100 eurovky na stole

Kedy je čas na refinancovanie úveru? Poradíme vám

26. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Máte úver, či dokonca niekoľko úverov s podmienkami, ktoré vám nevyhovujú? Niekedy sa jednoducho rozhodnete nesprávne, inokedy sa objavia poplatky, s ktorými ste nepočítali, zmenili sa úroky alebo sa objavila lepšia ponuka. Refinancovanie je možnosť, ako splatiť nevýhodný úver a získať pôžičku za výhodnejších podmienok.   

Čo je refinancovanie úveru?

Refinancovanie úveru  znamená, že si zoberiete nový úver, ktorým splatíte časť alebo celý pôvodný úver alebo úvery. V praxi sa to teda prejaví tak, že starý nevýhodný úver splatíte novým, výhodnejším úverom. Refinancovanie je obzvlášť zaujímavé aj vtedy, ak máte viacero menších úverov s vysokými úrokmi.

Prečo refinancovať úver?

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú pre refinancovanie, je získanie výhodnejšieho úroku. Je to možné tak pri spotrebných úveroch, ako aj pri hypotéke, povolenom prečerpaní na účte, ale aj leasingu

Okrem toho však existujú aj ďalšie dôvody, prečo môže byť refinancovanie dobrou voľbou. Ak napríklad nevýhodnú hypotéku refinancujete lepšou ponukou, môžete nielen ušetriť zaujímavú čiastku na úrokoch alebo si skrátiť dobu splácania pôvodnej hypotéky. 

Máte napríklad tiež možnosť požičať si peniaze navyše, ktoré sa dajú použiť na čokoľvek. Refinancovaním môžete tiež vyňať spoludlžníka a prevziať pôžičku alebo hypotéku iba na seba. Využijete to napríklad vtedy, ak máte spoločnú hypotéku ako manželia a príde k rozvodu, pričom nechcete nehnuteľnosť predať, ale si ju ponechať a vyplatiť partnera. 

Niekedy sú však väčším problémom menšie pôžičky. Ak ich máte viac a pri každej platíte aj úroky a poplatky, vymeniť ich za jeden úver je nielen výhodnejšie, ale aj prehľadnejšie. Splácať jeden úver je pohodlnejšie, ako ich splácať niekoľko. 

Kedy refinancovať úver?

Ak vám splátky pôžičiek prerastajú cez hlavu, je čas zamyslieť sa nad možnosťami refinancovania. Treba si uvedomiť, že aj z jednej menšej pôžičky, ktorú nebudete riadne splácať, sa môže stať veľký problém. Nie je možné jednoznačne povedať, kedy je správny čas refinancovať úver, ale ak preplatíte vysokú sumu, máte privysoké splátky alebo je doba splatnosti príliš dlhá či naopak prikrátka, určite stojí za to overiť možnosti refinancovania. 

Najmenej výhodné podmienky úverov bývajú v nebankových spoločnostiach, na ktoré sa najčastejšie obracajú ľudia, ktorí so žiadosťou o úver v banke neuspejú. Pokiaľ sa však vaša situácia zmenila, môžete uspieť so žiadosťou o refinancovanie aj v banke.

Refinancovanie úveru v banke

Refinancovanie úveru alebo hypotéky poskytuje takmer každá banka. Podmienky sú v každej banke trochu iné  a záleží aj na tom, akú sumu potrebujete a ako dlho ju budete splácať. Úrokové sadzby pri refinancovaní úverov sa pohybujú už od 3,90 %: 


 • mBank - od 3,90 %

 • UniCredit Bank - od 4,90 %

 • 365 bank - od 4,90 %

 • Poštová banka - od 4,90 %

 • Slovenská sporiteľňa - od 4,99 % 

 • Tatra banka - od 4,99 %

 • VÚB - od 6,90 %

V závislosti od konkrétnej banky sa tiež líšia minimálna a maximálna výška úveru na refinancovanie. Vo väčšine bánk si na tento účel môžete požičať sumu do 30 000 eur, v UniCredit Bank a v mBank až do 40 000 eur. Doba splatnosti sa takmer vo všetkých bankách pohybuje od 12 do 96 mesiacov. Platí však, že konkrétne podmienky sú až výsledkom individuálneho posúdenia zo strany banky. 

Tak, ako pri bežných spotrebných úveroch, aj pri refinancovaní  sa nesústreďte len na úrok, ale  aj na RPMN, ktorá zahŕňa všetky poplatky súvisiace s pôžičkou. Vašu pôžičku môže výrazne predražiť napríklad poplatok za jej poskytnutie. RPMN je pohyblivá hodnota, ktorá závisí aj od výšky úveru a doby splácania pôžičky. 

Podmienky pre získanie úveru na refinancovanie

Podmienky pre získanie úveru na refinancovanie sú takmer totožné s podmienkami pre získanie spotrebného úveru. Musíte byť plnoletý, mať trvalý pobyt na Slovensku, trvalý príjem a mať aspoň jednu pôžičku, ktorú chcete refinancovať. Na rozdiel od spotrebného úveru na čokoľvek sa úver na refinancovanie musí využiť na splatenie pôvodnej pôžičky v banke alebo nebankovej spoločnosti. Výnimkou sú peniaze navyše, ktoré môžete v rámci úveru na refinancovanie získať a použiť ich aj na iné účely.  


Kvôli refinancovaniu nie je vždy nutné meniť banku, niekedy je možné získať refinancovanie aj v banke, od ktorej máte pôvodný úver.

Aj keď refinancujete starý úver, ten nový sa časom tiež môže stať menej výhodný. Fixácia úrokovej sadzby  trvá spravidla iba  obmedzený čas a po jeho uplynutí sa môže úver stať menej výhodným. Okrem toho banky prichádzajú s novými ponukami, takže o pár rokov môžu prísť s pôžičkou, ktorá bude ešte výhodnejšia ako tá aktuálna. Refinancovanie úveru je však možné aj opakovane. 

V každom prípade si treba všetko premyslieť a prepočítať, aby ste sa vedeli zodpovedne rozhodnúť, či je refinancovanie lepšou voľbou ako stará pôžička. Samozrejme sa môže stať, že sa nebudete vedieť sami rozhodnúť. Vtedy je lepšie poradiť sa odborníkom, teda s finančným poradcom alebo sprostredkovateľom.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.