Oravský hrad

Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

3. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

Záhorie

Ak ste Bratislavčan, na Záhorie to máte iba na skok. Tento región je ako stvorený na jednodňové, prípadne celovíkendové výlety s deťmi. Zaujímavé tipy sú napríklad:


 • Pajštúnsky hrad – jeho začiatky siahajú do 2. polovice 13. storočia. Pôvodne patril do sústavy pohraničných hradov. K hradu vedú nenáročné turistické chodníky z Borinky, Stupavy alebo Bratislavy – Rače. Výstup na hrad zvládnu aj menšie deti.

 • Múzeum Michala Tillnerav Malackách – pre tých, ktorí majú radi históriu a ľudovú kultúru. Nachádzajú sa tu rôzne etnografické a umelecké predmety, ktoré dokumentujú remeslá a kultúru plaveckého panstva a mesta Malaciek na prelome 19. a 20. storočia.

 • Kúpele Smrdáky – miesto s unikátnym liečivým prameňom sírovodíkovej vody. Kúpele sa špecializujú najmä na liečbu kožných ochorení a problémov pohybového aparátu. Okrem kúpeľnej liečby si tu však môžete dopriať aj relax v podobe niekoľkých pobytových balíkov.

 • Magic ranch Čáry – čaká vás tu veľa zábavy s koňmi. Je tu možnosť jazdeckého výcviku pre začiatočníkov aj pokročilých. Samozrejmosťou sú prechádzky na koňoch v okolitej prírode. Ak sa tu deťom bude páčiť, je tu aj možnosť letného tábora.


Na Záhorí si môžete dopriať aj poriadny adrenalínový zážitok – vyhliadkový let balónom. Vznesiete sa do výšky 1 km a odtiaľ budete mať svet ako na dlani a super fotky k tomu.

Cestovanie bez komplikácií

Zbaľte si na cestu cestovné poistenie, aby vaše cestovateľské dobrodružstvo po Slovensku sa obišlo bez komplikácií. Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.

Orava

Keď sa povie Orava, mnohým ako prvé napadne Oravský hrad. Ide totiž o jeden z najznámejších a najkrajších hradov na Slovensku. Táto výrazná dominanta celého regiónu bola svedkom mnohých dôležitých historických udalostí a v súčasnosti sa teší nielen veľkému náporu turistov, ale aj záujmu filmárov z celého sveta. 


Počas hlavnej turistickej sezóny je tu aj možnosť obľúbených nočných prehliadok, ktoré sú spestrené divadelnými predstaveniami a rôznymi strašidelnými výjavmi.


Okolie Oravského hradu ponúka aj možnosť vyskúšať si pltníctvo, ktoré je pevnou súčasťou kultúry tohto regiónu. Plavba plťou po rieke Orava umožňuje jedinečný pohľad na Oravský hrad, čo vás zaručene aspoň na chvíľu vráti do ďalekej minulosti. 


Vedeli ste, že...

…na Oravskom hrade sa točil kultový nemý film Upír Nosferatu z roku 1922? Ide o legendárne filmové dielo, ktoré položilo základy moderného hororu.


Na Orave sa nachádza aj zdroj prírodnej geotermálnej vody, ktorý sa využil vo forme termálneho kúpaliska – Oravice. Predstavuje ideálne miesto na relax, pretože sa nachádza v krásnom prostredí na okraji lesa. Môžete si tu dokonca objednať aj rôzne masáže, rašelinové zábaly či elektroliečbu.


Ak na svojich výletoch radi objavujete niečo nové a zaujímavé, bude pre vás ako stvorená návšteva najznámejšieho oravského skanzenu. Ide o Múzeum oravskej dediny, ktoré leží v lone krásnej oravskej prírody a je obklopené vrcholkami Roháčov. Nachádza sa iba 3 kilometre za dedinou Zuberec.

Liptov

Na prvom mieste v súvislosti s najkrajšími miestami Slovenska dominuje v tomto regióne Vlkolínec. Patrí medzi klenoty slovenskej ľudovej architektúry, pričom táto malebná podhorská osada sa nachádza i na zozname UNESCO. Ocitnete sa tu v inom svete plného drevenej architektúry a zástavby zrubových domov. 


Keď vám bude na výlete horúco, je tu možnosť navštíviť nádherné ľadové kráľovstvo – Demänovskú ľadovú jaskyňu. Od Liptovského Mikuláša je vzdialená iba 9 km. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni ide o druhú najväčšia jaskyňu svojho druhu na Slovensku. Je známa svojimi zvláštnymi tvarmi podzemných priestorov a vzácnou jaskynnou faunou.


Liptov svojim návštevníkom ponúka aj najmodernejšie múzeum na Slovensku – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Predstavuje jediné špecializované múzeum svojho druhu. Čaká vás tu napríklad prechod cez banskú štôlňu a veľa rôznych expozícií, ktoré sa týkajú ochrany prírody. 


Aj v tomto regióne Slovenska môžete relaxovať, a to dokonca bezplatne. Ide o termálny prameň nazývaný Kaďa s liečivou prírodnou vodou. Nachádza sa v lone nádhernej prírody Jánskej doliny, pričom hneď neďaleko sú ideálne podmienky na rekreáciu a turistiku. V doline nie je problém nájsť si ubytovanie. Nachádzajú sa tu aj hotely s vynikajúcim wellness a plaveckými bazénmi. Ak si pokladáte otázku, kam dnes na výlet, rozhodne vás Liptov nesklame.


TIP

Uzatvoriť cestovné poistenie sa vám vyplatí aj pri krátkych jednodňových či víkendových výletoch.

Pieniny

Perla tohto regiónu je Pieninský národný park, kde môžete navštíviť napríklad Kúpele Červený Kláštor  Smerdžonka. Klientom ponúkajú jedinečnú prírodnú liečivú minerálnu vodu, ktorá pomáha pri liečbe chorôb pohybového aparátu a kožných ochorení. Kúpele vás ohromia krásnym vysokohorským prostredím a zaujímavou architektúrou. 


Čo sa týka adrenalínových zážitkov, výborným tipom je splavovanie rieky Dunajec, ktorá tu vyhĺbila nádherný kaňon. Splavovanie je vhodné aj pre tých, čo nikdy nesedeli v člne. Samozrejmosťou je aj skúsený inšpektor, ktorý sa postará o vašu bezpečnosť.


Vyberáme pre vás ďalšie zaujímavé tipy na výlet, ktoré môžete v Pieninách navštíviť:


 • Wellness vo Vyšných Ružbachoch – na rozhraní Tatranského a Pieninského národného parku. Užijete si tu skvelý relax v jacuzzi a rôzne druhy saunového sveta. To najlepšie je však okolitá nádherná príroda. 

 • Travertínové jazierko – najväčšie svojho druhu na Slovensku a od roku 1967 chránený prírodný útvar Slovenska. Je zaujímavé svojim bielym travertínovým valom, pričom okolie jazierka je veľmi pekne upravené. 

 • Múzeum Zamagurskej dediny – nachádza sa pod Ľubovnianskym hradom. Môžete tu obdivovať tradičné ľudové stavby, napríklad dobovú kováčsku vyhňu, hájovňu, vodný mlyn či pastiersky dom z Litmanovej.

Záver

Výborným tipom na výlet je aj región Gemer, ktorý je známy svojimi jaskyňami a ďalšími prírodnými krásami. Navštíviť tu môžete napríklad známu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, jaskyňu Domica alebo Gombaseckú jaskyňu. Na turistiku je tu ako stvorený náučný chodník – Prielom Muráňa.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.