Košice

Top miesta, ktoré treba vidieť na východnom Slovensku

26. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Východné Slovensko patrí k tomu najlepšiemu, čo môže naša krajina turistom ponúknuť. Je tu množstvo zaujímavej kultúry, pamiatok aj prírodných krás. V článku vám prinášame rebríček zaujímavých tipov na výlet v tomto regióne.

Región Košice

Ako prvé by nemalo ujsť vašej pozornosti mesto Košice. Štatút mesta získali Košice už v r. 1342, pričom odvtedy si prešli búrlivou históriou. V meste sa nachádza množstvo pamiatok, umeleckých výstav aj múzeí.


K najvýznamnejším  múzeám a galériám patria nasledovné:

 • Východoslovenské múzeum,

 • Múzeum letectva,

 • Slovenské technické múzeum,

 • Východoslovenská galéria.

 

Centrum mesta tvorí námestie s Dómom sv. Alžbety, kde okrem tejto dominanty môžete nájsť aj ďalšie zaujímavé budovy. K príkladom vrcholnej gotiky patrí susedný Kostol sv. Michala alebo Urbanova veža z druhej strany Dómu. 


Medzi miesta, ktoré treba vidieť na Slovensku, patria aj najstaršie opálové bane sveta. Nachádzajú sa necelých 40 km od Košíc. Počas prehliadky zistíte, ako naši predkovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali.


Za zmienku v tomto regióne stojí aj Herliansky gejzír, ktorý je od roku 2002 zapísaný do zoznamu UNESCO. Je nepretržite aktívny od roku 1872, pričom do roku 1903 a v rokoch 1957 – 2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Výška erupcie gejzíru je okolo 22 m.

Región Zemplín

Zemplínska šírava a okolie sú prvou voľbou pri návšteve tohto regiónu. Okrem kúpania je to ideálne miesto aj na pestovanie vodných športov. Avšak v okolí Zemplínskej šíravy sa nachádzajú aj ďalšie krásne miesta. Za zmienku stojí napríklad Morské oko, nádherný Humenský zámok či Senianske rybníky.


Vedeli ste, že v regióne Zemplín je najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe? Ide o nádrž Starina, ktorá sa nachádza neďaleko dedinky Stakčín pri slovensko-ukrajinských hraniciach. Rozprestiera sa na ploche až 311,4 ha, pričom objem vodnej nádrže je 59,8 mil.m³. 


Ak máte radi kvalitné vína, určite by vám nemala ujsť návšteva vinohradníckej oblasti Tokaj, ktorá sa nachádza na juhu Zemplína. Môžete si tu dopriať príjemnú prechádzku medzi vinohradmi, dozvedieť sa veľa informácií o pestovaní vína, ochutnať tradičné domáce jedlá a zažiť netradičné ubytovanie priamo vo vinohradoch.


Navštíviť sa určite vyplatí aj stredoveký hrad Brekov, ktorého ruiny je možné vidieť pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Ide o jeden z najstarších hradov na východnom Slovensku. Cesta k nemu nie je náročná a zvládnu ju aj menšie deti.

Región Šariš

V tomto regióne je na obdiv množstvo nádherných miest, hradov či turistických chodníkov. Nachádza sa tu kúpeľné mesto Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu UNESCO, a to už od roku 2008. 


Bardejovské kúpele patria medzi topku svetového kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247. Na ubytovanie v nich si môžete vybrať jeden zo štyroch hotelov.


Vašej pozornosti by nemal ujsť ani Šarišský hrad, ktorý patrí k najrozsiahlejším na celom Slovensku. Nachádza sa v malom mestečku Veľký Šariš neďaleko Prešova, z ktorého výlet na hradisko trvá približne hodinu a štvrť. Môžete si tam vychutnať výhľad z 15 metrov vysokej vyhliadkovej veže. V júli sa tu koná Filmová noc a v septembri zase Šarišské hradné dni s ukážkou dobových bojov.


Šarišský hrad má aj tú výhodu, že neďaleko sa nachádza jaskyňa Zlá diera, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou v okrese Prešov. Pred vstupom do jaskyne dostanete prilbu so svetlom, pretože  jaskyňa nie je elektricky osvetlená. Zažijete tu prehliadku v čarokrásnej atmosfére hry svetla a tieňa. Nie je fyzicky náročná, takže je vhodná aj pre deti.


Na Šariši je tiež možné obdivovať Miniskanzen drevených kostolíkov, ktorý sa nachádza neďaleko Kamenického hradu v dedinke Ľutina. Predstavuje zmenšeniny drevených chrámov, a to v mierke 1:10. Pri prehliadke sa dozviete zaujímavé informácie o týchto perlách slovenskej ľudovej architektúry a tiež to, kde sa daný chrám nachádza. 

Slovenský raj

Národný park Slovenský raj je kapitola sama o sebe. Patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Môžete tu obdivovať jednu z najväčších ľadových jaskýň na svete, krajinu krasových planín a neobyčajnú scenériu tiesňav či vodopádov. Nechýbajú tu ani historické pamiatky, ktoré dokumentujú postupné osídľovanie Spiša.


V Národnom parku Slovenský raj môžete navštíviť:

Záver

Východné Slovensko má rozhodne čo turistom ponúknuť. Môžete si tu vyberať medzi špičkovými kúpeľmi a turistikou, ktorá vám poskytne jedinečný zážitok v podobe prírodných krás či kultúrnych pamiatok. Aj na cestách po východnom Slovensku sa budete cítiť viac bezpečne s uzatvoreným cestovným poistením. 

Cestovanie po Slovensku

V súvislosti s cestovaním po Slovensku, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Priatelia
  29. marca 2022|
  Dovolenka na Slovensku: Čo poradiť cudzincom a kamarátom, ktorí prídu na návštevu?

  Chystajú sa k vám kamaráti či rodina zo zahraničia a vy by ste im chceli pripraviť dovolenku na Slovensku plnú zážitkov. Kam ich však vziať? Čo im ukázať? Kde zažijú autentické Slovensko a ktoré naše regióny sa naozaj oplatí navštíviť? Prinášame vám tipy na zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré budú vašim blízkym dlho pripomínať, čo všetko sa dá v našej malej krajine vidieť a zažiť.