výber peňazí z bankomatu

Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

13. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

Ako ušetriť za výber eur v zahraničí? 

Výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí závisí v zásade od vašej banky. Niektoré banky neúčtujú za výber eur v zahraničí žiadny poplatok, iné ho majú, naopak, až neprimerane vysoký.  Bežne si banky účtujú poplatky za výber fixným poplatkom, percentom z vyberanej čiastky alebo ich kombináciou. K tomu zaplatíte aj konverzný poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene a poplatok správcovi bankomatu. Predtým, ako sa vyberiete do zahraničia, si teda výšku poplatku za túto transakciu overte v cenníku svojej banky. 

#1 Využívajte bankomaty vlastnej finančnej skupiny 

Banky spravidla zvýhodňujú výbery peňazí z bankomatov, ktoré patria banke rovnakej finančnej skupiny. Ak zvolíte takýto bankomat, poplatok za výber peňazí bude nižší, alebo dokonca úplne nulový. V závislosti od svojej banky teda hľadajte napríklad bankomaty skupín :


 • Slovenská sporiteľňa - finančná skupina Erste Group,

 • Tatra banka, Raiffeisen banka - finančná skupina Raiffeisen Bank International,

 • Unicredit Bank - finančná skupina Unicredit, 

 • VÚB  - finančná skupina Intesa Sanpaolo, 

 • atď. 


Najefektívnejšie je, keď si bankomaty v mieste vášho pobytu vyhľadáte cez internet, prípadne prostredníctvom mobilnej aplikácie vašej banky. 

#2 Optimalizujte výbery hotovosti

Zrejme nikto z nás pri sebe nenosí rád veľký obnos hotovosti, a to predovšetkým na dovolenke. Z hľadiska úspory na poplatkoch je však optimálne vyberať väčšiu sumu peňazí menej často. Avšak pozor, rátajte s tým, že niektoré bankomaty v zahraničí môžu mať nastavenú nižší limit na výber ako bankomaty na Slovensku. 

#3 Nevyberajte hotovosť kreditkou

Pokiaľ vlastníte kreditnú aj debetnú kartu, pri výbere eur v zahraničí si vyberte debetnú. Výbery hotovosti kreditnou kartou sú totiž drahšie, často zaplatíte aj o niekoľko eur viac, ako by ste zaplatili pri výbere debetnou kartou. Kreditnú kartu si odložte radšej na bezhotovostné platby v obchodoch. 

#3 Nevyberajte hotovosť v drahom hoteli

Vyhnite sa tiež výberom hotovosti v drahých hoteloch. Tie vám totiž môžu okrem štandardných bankových poplatkov naúčtovať ešte ďalšie dodatočné poplatky. Zvoľte si radšej bankomaty umiestnené na budovách bánk vašej finančnej skupiny alebo bankomaty v centre mesta.  


Náš TIP

Pri ceste do zahraničia nezabudnite ani na kvalitné cestovné poistenie. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere poistenia na dovolenku

#4 Plaťte kartou

Namiesto hotovosti využívajte čím najčastejšie platbu kartou. Za takúto transakciu účtujú banky minimálny poplatok, niektoré dokonca nulový. Zistili sme pre vás aktuálne poplatky za platbu kartou v zahraničí vo vybraných bankách: 

Banky a poplatky za platbu

BankaPoplatok

365 bank

0,20 EUR

ČSOB banka

0 EUR

mBank

0 EUR

Poštová banka

0 EUR

Prima banka

0 EUR

Raiffeisen Bank

0 EUR

Slovenská sporiteľňa

0,20 EUR

Tatra banka

0,20 EUR

Unicredit Bank

0,15 EUR

VÚB

0 EUR

Koľko zaplatíte za výber hotovosti?

Poplatok za výber z bankomatu v zahraničí sa medzi jednotlivými bankami odlišuje. V krajinách, kde sa platí eurom, zaplatíte za výber z bankomatu debetnou kartou v jednotlivých bankách aktuálne takéto čiastky: 

Výber z bankomatu

BankaSuma

365 bank

3 EUR

ČSOB banka

6 EUR

mBank

1,30 EUR pri výbere nad 70 EUR bez poplatku

Poštová banka

3 EUR

Prima banka

3 EUR

Raiffeisen Bank

2 EUR, 2 výbery z bankomatu doma alebo v zahraničí zdarma

Slovenská sporiteľňa

6 EUR, pri výbere z bankomatu Erste Group 0,20 EUR

Tatra banka

3 EUR

UniCredit Bank

1,50 - 5 EUR, pri výbere z bankomatu UniCredit 0,30 EUR

VÚB

6 EUR, pri výbere z bankomatu Intesa Sanpaolo 0 EUR


Zatiaľ čo teda pri výbere z bankomatu rovnakej bankovej skupiny vám banka zaúčtuje poplatok 0 - 0,30 eur, za výber z iného bankomatu zaplatíte 2 až 6 eur. Samozrejme, ak využívate vo svojej banke účet, ktorý má v rámci balíka poplatky za výber hotovosti alebo platbu kartou v zahraničí zahrnuté, sledovať ich vôbec nemusíte. Ak teda chodíte do zahraničia často, porovnajte si podmienky účtov jednotlivých bánk a vyberte si ten, ktorý vám umožní robiť takéto transakcie v zahraničí bez poplatku. 


Rada na záver

Pri výbere hotovosti si chráňte PIN a vyhnite podozrivým bankomatom - najmä tým, ktoré sú umiestnené na netradičných miestach alebo nie sú označené logom. Nie je vôbec ojedinelé, že natrafíte na bankomat so skimmerom, a stanete sa tak obeťou najrozšírenejšieho podvodu s platobnými kartami.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • skupina mladych ludi
  07. januára 2022|Silvia Múdra
  Najlepšia banka pre mladých, ktorá im rozumie

  Mladí majú diametrálne odlišné nároky na bankové produkty ako tí skôr narodení. Prím hrajú moderné technológie a rýchly progresívny systém dostupný prostredníctvom moderných technológií. Na čiernu listinu sa dostala návšteva kamennej pobočky a papierová korešpondencia. Ktorá banka svojimi službami najvernejšie kopíruje očakávania mladých klientov? Hľadali sme najlepšiu banku pre mladých.

 • starí rodičia na fotke
  01. januára 2022|Miroslav Novysedlak
  Ako si vypočítať dôchodkový vek?

  Neviete, ako na výpočet dôchodkového veku, prípadne ani to, kedy naň máte nárok? Už v roku 2022 sa valorizácia dôchodkov zmení. Znamená to, že penzistom už štát viac nebude každoročne garantovať zvýšenie dôchodku o pevnú sumu.

 • Muž s kalkulačkou
  27. decembra 2021|Richard Zona
  Týmto poplatkom za prepis auta sa nevyhnete: S čím rátať?

  Poplatkov za prepis auta je viac než dosť. Čo je ešte horšie, závisia od rôznych faktorov. Nemožno sa preto čudovať, že sa v tom bežný človek trochu stráca. V článku vám prinášame ich stručný prehľad tak, aby ste nabrali ten správny smer. 

 • Dve ženy v staršom veku v parku
  10. decembra 2021|Michaela Pősová
  Dôchodkový vek žien: Aké výhody máte oproti mužom?

  O dôchodkovom veku sa vedú diskusie už dlhé roky. Na to, kedy budete môcť odísť do dôchodku, vplýva viacero premenných. Inak je to pri mužoch a inak zase pri ženách. Kapitolou samou o sebe je aj to, že sa podmienky odchodu do dôchodku sa často menia. Podmienky sa upravovali znova aj začiatkom tohto roka. Aké zmeny priniesli a koho týkajú?

 • Rodina
  23. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako získať rodičovský príspevok a na čo nezabudnúť?

  Zrejme všetci rodičia, ktorí v našej krajine privedú na svet ratolesti a starajú sa o ne, aspoň tušia, že môžu od štátu dostať nejaké peniaze. Väčšina ľudí si však pletie  „pôrodné“„pôrodné“   s  „materskou“„materskou“, rodinnými prídavkami a rodičovským príspevkom. Rodičia, ale aj tí, ktorí sa starajú o deti v náhradnej starostlivosti, majú možnosť získať od štátu viacero jednorazových, aj cyklických finančných príspevkov. Jedným z nich je rodičovský príspevok, ktorému sa podrobnejšie povenujeme.

 • Šťastní dôchodcovia
  22. augusta 2021|Ján Schneider
  Ako sa čo najlepšie pripraviť na dôchodok?

  Skeptik alebo lekár by k titulku nezabudli dodať:  „Ak sa ho dožijeme.“„Ak sa ho dožijeme.“  Prvotnou prípravou na dôchodok by teda mala byť zdravá životospráva a zodpovedný zdravý životný štýl. Druhotnou, ale porovnateľne dôležitou, je finančná príprava, pretože z lásky nevyžijeme ani na dôchodku, ani pred ním. Ako povedal klasik:  „Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“„Peniaze nie sú najdôležitejšie na svete, ale sú dôležité minimálne z finančných dôvodov.“   Čítajte prečo, odkedy a ako sa treba pripraviť na dôchodok.

 • Karta od banky
  12. augusta 2021|Miroslav Novysedlak
  Rozdiely medzi kreditnou a debetnou kartou

  Hoci vyzerajú skoro rovnako, sú medzi nimi odlišnosti. Spoznať rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou už pre vás nebude žiadny problém. Spoločne s nami preskúmajte, čo ich odlišuje a čo, naopak, spája.

 • znalecky posudok
  09. augusta 2021|Dominika Blchová
  Znalecký posudok na dom a byt: Čo obsahuje a ako ho vybaviť?

  So znaleckým posudkom sa väčšina z nás stretne pri vybavovaní hypotéky. Samozrejme, existujú aj iné situácie, kedy je potrebný. Jeho vybavenie nie je náročné. Na to, aby ste ho však získali, musíte vedieť, na koho sa obrátiť. Kde sa dá vybaviť a čo všetko by mal obsahovať? Máme odpovede.