Smutná žena na gauči

Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

Nehrajte mŕtveho chrobáka

Bez ohľadu na to, či ide o bankovú alebo nebankovú pôžičku, lízing alebo akýkoľvek iný úver, keď zistíte, že ich nezvládate splácať, s poskytovateľom predovšetkým  začnite ihneď komunikovať. 

Nespoliehajte sa na to, že si veriteľ váš problém nevšimne. Určite si ho všimne. A nielen to. Keď začnete meškať so splácaním, poskytovateľ pôžičky si môže uplatniť úroky z omeškania či iné sankčné poplatky. Môže to zájsť dokonca až tak ďaleko, že postúpi váš dlh na vymáhanie a vy prídete o svoj založený majetok.

Takéhoto dôsledku sa určite nechcete dočkať. Začnite teda túto nepríjemnú situáciu riešiť. Existuje totiž hneď viacero možností.

#1 Siahnite po finančnej rezerve

Najjednoduchšie, a zároveň najrýchlejšie riešenie. Ak je výpadok vášho príjmu trvalejšieho charakteru, siahnite po svojich úsporách. Ak ste finančne zdatný, rezervu na horšie časy určite vytvorenú máte. Vo všeobecnosti sa odporúča preventívna rezerva  vo výške 6 mesačných splátok, minimálne však 3 splátok. A práve neschopnosť splácať úver je prípad, kedy rezervu využiť. 

Ak takúto rezervu vytvorenú nemáte, prípadne je príliš nízka, pozrite sa na váš aktuálny rodinný rozpočet. Naozaj v ňom nenájdete výdavky, ktoré sú v momentálnej situácii zbytočné? Obmedzením výdavkov  dokážete ušetriť aj niekoľko desiatok eur mesačne a možno to bude nakoniec dosť aj na splátku vašej pôžičky. 

#2 Využite uzatvorené poistenie

Pravdepodobne vám to v prvom momente ani nenapadne, ale je celkom možné, že na takéto situácie  máte uzatvorené poistenie. Môže to byť napríklad poistenie schopnosti splácať, ktoré vám banka ponúkla  pri uzatváraní pôžičky. Ak si nie ste istý, kontaktujte finančnú inštitúciu, ktorá vám pôžičku poskytla alebo tú, v ktorej máte uzatvorené poistenie. V nich si preverte, či vaše poistenie nezahŕňa aj takéto situácie. 

#3 “Pohrajte sa” s nastavením úverov

Ak ešte nie ste v omeškaní so splátkami, využite možnosti, ktoré vám finančný trh ponúka. 

V prvom rade sa zaujímajte o možnosti zníženia úroku. Ak ste napríklad uzatvárali hypotéku pred niekoľkými rokmi, úrokové sadzby odvtedy klesli. Zvážte tiež predĺženie doby splácania úveru, čím si môžete znížiť mesačnú splátku na takú úroveň, aby ste ju počas krízovej situácie dokázali splácať. Hoci v takomto prípade sa zvyšuje celkové preplatenie úveru, aktuálnu situáciu vám to vyriešiť pomôže.  Jednoducho povedané, ešte predtým, ako by z vašej strany mohlo dôjsť k nezaplateniu splátky, komunikujte s bankou o možnostiach  refinancovania úveru, pri ktorom nahradíte jeden úver druhým úverom. 

V prípade, že máte viacero úverov a pôžičiek, poraďte sa s odborníkmi o možnosti ich  konsolidácie. Na rozdiel od refinancovania ide v prípade konsolidácie o spojenie viacerých úverových produktov do jedného výhodnejšieho. Tak sa dopracujete k tomu, že namiesto niekoľkých menších záväzkov budete mať jeden, pri ktorom získate nižšie splátky, ako by bol súčet splátok všetkých menších pôžičiek. Zníži sa vám celkové preplatenie pôžičiek a mesačná splátka, a navyše získate lepší prehľad o svojich záväzkoch.  

#4 Požiadajte o odklad splátok

Ak nemáte možnosť úver refinancovať alebo konsolidovať, banka vám na základe vašej žiadosti dokáže poskytnúť možnosť odkladu splátky istiny alebo celého úveru. V žiadosti uveďte relevantný dôvod nesplácania pôžičky, ktorý zapríčinil vašu dočasnú platobnú neschopnosť.

Ak vám banka alebo iný veriteľ odklad splátok schváli, neznamená to, že vám splátky odpustí natrvalo, len vám túto povinnosť na niekoľko mesiacov odloží. Po tom, ako čas odkladu uplynie, svoje finančné záväzky budete musieť uhradiť. Niekoľkomesačná pauza vám však môže pomôcť v tom, aby ste si svoje problémy vyriešili. O odklad splátok však požiadajte včas, nie až po tom, ako ste niekoľko splátok neuhradili. Túto možnosť však berte do úvahy ako poslednú, nakoľko každé vaše omeškanie či odklad splátok sa zaznamenáva aj v úverovom registri a v budúcnosti by ste mohli mať problém so získaním ďalšej pôžičky. 

Nezabudnite na to, že čím skôr začnete problém s pôžičkou riešiť, tým skôr ho aj vyriešite. Ak sa vám to nepodarí, spravidla nasleduje posledná možnosť. Tou je osobný bankrot.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.