Dve osoby podávajúce si ruku nad stolom

Hypotéka bez finančného sprostredkovateľa je riziková. Prečo?

3. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Vybavovanie hypotéky je náročným a zdĺhavým procesom. Väčšina klientov tak robí po prvýkrát, preto nevie, čo od banky očakávať. Ktorý úrok je najlepší a aké benefity sú najdôležitejšie? Internet je plný rád, no budete z nich viac zmätení, ako poučení. Jednou z možností je preto finančný sprostredkovateľ, ktorý vám poradí nielen pri vybavovaní hypotéky.

Objektívny poradca

Finančné produkty sú náročnou a komplikovanou záležitosťou. Vybrať si tie najlepšie a najkvalitnejšie je zložité. Nie každý sa v nich vyzná, nehovoriac o tom, že trendy sa pravidelne menia. To, čo bolo výhodné pred mesiacom, už dnes nemusí byť.

Ak na hypotéke alebo inom úvere nechcete prerobiť, je dôležité obrátiť sa na odborníka. Hoci sa v banke nachádza bankár, je zaujatý v rámci len jednej spoločnosti. Napríklad, predstavte si, že si dáte vypracovať ponuku vo VÚB banke. Nikto vám v nej nepovie, že v Slovenskej sporiteľni je výhodnejší úrok. Je to logické. Bankár je v banke síce špecialista, no rozhodne nie objektívny poradca.

Je preto dôležité obrátiť sa na niekoho, kto sa v tejto oblasti dobre orientuje, pričom vám poskytuje dostatočné informácie a poradí. Takouto osobou je finančný poradca, ktorý má prehľad o všetkých novinkách a trendoch. Vie, aká je situácia na trhu, čo by ste mali urobiť, prípadne, čo robiť netreba.

Hlavnou úlohou finančného poradcu je  starať sa o vaše financie, a to aj spôsobom, že vám vyberie výhodnú hypotéku, pri ktorej dostanete výhodný úrok a nízke poplatky. Jednotlivé možnosti porovná a povie vám, čo je pre vás najlepšie. Výhodou je, že sa ho môžete kedykoľvek opýtať každú jednu vec spojenú s financiami.

Žiadne skryté poplatky

Najväčším strašiakom väčšiny klientov v banke sú skryté poplatky, ktoré sa nachádzajú pri takmer všetkých produktoch. Hoci sa banky oháňajú tým, že majú voľne dostupné cenníky, stále ide o riziko. Dôvod je ten, že cenník je pre „bežného smrteľníka” náročný a nelogický. Obsahuje príliš veľa informácií, no pritom sa z neho nič nedozviete. 

Preto je najlepšie, keď sa na celú ponuku pozrie finančný odborník, ktorý vám vysvetlí, kde si priplatíte, a prečo. Povie vám, aké skryté poplatky hypotéka má, a kde sa s nimi nestretnete.

Vďaka tomu, že sa vyhnete skrytým poplatkom, nezaplatíte za hypotéku príliš veľa. V konečnom dôsledku to znamená, že ušetríte. Ušetrené peniaze využijete následne niekde inde, napríklad na voľnočasové aktivity s rodinou.

Nejasná budúcnosť

Hypotekárny úver je charakteristický  vysokými požičanými sumami a dlhou splatnosťou. Pri jeho vyberaní neviete, čo bude o 5, 10 alebo 30 rokov. Je preto dôležité pozerať do budúcnosti. Budete vedieť hypotéku tak dlho splácať? Aké je vaše riešenie v prípade dlhodobej PN alebo invalidity?

Otázky sú náročné. Hoci majú riešenia, ako napríklad poistenie alebo fixácia, vy na ne neviete odpovedať. Najlepšie riešenia a odpovede vám poskytne finančný sprostredkovateľ, ktorý naznačí, ako by sa mohli úroky vyvíjať. Povie vám, či je lepšie siahnuť po fixácii alebo by ste ju zatiaľ nemali zvažovať.

Tiež vám poradí v tom, či je dobré poistenie úveru, prípadne, či si vybaviť klasické životné poistenie, ktoré vás bude okrem splácania kryť aj v ďalších nepríjemných životných situáciách.

Muž držiaci pero v ruke

Vyššia istota správneho výberu

To, že ste si vybrali nesprávnu hypotéku, zistíte neskôr. O niekoľko mesiacov alebo až rokov. V takýchto situáciách uznáte, že úrok je vysoký alebo ste sa s niečím prerátali. Čo teda robiť? Jednou z možností je refinancovanie v inej banke. Problém je ale v tom, že ak nechcete zaplatiť vysoké poplatky, urobiť tak môžete len v niektorých prípadoch, napríklad, keď sa mení úroková sadzba.

Namiesto toho, aby ste prenášali úver z jednej banky do druhej, vybavte si najlepší úver hneď na začiatku. Urobiť tak môžete vďaka finančnému sprostredkovateľovi, ktorý vám na začiatku procesu pripraví ponuku úverov určených pre vás. Povie vám, aké máte možnosti, a čo by ste rozhodne nemali robiť.

Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ uľahčí celý proces. Pomôže vám s vybavením, ušetrí čas, a tiež financie. Ak by sa po rokoch niečo stalo a úver vám aj tak nebude vyhovovať, veľmi rád vám pomôže s refinancovaním.

Dôležité termíny a výročia

Určite viete, že pri zmluvách sú tzv. výročia. Ide o čas, kedy zmluva končí alebo sa mení. Výročie hypotéky je, keď sa mení úroková sadzba. Toto obdobie nastáva, buď v období, keď končí fixácia alebo vtedy, keď sa úrok jednoducho mení sám, z dôvodu zmien na trhu.

Výročie zmluvy znamená len jedno. Zákon v tomto období dovoľuje  mimoriadne splatenie úveru, a to bez poplatku. Počas výročia viete preto bezplatne refinancovať alebo všetko doplatiť.

Keď tento termín nestihnete, budete musieť čakať niekoľko rokov na nový, čo znamená viac splátok a viac poplatkov.

Výhodnosť vašich starších zmluv

Každodenný život je rýchly. Človek si ani len neuvedomuje, ako jednotlivé dni prechádzajú. Nikto nemá čas sledovať staré zmluvy a to, či sú stále výhodné. Finančný sprostredkovateľ má vaše zmluvy pri sebe. Neustále ich kontroluje a vyhodnocuje. Ak sa nejaký úrok zmenil a je vyšší, poradí vám, čo s tým robiť.

Finančný sprostredkovateľ - hypotéka

Hypotéka je zaťaženie na takmer celý život. Proces výberu a vybavovania by ste preto nemali zľahčovať. Ide o rozhodnutie, ktoré vás ovplyvní na celý život. Aj to je dôvod, prečo by pri vás mal stáť odborník. Niekto, kto sa už s hypotékami stretol a vie, čo banky poskytujú, aké možnosti vám ponúknu, a s akými benefitmi môžete počítať.

K najväčším výhodám finančného sprostredkovateľa sa radia:

 • istota výberu správnej hypotéky

 • poradí pri každom finančnom produkte

 • dokáže odhadnúť, ako sa bude vyvíjať trh, a čo je pre vás najlepšie

 • pomôže aj pri problémoch s poistnými udalosťami

 • vie vám ušetriť desiatky, až stovky eur

 • prezradí vám, kde sa nachádzajú skryté poplatky, a kedy si dávať pozor

 • je objektívny, vďaka čomu sa na celú vec pozerá „zhora”

 • stráži všetky dôležité termíny a výročia

 • pravidelne kontroluje výhodnosť vašich starších zmlúv a navrhuje riešenia

 • myslí do budúcnosti a dáva vám rady, ako napríklad šetriť na dôchodok.

Finančný sprostredkovateľ nesmie chýbať ani vám

Chcete si uľahčiť celé vybavovanie hypotéky? V tom prípade si zvoľte finančného sprostredkovateľa, ktorý vám poradí v každej jednej situácií. Zistí, či je vaša hypotéka skutočne výhodná. Prezrie skryté poplatky a predstaví váš plán do budúcnosti. Stavte na istotu aj vy.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • podnikatel
  29. júna 2022|Miroslav Novysedlak
  7 dôvodov, prečo má podnikateľský úver zmysel

  Začínajúce podniky, ktoré chcú expandovať, majú spoločný úmysel – potrebujú financovanie. Hoci by bolo ideálne financovať ich podnikanie z vlastného vrecka, realita je iná. Väčšina začínajúcich podnikateľov nemá rezervný kapitál na investovanie do rastu. Na scénu preto prichádza podnikateľský úver.

 • nové bývanie mladého páru
  15. júna 2022|Silvia Múdra
  Fenomén s názvom hypotéka: Ako získať hypotéku pre mladých?

  Keď sa chce mladý človek osamostatniť a prestať využívať výhody “mama hotela”, má v zásade dve možnosti. Zobrať si podnájom alebo bývať vo vlastnom. Druhá možnosť sa dá zvládnuť s finančnou výpomocou, najčastejšie s hypotékou. Oplatí sa však dnes ešte hypotéka pre mladých? A aké sú jej podmienky?

 • investovať alebo neinvestovať do nehnuteľnosti
  28. apríla 2022|Silvia Múdra
  Výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností

  Kúpa investičnej nehnuteľnosti s cieľom jej ďalšieho prenajímania je nepochybne veľmi obľúbenou formou investovania aj na Slovensku. Viete však, aké benefity a riziká sa spájajú s investovaním do nehnuteľností? Je práve táto forma investovania vhodná aj pre vás? Spísali sme pre vás niekoľko zásadných pre a proti.

 • moderny bungalov
  17. februára 2022|Ján Schneider
  Bungalov na kľúč: Koľko vás takýto dom bude stáť?

  Napriek rekordne vysokým a stále stúpajúcim cenám nehnuteľností, nárastu cien stavebných materiálov aj stavebných prác pokračuje na Slovensku stavebný boom. Dnes je lacnejšie postaviť menší prízemný dom s výmerou trojizbového bytu, ako kúpiť porovnateľne veľký byt v rovnakej lokalite. V prímestských obytných zónach teda stále vyrastajú ako huby po daždi „satelitné dedinky“ jednopodlažných rodinných domov – bungalovov. Ak snívate o takomto dome a chcete si ho dať postaviť na kľúč, čítajte, čo potrebujete vedieť.

 • Mladí snívajú o pôžičke
  31. januára 2022|Silvia Múdra
  Pôžička pre mladých s prémiou je minulosťou. Čo s ňou získate teraz?

  Pôžička pre mladých so štátnou prémiou už síce neexistuje, ale ľudia do 35 rokov sa môžu stále dostať k výhodnejšej hypotéke. Mladí ľudia majú totiž možnosť získať hypotéku s daňovým bonusom. Poradíme vám, ako si daňový bonus uplatniť a akú sumu s ním ušetríte.

 • 50 EUR
  26. januára 2022|Michaela Pősová
  Chcem požičať peniaze známemu: Je to naozaj dobré rozhodnutie?

  V prípade, že sa ľudia ocitnú v zložitejšej finančnej situácii a sú nútení požičať si peniaze, hľadajú rôzne spôsoby. Spravidla hneď prvou voľbou býva rodina, prípadne nejakí známi. Obrátil sa niekto v tejto záležitosti aj na vás? Pred rozhodnutím zvážte riziko, že vám peniaze nevráti alebo ich vrátenie bude trvať dlhšie, ako ste zo začiatku očakávali. 

 • Smutná žena na gauči
  26. januára 2022|Silvia Múdra
  Čo robiť, keď nezvládate splácať pôžičku? Poradíme vám

  Aj poctivému človeku sa občas môže stať, že nezvláda splácať svoje dlhy a záväzky. Pritom stačí málo - napríklad dlhodobejšia práceneschopnosť, nečakané výdavky, rodinné problémy či aktuálne aj problémy v dôsledku pandémie. Viete, ako takúto situáciu správne riešiť? Poradíme vám. 

 • auta
  24. januára 2022|Silvia Múdra
  Je lepšie kupovať autá na splátky alebo si našetriť vopred?

  Kúpa auta predstavuje pomerne veľkú investíciu. Okrem výberu značky a vybavenia by ste preto mali dôsledne zvážiť aj spôsob financovania. Oplatí sa kupovať autá na splátky alebo je lepšie si na kúpu našetriť a vyplatiť cenu okamžite? Čo získate, ak sa vám podarí nasporiť celú sumu, aké výhody má nákup na lízing alebo s využitím úveru? Odpovede na tieto otázky vám prinášame v nasledujúcom článku.

 • rekonštrukcia bytu
  23. januára 2022|Silvia Múdra
  Potrebujete vynoviť svoj byt? Pomôže vám pôžička na rekonštrukciu

  Každá nehnuteľnosť časom potrebuje menšiu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, a to bez ohľadu na to, či ste si kúpili novostavbu alebo starší byt či dom. Rekonštrukcia však môže znamenať finančne náročnú situáciu, a to najmä preto, že ceny stavebných materiálov i prác stále stúpajú. Ak nemáte na tento účel dostatočné úspory, určite oceníte možnosť získať pôžičku na rekonštrukciu.

 • kľúče od nového domu
  22. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Hypotéka vs stavebný úver: Čo sa oplatí viac?

  V prípade, že nemáte vlastné financie na to, aby ste si zabezpečili svoje bývanie, budete musieť siahnuť po dostupných finančných produktoch bánk či sporiteľní. Čo bude pre vás výhodnejšie? Hypotéka či stavebný úver?