Tulipánové polia v Holandsku

Top miesta, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život

23. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Krása je vraj subjektívna a vždy je v oku diváka. Napriek tomu na svete existujú miesta, ktoré považuje za krásne, jedinečné či fascinujúce takmer každý. Sú to úchvatné pláže, jazerá, hory, ostrovy, skalnaté útvary, kaňony, fascinujúce pamiatky - jednoducho dychvyrážajúce pozoruhodnosti čakajúce na vašu návštevu. Aby sme vám výber trochu uľahčili a možno vás aj inšpirovali, prinášame zoznam miest, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život.

Antelope Canyon v Arizone

Antelope Canyon - alebo ak chcete Antilopí kaňon - je jedným z najnavštevovanejších miest Spojených štátov. Nachádza sa v blízkosti mesta Page v Arizone, v rezervácii Navajo. Nádherný svet skalných chodieb láka návštevníkov predovšetkým hrou svetiel, tieňov a farieb.

Kaňon vznikol eróziou pieskovca. Dažďová voda vteká do úzkych chodieb, ktoré pod jej vplyvom postupne erodujú, zaobľujú sa a vytvárajú hlbšie koridory. Svetlo tu preniká len úzkymi štrbinami a pred očami návštevníkov vytvára fascinujúce divadlo. Sústava chodieb tvorí dve samostatné časti -  Horný a Dolný kaňon. Niektoré úseky sú schodné len pomocou rebríkov a kvôli náročnosti trasy sú obidva kaňony prístupné len so sprievodcom. Platená prehliadka však rozhodne stojí za to. 

Veľký čínsky múr

Jeden z najväčších divov sveta a súčasť svetového kultúrneho dedičstva rozhodne patrí medzi miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Veľký čínsky múr sa tiahne naprieč severnou Čínou, kde kopíruje púšte, hory, údolia i náhorné plošiny. Je dlhý 8 850 km a jeho východný začiatok sa nachádza v Shanhaiguan v provincii Hebei. Monumentálna stavba končí ďaleko na západe, na pokraji púšte Gobi.

Múr bol vybudovaný v období od 15. do 17. storočia za dynastie Ming. Impozantná stavba mala chrániť Čínu pred vpádmi Mongolov. Dodnes sa považuje za jednu z najpozoruhodnejších atrakcií sveta a za najvýstižnejší architektonický symbol Číny. Traduje sa dokonca, že čínsky múr je jediným ľudským výtvorom viditeľným z vesmíru, konkrétne z Mesiaca. Ide však o mýtus a stavba voľným okom z povrchu Mesiaca viditeľná rozhodne nie je. Vedci však pripúšťajú možnosť zazrieť ju z kozmickej lode na nízkej obežnej dráhe.

Veľký bariérový útes

Najväčší koralový útes na našej planéte,  Veľký bariérový útes, sa rozprestiera na pobreží Queenslandu v severovýchodnej Austrálii. Stavba vytvorená živými organizmamidosahuje plochu neuveriteľných 20 000 km2, dĺžku 2 300 km a šírku od 2 do 150 km. Tvorí ju 2 900 individuálnych koralových útesov, 900 ostrovov a množstvo lagún. Fascinujúce je, že počiatky útesu siahajú do histórie 4 000 – 6 000 rokov pred naším letopočtom. Ide o najväčšiu konštrukciu postavenú živými tvormi na svete.

Tento austrálsky klenot sa právom považuje za jedno z najkrajších miest našej planéty  a zaraďuje sa k prírodnému svetovému dedičstvu. Prekypuje životom, farbami a rozmanitosťou, ktorá fascinuje ľudské oko. Koraly súčasne chránia pobrežie pred vlnami a vytvárajú domov pre tisíce rôznych živočíchov.

Oceánska priekopa To Sua

Možno ju označiť aj za najkrajší prírodný bazén na svete. Fascinujúca priekopa To Sua sa nachádza na ostrove Upolu, ktorý je súčasťou súostrovia Samoa v južnom Pacifiku. Napriek tomu, že destinácia je pre našinca ťažko dostupná, do zoznamu miest, ktoré sa oplatí vidieť, rozhodne patrí.

Okrem priezračnej vody sa oceánska priekopa s hĺbkou 30 m môže pochváliť aj priamym prepojením s morom prostredníctvom tajomnej jaskyne. Najväčší odvážlivci ju môžu preplávať a vynoriť sa až v mori. Odporúča sa to však len naozaj skúseným potápačom. Prírodný bazén je dokonalým výtvorom matky prírody. Zásluhou človeka je tu len rebrík, ktorým sa schádza do vody.

Tulipánové polia v Holandsku

Najkrajší kvetinový zážitok na svete ponúkajú tulipánové polia v Holandsku. V krajine sa pestuje 43 % tulipánov z celosvetovej produkcie. Za najpríťažlivejšie sú považované kvetinové lány pri Keukenhofe. Nachádzajú sa pri meste Lisse, približne 30 km od Amsterdamu. Do kvetinovej krásy sa môžete vnoriť po svojich alebo sa pomedzi tulipány preveziete na bicykli. Návštevu vám odporúčame od polovice marca do začiatku apríla, kedy sú kvetinové záhony v plnom rozkvete. 

Polia tulipánov pri Keukenhofe dosahujú rozlohu 32 ha a kvety sa tu počítajú na milióny. Okrem povestných tulipánov tu Holanďania sadia aj narcisy, hyacinty a ľalie. Výlet k fascinujúcim kvetinovým kobercom sa považuje za najlepší spôsob privítania jari. 

Bruggy v Belgicku

Dôkazom toho, že aj Európa ponúka  miesta, ktoré sa oplatí vidieť, je aj mestečko Bruggy v Belgicku. Okúzľujúce miesto s romantickou stredovekou atmosférou, prekrásnou spleťou historických uličiek a vodných kanálov a s príchuťou pravej belgickej čokolády. To sú Bruggy, nazývané aj  Benátky severu.

Zaujímavé je, že na území tohto čarovného mestečka sa nachádza až 50 hradov a zámkov. Ide o najväčšiu koncentráciu historických pamiatok na meter štvorcový v celom Belgicku. 

Tip na záver: cestovné poistenie je nevyhnutnosť

Či sa už pri poznávaní najkrajších miest sveta necháte inšpirovať naším výberom alebo podľahnete iným zaujímavým lákadlám, určite pred cestou nezabudnite na cestovné poistenie. Balíček služieb, ktorý nebude stáť viac než pár eur, vám poskytne istotu a pocit bezpečia kdekoľvek na svete. Cestovné poistenie nekryje len liečebné náklady, ale napríklad aj zodpovednosť pri spôsobení škody inej osobe alebo stratu batožiny.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.