Smutná žena na gauči

Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

Nehrajte mŕtveho chrobáka

Bez ohľadu na to, či ide o bankovú alebo nebankovú pôžičku, lízing alebo akýkoľvek iný úver, keď zistíte, že ich nezvládate splácať, s poskytovateľom predovšetkým  začnite ihneď komunikovať. 

Nespoliehajte sa na to, že si veriteľ váš problém nevšimne. Určite si ho všimne. A nielen to. Keď začnete meškať so splácaním, poskytovateľ pôžičky si môže uplatniť úroky z omeškania či iné sankčné poplatky. Môže to zájsť dokonca až tak ďaleko, že postúpi váš dlh na vymáhanie a vy prídete o svoj založený majetok.

Takéhoto dôsledku sa určite nechcete dočkať. Začnite teda túto nepríjemnú situáciu riešiť. Existuje totiž hneď viacero možností.

#1 Siahnite po finančnej rezerve

Najjednoduchšie, a zároveň najrýchlejšie riešenie. Ak je výpadok vášho príjmu trvalejšieho charakteru, siahnite po svojich úsporách. Ak ste finančne zdatný, rezervu na horšie časy určite vytvorenú máte. Vo všeobecnosti sa odporúča preventívna rezerva  vo výške 6 mesačných splátok, minimálne však 3 splátok. A práve neschopnosť splácať úver je prípad, kedy rezervu využiť. 

Ak takúto rezervu vytvorenú nemáte, prípadne je príliš nízka, pozrite sa na váš aktuálny rodinný rozpočet. Naozaj v ňom nenájdete výdavky, ktoré sú v momentálnej situácii zbytočné? Obmedzením výdavkov  dokážete ušetriť aj niekoľko desiatok eur mesačne a možno to bude nakoniec dosť aj na splátku vašej pôžičky. 

#2 Využite uzatvorené poistenie

Pravdepodobne vám to v prvom momente ani nenapadne, ale je celkom možné, že na takéto situácie  máte uzatvorené poistenie. Môže to byť napríklad poistenie schopnosti splácať, ktoré vám banka ponúkla  pri uzatváraní pôžičky. Ak si nie ste istý, kontaktujte finančnú inštitúciu, ktorá vám pôžičku poskytla alebo tú, v ktorej máte uzatvorené poistenie. V nich si preverte, či vaše poistenie nezahŕňa aj takéto situácie. 

#3 “Pohrajte sa” s nastavením úverov

Ak ešte nie ste v omeškaní so splátkami, využite možnosti, ktoré vám finančný trh ponúka. 

V prvom rade sa zaujímajte o možnosti zníženia úroku. Ak ste napríklad uzatvárali hypotéku pred niekoľkými rokmi, úrokové sadzby odvtedy klesli. Zvážte tiež predĺženie doby splácania úveru, čím si môžete znížiť mesačnú splátku na takú úroveň, aby ste ju počas krízovej situácie dokázali splácať. Hoci v takomto prípade sa zvyšuje celkové preplatenie úveru, aktuálnu situáciu vám to vyriešiť pomôže.  Jednoducho povedané, ešte predtým, ako by z vašej strany mohlo dôjsť k nezaplateniu splátky, komunikujte s bankou o možnostiach  refinancovania úveru, pri ktorom nahradíte jeden úver druhým úverom. 

V prípade, že máte viacero úverov a pôžičiek, poraďte sa s odborníkmi o možnosti ich  konsolidácie. Na rozdiel od refinancovania ide v prípade konsolidácie o spojenie viacerých úverových produktov do jedného výhodnejšieho. Tak sa dopracujete k tomu, že namiesto niekoľkých menších záväzkov budete mať jeden, pri ktorom získate nižšie splátky, ako by bol súčet splátok všetkých menších pôžičiek. Zníži sa vám celkové preplatenie pôžičiek a mesačná splátka, a navyše získate lepší prehľad o svojich záväzkoch.  

#4 Požiadajte o odklad splátok

Ak nemáte možnosť úver refinancovať alebo konsolidovať, banka vám na základe vašej žiadosti dokáže poskytnúť možnosť odkladu splátky istiny alebo celého úveru. V žiadosti uveďte relevantný dôvod nesplácania pôžičky, ktorý zapríčinil vašu dočasnú platobnú neschopnosť.

Ak vám banka alebo iný veriteľ odklad splátok schváli, neznamená to, že vám splátky odpustí natrvalo, len vám túto povinnosť na niekoľko mesiacov odloží. Po tom, ako čas odkladu uplynie, svoje finančné záväzky budete musieť uhradiť. Niekoľkomesačná pauza vám však môže pomôcť v tom, aby ste si svoje problémy vyriešili. O odklad splátok však požiadajte včas, nie až po tom, ako ste niekoľko splátok neuhradili. Túto možnosť však berte do úvahy ako poslednú, nakoľko každé vaše omeškanie či odklad splátok sa zaznamenáva aj v úverovom registri a v budúcnosti by ste mohli mať problém so získaním ďalšej pôžičky. 

Nezabudnite na to, že čím skôr začnete problém s pôžičkou riešiť, tým skôr ho aj vyriešite. Ak sa vám to nepodarí, spravidla nasleduje posledná možnosť. Tou je osobný bankrot.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|Silvia Múdra
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali.