdroje do vášho podnikania. Môže pomôcť aj skúsenosťami či kontaktmi. Jeho prvoradým zámerom je však zisk, preto sa ľahko získavajú investori pri projektoch, ktoré majú potenciál rýchleho rastu. Šancu na získanie investora zvýšite tým, že budete mať funkčný produkt alebo službu, ideálne aj nejakých prvých zákazníkov.


Získanie investora vôbec nie je jednoduché. Musíte dať o sebe vedieť, a to docielite tým, že sa budete zúčastňovať rôznych start-up konferencií, workshopov či iných platforiem, na ktorých budete mať možnosť odprezentovať svoj projekt. Je nutné budovať širokú sieť kontaktov, čo je beh na dlhé trate. Investorov môžete skúsiť oslovovať aj prostredníctvom sprostredkovateľov.  Na získanie financií pre biznis je možné využiť aj granty Európskej Únie.  Pri grantoch je však alfou a omegou vedieť písať projekty.


Požičajte si rozumne

Poradíme, ako bezpečne získať pôžičku na nečakané výdaje i veľké sny.

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • kalkulácia úveru
  18. januára 2022|Richard Zona
  Hypotéka: Koľko peňazí si treba našetriť pred žiadosťou o úver?

  V súčasnosti sú už 100 % hypotéky minulosťou. Zvyšný obnos peňazí potrebný na kúpu nehnuteľnosti treba doplatiť z vlastného vrecka. Dofinancovanie hypotéky sa preto zvyčajne rieši spotrebným úverom. Čo však robiť v prípade, ak vám takéto riešenie nevyhovuje? Poradíme vám, ako sa na túto situáciu pripraviť.

 • úroky v bankách sa zvyšujú alebo znižujú
  16. januára 2022|Silvia Múdra
  Veľké porovnanie úrokov v bankách v aktuálnom roku

  Pôžičky na čokoľvek budeme s určitosťou potrebovať aj v roku 2022. Úver, ktorý môžete použiť na akýkoľvek účel, môže byť naozaj výhodný. Musíte si však vyberať obozretne a venovať pozornosť podmienkam, ktoré banky ponúkajú. Ak si plánujete vziať pôžičku, porovnanie aktuálnych úrokov sa vám bude určite hodiť. Myslite pritom však aj na to, že výhodnosť pôžičky sa nedá posudzovať len na základe úrokovej sadzby.

 • rodičia a ich dieťa
  11. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepší účet pre deti? Pozrite si prehľad ponúk jednotlivých bánk

  Plánujete svojej ratolesti založiť vlastný účet v banke? Finančníci by vám za toto rozhodnutie zatlieskali. Detský účet je krokom v ústrety vyššej finančnej gramotnosti. Deti sa prostredníctvom vlastného bankového konta učia efektívne a zodpovedne hospodáriť s vlastnými financiami v bezhotovostnej forme. Ktorá banka vám však poskytne najlepší účet pre deti? Prinášame vám prehľad najzaujímavejších produktov spolu s podmienkami a výhodami.

 • kľúč a auto
  06. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Kúpa auta na lízing alebo úver: Čo je lepšie?

  Ste definitívne rozhodnutí, že si chcete kúpiť nové auto? Myslite na to, že ešte predtým, ako si vyberiete typ a značku nového vozidla, pouvažujte nad tým, ako budete kúpu vozidla financovať. Alternatív, vďaka ktorým si môžete kúpiť nové auto, je viacero. Ktorá z nich bude pre vás lákavejšia?

 • Dve Aziatky nad PC a mobilom
  31. decembra 2021|Silvia Múdra
  Zišiel by sa vám úver pre mladých? Pozrite sa, či spĺňate podmienky

  Kto z nás by nechcel na hypotéke ušetriť? Pozrite sa s nami na to, či spĺňate podmienky pre získanie hypotéky pre mladých. Ak totiž nemáte viac ako 35 rokov a vaša mzda je v stanovenom limite, môžete získať zaujímavé zvýhodnenie vo forme daňovej úľavy.

 • žena s novým autom
  30. decembra 2021|Silvia Múdra
  Leasing alebo úver: Čo sa viac oplatí?

  Padlo definitívne rozhodnutie: kupuje sa nové auto. Okrem výberu značky a modelového radu stojíte ešte pred jednou dôležitou voľbou. Potrebujete si naplánovať spôsob financovania svojho vysnívaného automobilu. Ak práve nemáte na účte desaťtisíce eur, pravdepodobne budete zvažovať spotrebný úver alebo leasing. Ktorá z týchto alternatív sa oplatí viac? Aké výhody so sebou nesie leasing a kedy siahnuť po úvere? Pripravili sme pre vás komplexné porovnanie.

 • Percento pod lupou
  29. decembra 2021|Michaela Pősová
  Sú najnižšie úroky skutočne to najlepšie? Poradíme vám

  Pri rozhodovaní medzi jednotlivými typmi pôžičiek drvivá väčšina ľudí berie do úvahy iba výšku úroku. Domnievajú sa totiž, že čím bude mať ich pôžička nižší úrok, tým bude výhodnejšia. Reklamné spoty a letáky nasľubujú klientom čokoľvek, realita však môže byť niekde inde. A tak je aj výhodnosť pôžičky definovaná mnohými inými premennými, nielen výškou úroku.