rodina vonku

10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

Kedy sú jarné prázdniny 2023?

Termíny jarných prázdnin sú veľmi špecifické - v každom kraji sú totiž v iný dátum. Viete, kedy sú jarné prázdniny v tom vašom? 


 • Košický kraj:  6. 3. 2023 - 10. 3. 2023

 • Prešovský kraj:  6. 3. 2023 - 10. 3. 2023

 • Bratislavský kraj: 20. 2. 2023 - 24. 2.2023

 • Nitriansky kraj: 20. 2. 2023 - 24. 2. 2023

 • Trnavský kraj:  20. 2. 2023 - 24. 2. 2023

 • Banskobystrický kraj: 27. 2. 2023 - 3. 3. 2023

 • Trenčiansky kraj: 27. 2. 2023 - 3. 3. 2023

 • Žilinský kraj:  27. 2. 2023 - 3. 3. 2023


Vyberte sa na výlety v okolí

Výlet nemusí byť v každom prípade premyslený a plánovaný. Na to, aby ste mohli absolvovať malé prázdninové dobrodružstvo, stačí aj prechádzka v okolí. Využite voľný čas, vyjdite si na najbližší kopec a užite si výhľad z rozhľadne. Objavte staré pamiatky, o ktorých ste ani netušili, že celé roky bývate neďaleko nich. Navštívte  okolité hrady a zámky. Vydajte sa na párhodinovú turistiku a objavte čaro prebúdzajúcej sa prírody.


Ak máte šťastie a jarné prázdniny vám vyjdú v čase, kedy úraduje mráz, využite to. Prevetrajte poslednýkrát túto sezónu svoje korčule, sánky, lyže či snowboard. Korčuľovanie a všeobecne zimné športy bavia asi všetky generácie, preto sú ideálnym programom pre malých aj veľkých.


Ak však máte pocit, že všetko vo svojom okolí už poznáte alebo máte jednoducho chuť spoznať aj iné krásy Slovenska, môžete si vybrať niektorý z našich tipov na jednodňové výlety po celom Slovensku, od západu až po východ. 


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Tipy na jednodňové výlety po Slovensku

Bratislava

Naše putovanie po Slovensku začneme v našom hlavnom meste. Na jednodňový výlet je tu toho až-až.  Pri návšteve Bratislavy s deťmi by ste určite nemali vynechať Bratislavský hrad a samozrejme ani historické centrum  s jeho krásnymi uličkami. Nezabudnite im ponúknuť ani neopakovateľný výhľad z vyhliadky UFO. V prípade nepriaznivého počasia vám útočisko poskytnú expozície Prírodovedného múzea či Múzea dopravy.  


Bradlo a Košariská

Ak sa chcete vybrať po stopách M. R. Štefánika, na  Bradlo sa aj počas jarných prázdnin dostanete pohodlne autom, no dá sa tam dostať aj z jeho rodných Košarísk. Na fare v obci je jeho múzeum s predmetmi, ktoré tomuto slovenskému pilotovi a generálovi patrili. 

Trenčianske Teplice

Toto kúpeľné mestečko ponúka veľa príjemného - mnohé reštaurácie a kaviarne, možnosť prechádzky po obrovskom kúpeľnom parku, zájsť na Zelenú žabu alebo k vodnej nádrži či do blízkeho Omšenia. Ak vám vyjde čas, môžete zájsť aj do neďalekého leteckého múzea Slávnica, čím určite ulahodíte mužskej časti vašej posádky. 

Hrad Strečno

Okolo hradu Strečno už prechádzal asi každý, no málokedy býva cieľovou destináciou. Jarné prázdniny sú ideálnou príležitosťou zmeniť to. Hrad ponúka pútavú expozíciu a krásne výhľady. Hrad sa po historickej stránke spája najmä so Žofiou Bosniakovou. Dnes je možné obdivovať však iba jej maketu, uloženú v kaplnke hradného múzea. Ak máte viac času, môžete sa vybrať aj na zrúcaninu neďalekého Starhradu


Choč

V prípade, že chcete absolvovať dlhší výlet,  skúste sa vybrať na Choč na Orave. Samozrejme, vrchov a hôr je na Slovensku mnoho. Tento je len jeden z mnohých, no výhodou je, že výstup môžete uskutočniť v každom ročnom období a takmer v každom počasí. Nejde o krátku túru, no zvládnu ju nielen dospelí, ale aj školáci. Preto je ideálnym typom na rodinný výlet.

Donovaly

Donovaly ponúkajú mnoho aktivít a každý si tam nájde to svoje. Od bežkovania, cez psie záprahy, túru či paragliding až po programy pre deti a reštaurácie. Na Donovaloch môžete voľný čas využiť aktívne, no môžete si užiť aj pohodovú a nenáročnú dovolenku v priestoroch hotelov v komfortnej kombinácii s prírodou.

Šomoška

Národná prírodná rezervácia Šomoška ponúka unikátne výtvory. Jedným z nich je aj vodopád, ktorý je stuhnutou lávou padajúcou z asi 9-metrovej výšky spred asi 4 miliónov rokov. Neďaleko od neho sa nachádza aj čadičové kamenné more. Tieto atrakcie sú turisticky ľahko dostupné a po náučnom chodníku, ktorý vedie z obce Šiatorská Bukovinka na hrad Šomoška, sa k nim dostanete veľmi jednoducho.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú ideálnym miestom na využitie voľného času. Aj napriek tomu, že mnoho túr sa ešte nebude dať absolvovať, pretože mnohé turistické chodníky sú uzavreté, dajú sa využiť mnohé iné atrakcie. Môžete navštíviť nielen lyžiarske strediská, ale aj Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici, Múzeum TANAPu, Ľadový dóm na Hrebienku alebo sa len tak nechať viesť električkou a prechádzať sa po tatranskej prírode. Navštíviť môžete Štrbské pleso, Smokovce či mnohé iné destinácie. V Tatrách sa jednoducho nudiť nebudete. 


Bardejov

Mesto Bardejov je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Je veľa miest, ktoré môžete v meste obdivovať - či už historické centrum a námestie alebo aj rôzne baziliky a chrámy. Veľmi vyhľadávanou a obľúbenou aktivitou sú aj Bardejovské kúpele. V okolí kúpeľov si môžete užiť veľmi príjemné prechádzky po náučných chodníkoch, ktoré zvládnu aj deti. Takým je napríklad chodník cisárovnej Sissi.

Košická ZOO

Ak ste na východe, určite by ste nemali vynechať mesto Košice, vrátane miestnej zoologickej záhrady. ZOO je ideálnym miestom pre deti, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Zoologické záhrady sú zážitkom aj pre mnohých dospelých, čím sa stávajú ideálnym rodinným výletom. 


Pri výletoch však nezabúdajte na vhodné cestovné poistenie. Nikdy predsa neviete, čo všetko sa môže stať. Krátkodobé poistenie určené na jednodňové výlety nebýva drahou záležitosťou, no v prípade nehody vedia veľa vecí zjednodušiť.

Výlet však rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.