Socha Slobody v New York

Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

29. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

Víza do USA môžete, ale nemusíte potrebovať

Na cestu do Spojených štátov potrebujete víza v prípade, ak sa do USA chystáte pracovať alebo študovať (prípadne na oficiálne pracovné cesty z poverenia slovenskej vlády). Turistické a súkromné služobné cesty pokrýva bezvízový program, pri ktorom si vystačíte s biometrickým pasom a schválenou cestovnou autorizáciou ESTA. Vaša cesta však nesmie trvať dlhšie ako 90 dní.

Biometrický pas

Možno viete, že v júni 2009 sa u nás začala vydávať nová verzia biometrických pasov. Na cestovanie však môžete využiť aj staršiu verziu pasu vydaného po januári 2008. Aj tieto pasy totiž obsahujú biometrické údaje. O nový cestovný pas teda žiadať nemusíte.

Cestovná autorizácia ESTA

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je elektronický formulár, ktorý vám umožní vycestovať do USA alebo urobiť tranzit len s biometrickým pasom bez toho, aby ste museli žiadať o vstupné víza. ESTA víza do USA teda nie sú víza v pravom zmysle slova, ide skôr o cestovnú autorizáciu.

Autorizáciu ESTA získate na základe jednoduchej elektronickej žiadosti, ktorá je k dispozícii na stránke https://esta.cbp.dhs.gov. Vyplňte meno, dátum narodenia, údaje z pasu a plán cesty. Žiadosť môžete vyplniť kedykoľvek pred cestou, pre istotu tak však urobte najneskôr 3 dni pred odchodom. Môže ju za vás dokonca vyplniť aj iná osoba.

Schválená cestovná autorizácia vám platí dva roky alebo do skončenia platnosti pasu – podľa toho, ktorá situácia nastane skôr. ESTA platí aj na viacnásobný vstup do USA, pre cesty v budúcnosti si môžete upravovať adresy alebo plán cesty na internetovej stránke ESTA.

Vedeli ste, že...

...schválená autorizácia ESTA nie je zárukou vstupu na územie USA? Pri vstupe robí konečné rozhodnutie ešte pracovník pasovej kontroly. Ak už máte platné americké vízum, autorizáciu ESTA nepotrebujete.

Batožina do lietadla USA

Predtým, ako sa začnete baliť na cestu, preverte si podmienky prepravy batožiny vašej leteckej spoločnosti. V cene letenky máte spravidla zahrnutý jeden kus príručnej batožiny, ktorá neváži viac ako 7 kg a ktorej rozmery nepresahujú 55 x 40 x 20 cm. Maximálna povolená hmotnosť zapísanej batožiny je spravidla 23 kg. Tieto údaje si však vopred skontrolujte.

Cestovanie do USA: Myslite aj na cestovné poistenie

Ak uvažujete o ceste do Spojených štátov, rozhodne si uzatvorte cestovné poistenie do USA. Ak by ste totiž počas vašej cesty ochoreli alebo by ste utrpeli úraz, náklady na liečbu v USA sú mimoriadne vysoké. Aj za banálne zákroky môžete zaplatiť pár stoviek či tisícok dolárov. Pri závažnejších zákrokoch môže ísť dokonca o desiatky tisíc dolárov.


Koľko stojí ošetrenie v USA?

Rátajte s tým, že ceny za ošetrenie či hospitalizáciu sú v USA niekoľkonásobne vyššie ako u nás. Za jednorazové ošetrenie v ambulancii zaplatíte pokojne aj 500 dolárov. Hospitalizácia do 5 dní vás vyjde na cca 1 500 dolárov, ak bude potrebná operácia, náklady sa vyšplhajú na 20 000 až 60 000 dolárov.

Na rozdiel od európskych krajín sa v zámorí navyše nemôžete spoľahnúť ani na európsky preukaz poistenca.

Cestovné poistenie do USA

Pri výbere cestovného poistenia nezostaňte len pri poistení liečebných nákladov či poistení úrazu. Nezabudnite ani na pripoistenie batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu, pretože v USA sú škody často vymáhané. Ak cestujete za adrenalínovými dobrodružstvami, pripoistite si aj šport a rizikové aktivity.

S komerčným cestovným poistením získate aj asistenčné služby, ktoré vám v prípade poistnej udalosti pomôžu s riešením vášho problému.

Každá poisťovňa vám ponúkne cestovné poistenie v rôznom rozsahu a v rôznom krytí. Ak si neviete vybrať, použite našu online kalkulačku cestovného poistenia, kde si vyberiete cestovné poistenie presne podľa vašich predstáv.


Malá rada na záver

Pri výbere cestovného poistenia nezvažujte len samotnú cenu. Všímajte si aj ďalšie dôležité parametre, ako sú pokryté riziká, limity poistného krytia či výluky z poistenia. V každom prípade vám cestovné poistenie do USA vyjde len na niekoľko desiatok eur. Cestovné poistenie do USA nie je drahé a stojí len niekoľko desiatok eur. Vďaka tomu získate skvelé finančné zaistenie a v prípade neočakávanej udalosti nebudete musieť hradiť náklady z vlastného vrecka.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.