rodina vonku

10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

Kedy sú jarné prázdniny 2023?

Termíny jarných prázdnin sú veľmi špecifické - v každom kraji sú totiž v iný dátum. Viete, kedy sú jarné prázdniny v tom vašom? 


 • Košický kraj:  6. 3. 2023 - 10. 3. 2023

 • Prešovský kraj:  6. 3. 2023 - 10. 3. 2023

 • Bratislavský kraj: 20. 2. 2023 - 24. 2.2023

 • Nitriansky kraj: 20. 2. 2023 - 24. 2. 2023

 • Trnavský kraj:  20. 2. 2023 - 24. 2. 2023

 • Banskobystrický kraj: 27. 2. 2023 - 3. 3. 2023

 • Trenčiansky kraj: 27. 2. 2023 - 3. 3. 2023

 • Žilinský kraj:  27. 2. 2023 - 3. 3. 2023


Vyberte sa na výlety v okolí

Výlet nemusí byť v každom prípade premyslený a plánovaný. Na to, aby ste mohli absolvovať malé prázdninové dobrodružstvo, stačí aj prechádzka v okolí. Využite voľný čas, vyjdite si na najbližší kopec a užite si výhľad z rozhľadne. Objavte staré pamiatky, o ktorých ste ani netušili, že celé roky bývate neďaleko nich. Navštívte  okolité hrady a zámky. Vydajte sa na párhodinovú turistiku a objavte čaro prebúdzajúcej sa prírody.


Ak máte šťastie a jarné prázdniny vám vyjdú v čase, kedy úraduje mráz, využite to. Prevetrajte poslednýkrát túto sezónu svoje korčule, sánky, lyže či snowboard. Korčuľovanie a všeobecne zimné športy bavia asi všetky generácie, preto sú ideálnym programom pre malých aj veľkých.


Ak však máte pocit, že všetko vo svojom okolí už poznáte alebo máte jednoducho chuť spoznať aj iné krásy Slovenska, môžete si vybrať niektorý z našich tipov na jednodňové výlety po celom Slovensku, od západu až po východ. 


V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Tipy na jednodňové výlety po Slovensku

Bratislava

Naše putovanie po Slovensku začneme v našom hlavnom meste. Na jednodňový výlet je tu toho až-až.  Pri návšteve Bratislavy s deťmi by ste určite nemali vynechať Bratislavský hrad a samozrejme ani historické centrum  s jeho krásnymi uličkami. Nezabudnite im ponúknuť ani neopakovateľný výhľad z vyhliadky UFO. V prípade nepriaznivého počasia vám útočisko poskytnú expozície Prírodovedného múzea či Múzea dopravy.  


Bradlo a Košariská

Ak sa chcete vybrať po stopách M. R. Štefánika, na  Bradlo sa aj počas jarných prázdnin dostanete pohodlne autom, no dá sa tam dostať aj z jeho rodných Košarísk. Na fare v obci je jeho múzeum s predmetmi, ktoré tomuto slovenskému pilotovi a generálovi patrili. 

Trenčianske Teplice

Toto kúpeľné mestečko ponúka veľa príjemného - mnohé reštaurácie a kaviarne, možnosť prechádzky po obrovskom kúpeľnom parku, zájsť na Zelenú žabu alebo k vodnej nádrži či do blízkeho Omšenia. Ak vám vyjde čas, môžete zájsť aj do neďalekého leteckého múzea Slávnica, čím určite ulahodíte mužskej časti vašej posádky. 

Hrad Strečno

Okolo hradu Strečno už prechádzal asi každý, no málokedy býva cieľovou destináciou. Jarné prázdniny sú ideálnou príležitosťou zmeniť to. Hrad ponúka pútavú expozíciu a krásne výhľady. Hrad sa po historickej stránke spája najmä so Žofiou Bosniakovou. Dnes je možné obdivovať však iba jej maketu, uloženú v kaplnke hradného múzea. Ak máte viac času, môžete sa vybrať aj na zrúcaninu neďalekého Starhradu


Choč

V prípade, že chcete absolvovať dlhší výlet,  skúste sa vybrať na Choč na Orave. Samozrejme, vrchov a hôr je na Slovensku mnoho. Tento je len jeden z mnohých, no výhodou je, že výstup môžete uskutočniť v každom ročnom období a takmer v každom počasí. Nejde o krátku túru, no zvládnu ju nielen dospelí, ale aj školáci. Preto je ideálnym typom na rodinný výlet.

Donovaly

Donovaly ponúkajú mnoho aktivít a každý si tam nájde to svoje. Od bežkovania, cez psie záprahy, túru či paragliding až po programy pre deti a reštaurácie. Na Donovaloch môžete voľný čas využiť aktívne, no môžete si užiť aj pohodovú a nenáročnú dovolenku v priestoroch hotelov v komfortnej kombinácii s prírodou.

Šomoška

Národná prírodná rezervácia Šomoška ponúka unikátne výtvory. Jedným z nich je aj vodopád, ktorý je stuhnutou lávou padajúcou z asi 9-metrovej výšky spred asi 4 miliónov rokov. Neďaleko od neho sa nachádza aj čadičové kamenné more. Tieto atrakcie sú turisticky ľahko dostupné a po náučnom chodníku, ktorý vedie z obce Šiatorská Bukovinka na hrad Šomoška, sa k nim dostanete veľmi jednoducho.

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry sú ideálnym miestom na využitie voľného času. Aj napriek tomu, že mnoho túr sa ešte nebude dať absolvovať, pretože mnohé turistické chodníky sú uzavreté, dajú sa využiť mnohé iné atrakcie. Môžete navštíviť nielen lyžiarske strediská, ale aj Lyžiarske múzeum v Tatranskej Lomnici, Múzeum TANAPu, Ľadový dóm na Hrebienku alebo sa len tak nechať viesť električkou a prechádzať sa po tatranskej prírode. Navštíviť môžete Štrbské pleso, Smokovce či mnohé iné destinácie. V Tatrách sa jednoducho nudiť nebudete. 


Bardejov

Mesto Bardejov je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Je veľa miest, ktoré môžete v meste obdivovať - či už historické centrum a námestie alebo aj rôzne baziliky a chrámy. Veľmi vyhľadávanou a obľúbenou aktivitou sú aj Bardejovské kúpele. V okolí kúpeľov si môžete užiť veľmi príjemné prechádzky po náučných chodníkoch, ktoré zvládnu aj deti. Takým je napríklad chodník cisárovnej Sissi.

Košická ZOO

Ak ste na východe, určite by ste nemali vynechať mesto Košice, vrátane miestnej zoologickej záhrady. ZOO je ideálnym miestom pre deti, bez ohľadu na to, či je zima alebo leto. Zoologické záhrady sú zážitkom aj pre mnohých dospelých, čím sa stávajú ideálnym rodinným výletom. 


Pri výletoch však nezabúdajte na vhodné cestovné poistenie. Nikdy predsa neviete, čo všetko sa môže stať. Krátkodobé poistenie určené na jednodňové výlety nebýva drahou záležitosťou, no v prípade nehody vedia veľa vecí zjednodušiť.

Výlet však rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.


Michaela PősováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.