Tulipánové polia v Holandsku

Top miesta, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život

23. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Krása je vraj subjektívna a vždy je v oku diváka. Napriek tomu na svete existujú miesta, ktoré považuje za krásne, jedinečné či fascinujúce takmer každý. Sú to úchvatné pláže, jazerá, hory, ostrovy, skalnaté útvary, kaňony, fascinujúce pamiatky - jednoducho dychvyrážajúce pozoruhodnosti čakajúce na vašu návštevu. Aby sme vám výber trochu uľahčili a možno vás aj inšpirovali, prinášame zoznam miest, ktoré sa oplatí vidieť aspoň raz za život.

Antelope Canyon v Arizone

Antelope Canyon - alebo ak chcete Antilopí kaňon - je jedným z najnavštevovanejších miest Spojených štátov. Nachádza sa v blízkosti mesta Page v Arizone, v rezervácii Navajo. Nádherný svet skalných chodieb láka návštevníkov predovšetkým hrou svetiel, tieňov a farieb.

Kaňon vznikol eróziou pieskovca. Dažďová voda vteká do úzkych chodieb, ktoré pod jej vplyvom postupne erodujú, zaobľujú sa a vytvárajú hlbšie koridory. Svetlo tu preniká len úzkymi štrbinami a pred očami návštevníkov vytvára fascinujúce divadlo. Sústava chodieb tvorí dve samostatné časti -  Horný a Dolný kaňon. Niektoré úseky sú schodné len pomocou rebríkov a kvôli náročnosti trasy sú obidva kaňony prístupné len so sprievodcom. Platená prehliadka však rozhodne stojí za to. 

Veľký čínsky múr

Jeden z najväčších divov sveta a súčasť svetového kultúrneho dedičstva rozhodne patrí medzi miesta, ktoré sa oplatí vidieť. Veľký čínsky múr sa tiahne naprieč severnou Čínou, kde kopíruje púšte, hory, údolia i náhorné plošiny. Je dlhý 8 850 km a jeho východný začiatok sa nachádza v Shanhaiguan v provincii Hebei. Monumentálna stavba končí ďaleko na západe, na pokraji púšte Gobi.

Múr bol vybudovaný v období od 15. do 17. storočia za dynastie Ming. Impozantná stavba mala chrániť Čínu pred vpádmi Mongolov. Dodnes sa považuje za jednu z najpozoruhodnejších atrakcií sveta a za najvýstižnejší architektonický symbol Číny. Traduje sa dokonca, že čínsky múr je jediným ľudským výtvorom viditeľným z vesmíru, konkrétne z Mesiaca. Ide však o mýtus a stavba voľným okom z povrchu Mesiaca viditeľná rozhodne nie je. Vedci však pripúšťajú možnosť zazrieť ju z kozmickej lode na nízkej obežnej dráhe.

Veľký bariérový útes

Najväčší koralový útes na našej planéte,  Veľký bariérový útes, sa rozprestiera na pobreží Queenslandu v severovýchodnej Austrálii. Stavba vytvorená živými organizmamidosahuje plochu neuveriteľných 20 000 km2, dĺžku 2 300 km a šírku od 2 do 150 km. Tvorí ju 2 900 individuálnych koralových útesov, 900 ostrovov a množstvo lagún. Fascinujúce je, že počiatky útesu siahajú do histórie 4 000 – 6 000 rokov pred naším letopočtom. Ide o najväčšiu konštrukciu postavenú živými tvormi na svete.

Tento austrálsky klenot sa právom považuje za jedno z najkrajších miest našej planéty  a zaraďuje sa k prírodnému svetovému dedičstvu. Prekypuje životom, farbami a rozmanitosťou, ktorá fascinuje ľudské oko. Koraly súčasne chránia pobrežie pred vlnami a vytvárajú domov pre tisíce rôznych živočíchov.

Oceánska priekopa To Sua

Možno ju označiť aj za najkrajší prírodný bazén na svete. Fascinujúca priekopa To Sua sa nachádza na ostrove Upolu, ktorý je súčasťou súostrovia Samoa v južnom Pacifiku. Napriek tomu, že destinácia je pre našinca ťažko dostupná, do zoznamu miest, ktoré sa oplatí vidieť, rozhodne patrí.

Okrem priezračnej vody sa oceánska priekopa s hĺbkou 30 m môže pochváliť aj priamym prepojením s morom prostredníctvom tajomnej jaskyne. Najväčší odvážlivci ju môžu preplávať a vynoriť sa až v mori. Odporúča sa to však len naozaj skúseným potápačom. Prírodný bazén je dokonalým výtvorom matky prírody. Zásluhou človeka je tu len rebrík, ktorým sa schádza do vody.

Tulipánové polia v Holandsku

Najkrajší kvetinový zážitok na svete ponúkajú tulipánové polia v Holandsku. V krajine sa pestuje 43 % tulipánov z celosvetovej produkcie. Za najpríťažlivejšie sú považované kvetinové lány pri Keukenhofe. Nachádzajú sa pri meste Lisse, približne 30 km od Amsterdamu. Do kvetinovej krásy sa môžete vnoriť po svojich alebo sa pomedzi tulipány preveziete na bicykli. Návštevu vám odporúčame od polovice marca do začiatku apríla, kedy sú kvetinové záhony v plnom rozkvete. 

Polia tulipánov pri Keukenhofe dosahujú rozlohu 32 ha a kvety sa tu počítajú na milióny. Okrem povestných tulipánov tu Holanďania sadia aj narcisy, hyacinty a ľalie. Výlet k fascinujúcim kvetinovým kobercom sa považuje za najlepší spôsob privítania jari. 

Bruggy v Belgicku

Dôkazom toho, že aj Európa ponúka  miesta, ktoré sa oplatí vidieť, je aj mestečko Bruggy v Belgicku. Okúzľujúce miesto s romantickou stredovekou atmosférou, prekrásnou spleťou historických uličiek a vodných kanálov a s príchuťou pravej belgickej čokolády. To sú Bruggy, nazývané aj  Benátky severu.

Zaujímavé je, že na území tohto čarovného mestečka sa nachádza až 50 hradov a zámkov. Ide o najväčšiu koncentráciu historických pamiatok na meter štvorcový v celom Belgicku. 

Tip na záver: cestovné poistenie je nevyhnutnosť

Či sa už pri poznávaní najkrajších miest sveta necháte inšpirovať naším výberom alebo podľahnete iným zaujímavým lákadlám, určite pred cestou nezabudnite na cestovné poistenie. Balíček služieb, ktorý nebude stáť viac než pár eur, vám poskytne istotu a pocit bezpečia kdekoľvek na svete. Cestovné poistenie nekryje len liečebné náklady, ale napríklad aj zodpovednosť pri spôsobení škody inej osobe alebo stratu batožiny.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.