Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

horská pomoc v zasnežených horách

Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

|Silvia Múdra
5/5

Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Chcete vedieť, koľko vás môže stáť takéto dobrodružstvo?

Horská záchranná služba v slovenskej legislatíve

Zriadenie, postavenie a úlohy Horskej záchrannej služby, ako i práva a povinnosti právnických a fyzických osôb v súvislosti s bezpečnosťou v horských oblastiach, upravuje Zákon č. 544/2002 Z. z. o horskej záchrannej službe. Podľa § 11 odst. 2 písmeno e) tohto zákona platí, že “osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.”

Táto zložitá formulácia preložená do ľudskej reči vlastne znamená, že ak budete v horskej oblasti potrebovať pomoc horských záchranárov, všetky náklady budete musieť horskej službe uhradiť. To samozrejme neplatí, ak máte uzavreté poistenie do hôr - na to sa však pozrieme neskôr. 

Na samotný zásah Horskej záchrannej služby sa môžeme pozrieť v dvoch rovinách: technická a zdravotná. Zjednodušene povedané, poskytnutie zdravotnej starostlivosti vám hradí zdravotná poisťovňa a technický zásah si hradíte sami. Z vášho vrecka ide napríklad vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb, preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku alebo zdravotníckemu zariadeniu, či dokonca prevoz telesných pozostatkov.

Dôležité je zdôrazniť, že zákon hovorí o zásahu v horskej oblasti. Nie každá lúka či les sa pritom z pohľadu platnej legislatívy považuje za horskú oblasť. Zákon definuje 15 horských oblastí, v ktorých pôsobí Horská záchranná služba. Patria sem Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry. Ak sa vám stane úraz alebo nehoda v oblasti nespadajúcej medzi vyššie popísané, napriek tomu, že ide o hory, voláte si RZP, teda 112 a výjazd samozrejme hradí zdravotná poisťovňa.

Koľko stojí technický zásah Horskej záchrannej služby?

Horská záchranná služba má na svojom webe zverejnený cenník nákladov a cenník činností. Po zrealizovanom zásahu vám jednotlivé položky jednoducho naúčtuje a pošle vám faktúru.

Len pre predstavu - hodina práce jedného horského záchranára v bežných podmienkach vás bude stáť približne 32 €. Príplatok za sťažené prostredie sa môže vyšplhať až na 69 € pre jedného záchranára za jednu hodinu. Za výjazd snežného skútra zaplatíte približne 4 €/km. Cena výjazdu štvorkolky sa pohybuje od 2 do 3 €/km. Priemerná jednoduchá záchranná akcia bez použitia leteckej techniky vás vyjde približne 350 €. Ceny záchranných akcií s použitím vrtuľníka sa pohybujú v rozmedzí 4 000 až 5 000 €. Pri nedobrovoľnom leteckom výlete sa vám teda turistika alebo zimná lyžovačka poriadne predraží.

Ak nechcete, aby vás vyvrtnutý členok stál tretinu ročného platu, máte na výber z dvoch možností: nikam nechoďte alebo sa poistite. My vám samozrejme odporúčame druhú možnosť. 

Uzatvorte poistenie do hôr

Poistenie do hôr vám pomôže finančne zvládnuť nepredvídateľné udalosti, ktoré môžu nastať pri pobyte v horských oblastiach. Je to produkt pokrývajúci práve vyššie popísané náklady spojené s privolaním horskej služby. Ide najmä o vyhľadávanie osôb pri zablúdení, uviaznutí v ťažkom teréne, zranenia s dôsledkom neschopnosti chôdze, ale aj o situácie, kedy sa nedokážete vrátiť z hôr kvôli únave, zosuvu skál alebo lavíny.

Poistenie do hôr možno uzatvoriť na stanovený počet dní alebo na dlhšie obdobie, napríklad na celý rok. Dobu poistenia si zvolíte podľa toho, ako často sa venujete obľúbenej aktivite v horskom teréne. Ak chodíte na turistiku každý druhý víkend alebo sa aktívne venujete horolezectvu, oplatí sa vám ročné poistenie. Ak je váš výlet jednorazový, uzavriete poistenie na stanovený počet dní.

Na čo sa toto poistenie vzťahuje?

Rozsah krytia poistenia do hôr závisí od zvoleného balíčka. Väčšina poisťovní ponúka základné balíky, ktoré sa vzťahujú na bežných turistov pohybujúcich sa po značených turistických chodníkoch a vyššie balíky zahŕňajúce aj rizikové činnosti a športy v horských oblastiach. V niektorých poisťovniach si okrem poistenia technického zásahu Horskej záchrannej služby môžete doplatiť aj úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu.


Náš TIP

Prečítajte si aj článok Koľko stojí záchrana na horách a kedy je poistenie neplatné? 


Koľko stojí poistenie do hôr?

Cena poistenia do hôr sa odvíja od rozsahu zvoleného krytia. Balíky zahŕňajúce krytie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby vás vyjdú približne 1 – 1,50 € za deň.

Ak sa chcete v horských oblastiach venovať horolezectvu, skialpu, horskej cyklistike alebo inému športu, prípadne obľubujete extrémnu turistiku mimo značených trás, zaplatíte za jeden deň poistenia 2,50 – 3,50 € za deň.

Ročné poistenie je v prepočte výrazne lacnejšou voľbou. Najlacnejšie balíčky sa pohybujú už od 17 € za rok. Pri extrémnych balíčkoch hovoríme o približne 40 € na celý rok. Maximálna výška poistného plnenia sa v poisťovniach pohybuje od 10 000 do 20 000 €. Najčastejšie sa nachádza na úrovni okolo 16 000 €.

Poistiť sa na hory navyše nie je vôbec zložité - stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár online a dobrodružstvo na horách sa môže začať. 


Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.