financny sporstredkovtel

Čo je finančné sprostredkovanie a kedy je vhodný čas ho využiť?

13. 12. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Vo svete financií sa človek dokáže veľmi rýchlo stratiť. Obzvlášť, ak nemá o svete peňazí dostatočné znalosti. Byť finančne zabezpečený a chránený však nie je len o tom, že vám každý mesiac pípne na účet výplata. Sú to aj poistenia, úvery akéhokoľvek druhu, dôchodky, sporenia, investície a mnoho iného.

Kompletný servis toho, čo by mal mať človek v poriadku, si vyžaduje čas a vedomosti. Málokto z nás má však toľko času, aby sa sám v oblasti financií vzdelával a došiel do bodu, kedy by si sám vedel povedať, čo potrebuje, kedy to potrebuje a v akej forme to chce mať zabezpečené. Práve pre takéto prípady je tu finančné sprostredkovanie.

Čo je finančné sprostredkovanie?

Pre niektorých je to v prvom rade veľký strašiak. Nie je jednoduché cudziemu človeku zveriť svoje súkromie, financie a slepo veriť, že vám nastaví veci vo váš prospech. Koniec-koncov, už sa objavili finanční poradcovia, ktorí išli tvrdo po svojich zárobkoch a blaho klientov išlo bokom. Čo však finančné sprostredkovanie a finančné poradenstvo  je, definuje zákon č. 186/2009 Z. z. o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve. 

Tento zákon definuje  finančné poradenstvo ako poskytovanie odbornej pomoci, informácií, stanovísk, odporúčaní a osobných finančných plánov klientovi v súvislosti s finančnými službami, ktoré zväčša vychádzajú z nestrannej analýzy. Finálnym produktom takejto činnosti je uzavretie novej alebo zmena existujúcej zmluvy na žiadosť klienta v jeho mene a na jeho účet.

Finančné sprostredkovanie je aj o poskytovaní investičnej služby vo vzťahu k prevoditeľným cenným papierom a podielovým listom podielových fondov, často aj v spolupráci so zahraničnými subjektmi kolektívneho investovania. No okrem iného je to aj o zisťovaní, hodnotení a spracovávaní nestranných analýz poistného rizika. 

Všetko, čo z hľadiska financií a zabezpečenia klient niekedy potreboval, potrebuje a bude potrebovať, dokáže sprostredkovať finančný agent. Vo väčšine prípadov dokáže vybaviť lepšie podmienky, ako keby si mal klient vybavovať a riešiť všetko sám. Preto je dôležité mať agenta, ktorý "v tom vie chodiť" a bude bojovať za to, aby ste mali finančné produkty nastavené výhodne.

Ako si vybrať dobrého finančného agenta?

Zákon definuje nielen pojmy finančné poradenstvo a finančné sprostredkovanie, ale rozlišuje sa aj  finančný poradca a finančný sprostredkovateľ. Poradca je odmeňovaný za poradenskú a konzultačnú službu. Klient si poradcu hradí sám a cenu si určuje sám poradca. Táto služba sa na Slovensku využíva iba minimálne. 

Takže ak potrebujete, aby vám niekto nastavil správne financie, obráťte sa na finančného sprostredkovateľa, resp. agenta. Ten už pomáha klientom s výberom finančných produktov a s potrebnou administratívou okolo. Za jeho služby klient neplatí, pretože sprostredkovateľ je odmeňovaný na základe provízií Národnej banky Slovenska za každý finančný produkt zvlášť. Jeho zárobky teda úzko súvisia s jeho šikovnosťou.  

Ak si neviete financie spravovať sami, určite sa obráťte na finančného agenta. Avšak vyvarujte sa tých, ktorí riešia financie klientov nepoctivo a neodborne. Viete, ako si agenta čo najlepšie preveriť?

V prvom rade si zistite, pre akú spoločnosť pracuje.  Preverte si meno tejto spoločnosti a skúseností ľudí, ktorí už jej služby využili. Podstatné je tiež to, či je finančný sprostredkovateľ registrovaný v NBS. Niektorí poradcovia môžu byť registrovaní ako s.r.o., v takom prípade si jeho dôveryhodnosť overte v obchodnom registri. Minimálne zistíte to, ako dlho sa financiám venuje. 

Náš TIP

Preverte si svojho agenta v Registri finančných agentov a finančných poradcov na stránke NBS. Najdôležitejším kritériom pri výbere finančného poradcu by však mala byť jeho odbornosť. Garantom odbornosti sú jeho certifikáty, licencie, články. Dobrý poradca by mal mať 6 licencií, na základe ktorých ponúka svoje služby:

 1. starobné dôchodkové sporenie (2. pilier)

 2. doplnkové dôchodkové sporenie (3. pilier)

 3. poskytovanie úverov, úverov na bývanie a spotrebné úvery

 4. prijímanie vkladov

 5. kapitálový trh (investovanie)

 6. poistenie a zabezpečenie


Ideálny čas na využívanie služieb finančného agenta je kedykoľvek. To, že máte niektoré finančné produkty založené, ešte neznamená, že ich máte poriešené vo váš prospech. A ak tieto produkty aj boli v minulosti výhodné, podmienky poisťovní, bánk a inštitúcii finančného krytia sa stále menia. Preto je veľmi dobré z času na čas sa na svoje zmluvy pozrieť. A to, čo sa dá nastaviť lepšie, jednoducho upraviť. 

Dobrý finančný agent nemá problém uznať, že máte produkty nastavené správne, pokiaľ to tak ozaj je. Finančné sprostredkovanie si môžete realizovať aj on-line. Platforiem tohto druhu je mnoho. Nemusíte však chodiť ďaleko, pretože všetko, čo hľadáte, nájdete aj na portáli  Porovnajto.sk.  

Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • zmluva o pôžičke
  28. septembra 2022|
  Zmluva o pôžičke: Na tieto informácie nezabudnite

  Zmluva o pôžičke upravuje požičanie peňazí alebo nejakej veci. Aké podstatné náležitosti by mala takáto zmluva obsahovať? Pozrite si aj vzor zmluvy o pôžičke, podľa ktorého v prípade potreby vytvoríte svoju vlastnú zmluvu medzi veriteľom a dlžníkom.

 • výber peňazí z bankomatu
  13. júla 2022|
  Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

  Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Smutný muž
  10. júna 2022|
  Zneužitie osobných údajov: Čo vám hrozí?

  Môže sa to začať celkom nevinne, napríklad stratou občianskeho preukazu. Pokračovanie však nie je ani zďaleka zábavné. Podvodník, ktorý sa skryje za vašu identitu, si môže neoprávnene vybaviť pôžičku, ktorú by ste mali splácať vy. Ako sa brániť a čo v takýchto situáciách robiť?

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • mama a dieťa
  20. marca 2022|
  Kde vám poskytnú pôžičku, keď ste na materskej dovolenke?

  Výška materského či rodičovského príspevku často nepostačuje ani na financovanie základných potrieb mamičky s dieťatkom. Obzvlášť vtedy, ak ide o osamelé matky. Ak financie nepostačujú, riešením môže byť pôžička pre ženy na materskej dovolenke. Ako a kde ju môžete získať?

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám.