100 eurovky na stole

Kedy je čas na refinancovanie úveru? Poradíme vám

26. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Máte úver, či dokonca niekoľko úverov s podmienkami, ktoré vám nevyhovujú? Niekedy sa jednoducho rozhodnete nesprávne, inokedy sa objavia poplatky, s ktorými ste nepočítali, zmenili sa úroky alebo sa objavila lepšia ponuka. Refinancovanie je možnosť, ako splatiť nevýhodný úver a získať pôžičku za výhodnejších podmienok.   

Čo je refinancovanie úveru?

Refinancovanie úveru  znamená, že si zoberiete nový úver, ktorým splatíte časť alebo celý pôvodný úver alebo úvery. V praxi sa to teda prejaví tak, že starý nevýhodný úver splatíte novým, výhodnejším úverom. Refinancovanie je obzvlášť zaujímavé aj vtedy, ak máte viacero menších úverov s vysokými úrokmi.

Prečo refinancovať úver?

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre refinancovanie, je získanie výhodnejšieho úroku. Je to možné tak pri spotrebných úveroch, ako aj pri hypotéke, povolenom prečerpaní na účte, ale aj leasingu

Okrem toho však existujú aj ďalšie dôvody, prečo môže byť refinancovanie dobrou voľbou. Ak napríklad nevýhodnú hypotéku refinancujete lepšou ponukou, môžete nielen ušetriť zaujímavú čiastku na úrokoch alebo si skrátiť dobu splácania pôvodnej hypotéky. 

Máte napríklad tiež možnosť požičať si peniaze navyše, ktoré sa dajú použiť na čokoľvek. Refinancovaním môžete tiež vyňať spoludlžníka a prevziať pôžičku alebo hypotéku iba na seba. Využijete to napríklad vtedy, ak máte spoločnú hypotéku ako manželia a príde k rozvodu, pričom nechcete nehnuteľnosť predať, ale si ju ponechať a vyplatiť partnera. 

Niekedy sú však väčším problémom menšie pôžičky. Ak ich máte viac a pri každej platíte aj úroky a poplatky, vymeniť ich za jeden úver je nielen výhodnejšie, ale aj prehľadnejšie. Splácať jeden úver je pohodlnejšie, ako ich splácať niekoľko. 

Kedy refinancovať úver?

Ak vám splátky pôžičiek prerastajú cez hlavu, je čas zamyslieť sa nad možnosťami refinancovania. Treba si uvedomiť, že aj z jednej menšej pôžičky, ktorú nebudete riadne splácať, sa môže stať veľký problém. Nie je možné jednoznačne povedať, kedy je správny čas refinancovať úver, ale ak preplatíte vysokú sumu, máte privysoké splátky alebo je doba splatnosti príliš dlhá či naopak prikrátka, určite stojí za to overiť možnosti refinancovania. 

Najmenej výhodné podmienky úverov bývajú v nebankových spoločnostiach, na ktoré sa najčastejšie obracajú ľudia, ktorí so žiadosťou o úver v banke neuspejú. Pokiaľ sa však vaša situácia zmenila, môžete uspieť so žiadosťou o refinancovanie aj v banke.

Refinancovanie úveru v banke

Refinancovanie úveru alebo hypotéky poskytuje takmer každá banka. Podmienky sú v každej banke trochu iné  a záleží aj na tom, akú sumu potrebujete a ako dlho ju budete splácať. Úrokové sadzby pri refinancovaní úverov sa pohybujú už od 3,90 %: 


 • mBank - od 3,90 %

 • UniCredit Bank - od 4,90 %

 • 365 bank - od 4,90 %

 • Poštová banka - od 4,90 %

 • Slovenská sporiteľňa - od 4,99 % 

 • Tatra banka - od 4,99 %

 • VÚB - od 6,90 %

V závislosti od konkrétnej banky sa tiež líšia minimálna a maximálna výška úveru na refinancovanie. Vo väčšine bánk si na tento účel môžete požičať sumu do 30 000 eur, v UniCredit Bank a v mBank až do 40 000 eur. Doba splatnosti sa takmer vo všetkých bankách pohybuje od 12 do 96 mesiacov. Platí však, že konkrétne podmienky sú až výsledkom individuálneho posúdenia zo strany banky. 

Tak, ako pri bežných spotrebných úveroch, aj pri refinancovaní  sa nesústreďte len na úrok, ale  aj na RPMN, ktorá zahŕňa všetky poplatky súvisiace s pôžičkou. Vašu pôžičku môže výrazne predražiť napríklad poplatok za jej poskytnutie. RPMN je pohyblivá hodnota, ktorá závisí aj od výšky úveru a doby splácania pôžičky. 

Podmienky pre získanie úveru na refinancovanie

Podmienky pre získanie úveru na refinancovanie sú takmer totožné s podmienkami pre získanie spotrebného úveru. Musíte byť plnoletý, mať trvalý pobyt na Slovensku, trvalý príjem a mať aspoň jednu pôžičku, ktorú chcete refinancovať. Na rozdiel od spotrebného úveru na čokoľvek sa úver na refinancovanie musí využiť na splatenie pôvodnej pôžičky v banke alebo nebankovej spoločnosti. Výnimkou sú peniaze navyše, ktoré môžete v rámci úveru na refinancovanie získať a použiť ich aj na iné účely.  


Kvôli refinancovaniu nie je vždy nutné meniť banku, niekedy je možné získať refinancovanie aj v banke, od ktorej máte pôvodný úver.

Aj keď refinancujete starý úver, ten nový sa časom tiež môže stať menej výhodný. Fixácia úrokovej sadzby  trvá spravidla iba  obmedzený čas a po jeho uplynutí sa môže úver stať menej výhodným. Okrem toho banky prichádzajú s novými ponukami, takže o pár rokov môžu prísť s pôžičkou, ktorá bude ešte výhodnejšia ako tá aktuálna. Refinancovanie úveru je však možné aj opakovane. 

V každom prípade si treba všetko premyslieť a prepočítať, aby ste sa vedeli zodpovedne rozhodnúť, či je refinancovanie lepšou voľbou ako stará pôžička. Samozrejme sa môže stať, že sa nebudete vedieť sami rozhodnúť. Vtedy je lepšie poradiť sa odborníkom, teda s finančným poradcom alebo sprostredkovateľom.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • svadba
  21. marca 2022|Silvia Múdra
  Oplatí sa brať si pôžičku na svadbu a kde si najlepšie požičať?

  Svadobný deň zažijú tí najšťastnejší z nás len raz. Nepochybne ide o jednu z najdôležitejších udalostí v živote. Svadba však dnes zďaleka nie je lacná záležitosť a nie každý má dostatok financií, aby si ju mohol dovoliť podľa svojich predstáv. Koľko dnes stojí svadobná hostina a aké sú možnosti financovania? Oplatí sa zobrať si na svadbu pôžičku? Kde si výhodne požičať? Prinášame vám užitočné tipy, s ktorými zvládnete financovanie svadby na jednotku.

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|Silvia Múdra
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Vývoj cien nehnuteľností
  27. februára 2022|Silvia Múdra
  Predpokladaný vývoj cien nehnuteľností

  Kto už pred niekoľkými rokmi investoval do nehnuteľností alebo si zabezpečil vlastné bývanie, ten sa zaiste posledné mesiace radoval. Ceny nehnuteľností totiž rastú raketovým tempom, a netýka sa to iba hlavného mesta. Drahšie sú nielen samotné nehnuteľnosti, ale aj stavebné materiály, čo komplikuje novú výstavbu i rekonštrukcie. Čo nás čaká v roku 2022? Oplatí sa ešte teraz investovať do kúpy domu či bytu alebo je lepšie počkať?

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?

 • Podávanie peňazí z ruky do ruky
  22. januára 2022|Martina Pisarčíková
  Výhody a riziká bezúčelového úveru: Poznáte ich?

  Bezúčelový úver patrí k obľúbeným typom úverov. Na trhu ho poskytuje takmer každá banka aj nebanková spoločnosť. Má množstvo výhod a jeho vybavenie je pomerne jednoduché. Pri jeho výbere je ale nutné dávať si pozor. Aké sú najsilnejšie stránky a najväčšie riziká tejto pôžičky?

 • peniaze z ruky do ruky
  20. januára 2022|Silvia Múdra
  Kto vám požičia peniaze ihneď a nenapáli vás?

  Každému sa už niekedy stalo, že ho prekvapili neočakávané výdavky, ktoré zo svojho príjmu nedokázal pokryť. Ak nemáte úspory, jediným riešením môže byť práve pôžička. Najčastejšou voľbou je pôžička z banky alebo z nebankovej spoločnosti. Rýchle pôžičky však so sebou často prinášajú aj riziká. Viete, kto požičia peniaze ihneď, ale zároveň za férových podmienok?