Dve osoby podávajúce si ruku nad stolom

Hypotéka bez finančného sprostredkovateľa je riziková. Prečo?

3. 8. 2021
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Vybavovanie hypotéky je náročným a zdĺhavým procesom. Väčšina klientov tak robí po prvýkrát, preto nevie, čo od banky očakávať. Ktorý úrok je najlepší a aké benefity sú najdôležitejšie? Internet je plný rád, no budete z nich viac zmätení, ako poučení. Jednou z možností je preto finančný sprostredkovateľ, ktorý vám poradí nielen pri vybavovaní hypotéky.

Objektívny poradca

Finančné produkty sú náročnou a komplikovanou záležitosťou. Vybrať si tie najlepšie a najkvalitnejšie je zložité. Nie každý sa v nich vyzná, nehovoriac o tom, že trendy sa pravidelne menia. To, čo bolo výhodné pred mesiacom, už dnes nemusí byť.

Ak na hypotéke alebo inom úvere nechcete prerobiť, je dôležité obrátiť sa na odborníka. Hoci sa v banke nachádza bankár, je zaujatý v rámci len jednej spoločnosti. Napríklad, predstavte si, že si dáte vypracovať ponuku vo VÚB banke. Nikto vám v nej nepovie, že v Slovenskej sporiteľni je výhodnejší úrok. Je to logické. Bankár je v banke síce špecialista, no rozhodne nie objektívny poradca.

Je preto dôležité obrátiť sa na niekoho, kto sa v tejto oblasti dobre orientuje, pričom vám poskytuje dostatočné informácie a poradí. Takouto osobou je finančný poradca, ktorý má prehľad o všetkých novinkách a trendoch. Vie, aká je situácia na trhu, čo by ste mali urobiť, prípadne, čo robiť netreba.

Hlavnou úlohou finančného poradcu je  starať sa o vaše financie, a to aj spôsobom, že vám vyberie výhodnú hypotéku, pri ktorej dostanete výhodný úrok a nízke poplatky. Jednotlivé možnosti porovná a povie vám, čo je pre vás najlepšie. Výhodou je, že sa ho môžete kedykoľvek opýtať každú jednu vec spojenú s financiami.

Žiadne skryté poplatky

Najväčším strašiakom väčšiny klientov v banke sú skryté poplatky, ktoré sa nachádzajú pri takmer všetkých produktoch. Hoci sa banky oháňajú tým, že majú voľne dostupné cenníky, stále ide o riziko. Dôvod je ten, že cenník je pre „bežného smrteľníka” náročný a nelogický. Obsahuje príliš veľa informácií, no pritom sa z neho nič nedozviete. 

Preto je najlepšie, keď sa na celú ponuku pozrie finančný odborník, ktorý vám vysvetlí, kde si priplatíte, a prečo. Povie vám, aké skryté poplatky hypotéka má, a kde sa s nimi nestretnete.

Vďaka tomu, že sa vyhnete skrytým poplatkom, nezaplatíte za hypotéku príliš veľa. V konečnom dôsledku to znamená, že ušetríte. Ušetrené peniaze využijete následne niekde inde, napríklad na voľnočasové aktivity s rodinou.

Nejasná budúcnosť

Hypotekárny úver je charakteristický  vysokými požičanými sumami a dlhou splatnosťou. Pri jeho vyberaní neviete, čo bude o 5, 10 alebo 30 rokov. Je preto dôležité pozerať do budúcnosti. Budete vedieť hypotéku tak dlho splácať? Aké je vaše riešenie v prípade dlhodobej PN alebo invalidity?

Otázky sú náročné. Hoci majú riešenia, ako napríklad poistenie alebo fixácia, vy na ne neviete odpovedať. Najlepšie riešenia a odpovede vám poskytne finančný sprostredkovateľ, ktorý naznačí, ako by sa mohli úroky vyvíjať. Povie vám, či je lepšie siahnuť po fixácii alebo by ste ju zatiaľ nemali zvažovať.

Tiež vám poradí v tom, či je dobré poistenie úveru, prípadne, či si vybaviť klasické životné poistenie, ktoré vás bude okrem splácania kryť aj v ďalších nepríjemných životných situáciách.

Vyššia istota správneho výberu

To, že ste si vybrali nesprávnu hypotéku, zistíte neskôr. O niekoľko mesiacov alebo až rokov. V takýchto situáciách uznáte, že úrok je vysoký alebo ste sa s niečím prerátali. Čo teda robiť? Jednou z možností je refinancovanie v inej banke. Problém je ale v tom, že ak nechcete zaplatiť vysoké poplatky, urobiť tak môžete len v niektorých prípadoch, napríklad, keď sa mení úroková sadzba.

Namiesto toho, aby ste prenášali úver z jednej banky do druhej, vybavte si najlepší úver hneď na začiatku. Urobiť tak môžete vďaka finančnému sprostredkovateľovi, ktorý vám na začiatku procesu pripraví ponuku úverov určených pre vás. Povie vám, aké máte možnosti, a čo by ste rozhodne nemali robiť.

Rada odborníka

Finančný sprostredkovateľ uľahčí celý proces. Pomôže vám s vybavením, ušetrí čas, a tiež financie. Ak by sa po rokoch niečo stalo a úver vám aj tak nebude vyhovovať, veľmi rád vám pomôže s refinancovaním.

Dôležité termíny a výročia

Určite viete, že pri zmluvách sú tzv. výročia. Ide o čas, kedy zmluva končí alebo sa mení. Výročie hypotéky je, keď sa mení úroková sadzba. Toto obdobie nastáva, buď v období, keď končí fixácia alebo vtedy, keď sa úrok jednoducho mení sám, z dôvodu zmien na trhu.

Výročie zmluvy znamená len jedno. Zákon v tomto období dovoľuje  mimoriadne splatenie úveru, a to bez poplatku. Počas výročia viete preto bezplatne refinancovať alebo všetko doplatiť.

Keď tento termín nestihnete, budete musieť čakať niekoľko rokov na nový, čo znamená viac splátok a viac poplatkov.

Výhodnosť vašich starších zmluv

Každodenný život je rýchly. Človek si ani len neuvedomuje, ako jednotlivé dni prechádzajú. Nikto nemá čas sledovať staré zmluvy a to, či sú stále výhodné. Finančný sprostredkovateľ má vaše zmluvy pri sebe. Neustále ich kontroluje a vyhodnocuje. Ak sa nejaký úrok zmenil a je vyšší, poradí vám, čo s tým robiť.

Finančný sprostredkovateľ - hypotéka

Hypotéka je zaťaženie na takmer celý život. Proces výberu a vybavovania by ste preto nemali zľahčovať. Ide o rozhodnutie, ktoré vás ovplyvní na celý život. Aj to je dôvod, prečo by pri vás mal stáť odborník. Niekto, kto sa už s hypotékami stretol a vie, čo banky poskytujú, aké možnosti vám ponúknu, a s akými benefitmi môžete počítať.

K najväčším výhodám finančného sprostredkovateľa sa radia:

 • istota výberu správnej hypotéky

 • poradí pri každom finančnom produkte

 • dokáže odhadnúť, ako sa bude vyvíjať trh, a čo je pre vás najlepšie

 • pomôže aj pri problémoch s poistnými udalosťami

 • vie vám ušetriť desiatky, až stovky eur

 • prezradí vám, kde sa nachádzajú skryté poplatky, a kedy si dávať pozor

 • je objektívny, vďaka čomu sa na celú vec pozerá „zhora”

 • stráži všetky dôležité termíny a výročia

 • pravidelne kontroluje výhodnosť vašich starších zmlúv a navrhuje riešenia

 • myslí do budúcnosti a dáva vám rady, ako napríklad šetriť na dôchodok.

Finančný sprostredkovateľ nesmie chýbať ani vám

Chcete si uľahčiť celé vybavovanie hypotéky? V tom prípade si zvoľte finančného sprostredkovateľa, ktorý vám poradí v každej jednej situácií. Zistí, či je vaša hypotéka skutočne výhodná. Prezrie skryté poplatky a predstaví váš plán do budúcnosti. Stavte na istotu aj vy.

Dominika BlchováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?