financny sporstredkovtel

Čo je finančné sprostredkovanie a kedy je vhodný čas ho využiť?

13. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Vo svete financií sa človek dokáže veľmi rýchlo stratiť. Obzvlášť, ak nemá o svete peňazí dostatočné znalosti. Byť finančne zabezpečený a chránený však nie je len o tom, že vám každý mesiac pípne na účet výplata. Sú to aj poistenia, úvery akéhokoľvek druhu, dôchodky, sporenia, investície a mnoho iného.

Kompletný servis toho, čo by mal mať človek v poriadku, si vyžaduje čas a vedomosti. Málokto z nás má však toľko času, aby sa sám v oblasti financií vzdelával a došiel do bodu, kedy by si sám vedel povedať, čo potrebuje, kedy to potrebuje a v akej forme to chce mať zabezpečené. Práve pre takéto prípady je tu finančné sprostredkovanie.

Čo je finančné sprostredkovanie?

Pre niektorých je to v prvom rade veľký strašiak. Nie je jednoduché cudziemu človeku zveriť svoje súkromie, financie a slepo veriť, že vám nastaví veci vo váš prospech. Koniec-koncov, už sa objavili finanční poradcovia, ktorí išli tvrdo po svojich zárobkoch a blaho klientov išlo bokom. Čo však finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo  je, definuje zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. 

Tento zákon definuje  finančné poradenstvo ako poskytovanie odbornej pomoci, informácií, stanovísk, odporúčaní a osobných finančných plánov klientovi v súvislosti s finančnými službami, ktoré zväčša vychádzajú z nestrannej analýzy. Finálnym produktom takejto činnosti je uzavretie novej alebo zmena existujúcej zmluvy na žiadosť klienta v jeho mene a na jeho účet.

Finančné sprostredkovanie je aj o poskytovaní investičnej služby vo vzťahu k prevoditeľným cenným papierom a podielovým listom podielových fondov, často aj v spolupráci so zahraničnými subjektmi kolektívneho investovania. No okrem iného je to aj o zisťovaní, hodnotení a spracovávaní nestranných analýz poistného rizika. 

Všetko, čo z hľadiska financií a zabezpečenia klient niekedy potreboval, potrebuje a bude potrebovať, dokáže sprostredkovať finančný agent. Vo väčšine prípadov dokáže vybaviť lepšie podmienky, ako keby si mal klient vybavovať a riešiť všetko sám. Preto je dôležité mať agenta, ktorý "v tom vie chodiť" a bude bojovať za to, aby ste mali finančné produkty nastavené výhodne.

Ako si vybrať dobrého finančného agenta?

Zákon definuje nielen pojmy finančné poradenstvo a finančné sprostredkovanie, ale rozlišuje sa aj  finančný poradca a finančný sprostredkovateľ. Poradca je odmeňovaný za poradenskú a konzultačnú službu. Klient si poradcu hradí sám a cenu si určuje sám poradca. Táto služba sa na Slovensku využíva iba minimálne. 

Takže ak potrebujete, aby vám niekto nastavil správne financie, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, resp. agenta. Ten už pomáha klientom s výberom finančných produktov a s potrebnou administratívou okolo. Za jeho služby klient neplatí, pretože sprostredkovateľ je odmeňovaný na základe provízií Národnej banky Slovenska za každý finančný produkt zvlášť. Jeho zárobky teda úzko súvisia s jeho šikovnosťou.  

Ak si neviete financie spravovať sami, určite sa obráťte na finančného agenta. Avšak vyvarujte sa tých, ktorí riešia financie klientov nepoctivo a neodborne. Viete, ako si agenta čo najlepšie preveriť?

V prvom rade si zistite, pre akú spoločnosť pracuje.  Preverte si meno tejto spoločnosti a skúseností ľudí, ktorí už jej služby využili. Podstatné je tiež to, či je finančný sprostredkovateľ registrovaný v NBS. Niektorí poradcovia môžu byť registrovaní ako s.r.o., v takom prípade si jeho dôveryhodnosť overte v obchodnom registri. Minimálne zistíte to, ako dlho sa financiám venuje. 

Náš TIP

Preverte si svojho agenta v Registri finančných agentov a finančných poradcov na stránke NBS. Najdôležitejším kritériom pri výbere finančného poradcu by však mala byť jeho odbornosť. Garantom odbornosti sú jeho certifikáty, licencie, články. Dobrý poradca by mal mať 6 licencií, na základe ktorých ponúka svoje služby:

 1. starobné dôchodkové sporenie (2. pilier)

 2. doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier)

 3. poskytovanie úverov, úverov na bývanie a spotrebné úvery

 4. prijímanie vkladov

 5. kapitálový trh (investovanie)

 6. poistenie a zabezpečenie


Ideálny čas na využívanie služieb finančného agenta je kedykoľvek. To, že máte niektoré finančné produkty založené, ešte neznamená, že ich máte poriešené vo váš prospech. A ak tieto produkty aj boli v minulosti výhodné, podmienky poisťovní, bánk a inštitúcii finančného krytia sa stále menia. Preto je veľmi dobré z času na čas sa na svoje zmluvy pozrieť. A to, čo sa dá nastaviť lepšie, jednoducho upraviť. 

Dobrý finančný agent nemá problém uznať, že máte produkty nastavené správne, pokiaľ to tak ozaj je. Finančné sprostredkovanie si môžete realizovať aj on-line. Platforiem tohto druhu je mnoho. Nemusíte však chodiť ďaleko, pretože všetko, čo hľadáte, nájdete aj na portáli  Porovnajto.sk.  

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.