Socha Slobody v New York

Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

Vycestovať do Ameriky je snom vari každého človeka. Pred samotným vstupom do Spojených štátov však musíte myslieť na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. Prezradíme vám, ako si vybrať cestovné poistenie, aké sú podmienky vstupu do krajiny alebo ako si vybaviť víza.

Aktuálne podmienky pre vstup do USA v súvislosti s koronavírusom 

Od 6. decembra 2021 musia cestujúci  predložiť potvrdenie vo forme prehlásenia, že informácie, ktoré o sebe uviedli, sú pravdivé. Tlačivo prehlásenia spolu s podrobnými informáciami nájdete na webe Centra kontroly a prevencie chorôb.

Predtým, ako nastúpite do lietadla, ktoré smeruje do USA, sa všetci cestujúci od 2 rokov musia preukázať negatívnym výsledkom testu.  Predložíte buď PCR, alebo antigénový test. Jeho vzorka musí byť odobratá najdlhšie 24 hodín pred odletom.

Od 8. novembra, kedy USA otvorilo hranice aj pre Schengenský priestor, je umožnené letecky cestovať každému, kto je plne zaočkovaný proti COVID-19. 

Obmedzenie sa nevzťahuje na:

 • štátnych občanov Spojených štátov amerických,

 • osoby, ktoré majú udelený trvalý pobyt na území Spojených štátov amerických a majú zelenú kartu – Green Card,

 • prisťahovalcov,

 • deti mladšie ako 18 rokov.

  TIP

  Test nemusíte predložiť, ak máte doklad o prekonaní choroby COVID-19. Ide o tzv. Recovery Documentation. Informácie nájdete na webe Centra kontroly a prevencie chorôb (CDC).

Príchod do USA a karanténa

Od osôb, ktoré nie sú plne zaočkované, sa vyžaduje, aby sa podrobili testu na koronavírus, a to 3 až 5 dní po vstupe do Spojených štátov amerických.  Okrem toho musia zostať v izolácii 7 dní po vstupe do USA aj pri negatívnom teste. Bezpečnosť a ochrana zdravia je v krajine počas pandémie prvoradá.

Opatrenia v súvislosti s omikronom

Od 29. novembra 2021 je zakázaný vstup do Ameriky osobám, ktoré sa za uplynulých 14 dní pred vstupom do krajiny  nachádzali na územiach:

 • Botswany,

 • Esvatini, 

 • Malawi,

 • Zimbabwe,

 • Juhoafrickej republiky,

 • Lesotha,

 • Mozambiku.

Podmienky vstupu pre deti

Osoby, ktoré nemajú 18 rokov, môžu do USA cestovať bez obmedzení. Jedinou podmienkou pri vstupe na palubu, ak sú staršie ako 2 roky, je predloženie negatívneho výsledku testu, a to buď PCR, alebo antigénový test, ktorý bol odobratý 24 hodín pred odletom.

Podmienky vybavenia víz

ESTA, alebo Electronic System for Travel Authorization, je automatizovaný americký vládny systém, ktorý vám umožňuje vycestovať do zámoria. Vďaka nemu je možné požiadať a získať povolenie online. 

Kvôli posilneniu bezpečnosti je povinný už od roku 2009. Každý cestujúci je povinný získať elektronické povolenie predtým, ako absolvuje cestu do USA. Ako sa dá povolenie ESTA získať? 

Potrebujete biometrický cestovný pas

ESTA, ktorá sa označuje ako víza, je súčasťou bezvízového programu, ktorý vám umožní vstup do USA do lehoty 90 dní,  a to bez nutnosti zabezpečenia víz. O dané povolenie môžu požiadať občania krajín, ktoré patria do programu Visa Waiver Program – VWP. 

Okrem Slovenska sú v programe zahrnuté krajiny, akými sú Česká republika, Island, Taiwan, Dánsko alebo Taliansko. Formulár jednoducho vyplníte na oficiálnej stránke Esta, pričom povolenie stojí 14 €.

V čom sa líši ESTA a víza?

Rozdielom medzi povolením ESTA a vízami je najmä celková dĺžka pobytu, ako aj jeho dôvod. ESTA vám povoľuje vstup do USA maximálne na 90 dní. 

V prípade, že chcete zostať v Amerike dlhší čas, musíte požiadať na ambasáde o víza. ESTA je vhodná najmä na cestovanie za turistikou, prípadne kvôli štúdiu jazykov alebo vtedy, keď je váš pobyt v USA iba prechodnou destináciou. 

Formulár by ste mali vyplniť minimálne 3 dni pred odletom, pretože ide o lehotu, počas ktorej musí odbor na vašu žiadosť odpovedať. Povolenie má platnosť 2 roky. ESTA nie je automaticky vstupenkou do USA. Môžete vycestovať, no po prílete aj tak máte povinnosť absolvovať colnú kontrolu. 

V prípade, že ste zo Spojených štátov neboli vyhostení a neboli ste tam ilegálne, zamietnutie registrácie ESTA bude vo vašom prípade minimálne.

Formulár vyplníte za 10 minút

Vyplnenie formulára nie je časovo náročné. Potrebujete debetnú Visa alebo Master Card, prípadne kreditnú kartu Visa, Discover, MasterCard alebo American Express. Zaplatiť sa dá aj cez PayPal. 

Okrem toho musíte zadať váš e-mail, na ktorý vám príde potvrdenie. Vyplniť musíte všetky políčka, ktoré sú označené červenou hviezdičkou.  Ak budete chcieť vaše ESTA číslo opätovne použiť, odporúčame vám uložiť si ho. Po zaslaní žiadosti by vám mala prísť odpoveď do 72 hodín. 

Myslite aj na cestovné poistenie

Ak uvažujete o výlete, uzatvorte si cestovné poistenie do USA. Myšlienka o ochorení či úraze nie je príjemná, no istota je guľomet. Náklady na liečbu sú mimoriadne vysoké. Aj za banálne zákroky môžete zaplatiť pár stoviek či tisícok dolárov. Pri závažnejších zákrokoch môže ísť aj o desiatky tisíc dolárov. 

Ak máte radi adrenalínové športy, cestovné poistenie by malo byť úplnou samozrejmosťou. Cestovné poistenie do USA  nie je drahé a stojí len niekoľko desiatok eur.  Vďaka tomu dostanete skvelé finančné zaistenie, že ak dôjde k najhoršiemu, prípadnú zdravotnú starostlivosť budete mať hradenú.

Vyberte si z ponuky komplexných poistení, ktoré ponúka AXA alebo Allianz, pretože nižšie krytie by vám nemuselo stačiť. Podstatné je aj pripoistenie zodpovednosti za škodu. Ide o kľúčovú časť cestovného poistenia, pretože v USA sú škody často vymáhané.

Miesta, ktoré nemôžete vynechať

Čo by to bolo za návštevu USA, ak by ste nenavštívili New York a Sochu slobody, však? Nič nepokazíte ani návštevou San Francisca alebo mestom filmu, Los Angeles, kde je aj Hollywood. Ak máte radi prírodu, za zmienku stoja národné parky, ako Yellowstone alebo Grand Canyon.

Za návštevu stojí aj panenská príroda v štáte Aljaška, ktorá vás uchváti. 

Zhrnutie

Návšteva Spojených štátov je zážitkom na celý život. Na príchod do tejto krajiny sa preto poriadne pripravte a nepodceňte kvalitné cestovné poistenie, potrebné dokumenty v súvislosti s COVID-19, ako aj dôležitosť víz.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?