výber peňazí z bankomatu

Výber eur v zahraničí: Na čo si dať pozor

13. 7. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Aj keď sa vyberiete do destinácie, kde je domácou menou euro, prípadne platbu eurami aspoň akceptujú, premyslite si vopred, ako sa k hotovosti dostanete. Výber z bankomatu v zahraničí vás totiž v niektorých prípadoch môže vyjsť naozaj draho.

Ako ušetriť za výber eur v zahraničí? 

Výška poplatku za výber z bankomatu v zahraničí závisí v zásade od vašej banky. Niektoré banky neúčtujú za výber eur v zahraničí žiadny poplatok, iné ho majú, naopak, až neprimerane vysoký.  Bežne si banky účtujú poplatky za výber fixným poplatkom, percentom z vyberanej čiastky alebo ich kombináciou. K tomu zaplatíte aj konverzný poplatok za spracovanie transakcie v cudzej mene a poplatok správcovi bankomatu. Predtým, ako sa vyberiete do zahraničia, si teda výšku poplatku za túto transakciu overte v cenníku svojej banky. 

#1 Využívajte bankomaty vlastnej finančnej skupiny 

Banky spravidla zvýhodňujú výbery peňazí z bankomatov, ktoré patria banke rovnakej finančnej skupiny. Ak zvolíte takýto bankomat, poplatok za výber peňazí bude nižší, alebo dokonca úplne nulový. V závislosti od svojej banky teda hľadajte napríklad bankomaty skupín :


 • Slovenská sporiteľňa - finančná skupina Erste Group,

 • Tatra banka, Raiffeisen banka - finančná skupina Raiffeisen Bank International,

 • Unicredit Bank - finančná skupina Unicredit, 

 • VÚB  - finančná skupina Intesa Sanpaolo, 

 • atď. 


Najefektívnejšie je, keď si bankomaty v mieste vášho pobytu vyhľadáte cez internet, prípadne prostredníctvom mobilnej aplikácie vašej banky. 

#2 Optimalizujte výbery hotovosti

Zrejme nikto z nás pri sebe nenosí rád veľký obnos hotovosti, a to predovšetkým na dovolenke. Z hľadiska úspory na poplatkoch je však optimálne vyberať väčšiu sumu peňazí menej často. Avšak pozor, rátajte s tým, že niektoré bankomaty v zahraničí môžu mať nastavenú nižší limit na výber ako bankomaty na Slovensku. 

#3 Nevyberajte hotovosť kreditkou

Pokiaľ vlastníte kreditnú aj debetnú kartu, pri výbere eur v zahraničí si vyberte debetnú. Výbery hotovosti kreditnou kartou sú totiž drahšie, často zaplatíte aj o niekoľko eur viac, ako by ste zaplatili pri výbere debetnou kartou. Kreditnú kartu si odložte radšej na bezhotovostné platby v obchodoch. 

#3 Nevyberajte hotovosť v drahom hoteli

Vyhnite sa tiež výberom hotovosti v drahých hoteloch. Tie vám totiž môžu okrem štandardných bankových poplatkov naúčtovať ešte ďalšie dodatočné poplatky. Zvoľte si radšej bankomaty umiestnené na budovách bánk vašej finančnej skupiny alebo bankomaty v centre mesta.  


Náš TIP

Pri ceste do zahraničia nezabudnite ani na kvalitné cestovné poistenie. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere poistenia na dovolenku

#4 Plaťte kartou

Namiesto hotovosti využívajte čím najčastejšie platbu kartou. Za takúto transakciu účtujú banky minimálny poplatok, niektoré dokonca nulový. Zistili sme pre vás aktuálne poplatky za platbu kartou v zahraničí vo vybraných bankách: 

Banky a poplatky za platbu

BankaPoplatok

365 bank

0,20 EUR

ČSOB banka

0 EUR

mBank

0 EUR

Poštová banka

0 EUR

Prima banka

0 EUR

Raiffeisen Bank

0 EUR

Slovenská sporiteľňa

0,20 EUR

Tatra banka

0,20 EUR

Unicredit Bank

0,15 EUR

VÚB

0 EUR

Koľko zaplatíte za výber hotovosti?

Poplatok za výber z bankomatu v zahraničí sa medzi jednotlivými bankami odlišuje. V krajinách, kde sa platí eurom, zaplatíte za výber z bankomatu debetnou kartou v jednotlivých bankách aktuálne takéto čiastky: 

Výber z bankomatu

BankaSuma

365 bank

3 EUR

ČSOB banka

6 EUR

mBank

1,30 EUR pri výbere nad 70 EUR bez poplatku

Poštová banka

3 EUR

Prima banka

3 EUR

Raiffeisen Bank

2 EUR, 2 výbery z bankomatu doma alebo v zahraničí zdarma

Slovenská sporiteľňa

6 EUR, pri výbere z bankomatu Erste Group 0,20 EUR

Tatra banka

3 EUR

UniCredit Bank

1,50 - 5 EUR, pri výbere z bankomatu UniCredit 0,30 EUR

VÚB

6 EUR, pri výbere z bankomatu Intesa Sanpaolo 0 EUR


Zatiaľ čo teda pri výbere z bankomatu rovnakej bankovej skupiny vám banka zaúčtuje poplatok 0 - 0,30 eur, za výber z iného bankomatu zaplatíte 2 až 6 eur. Samozrejme, ak využívate vo svojej banke účet, ktorý má v rámci balíka poplatky za výber hotovosti alebo platbu kartou v zahraničí zahrnuté, sledovať ich vôbec nemusíte. Ak teda chodíte do zahraničia často, porovnajte si podmienky účtov jednotlivých bánk a vyberte si ten, ktorý vám umožní robiť takéto transakcie v zahraničí bez poplatku. 


Rada na záver

Pri výbere hotovosti si chráňte PIN a vyhnite podozrivým bankomatom - najmä tým, ktoré sú umiestnené na netradičných miestach alebo nie sú označené logom. Nie je vôbec ojedinelé, že natrafíte na bankomat so skimmerom, a stanete sa tak obeťou najrozšírenejšieho podvodu s platobnými kartami.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • pokladnička v tvare prasiatka
  25. novembra 2022|Dominika Blchová
  Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

  Každý človek by mal mať dostatočnú finančnú rezervu. Sú to peniaze, ktoré mu pomôžu v prípade, že príde o prácu alebo nastane iná nečakaná situácia. Pandémia koronavírusu potvrdila, že mnohí Slováci ju aj napriek jej dôležitosti stále nemajú. Chýbajú vám nasporené peniaze a rozmýšľate, ako by ste to vyriešili? Máme pre vás niekoľko tipov.

 • dlžník na poistnom
  22. júna 2022|Silvia Múdra
  Dlžníci na poistnom, čo všetko vám hrozí?

  Mať dlhy na zdravotnom či sociálnom poistení predstavuje riziko. Fyzické i právnické osoby sú v prípade dlhov zverejňované v zoznamoch dlžníkov. Ako je to však v prípade nezaplatenia povinného zmluvného poistenia? Prečítajte si všetko potrebné o dlžníkoch na poistnom v nasledujúcich riadkoch.

 • Neusiedler See
  26. mája 2022|Silvia Múdra
  Tipy na výlet v zahraničí: Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

  Výlet do zahraničia je dobrým nápadom v každom ročnom období. Príjemné slnečné počasie od jari do jesene však obzvlášť láka vyraziť za zážitkami. Využite víkend alebo si vezmite pár dní voľna a navštívte niektoré z miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Máme pre vás lákavé tipy na výlety v zahraničí. Prinášame prehľad miest, ktoré sú známe výbornou dostupnosťou a vašej pozornosti by rozhodne nemali uniknúť. Či už plánujete cestovať sami, v páre alebo s deťmi, z nášho rebríčka si zaručene vyberiete.

 • Cestovateľky s mapou a foťákom na ceste za dobrodružstvom
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Najlepšie dovolenkové destinácie pre mladých: Poznáte ich?

  Premýšľate nad dovolenkou, no neviete, kam ísť? Ak túžite po adrenalíne, skvelom nočnom živote či množstve aktivít, ste na správnom mieste. Máme pre vás inšpirácie na na lacné dovolenky v zahraničí, ktoré sú ako stvorené pre mladých ľudí.

 • podpis pôžičky
  10. apríla 2022|Silvia Múdra
  Kde najjednoduchšie získate pôžičku bez registra? Poradíme vám

  Nie každému sa podarí získať pôžičku v banke. Tie totiž posudzujú žiadateľov pomerne prísne. Ak ste nepochodili so žiadosťou o úver v banke, prichádzajú na rad iné subjekty, ktoré vám spravidla  vedia poskytnúť pôžičku za menej striktných podmienok. Vybrali sme pre vás niekoľko overených poskytovateľov, u ktorých má šancu na získanie pôžičky takmer každý.

 • graf finančnej krízy v dôsledku vojny na Ukrajine
  30. marca 2022|Silvia Múdra
  Aká finančná kríza nám hrozí po udalostiach na Ukrajine?

  Momentálne je Európa hore nohami. Už dnes je isté, ruská invázia na Ukrajinu spôsobí finančnú krízu. Situácia určite poznačí globálnu ekonomiku, ceny tovarov, pohonných hmôt, úverov či nehnuteľností. Na čo sa máme pripraviť?

 • Tulipánové polia v Holandsku
  23. februára 2022|Silvia Múdra
  Top miesta, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život

  Krása je vraj subjektívna a vždy je v oku diváka. Napriek tomu na svete existujú miesta, ktoré považuje za krásne, jedinečné či fascinujúce takmer každý. Sú to úchvatné pláže, jazerá, hory, ostrovy, skalnaté útvary, kaňony, fascinujúce pamiatky - jednoducho dychvyrážajúce pozoruhodnosti čakajúce na vašu návštevu. Aby sme vám výber trochu uľahčili a možno vás aj inšpirovali, prinášame zoznam miest, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život.