horská pomoc v zasnežených horách

Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

17. 1. 2024
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

Horská záchranná služba v slovenskej legislatíve

Zriadenie, postavenie a úlohy Horskej záchrannej služby, ako i práva a povinnosti právnických a fyzických osôb v súvislosti s bezpečnosťou v horských oblastiach, upravuje Zákon č. 544/2002 Z. z. o horskej záchrannej službe.

Podľa tohto zákona platí nasledovné.

,,osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.”

Táto zložitá formulácia preložená do ľudskej reči vlastne znamená, že ak budete v horskej oblasti potrebovať pomoc horských záchranárov, všetky náklady budete musieť horskej službe uhradiť. To, samozrejme, neplatí, ak máte uzavreté poistenie na hory – na to sa však pozrieme neskôr.  

Na samotný zásah Horskej záchrannej služby sa môžeme pozrieť v dvoch rovinách: technická a zdravotná. Zjednodušene povedané, poskytnutie zdravotnej starostlivosti vám hradí zdravotná poisťovňa a technický zásah si hradíte sami. Z vášho vrecka ide napríklad vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb, preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku alebo zdravotníckemu zariadeniu, či dokonca prevoz telesných pozostatkov.

Dôležité je zdôrazniť, že zákon hovorí o zásahu v horskej oblasti. Nie každá lúka či les sa pritom z pohľadu platnej legislatívy považuje za horskú oblasť. Zákon definuje 15 horských oblastí, v ktorých pôsobí Horská záchranná služba. Patria sem Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry. Ak sa vám stane úraz alebo nehoda v oblasti nespadajúcej medzi vyššie popísané, napriek tomu, že ide o hory, voláte si RZP, teda 112 a výjazd samozrejme hradí zdravotná poisťovňa.


Náš tip: Aplikácia Horská záchranná služba

Ak sa chystáte na hory, nainštalujte si aplikáciu, pomocou ktorej získate prehľad o počasí a teréne, zdieľate svoju polohu a v prípade núdze privoláte záchranárov jedným tlačidlom. Aplikácia je dostupná na Google Play i v App Store.

Koľko stojí zásah horskej služby?

Horská záchranná služba má na svojom webe zverejnený cenník nákladov a cenník činností. Po prípadnom zásahu vám jednotlivé položky jednoducho naúčtuje a pošle vám faktúru.

 • Hodina práce jedného horského záchranára v bežných podmienkach stojí približne 38 eur.

 • Príplatok za sťažené prostredie sa môže vyšplhať až na 71 eur pre jedného záchranára za jednu hodinu.

 • Za výjazd snežného skútra zaplatíte v závislosti od jeho typu od 3,44 do 4,64 eur/km.

 • Cena výjazdu štvorkolky sa pohybuje od 2,46 do 4,26 eur/km.


Summa summarum, priemerná cena zásahu horskej služby sa pohybuje na úrovni okolo 400 eur. To však hovoríme o jednoduchom zásahu. Ak je zásah náročnejší alebo vyžaduje výjazd vrtuľníka, cena sa pohybuje v tisíckach eur. Pri nedobrovoľnom leteckom výlete sa vám teda turistika alebo zimná lyžovačka poriadne predraží.

Ak nechcete, aby vás vyvrtnutý členok stál tretinu ročného platu, máte na výber z dvoch možností: nikam nechoďte alebo sa poistite. My vám, samozrejme, odporúčame druhú možnosť.

Uzatvorte si poistenie do hôr

Poistenie do hôr vám pomôže finančne zvládnuť nepredvídateľné udalosti, ktoré môžu nastať pri pobyte v horských oblastiach. Je to produkt pokrývajúci práve vyššie popísané náklady spojené s privolaním horskej služby. Ide najmä o vyhľadávanie osôb pri zablúdení, uviaznutí v ťažkom teréne, zranenia s dôsledkom neschopnosti chôdze, ale aj o situácie, kedy sa nedokážete vrátiť z hôr kvôli únave, zosuvu skál alebo lavíny.

Poistenie do hôr si môžete uzavrieť na stanovený počet dní alebo na dlhšie obdobie, napríklad na celý rok. Dobu poistenia si zvolíte podľa toho, ako často sa venujete obľúbenej aktivite v horskom teréne. Ak chodíte na turistiku každý druhý víkend alebo sa aktívne venujete horolezectvu, oplatí sa vám ročné poistenie. Ak je váš výlet jednorazový, uzavriete poistenie na stanovený počet dní.

Na čo sa toto poistenie vzťahuje?

Rozsah krytia poistenia do hôr závisí od zvoleného balíčka. Väčšina poisťovní ponúka základné balíky, ktoré sa vzťahujú na bežných turistov pohybujúcich sa po značených turistických chodníkoch a vyššie balíky zahŕňajúce aj rizikové činnosti a športy v horských oblastiach. V niektorých poisťovniach si okrem poistenia technického zásahu Horskej záchrannej služby môžete doplatiť aj úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu.

Koľko stojí poistenie na hory?

Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie do hôr ako samostatný poistný produkt, inde ho nájdete ako súčasť balíka cestovného poistenia. Cena samostatného poistenia do hôr sa spravidla odvíja od rozsahu zvoleného krytia.

Poistenie na hory zahŕňajúce krytie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby vás v jednotlivých poisťovniach vyjde okolo od 0,70 eur na deň. Ak sa chcete v horských oblastiach venovať horolezectvu, skialpu, horskej cyklistike alebo inému rizikovému športu, prípadne obľubujete extrémnu turistiku mimo značených trás, zaplatíte približne dvojnásobok.

Ročné poistenie je v prepočte výrazne lacnejšou voľbou. Najlacnejšie balíčky vás vyjdú na približne 15 eur na rok. Pri extrémnych balíčkoch je to, samozrejme, viac – ale stále hovoríme o sume približne 34 € na celý rok. Maximálna výška poistného krytia sa pohybuje na úrovni od 16 500 do 20 000 eur.

Poistiť sa na hory navyše nie je vôbec zložité. Stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár online a dobrodružstvo na horách sa môže začať.

Vyberte si najlepšie poistenie na hory

Pred dovolenkou či výletom na horách je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré vás môžu postretnúť. Preto neváhajte a pred cestou uzavrite poistenie na hory online.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.