Muž za PC

Pôžička pre živnostníkov: Kde ju získať?

Pôžička pre živnostníkov je pre začínajúcich podnikateľov skvelým prostriedkom, ako si vybudovať biznis. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, o slovo sa hlási pôžička. Ktoré banky a nebankovky ponúkajú najideálnejšie možnosti?

Kedy máte nárok na pôžičku pre živnostníkov?

V prípade, že ste si pred časom otvorili živnosť, klasická banka bude od vás žiadať, aby ste splnili základnú podmienku,  ktorou je podnikanie po dobu niekoľkých mesiacov. Ak ju splníte,  ste o krok bližšie k úspechu.  Existujú ale aj banky, ktoré vám v opačnom prípade pôžičku pre živnostníkov neschvália. Finančné prostriedky vám dajú iba vtedy, ak máte prax.

Pôžička pre živnostníkov bez dokladovania príjmov je v prípade bankových inštitúcií absolútnym tabu. Jedinou pozitívnou správou zostáva, že poskytovatelia pôžičiek prinášajú pôžičky aj pre tých, ktorí s podnikaním nemajú veľa skúseností.


Ešte predtým, ako budete žiadať o pôžičku, myslite na 3 kľúčové fakty:


 • výška samotnej pôžičky,

 • jej schopnosť pokryť nevyhnutné výdavky,

 • bezproblémové splatenie.

Pôžička pre živnostníkov, ktoré ponúka banka

Banky ponúkajú pestrú paletu pôžičiek pre rozbeh podnikania. Ak aj nesplníte podmienky, ktoré sú späté s pracovnou praxou, je možné, že pôžičku získate.

VÚB

Banka  ponúka pôžičky pre malé a stredné firmy a podnikateľské subjekty. Úver môžu dostať aj neklienti VÚB banky. Na výber sú pôžičky od sumy 500 do 25 000 € s ročnou úrokovou sadzbou od 6,90 %. Jej splatnosť je v rozmedzí od 1 do 8 rokov.

Osoby, ktoré nie sú klientmi banky, musia predložiť živnostenský list, daňové priznanie a účtovnú uzávierku. Ak chcete získať pôžičku pre živnostníkov - začiatočníkov, je nutné vykonávať podnikateľské aktivity v rozhraní jedného roka. Platí to ale iba v okamihu, ak ste klientom banky. Noví klienti majú lehotu o niečo dlhšiu, a to 2 roky. 

Poštová banka

Poštová banka poskytuje bezúčelovú Dobrú pôžičku. Pohybuje sa v sume od 300 do 30 000 €, so splatnosťou od 1 až po 8 rokov. Výška úrokovej sadzby je 4,9 % ročne. 


Banka má stanovené jasné pravidlá pre poskytnutie pôžičky. Každý žiadateľ musí mať aspoň 18 rokov, trvalé občianstvo na Slovensku, doklad o pravidelnom zdroji príjmu a musí byť zamestnaný na území Slovenska. Zamestnanec je povinný preukázať príjem v lehote uplynulých 3 mesiacov.

Živnostník je povinný doložiť príjem z minimálne 18 mesiacov aktívnej a pravidelnej podnikateľskej aktivity.

Tatra banka

BusinessÚver Expres od Tatra banky poskytuje pôžičku do výšky 160 000 €. Nie je potrebné hmotné zabezpečenie alebo dokladovanie účelu jej použitia.  Pôžička pre živnostníkov je dostupná rovnako pre klientov, aj pre neklientov. 

Výška pôžičky je flexibilná. Môžete ňou financovať malé aj veľké projekty. Pôžičku si môžete vziať od sumy 1 000 € až do 160 000 €. Môžete si vybrať, aký typ pôžičky bude presne pre vás, či už ide o kontokorent alebo splátkový úver.

V rámci Business úveru sú predkladané nasledovné podmienky:


 • žiadne zbytočné doklady k žiadosti a účelu využitia prostriedkov,

 • vybavíte ju expresne rýchlo,

 • nie je nutné hmotné zabezpečenie, stačí dohoda o ručení.


Banka ponúka aj kontokorentný úver, a to na obdobie 12 mesiacov s prehodnotením. Úver je ideálny aj na financovanie prevádzkových potrieb firmy, ktorú vlastníte. Je vhodný aj na preklenutie krátkodobého deficitu finančných prostriedkov na vašom firemnom účte.

Je poskytovaný formou prečerpania na firemnom účte počas 12 mesiacov, a to aj s tým, že sa môže opakovane alebo automaticky predĺžiť. K čerpaniu úveru dôjde vo chvíli, ak je prečerpaný kladný zostatok na firemnom účte. Úrok je platený len z vyčerpanej časti úveru.

mBank

mBank neposkytuje pôžičku pre živnostníkov. Ponúka mPôžičku Plus s financiami od 350 do 24 000 € počas 8 rokov. Čo sa týka výšky úroku, je od 3,9 do 9,9 %.

Podmienkami pre schválenie pôžičky je trvalý pobyt na území Slovenska, minimálne 18 rokov, pravidelný zdroj príjmov a nulové negatívne záznamy v úverovom registri. Je nutné, aby ste zdokladovali príjem pomocou výpisu z účtu. Ak podnikáte, musíte poslať aktuálne daňové priznanie.


TIP

Podporu podnikateľov prináša aj Slovenská záručná a rozvojová banka. Týka sa hospodárskej politiky Slovenska. Snaží sa hlavne o rozvoj stredného a malého podnikania. SRZB ponúka úvery s rozličnými úrokovými sadzbami. K dispozícii sú kontokorenty s minimálnou výškou 15 000 €. Doba splatnosti je 1 rok a dá sa predĺžiť. 

Pôžička od nebankoviek pre živnostníkov

Pôžičky od nebankoviek sú výhodné prevažne vtedy, ak potrebujete nižší či vyšší obnos finančných prostriedkov. Na rozdiel od klasických bánk nemajú také prísne kritériá. Prehľad overených pôžičiek od nebankových spoločností poskytuje Národná banka Slovenska.

Silverside

Nebankovka, ktorá začínajúcim podnikateľom poskytuje Silverside Business úver v sume od 500 až do 6 500 €.  Musíte mať viac ako 18 rokov. Silverside ponúka ročnú úrokovú sadzbu od 19,44 €, ktorá má splatnosť v dĺžke 1 až 5 rokov. Žiadateľ nemusí predkladať účel. Príjemným benefitom je, že vybavenie úveru, ako aj jeho predčasné splatenie, je zadarmo.

Aké náležitosti musíte spĺňať? 

 • výpis z bankového účtu,

 • občiansky preukaz,

 • výpis z Obchodného registra alebo živnostenský list,

 • aktuálne daňové priznanie,

 • nulový záznam v registri úverov.

Kontokorentný a spotrebný úver

Kontokorentný úver  je najbežnejší krátkodobý úver. Ide o nezaistený a bezúčelový úver. Je s ním spájaná vyššia úroková sadzba či poplatok z nevyužitej časti prečerpania účtu. Je ideálny pre podnikateľov a fyzické osoby. 

Aké sú výhody a nevýhody kontokorentného úveru?

Peniaze získate rýchlo bez potreby dokladovania účelu. Požičať si môžete, kedy chcete. Nemusíte podať žiadosť o pôžičku a čakať na schválenie. Je len na vás, ako rýchlo ho splatíte. 

Aké má mínusy?  Váš účet musí byť aktívny a začína sa úročiť hneď po jeho vzniku. Financie čerpáte vo chvíli, ak miniete vlastné financie a s prečerpaním sa môžu spájať aj poplatky. V prípade, že je úver nezabezpečený, hrozí vysoký úrok.Vedeli ste, že...

… existujú aj pôžičky od ľudí? Nazývajú sa  P2P pôžičky a financie získate od súkromného investora. Požiadať o ne môžete online. Investor vám poskytne úrokovú sadzbu, ktorá nie navýšená o maržu, ktorú obvykle klient platí bankám. Ak za sebou nemáte dostatočnú prax v podnikaní, ide o dobrú možnosť. K známym platformám patrí  Žltý melón a PORT System.

Spotrebný úver - výhody a nevýhody

Peniaze dostanete po schválení hneď na bankový účet. Okrem toho máte nižšie náklady za samotné vybavenie úveru. Nižšie je aj celkové preplatenie. V rámci hypotekárneho úveru sú náklady za jeho vybavenie a celkové preplatenie vysoké.


Je vhodný ako  refinančný úver. V prípade, že máte viac pôžičiek, vaše záväzky si dokážete vložiť do jedného úveru. Potom budete splácať iba jednu splátku, čo vás vyjde menej než platenie za viac pôžičiek súčasne.


Nevýhodou je, že keď si zoberiete spotrebný úver a následne ho vložíte do firmy, splátky úroku si nemôžete dať do nákladov. Ide o záväzok firmy voči konateľovi, ktorý musí úver splatiť z osobného účtu. Ide o drahšiu a komplikovanú cestu financovania podnikania. 

Zhrnutie

Pôžička pre živnostníkov je dobrou možnosťou, ako odštartovať vlastný biznis. Či už siahnete po pôžičke od nebankovky, banky alebo P2P pôžičke, zvážte vaše finančné možnosti a či ju zvládnete splatiť.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.