Muž za PC

Pôžička pre živnostníkov: Kde ju získať?

Pôžička pre živnostníkov je pre začínajúcich podnikateľov skvelým prostriedkom, ako si vybudovať biznis. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, o slovo sa hlási pôžička. Ktoré banky a nebankovky ponúkajú najideálnejšie možnosti?

Kedy máte nárok na pôžičku pre živnostníkov?

V prípade, že ste si pred časom otvorili živnosť, klasická banka bude od vás žiadať, aby ste splnili základnú podmienku,  ktorou je podnikanie po dobu niekoľkých mesiacov. Ak ju splníte,  ste o krok bližšie k úspechu.  Existujú ale aj banky, ktoré vám v opačnom prípade pôžičku pre živnostníkov neschvália. Finančné prostriedky vám dajú iba vtedy, ak máte prax.

Pôžička pre živnostníkov bez dokladovania príjmov je v prípade bankových inštitúcií absolútnym tabu. Jedinou pozitívnou správou zostáva, že poskytovatelia pôžičiek prinášajú pôžičky aj pre tých, ktorí s podnikaním nemajú veľa skúseností.


Ešte predtým, ako budete žiadať o pôžičku, myslite na 3 kľúčové fakty:


 • výška samotnej pôžičky,

 • jej schopnosť pokryť nevyhnutné výdavky,

 • bezproblémové splatenie.

Pôžička pre živnostníkov, ktoré ponúka banka

Banky ponúkajú pestrú paletu pôžičiek pre rozbeh podnikania. Ak aj nesplníte podmienky, ktoré sú späté s pracovnou praxou, je možné, že pôžičku získate.

VÚB

Banka  ponúka pôžičky pre malé a stredné firmy a podnikateľské subjekty. Úver môžu dostať aj neklienti VÚB banky. Na výber sú pôžičky od sumy 500 do 25 000 € s ročnou úrokovou sadzbou od 6,90 %. Jej splatnosť je v rozmedzí od 1 do 8 rokov.

Osoby, ktoré nie sú klientmi banky, musia predložiť živnostenský list, daňové priznanie a účtovnú uzávierku. Ak chcete získať pôžičku pre živnostníkov - začiatočníkov, je nutné vykonávať podnikateľské aktivity v rozhraní jedného roka. Platí to ale iba v okamihu, ak ste klientom banky. Noví klienti majú lehotu o niečo dlhšiu, a to 2 roky. 

Poštová banka

Poštová banka poskytuje bezúčelovú Dobrú pôžičku. Pohybuje sa v sume od 300 do 30 000 €, so splatnosťou od 1 až po 8 rokov. Výška úrokovej sadzby je 4,9 % ročne. 


Banka má stanovené jasné pravidlá pre poskytnutie pôžičky. Každý žiadateľ musí mať aspoň 18 rokov, trvalé občianstvo na Slovensku, doklad o pravidelnom zdroji príjmu a musí byť zamestnaný na území Slovenska. Zamestnanec je povinný preukázať príjem v lehote uplynulých 3 mesiacov.

Živnostník je povinný doložiť príjem z minimálne 18 mesiacov aktívnej a pravidelnej podnikateľskej aktivity.

Tatra banka

BusinessÚver Expres od Tatra banky poskytuje pôžičku do výšky 160 000 €. Nie je potrebné hmotné zabezpečenie alebo dokladovanie účelu jej použitia.  Pôžička pre živnostníkov je dostupná rovnako pre klientov, aj pre neklientov. 

Výška pôžičky je flexibilná. Môžete ňou financovať malé aj veľké projekty. Pôžičku si môžete vziať od sumy 1 000 € až do 160 000 €. Môžete si vybrať, aký typ pôžičky bude presne pre vás, či už ide o kontokorent alebo splátkový úver.

V rámci Business úveru sú predkladané nasledovné podmienky:


 • žiadne zbytočné doklady k žiadosti a účelu využitia prostriedkov,

 • vybavíte ju expresne rýchlo,

 • nie je nutné hmotné zabezpečenie, stačí dohoda o ručení.


Banka ponúka aj kontokorentný úver, a to na obdobie 12 mesiacov s prehodnotením. Úver je ideálny aj na financovanie prevádzkových potrieb firmy, ktorú vlastníte. Je vhodný aj na preklenutie krátkodobého deficitu finančných prostriedkov na vašom firemnom účte.

Je poskytovaný formou prečerpania na firemnom účte počas 12 mesiacov, a to aj s tým, že sa môže opakovane alebo automaticky predĺžiť. K čerpaniu úveru dôjde vo chvíli, ak je prečerpaný kladný zostatok na firemnom účte. Úrok je platený len z vyčerpanej časti úveru.

mBank

mBank neposkytuje pôžičku pre živnostníkov. Ponúka mPôžičku Plus s financiami od 350 do 24 000 € počas 8 rokov. Čo sa týka výšky úroku, je od 3,9 do 9,9 %.

Podmienkami pre schválenie pôžičky je trvalý pobyt na území Slovenska, minimálne 18 rokov, pravidelný zdroj príjmov a nulové negatívne záznamy v úverovom registri. Je nutné, aby ste zdokladovali príjem pomocou výpisu z účtu. Ak podnikáte, musíte poslať aktuálne daňové priznanie.


TIP

Podporu podnikateľov prináša aj Slovenská záručná a rozvojová banka. Týka sa hospodárskej politiky Slovenska. Snaží sa hlavne o rozvoj stredného a malého podnikania. SRZB ponúka úvery s rozličnými úrokovými sadzbami. K dispozícii sú kontokorenty s minimálnou výškou 15 000 €. Doba splatnosti je 1 rok a dá sa predĺžiť. 

Pôžička od nebankoviek pre živnostníkov

Pôžičky od nebankoviek sú výhodné prevažne vtedy, ak potrebujete nižší či vyšší obnos finančných prostriedkov. Na rozdiel od klasických bánk nemajú také prísne kritériá. Prehľad overených pôžičiek od nebankových spoločností poskytuje Národná banka Slovenska.

Silverside

Nebankovka, ktorá začínajúcim podnikateľom poskytuje Silverside Business úver v sume od 500 až do 6 500 €.  Musíte mať viac ako 18 rokov. Silverside ponúka ročnú úrokovú sadzbu od 19,44 €, ktorá má splatnosť v dĺžke 1 až 5 rokov. Žiadateľ nemusí predkladať účel. Príjemným benefitom je, že vybavenie úveru, ako aj jeho predčasné splatenie, je zadarmo.

Aké náležitosti musíte spĺňať? 

 • výpis z bankového účtu,

 • občiansky preukaz,

 • výpis z Obchodného registra alebo živnostenský list,

 • aktuálne daňové priznanie,

 • nulový záznam v registri úverov.

Kontokorentný a spotrebný úver

Kontokorentný úver  je najbežnejší krátkodobý úver. Ide o nezaistený a bezúčelový úver. Je s ním spájaná vyššia úroková sadzba či poplatok z nevyužitej časti prečerpania účtu. Je ideálny pre podnikateľov a fyzické osoby. 

Aké sú výhody a nevýhody kontokorentného úveru?

Peniaze získate rýchlo bez potreby dokladovania účelu. Požičať si môžete, kedy chcete. Nemusíte podať žiadosť o pôžičku a čakať na schválenie. Je len na vás, ako rýchlo ho splatíte. 

Aké má mínusy?  Váš účet musí byť aktívny a začína sa úročiť hneď po jeho vzniku. Financie čerpáte vo chvíli, ak miniete vlastné financie a s prečerpaním sa môžu spájať aj poplatky. V prípade, že je úver nezabezpečený, hrozí vysoký úrok.Vedeli ste, že...

… existujú aj pôžičky od ľudí? Nazývajú sa  P2P pôžičky a financie získate od súkromného investora. Požiadať o ne môžete online. Investor vám poskytne úrokovú sadzbu, ktorá nie navýšená o maržu, ktorú obvykle klient platí bankám. Ak za sebou nemáte dostatočnú prax v podnikaní, ide o dobrú možnosť. K známym platformám patrí  Žltý melón a PORT System.

Spotrebný úver - výhody a nevýhody

Peniaze dostanete po schválení hneď na bankový účet. Okrem toho máte nižšie náklady za samotné vybavenie úveru. Nižšie je aj celkové preplatenie. V rámci hypotekárneho úveru sú náklady za jeho vybavenie a celkové preplatenie vysoké.


Je vhodný ako  refinančný úver. V prípade, že máte viac pôžičiek, vaše záväzky si dokážete vložiť do jedného úveru. Potom budete splácať iba jednu splátku, čo vás vyjde menej než platenie za viac pôžičiek súčasne.


Nevýhodou je, že keď si zoberiete spotrebný úver a následne ho vložíte do firmy, splátky úroku si nemôžete dať do nákladov. Ide o záväzok firmy voči konateľovi, ktorý musí úver splatiť z osobného účtu. Ide o drahšiu a komplikovanú cestu financovania podnikania. 

Zhrnutie

Pôžička pre živnostníkov je dobrou možnosťou, ako odštartovať vlastný biznis. Či už siahnete po pôžičke od nebankovky, banky alebo P2P pôžičke, zvážte vaše finančné možnosti a či ju zvládnete splatiť.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.