Socha Slobody v New York

Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

29. 11. 2023
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

Víza do USA môžete, ale nemusíte potrebovať

Na cestu do Spojených štátov potrebujete víza v prípade, ak sa do USA chystáte pracovať alebo študovať (prípadne na oficiálne pracovné cesty z poverenia slovenskej vlády). Turistické a súkromné služobné cesty pokrýva bezvízový program, pri ktorom si vystačíte s biometrickým pasom a schválenou cestovnou autorizáciou ESTA. Vaša cesta však nesmie trvať dlhšie ako 90 dní.

Biometrický pas

Možno viete, že v júni 2009 sa u nás začala vydávať nová verzia biometrických pasov. Na cestovanie však môžete využiť aj staršiu verziu pasu vydaného po januári 2008. Aj tieto pasy totiž obsahujú biometrické údaje. O nový cestovný pas teda žiadať nemusíte.

Cestovná autorizácia ESTA

ESTA (Electronic System for Travel Authorization) je elektronický formulár, ktorý vám umožní vycestovať do USA alebo urobiť tranzit len s biometrickým pasom bez toho, aby ste museli žiadať o vstupné víza. ESTA víza do USA teda nie sú víza v pravom zmysle slova, ide skôr o cestovnú autorizáciu.

Autorizáciu ESTA získate na základe jednoduchej elektronickej žiadosti, ktorá je k dispozícii na stránke https://esta.cbp.dhs.gov. Vyplňte meno, dátum narodenia, údaje z pasu a plán cesty. Žiadosť môžete vyplniť kedykoľvek pred cestou, pre istotu tak však urobte najneskôr 3 dni pred odchodom. Môže ju za vás dokonca vyplniť aj iná osoba.

Schválená cestovná autorizácia vám platí dva roky alebo do skončenia platnosti pasu – podľa toho, ktorá situácia nastane skôr. ESTA platí aj na viacnásobný vstup do USA, pre cesty v budúcnosti si môžete upravovať adresy alebo plán cesty na internetovej stránke ESTA.

Vedeli ste, že...

...schválená autorizácia ESTA nie je zárukou vstupu na územie USA? Pri vstupe robí konečné rozhodnutie ešte pracovník pasovej kontroly. Ak už máte platné americké vízum, autorizáciu ESTA nepotrebujete.

Batožina do lietadla USA

Predtým, ako sa začnete baliť na cestu, preverte si podmienky prepravy batožiny vašej leteckej spoločnosti. V cene letenky máte spravidla zahrnutý jeden kus príručnej batožiny, ktorá neváži viac ako 7 kg a ktorej rozmery nepresahujú 55 x 40 x 20 cm. Maximálna povolená hmotnosť zapísanej batožiny je spravidla 23 kg. Tieto údaje si však vopred skontrolujte.

Cestovanie do USA: Myslite aj na cestovné poistenie

Ak uvažujete o ceste do Spojených štátov, rozhodne si uzatvorte cestovné poistenie do USA. Ak by ste totiž počas vašej cesty ochoreli alebo by ste utrpeli úraz, náklady na liečbu v USA sú mimoriadne vysoké. Aj za banálne zákroky môžete zaplatiť pár stoviek či tisícok dolárov. Pri závažnejších zákrokoch môže ísť dokonca o desiatky tisíc dolárov.


Koľko stojí ošetrenie v USA?

Rátajte s tým, že ceny za ošetrenie či hospitalizáciu sú v USA niekoľkonásobne vyššie ako u nás. Za jednorazové ošetrenie v ambulancii zaplatíte pokojne aj 500 dolárov. Hospitalizácia do 5 dní vás vyjde na cca 1 500 dolárov, ak bude potrebná operácia, náklady sa vyšplhajú na 20 000 až 60 000 dolárov.

Na rozdiel od európskych krajín sa v zámorí navyše nemôžete spoľahnúť ani na európsky preukaz poistenca.

Cestovné poistenie do USA

Pri výbere cestovného poistenia nezostaňte len pri poistení liečebných nákladov či poistení úrazu. Nezabudnite ani na pripoistenie batožiny či poistenie zodpovednosti za škodu, pretože v USA sú škody často vymáhané. Ak cestujete za adrenalínovými dobrodružstvami, pripoistite si aj šport a rizikové aktivity.

S komerčným cestovným poistením získate aj asistenčné služby, ktoré vám v prípade poistnej udalosti pomôžu s riešením vášho problému.

Každá poisťovňa vám ponúkne cestovné poistenie v rôznom rozsahu a v rôznom krytí. Ak si neviete vybrať, použite našu online kalkulačku cestovného poistenia, kde si vyberiete cestovné poistenie presne podľa vašich predstáv.


Malá rada na záver

Pri výbere cestovného poistenia nezvažujte len samotnú cenu. Všímajte si aj ďalšie dôležité parametre, ako sú pokryté riziká, limity poistného krytia či výluky z poistenia. V každom prípade vám cestovné poistenie do USA vyjde len na niekoľko desiatok eur. Cestovné poistenie do USA nie je drahé a stojí len niekoľko desiatok eur. Vďaka tomu získate skvelé finančné zaistenie a v prípade neočakávanej udalosti nebudete musieť hradiť náklady z vlastného vrecka.


Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.