horská pomoc v zasnežených horách

Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

25. 10. 2021
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Chcete vedieť, koľko vás môže stáť takéto dobrodružstvo?

Horská záchranná služba v slovenskej legislatíve

Zriadenie, postavenie a úlohy Horskej záchrannej služby, ako i práva a povinnosti právnických a fyzických osôb v súvislosti s bezpečnosťou v horských oblastiach, upravuje Zákon č. 544/2002 Z. z. o horskej záchrannej službe. Podľa § 11 odst. 2 písmeno e) tohto zákona platí nasledovné.

Zákon vraví:

,,osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú; to neplatí, ak osoba nie je plnoletá, nemá spôsobilosť na právne úkony alebo ide o náklady po osobe, ktorá zomrela pred záchrannou činnosťou alebo počas nej.”

avatar - muž

Táto zložitá formulácia preložená do ľudskej reči vlastne znamená, že ak budete v horskej oblasti potrebovať pomoc horských záchranárov, všetky náklady budete musieť horskej službe uhradiť.  To samozrejme neplatí, ak máte uzavreté poistenie do hôr - na to sa však pozrieme neskôr. 


Na samotný zásah Horskej záchrannej služby sa môžeme pozrieť v dvoch rovinách: technická a zdravotná. Zjednodušene povedané, poskytnutie zdravotnej starostlivosti vám hradí zdravotná poisťovňa a technický zásah si hradíte sami. Z vášho vrecka ide napríklad vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb, preprava k najbližšiemu dopravnému prostriedku alebo zdravotníckemu zariadeniu, či dokonca prevoz telesných pozostatkov.

Dôležité je zdôrazniť, že zákon hovorí o zásahu v horskej oblasti. Nie každá lúka či les sa pritom z pohľadu platnej legislatívy považuje za horskú oblasť. Zákon definuje 15 horských oblastí, v ktorých pôsobí Horská záchranná služba. Patria sem Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrchy, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Stredné Beskydy, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry. Ak sa vám stane úraz alebo nehoda v oblasti nespadajúcej medzi vyššie popísané, napriek tomu, že ide o hory, voláte si RZP, teda 112 a výjazd samozrejme hradí zdravotná poisťovňa.

Koľko stojí technický zásah Horskej záchrannej služby?

Horská záchranná služba má na svojom webe zverejnený cenník nákladov a cenník činností. Po zrealizovanom zásahu vám jednotlivé položky jednoducho naúčtuje a pošle vám faktúru.


Len pre predstavu - hodina práce jedného horského záchranára v bežných podmienkach vás bude stáť približne 32 €. Príplatok za sťažené prostredie  sa môže vyšplhať až na 69 € pre jedného záchranára za jednu hodinu. Za výjazd snežného skútra zaplatíte približne 4 €/km. Cena  výjazdu štvorkolky sa pohybuje od 2 do 3 €/km. Priemerná jednoduchá záchranná akcia bez použitia leteckej techniky vás vyjde  približne 350 €. Ceny záchranných akcií s použitím vrtuľníka sa pohybujú  v rozmedzí 4 000 až 5 000 €. Pri nedobrovoľnom leteckom výlete sa vám teda turistika alebo zimná lyžovačka poriadne predraží.


Ak nechcete, aby vás vyvrtnutý členok stál tretinu ročného platu, máte na výber z dvoch možností: nikam nechoďte alebo sa poistite. My vám samozrejme odporúčame druhú možnosť. 

Uzatvorte poistenie do hôr

Poistenie do hôr vám pomôže finančne zvládnuť nepredvídateľné udalosti, ktoré môžu nastať pri pobyte v horských oblastiach. Je to produkt pokrývajúci práve vyššie popísané náklady spojené s privolaním horskej služby. Ide najmä o vyhľadávanie osôb pri zablúdení, uviaznutí v ťažkom teréne, zranenia s dôsledkom neschopnosti chôdze, ale aj o situácie, kedy sa nedokážete vrátiť z hôr kvôli únave, zosuvu skál alebo lavíny.


Poistenie do hôr možno uzatvoriť na stanovený počet dní alebo na dlhšie obdobie, napríklad na celý rok. Dobu poistenia si zvolíte podľa toho, ako často sa venujete obľúbenej aktivite v horskom teréne. Ak chodíte na turistiku každý druhý víkend alebo sa aktívne venujete horolezectvu, oplatí sa vám ročné poistenie. Ak je váš výlet jednorazový, uzavriete poistenie na stanovený počet dní.

Na čo sa toto poistenie vzťahuje?

Rozsah krytia poistenia do hôr závisí od zvoleného balíčka. Väčšina poisťovní ponúka základné balíky, ktoré sa vzťahujú na bežných turistov pohybujúcich sa po značených turistických chodníkoch a vyššie balíky zahŕňajúce aj rizikové činnosti a športy v horských oblastiach. V niektorých poisťovniach si okrem poistenia technického zásahu Horskej záchrannej služby môžete doplatiť aj úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu.


Koľko stojí poistenie do hôr?

Cena poistenia do hôr sa odvíja od rozsahu zvoleného krytia. Balíky zahŕňajúce krytie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby vás vyjdú približne 1 – 1,50 € za deň.


Ak sa chcete  v horských oblastiach  venovať horolezectvu, skialpu, horskej cyklistike alebo inému športu, prípadne obľubujete extrémnu turistiku mimo značených trás, zaplatíte za jeden deň poistenia 2,50 – 3,50 € za deň.


Ročné poistenie je v prepočte výrazne lacnejšou voľbou. Najlacnejšie balíčky sa pohybujú už od 17 € za rok. Pri extrémnych balíčkoch hovoríme o približne 40 € na celý rok. Maximálna výška poistného plnenia sa v poisťovniach pohybuje od 10 000 do 20 000 €. Najčastejšie sa nachádza na úrovni okolo 16 000 €.


Poistiť sa na hory navyše nie je vôbec zložité - stačí, ak vyplníte jednoduchý formulár online a dobrodružstvo na horách sa môže začať. 

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.