Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

hypotéka

Hypotéka bez finančného sprostredkovateľa je riziková. Prečo?

5/5

Vybavovanie hypotéky je náročným a zdĺhavým procesom. Väčšina klientov tak robí po prvýkrát, preto nevie, čo od banky očakávať. Ktorý úrok je najlepší a aké benefity sú najdôležitejšie? Internet je plný rád, no budete z nich viac zmätení, ako poučení. Jednou z možností je preto finančný sprostredkovateľ, ktorý vám poradí nielen pri vybavovaní hypotéky.

Objektívny poradca

Finančné produkty sú náročnou a komplikovanou záležitosťou. Vybrať si tie najlepšie a najkvalitnejšie je zložité. Nie každý sa v nich vyzná, nehovoriac o tom, že trendy sa pravidelne menia. To, čo bolo výhodné pred mesiacom, už dnes nemusí byť.

Ak na hypotéke alebo inom úvere nechcete prerobiť, je dôležité obrátiť sa na odborníka. Hoci sa v banke nachádza bankár, je zaujatý v rámci len jednej spoločnosti. Napríklad, predstavte si, že si dáte vypracovať ponuku vo VÚB banke. Nikto vám v nej nepovie, že v Slovenskej sporiteľni je výhodnejší úrok. Je to logické. Bankár je v banke síce špecialista, no rozhodne nie objektívny poradca.

Je preto dôležité obrátiť sa na niekoho, kto sa v tejto oblasti dobre orientuje, pričom vám poskytuje dostatočné informácie a poradí. Takouto osobou je finančný poradca, ktorý má prehľad o všetkých novinkách a trendoch. Vie, aká je situácia na trhu, čo by ste mali urobiť, prípadne, čo robiť netreba.

Hlavnou úlohou finančného poradcu je starať sa o vaše financie, a to aj spôsobom, že vám vyberie výhodnú hypotéku, pri ktorej dostanete výhodný úrok a nízke poplatky. Jednotlivé možnosti porovná a povie vám, čo je pre vás najlepšie. Výhodou je, že sa ho môžete kedykoľvek opýtať každú jednu vec spojenú s financiami.

Žiadne skryté poplatky

Najväčším strašiakom väčšiny klientov v banke sú skryté poplatky, ktoré sa nachádzajú pri takmer všetkých produktoch. Hoci sa banky oháňajú tým, že majú voľne dostupné cenníky, stále ide o riziko. Dôvod je ten, že cenník je pre „bežného smrteľníka” náročný a nelogický. Obsahuje príliš veľa informácií, no pritom sa z neho nič nedozviete. 

Preto je najlepšie, keď sa na celú ponuku pozrie finančný odborník, ktorý vám vysvetlí, kde si priplatíte, a prečo. Povie vám, aké skryté poplatky hypotéka má, a kde sa s nimi nestretnete.

Vďaka tomu, že sa vyhnete skrytým poplatkom, nezaplatíte za hypotéku príliš veľa. V konečnom dôsledku to znamená, že ušetríte. Ušetrené peniaze využijete následne niekde inde, napríklad na voľnočasové aktivity s rodinou.

Nejasná budúcnosť

Hypotekárny úver je charakteristický vysokými požičanými sumami a dlhou splatnosťou. Pri jeho vyberaní neviete, čo bude o 5, 10 alebo 30 rokov. Je preto dôležité pozerať do budúcnosti. Budete vedieť hypotéku tak dlho splácať? Aké je vaše riešenie v prípade dlhodobej PN alebo invalidity?

Otázky sú náročné. Hoci majú riešenia, ako napríklad poistenie alebo fixácia, vy na ne neviete odpovedať. Najlepšie riešenia a odpovede vám poskytne finančný sprostredkovateľ, ktorý naznačí, ako by sa mohli úroky vyvíjať. Povie vám, či je lepšie siahnuť po fixácii alebo by ste ju zatiaľ nemali zvažovať.

Tiež vám poradí v tom, či je dobré poistenie úveru, prípadne, či si vybaviť klasické životné poistenie, ktoré vás bude okrem splácania kryť aj v ďalších nepríjemných životných situáciách.

hypotéka s finančným sprostredkovateľom

Vyššia istota správneho výberu

To, že ste si vybrali nesprávnu hypotéku, zistíte neskôr. O niekoľko mesiacov alebo až rokov. V takýchto situáciách uznáte, že úrok je vysoký alebo ste sa s niečím prerátali. Čo teda robiť? Jednou z možností je refinancovanie v inej banke. Problém je ale v tom, že ak nechcete zaplatiť vysoké poplatky, urobiť tak môžete len v niektorých prípadoch, napríklad, keď sa mení úroková sadzba.

Namiesto toho, aby ste prenášali úver z jednej banky do druhej, vybavte si najlepší úver hneď na začiatku. Urobiť tak môžete vďaka finančnému sprostredkovateľovi, ktorý vám na začiatku procesu pripraví ponuku úverov určených pre vás. Povie vám, aké máte možnosti, a čo by ste rozhodne nemali robiť.


Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ uľahčí celý proces. Pomôže vám s vybavením, ušetrí čas, a tiež financie. Ak by sa po rokoch niečo stalo a úver vám aj tak nebude vyhovovať, veľmi rád vám pomôže s refinancovaním.


Dôležité termíny a výročia

Určite viete, že pri zmluvách sú tzv. výročia. Ide o čas, kedy zmluva končí alebo sa mení. Výročie hypotéky je, keď sa mení úroková sadzba. Toto obdobie nastáva, buď v období, keď končí fixácia alebo vtedy, keď sa úrok jednoducho mení sám, z dôvodu zmien na trhu.

Výročie zmluvy znamená len jedno. Zákon v tomto období dovoľuje mimoriadne splatenie úveru, a to bez poplatku. Počas výročia viete preto bezplatne refinancovať alebo všetko doplatiť.

Keď tento termín nestihnete, budete musieť čakať niekoľko rokov na nový, čo znamená viac splátok a viac poplatkov.

Výhodnosť vašich starších zmluv

Každodenný život je rýchly. Človek si ani len neuvedomuje, ako jednotlivé dni prechádzajú. Nikto nemá čas sledovať staré zmluvy a to, či sú stále výhodné. Finančný sprostredkovateľ má vaše zmluvy pri sebe. Neustále ich kontroluje a vyhodnocuje. Ak sa nejaký úrok zmenil a je vyšší, poradí vám, čo s tým robiť.

Finančný sprostredkovateľ - hypotéka

Hypotéka je zaťaženie na takmer celý život. Proces výberu a vybavovania by ste preto nemali zľahčovať. Ide o rozhodnutie, ktoré vás ovplyvní na celý život. Aj to je dôvod, prečo by pri vás mal stáť odborník. Niekto, kto sa už s hypotékami stretol a vie, čo banky poskytujú, aké možnosti vám ponúknu, a s akými benefitmi môžete počítať.


K najväčším výhodám finančného sprostredkovateľa sa radia:

  • istota výberu správnej hypotéky

  • poradí pri každom finančnom produkte

  • dokáže odhadnúť, ako sa bude vyvíjať trh, a čo je pre vás najlepšie

  • pomôže aj pri problémoch s poistnými udalosťami

  • vie vám ušetriť desiatky, až stovky eur

  • prezradí vám, kde sa nachádzajú skryté poplatky, a kedy si dávať pozor

  • je objektívny, vďaka čomu sa na celú vec pozerá „zhora”

  • stráži všetky dôležité termíny a výročia

  • pravidelne kontroluje výhodnosť vašich starších zmluv a navrhuje riešenia

  • myslí do budúcnosti a dáva vám rady, ako napríklad šetriť na dôchodok.

Finančný sprostredkovateľ nesmie chýbať ani vám

Chcete si uľahčiť celé vybavovanie hypotéky? V tom prípade si zvoľte finančného sprostredkovateľa, ktorý vám poradí v každej jednej situácií. Zistí, či je vaša hypotéka skutočne výhodná. Prezrie skryté poplatky a predstaví váš plán do budúcnosti. Stavte na istotu aj vy.

Dominika Blchová
Dominika Blchová
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.