financny sporstredkovtel

Čo je finančné sprostredkovanie a kedy je vhodný čas ho využiť?

13. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Vo svete financií sa človek dokáže veľmi rýchlo stratiť. Obzvlášť, ak nemá o svete peňazí dostatočné znalosti. Byť finančne zabezpečený a chránený však nie je len o tom, že vám každý mesiac pípne na účet výplata. Sú to aj poistenia, úvery akéhokoľvek druhu, dôchodky, sporenia, investície a mnoho iného.

Kompletný servis toho, čo by mal mať človek v poriadku, si vyžaduje čas a vedomosti. Málokto z nás má však toľko času, aby sa sám v oblasti financií vzdelával a došiel do bodu, kedy by si sám vedel povedať, čo potrebuje, kedy to potrebuje a v akej forme to chce mať zabezpečené. Práve pre takéto prípady je tu finančné sprostredkovanie.

Čo je finančné sprostredkovanie?

Pre niektorých je to v prvom rade veľký strašiak. Nie je jednoduché cudziemu človeku zveriť svoje súkromie, financie a slepo veriť, že vám nastaví veci vo váš prospech. Koniec-koncov, už sa objavili finanční poradcovia, ktorí išli tvrdo po svojich zárobkoch a blaho klientov išlo bokom. Čo však finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo  je, definuje zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. 

Tento zákon definuje  finančné poradenstvo ako poskytovanie odbornej pomoci, informácií, stanovísk, odporúčaní a osobných finančných plánov klientovi v súvislosti s finančnými službami, ktoré zväčša vychádzajú z nestrannej analýzy. Finálnym produktom takejto činnosti je uzavretie novej alebo zmena existujúcej zmluvy na žiadosť klienta v jeho mene a na jeho účet.

Finančné sprostredkovanie je aj o poskytovaní investičnej služby vo vzťahu k prevoditeľným cenným papierom a podielovým listom podielových fondov, často aj v spolupráci so zahraničnými subjektmi kolektívneho investovania. No okrem iného je to aj o zisťovaní, hodnotení a spracovávaní nestranných analýz poistného rizika. 

Všetko, čo z hľadiska financií a zabezpečenia klient niekedy potreboval, potrebuje a bude potrebovať, dokáže sprostredkovať finančný agent. Vo väčšine prípadov dokáže vybaviť lepšie podmienky, ako keby si mal klient vybavovať a riešiť všetko sám. Preto je dôležité mať agenta, ktorý "v tom vie chodiť" a bude bojovať za to, aby ste mali finančné produkty nastavené výhodne.

Ako si vybrať dobrého finančného agenta?

Zákon definuje nielen pojmy finančné poradenstvo a finančné sprostredkovanie, ale rozlišuje sa aj  finančný poradca a finančný sprostredkovateľ. Poradca je odmeňovaný za poradenskú a konzultačnú službu. Klient si poradcu hradí sám a cenu si určuje sám poradca. Táto služba sa na Slovensku využíva iba minimálne. 

Takže ak potrebujete, aby vám niekto nastavil správne financie, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, resp. agenta. Ten už pomáha klientom s výberom finančných produktov a s potrebnou administratívou okolo. Za jeho služby klient neplatí, pretože sprostredkovateľ je odmeňovaný na základe provízií Národnej banky Slovenska za každý finančný produkt zvlášť. Jeho zárobky teda úzko súvisia s jeho šikovnosťou.  

Ak si neviete financie spravovať sami, určite sa obráťte na finančného agenta. Avšak vyvarujte sa tých, ktorí riešia financie klientov nepoctivo a neodborne. Viete, ako si agenta čo najlepšie preveriť?

V prvom rade si zistite, pre akú spoločnosť pracuje.  Preverte si meno tejto spoločnosti a skúseností ľudí, ktorí už jej služby využili. Podstatné je tiež to, či je finančný sprostredkovateľ registrovaný v NBS. Niektorí poradcovia môžu byť registrovaní ako s.r.o., v takom prípade si jeho dôveryhodnosť overte v obchodnom registri. Minimálne zistíte to, ako dlho sa financiám venuje. 

Náš TIP

Preverte si svojho agenta v Registri finančných agentov a finančných poradcov na stránke NBS. Najdôležitejším kritériom pri výbere finančného poradcu by však mala byť jeho odbornosť. Garantom odbornosti sú jeho certifikáty, licencie, články. Dobrý poradca by mal mať 6 licencií, na základe ktorých ponúka svoje služby:

 1. starobné dôchodkové sporenie (2. pilier)

 2. doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier)

 3. poskytovanie úverov, úverov na bývanie a spotrebné úvery

 4. prijímanie vkladov

 5. kapitálový trh (investovanie)

 6. poistenie a zabezpečenie


Ideálny čas na využívanie služieb finančného agenta je kedykoľvek. To, že máte niektoré finančné produkty založené, ešte neznamená, že ich máte poriešené vo váš prospech. A ak tieto produkty aj boli v minulosti výhodné, podmienky poisťovní, bánk a inštitúcii finančného krytia sa stále menia. Preto je veľmi dobré z času na čas sa na svoje zmluvy pozrieť. A to, čo sa dá nastaviť lepšie, jednoducho upraviť. 

Dobrý finančný agent nemá problém uznať, že máte produkty nastavené správne, pokiaľ to tak ozaj je. Finančné sprostredkovanie si môžete realizovať aj on-line. Platforiem tohto druhu je mnoho. Nemusíte však chodiť ďaleko, pretože všetko, čo hľadáte, nájdete aj na portáli  Porovnajto.sk.  

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.