Oravský hrad

Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

3. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

Záhorie

Ak ste Bratislavčan, na Záhorie to máte iba na skok. Tento región je ako stvorený na jednodňové, prípadne celovíkendové výlety s deťmi. Zaujímavé tipy sú napríklad:


 • Pajštúnsky hrad – jeho začiatky siahajú do 2. polovice 13. storočia. Pôvodne patril do sústavy pohraničných hradov. K hradu vedú nenáročné turistické chodníky z Borinky, Stupavy alebo Bratislavy – Rače. Výstup na hrad zvládnu aj menšie deti.

 • Múzeum Michala Tillnerav Malackách – pre tých, ktorí majú radi históriu a ľudovú kultúru. Nachádzajú sa tu rôzne etnografické a umelecké predmety, ktoré dokumentujú remeslá a kultúru plaveckého panstva a mesta Malaciek na prelome 19. a 20. storočia.

 • Kúpele Smrdáky – miesto s unikátnym liečivým prameňom sírovodíkovej vody. Kúpele sa špecializujú najmä na liečbu kožných ochorení a problémov pohybového aparátu. Okrem kúpeľnej liečby si tu však môžete dopriať aj relax v podobe niekoľkých pobytových balíkov.

 • Magic ranch Čáry – čaká vás tu veľa zábavy s koňmi. Je tu možnosť jazdeckého výcviku pre začiatočníkov aj pokročilých. Samozrejmosťou sú prechádzky na koňoch v okolitej prírode. Ak sa tu deťom bude páčiť, je tu aj možnosť letného tábora.


Na Záhorí si môžete dopriať aj poriadny adrenalínový zážitok – vyhliadkový let balónom. Vznesiete sa do výšky 1 km a odtiaľ budete mať svet ako na dlani a super fotky k tomu.

Cestovanie bez komplikácií

Zbaľte si na cestu cestovné poistenie, aby vaše cestovateľské dobrodružstvo po Slovensku sa obišlo bez komplikácií. Cestovné poistenie si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.

Orava

Keď sa povie Orava, mnohým ako prvé napadne Oravský hrad. Ide totiž o jeden z najznámejších a najkrajších hradov na Slovensku. Táto výrazná dominanta celého regiónu bola svedkom mnohých dôležitých historických udalostí a v súčasnosti sa teší nielen veľkému náporu turistov, ale aj záujmu filmárov z celého sveta. 


Počas hlavnej turistickej sezóny je tu aj možnosť obľúbených nočných prehliadok, ktoré sú spestrené divadelnými predstaveniami a rôznymi strašidelnými výjavmi.


Okolie Oravského hradu ponúka aj možnosť vyskúšať si pltníctvo, ktoré je pevnou súčasťou kultúry tohto regiónu. Plavba plťou po rieke Orava umožňuje jedinečný pohľad na Oravský hrad, čo vás zaručene aspoň na chvíľu vráti do ďalekej minulosti. 


Vedeli ste, že...

…na Oravskom hrade sa točil kultový nemý film Upír Nosferatu z roku 1922? Ide o legendárne filmové dielo, ktoré položilo základy moderného hororu.


Na Orave sa nachádza aj zdroj prírodnej geotermálnej vody, ktorý sa využil vo forme termálneho kúpaliska – Oravice. Predstavuje ideálne miesto na relax, pretože sa nachádza v krásnom prostredí na okraji lesa. Môžete si tu dokonca objednať aj rôzne masáže, rašelinové zábaly či elektroliečbu.


Ak na svojich výletoch radi objavujete niečo nové a zaujímavé, bude pre vás ako stvorená návšteva najznámejšieho oravského skanzenu. Ide o Múzeum oravskej dediny, ktoré leží v lone krásnej oravskej prírody a je obklopené vrcholkami Roháčov. Nachádza sa iba 3 kilometre za dedinou Zuberec.

Liptov

Na prvom mieste v súvislosti s najkrajšími miestami Slovenska dominuje v tomto regióne Vlkolínec. Patrí medzi klenoty slovenskej ľudovej architektúry, pričom táto malebná podhorská osada sa nachádza i na zozname UNESCO. Ocitnete sa tu v inom svete plného drevenej architektúry a zástavby zrubových domov. 


Keď vám bude na výlete horúco, je tu možnosť navštíviť nádherné ľadové kráľovstvo – Demänovskú ľadovú jaskyňu. Od Liptovského Mikuláša je vzdialená iba 9 km. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni ide o druhú najväčšia jaskyňu svojho druhu na Slovensku. Je známa svojimi zvláštnymi tvarmi podzemných priestorov a vzácnou jaskynnou faunou.


Liptov svojim návštevníkom ponúka aj najmodernejšie múzeum na Slovensku – Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. Predstavuje jediné špecializované múzeum svojho druhu. Čaká vás tu napríklad prechod cez banskú štôlňu a veľa rôznych expozícií, ktoré sa týkajú ochrany prírody. 


Aj v tomto regióne Slovenska môžete relaxovať, a to dokonca bezplatne. Ide o termálny prameň nazývaný Kaďa s liečivou prírodnou vodou. Nachádza sa v lone nádhernej prírody Jánskej doliny, pričom hneď neďaleko sú ideálne podmienky na rekreáciu a turistiku. V doline nie je problém nájsť si ubytovanie. Nachádzajú sa tu aj hotely s vynikajúcim wellness a plaveckými bazénmi. Ak si pokladáte otázku, kam dnes na výlet, rozhodne vás Liptov nesklame.


TIP

Uzatvoriť cestovné poistenie sa vám vyplatí aj pri krátkych jednodňových či víkendových výletoch.

Pieniny

Perla tohto regiónu je Pieninský národný park, kde môžete navštíviť napríklad Kúpele Červený Kláštor  Smerdžonka. Klientom ponúkajú jedinečnú prírodnú liečivú minerálnu vodu, ktorá pomáha pri liečbe chorôb pohybového aparátu a kožných ochorení. Kúpele vás ohromia krásnym vysokohorským prostredím a zaujímavou architektúrou. 


Čo sa týka adrenalínových zážitkov, výborným tipom je splavovanie rieky Dunajec, ktorá tu vyhĺbila nádherný kaňon. Splavovanie je vhodné aj pre tých, čo nikdy nesedeli v člne. Samozrejmosťou je aj skúsený inšpektor, ktorý sa postará o vašu bezpečnosť.


Vyberáme pre vás ďalšie zaujímavé tipy na výlet, ktoré môžete v Pieninách navštíviť:


 • Wellness vo Vyšných Ružbachoch – na rozhraní Tatranského a Pieninského národného parku. Užijete si tu skvelý relax v jacuzzi a rôzne druhy saunového sveta. To najlepšie je však okolitá nádherná príroda. 

 • Travertínové jazierko – najväčšie svojho druhu na Slovensku a od roku 1967 chránený prírodný útvar Slovenska. Je zaujímavé svojim bielym travertínovým valom, pričom okolie jazierka je veľmi pekne upravené. 

 • Múzeum Zamagurskej dediny – nachádza sa pod Ľubovnianskym hradom. Môžete tu obdivovať tradičné ľudové stavby, napríklad dobovú kováčsku vyhňu, hájovňu, vodný mlyn či pastiersky dom z Litmanovej.

Záver

Výborným tipom na výlet je aj región Gemer, ktorý je známy svojimi jaskyňami a ďalšími prírodnými krásami. Navštíviť tu môžete napríklad známu Dobšinskú ľadovú jaskyňu, jaskyňu Domica alebo Gombaseckú jaskyňu. Na turistiku je tu ako stvorený náučný chodník – Prielom Muráňa.


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.