Košice

Top miesta, ktoré treba vidieť na východnom Slovensku

26. 2. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Východné Slovensko patrí k tomu najlepšiemu, čo môže naša krajina turistom ponúknuť. Je tu množstvo zaujímavej kultúry, pamiatok aj prírodných krás. V článku vám prinášame rebríček zaujímavých tipov na výlet v tomto regióne.

Región Košice

Ako prvé by nemalo ujsť vašej pozornosti mesto Košice. Štatút mesta získali Košice už v r. 1342, pričom odvtedy si prešli búrlivou históriou. V meste sa nachádza množstvo pamiatok, umeleckých výstav aj múzeí.


K najvýznamnejším  múzeám a galériám patria nasledovné:

 • Východoslovenské múzeum,

 • Múzeum letectva,

 • Slovenské technické múzeum,

 • Východoslovenská galéria.

 

Centrum mesta tvorí námestie s Dómom sv. Alžbety, kde okrem tejto dominanty môžete nájsť aj ďalšie zaujímavé budovy. K príkladom vrcholnej gotiky patrí susedný Kostol sv. Michala alebo Urbanova veža z druhej strany Dómu. 


Medzi miesta, ktoré treba vidieť na Slovensku, patria aj najstaršie opálové bane sveta. Nachádzajú sa necelých 40 km od Košíc. Počas prehliadky zistíte, ako naši predkovia drahocenný opál hľadali a aké náradie používali.


Za zmienku v tomto regióne stojí aj Herliansky gejzír, ktorý je od roku 2002 zapísaný do zoznamu UNESCO. Je nepretržite aktívny od roku 1872, pričom do roku 1903 a v rokoch 1957 – 2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Výška erupcie gejzíru je okolo 22 m.

Región Zemplín

Zemplínska šírava a okolie sú prvou voľbou pri návšteve tohto regiónu. Okrem kúpania je to ideálne miesto aj na pestovanie vodných športov. Avšak v okolí Zemplínskej šíravy sa nachádzajú aj ďalšie krásne miesta. Za zmienku stojí napríklad Morské oko, nádherný Humenský zámok či Senianske rybníky.


Vedeli ste, že v regióne Zemplín je najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe? Ide o nádrž Starina, ktorá sa nachádza neďaleko dedinky Stakčín pri slovensko-ukrajinských hraniciach. Rozprestiera sa na ploche až 311,4 ha, pričom objem vodnej nádrže je 59,8 mil.m³. 


Ak máte radi kvalitné vína, určite by vám nemala ujsť návšteva vinohradníckej oblasti Tokaj, ktorá sa nachádza na juhu Zemplína. Môžete si tu dopriať príjemnú prechádzku medzi vinohradmi, dozvedieť sa veľa informácií o pestovaní vína, ochutnať tradičné domáce jedlá a zažiť netradičné ubytovanie priamo vo vinohradoch.


Navštíviť sa určite vyplatí aj stredoveký hrad Brekov, ktorého ruiny je možné vidieť pri ceste medzi mestami Strážske a Humenné. Ide o jeden z najstarších hradov na východnom Slovensku. Cesta k nemu nie je náročná a zvládnu ju aj menšie deti.

Región Šariš

V tomto regióne je na obdiv množstvo nádherných miest, hradov či turistických chodníkov. Nachádza sa tu kúpeľné mesto Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu UNESCO, a to už od roku 2008. 


Bardejovské kúpele patria medzi topku svetového kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247. Na ubytovanie v nich si môžete vybrať jeden zo štyroch hotelov.


Vašej pozornosti by nemal ujsť ani Šarišský hrad, ktorý patrí k najrozsiahlejším na celom Slovensku. Nachádza sa v malom mestečku Veľký Šariš neďaleko Prešova, z ktorého výlet na hradisko trvá približne hodinu a štvrť. Môžete si tam vychutnať výhľad z 15 metrov vysokej vyhliadkovej veže. V júli sa tu koná Filmová noc a v septembri zase Šarišské hradné dni s ukážkou dobových bojov.


Šarišský hrad má aj tú výhodu, že neďaleko sa nachádza jaskyňa Zlá diera, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou v okrese Prešov. Pred vstupom do jaskyne dostanete prilbu so svetlom, pretože  jaskyňa nie je elektricky osvetlená. Zažijete tu prehliadku v čarokrásnej atmosfére hry svetla a tieňa. Nie je fyzicky náročná, takže je vhodná aj pre deti.


Na Šariši je tiež možné obdivovať Miniskanzen drevených kostolíkov, ktorý sa nachádza neďaleko Kamenického hradu v dedinke Ľutina. Predstavuje zmenšeniny drevených chrámov, a to v mierke 1:10. Pri prehliadke sa dozviete zaujímavé informácie o týchto perlách slovenskej ľudovej architektúry a tiež to, kde sa daný chrám nachádza. 

Slovenský raj

Národný park Slovenský raj je kapitola sama o sebe. Patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Môžete tu obdivovať jednu z najväčších ľadových jaskýň na svete, krajinu krasových planín a neobyčajnú scenériu tiesňav či vodopádov. Nechýbajú tu ani historické pamiatky, ktoré dokumentujú postupné osídľovanie Spiša.


V Národnom parku Slovenský raj môžete navštíviť:

Záver

Východné Slovensko má rozhodne čo turistom ponúknuť. Môžete si tu vyberať medzi špičkovými kúpeľmi a turistikou, ktorá vám poskytne jedinečný zážitok v podobe prírodných krás či kultúrnych pamiatok. Aj na cestách po východnom Slovensku sa budete cítiť viac bezpečne s uzatvoreným cestovným poistením. 

Cestovanie po Slovensku

V súvislosti s cestovaním po Slovensku, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

 • Turista v Malej Fatre
  27. júna 2022|Silvia Múdra
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • Rafting
  14. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam cez víkend? Vyskúšajte tieto adrenalínové zážitky

  Milujete adrenalín? Ferraty, túry, lanové parky, zjazd na bicykli alebo kolobežke, splav rieky či bungee jumping? Pre niekoho divoká zábava, pre iného aktívny relax. Blížiace sa letné počasie takýmto aktivitám len praje. Kde na Slovensku si ich môžete užiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najlepších miest pre adrenalínových nadšencov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť cez víkend.

 • Bratislavský hrad
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • priatelia a jedlo
  25. apríla 2022|Silvia Múdra
  Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

  Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

 • cestovateľ
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Cestovné poistenie na dovolenku: Ako si vybrať?

  Cestovné poistenie na dovolenku je základom, na ktorý treba pri plánovaní cesty myslieť. Len vďaka nemu si môžete byť istí, že aj v nepríjemných situáciách, ako napríklad úraz, ste krytí. Poistenie má výhodu v tom, že poskytuje množstvo výhod a zaujímavých pripoistení. Ako si vybrať to najlepšie a prečo by vám nemalo chýbať?

 • bojnický zámok
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

 • šetrenie peňazí na dovolenku
  13. marca 2022|Silvia Múdra
  Ako na lacnú dovolenku: 10 tipov, ako ušetriť

  Po dovolenke by ste mali byť oddýchnutí a opálení, nie finančne zruinovaní. Prinášame vám preto niekoľko užitočných tipov, ako na lacnú dovolenku. Šetriť pritom nebudeme na kvalite. Aj dovolenku pri mori, či dokonca v exotike, si môžete dopriať lacnejšie a výhodnejšie. Chce to len dobrý plán a prípravu. S nami ušetríte stovky eur a tohtoročnú dovolenku si skutočne vychutnáte.