Sediaca žena fotiaca si scenériu

Cestovné poistenie v kocke

To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie..

Čo je cestovné poistenie?

Cestovné poistenie je druh komerčného poistenia, ktorý slúži na krytie úrazov a iných nepríjemných udalostí v zahraničí. K základným balíkom si môžete spravidla dojednať zaujímavé pripoistenia rozširujúce kryté oblasti.

Keďže je cestovné poistenie komerčné, poisťovne si môžu samy určovať jeho limity. To je dôvod, prečo sa na trhu stretnete s veľmi odlišnými ponukami. Vo všeobecnosti ale platí, že poistenie s limitom krytia nižším ako 100-tisíc eur by ste nemali uzatvárať. Nemuselo by vám stačiť.


Typy cestovného poistenia

Pri výbere cestovného poistenia sa stretnete s dvoma základnými typmi:


 • Krátkodobé poistenie – platí len počas dovolenky. Po tom, ako sa vrátite, sa automaticky zruší. Tento variant poistenia je vhodný najmä pre tých, ktorí počas roka cestujú len raz, napríklad na letnú dovolenku.

 • Dlhodobé poistenie – ide o poistenie, ktoré spravidla platí rok, po ktorom sa automaticky obnovuje. Je vhodné pre tých, ktorí cestujú počas roka viac ako jedenkrát. Výhodou dlhodobého poistenia je to, že ho nemusíte uzatvárať opakovane pred každou cestou, čím šetríte množstvo času.


Čo obsahuje cestovné poistenie?

Kostru cestovného poistenia štandardne predstavuje poistenie liečebných nákladov, ktoré slúži najmä na krytie nákladov na lekárske ošetrenie, liečenie a predpísané lieky, prevoz do nemocnice a hospitalizáciu, prípadne aj prevoz pacienta späť do domácej krajiny – tzv. repatriáciu. Ak vám napríklad v zahraničí ochorie dieťa a je potrebný jeho transport domov, ako sprevádzajúca osoba máte nárok na preplatenie tejto cesty, ako aj prípadného ubytovania.


Na túto základnú kostru sa ďalej nabaľujú voliteľné pripoistenia. Najčastejšie ide o úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škodu. Niektoré poisťovne poskytujú aj komplexné cestovné poistenie, ktoré okrem poistenia liečebných nákladov zahŕňa aj ďalšie poistné služby v jednom balíku. Poistné podmienky tej-ktorej poisťovne sa pritom v jednotlivých detailoch líšia, odporúčame preto vopred si ich preštudovať.


Je dobré myslieť na to, že poistenie liečebných nákladov, ktoré patrí pod cestovné poistenie, si netreba zamieňať s úrazovým poistením. Úrazové poistenie štandardne nie je súčasťou cestovného poistenia, avšak ako pripoistenie ho môže dopĺňať v zmysle náhrady za vzniknutý úraz alebo zranenie v podobe odškodného.

Európsky preukaz a cestovné poistenie

V súvislosti s cestovným poistením nesmieme zabudnúť ani na Európsky preukaz zdravotného poistenia. Hoci mnoho ľudí sa pri cestách do zahraničia spolieha len na Európsky preukaz, treba mať na zreteli, že platí len v členských štátoch Európskej únie, Švajčiarsku, Srbsku, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande. Navyše neslúži na krytie nákladov pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia. Európsky preukaz zdravotného poistenia rovnako neuplatníte ani na krytie nákladov za spoluúčasť a nákladov spojených s prepravou poistenca do domácej krajiny, čo často predstavuje sumu vo výške niekoľkých stoviek až tisícok eur.

Čo ovplyvňuje cenu cestovného poistenia?

Na cenu cestovného poistenia vplýva viacero faktorov, ako napríklad:


 • Cieľová destinácia – poisťovne spravidla delia poistenie na Európa, Svet a Svet, vrátane Kanady a USA. Platí, že Európa je spravidla najlacnejšia, pričom Svet vrátane Kanady a USA najdrahší. Cestovné poistenie je drahé aj v prípade, že cestujete do nebezpečných krajín postihnutých vojnovými konfliktmi.

 • Vek – deti, študenti alebo seniori nad 70 rokov môžu od poisťovne získať zaujímavé benefity a zľavy.

 • Účel cesty pobytu – cena poistenia sa môže odlišovať aj v závislosti od toho, či idete na dovolenku, alebo pracovnú cestu.

 • Pripoistenia – cenu poistenia vedia ovplyvniť aj rôzne pripoistenia, ako napríklad pripoistenie rizikových športov, nadštandardná asistencia alebo pripoistenie zodpovednosti za škodu.

Cestovné poistenie – porovnanie

Na trhu sa v súčasnosti nachádza veľké množstvo rôznych ponúk cestovného poistenia, ktoré môžu vyzerať na prvý pohľad rovnako alebo podobne. Aj vy sa preto pýtate, ktoré cestovné poistenie je najlepšie?


Odpoveď nie je jednotná a odvíja sa od toho, kam cestujete, čo plánujete v cieľovej destinácii robiť a či ide o dovolenku, alebo pracovnú cestu. Pre lepšiu orientáciu v širokej ponuke sme pre vás pripravili praktický prehľad, vďaka ktorému budete vedieť, čo vám jednotlivé poisťovne poskytujú.


ČSOB – poistenie liečebných nákladov až do výšky 300-tisíc eur. Na výber máte z troch balíkov:


 • Základný – balík pre nenáročných cestovateľov,

 • Optimálny – oproti Základnému balíku má vyšší limit liečebných nákladov a pripoistenie zodpovednosti za škodu,

 • Prémiový – oproti Optimálnemu balíku má najvyššie pripoistenie batožiny.


Union – poistenie liečebných nákladov až do výšky 250-tisíc eur. Vyberáte si z troch základných balíkov:


 • Hory – kryje technickú pomoc v horách,

 • Doma – okrem technickej pomoci obsahuje aj poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny a úrazové poistenie,

 • Komplet – obsahuje to isté, čo balík Doma, plus poistenie storna objednanej služby a poistenie predčasného návratu a nečerpaných služieb.


Allianz – poskytuje poistenie pre jednotlivcov, rodiny, firmy aj klientov nad 70 rokov. Okrem poistenia liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu, storna a nákladov na záchrannú činnosť získavate aj asistenčné služby Allianz assistance.


AXA – výška krytia liečebných nákladov v rámci cestovného poistenia AXA sa odvíja od balíčka, ktorý si zvolíte:


 • Excelent – krytie liečebných nákladov do výšky 20 miliónov eur. Balík kryje asistenčné služby, úrazy, zodpovednosť za škodu, právnu ochranu, batožinu, cestovanie lietadlom, domácich miláčikov a zásah horskej služby na Slovensku.

 • Komfort – krytie liečebných nákladov do výšky 200-tisíc eur. Kryje všetko, čo Excelent, okrem cestovania lietadlom a domácich miláčikov.

 • Reference – krytie liečebných nákladov do výšky 100-tisíc eur. Kryje len asistenčné služby a náklady na zásah horskej služby na Slovensku.


Generali – poisťovňa poskytuje štyri balíky poistenia:


 • Klasik – kryje liečebné náklady a asistenčné služby,

 • Plus – kryje všetko, čo Klasik, plus úrazy, pátranie, záchranu a zodpovednosť,

 • Komfort – kryje všetko, čo Plus, a navyše ešte batožinu a nadštandardné asistenčné služby,

 • Komplet – kryje všetko, čo Komfort, plus storno poplatkov a prerušenie cesty.


UNIQA – poisťovňa má k dispozícii štyri balíky, a to Basic, Plus, Komfort a Extra. Odlišujú sa v závislosti od toho, čo všetko kryjú a koľko stoja, pričom Basic je pre nenáročných cestovateľov a Extra pre tých, ktorí chcú to najlepšie krytie počas celej cesty.


Kooperativa – poisťovňa poskytuje moderné cestovné poistenie Marco Polo, v rámci ktorého má k dispozícii tri balíky:


 • Prima – krytie liečebných nákladov do 100-tisíc eur, poistenie právnej ochrany do 12-tisíc eur a asistenčné služby,

 • Optimum – krytie liečebných nákladov do 200-tisíc eur, poistenie právnej ochrany do 12-tisíc eur, poistenie úrazu, poistenie batožiny a asistenčné služby,

 • Excelent – krytie liečebných nákladov do 300-tisíc eur, poistenie právnej ochrany do 12-tisíc eur, poistenie úrazu, poistenie batožiny, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie zmeškania odjazdu a asistenčné služby.


Všetky poisťovne poskytujú krátkodobé aj dlhodobé varianty cestovného poistenia, vďaka čomu si z ich ponuky vyberie každý cestovateľ.


Vyberte si to najvýhodnejšie cestovné poistenie

Ak máte v problematike cestovného poistenia určité nejasnosti, bez váhania nás kontaktujte a my radi zodpovieme vaše otázky. No a v prípade, že sa chystáte na dovolenku, poznávací zájazd, služobnú cestu, študijný pobyt či stáž, odporúčame vám využiť našu online kalkulačku, vďaka ktorej si jednoducho môžete porovnať ceny viacerých poisťovní a vybrať si cestovné poistenie vyhovujúce vašim požiadavkám.


Barbora PetříkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.