partia kamarátov na zasnežených horách

Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

20. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Štatistiky horskej služby hovoria jasne

Horskí záchranári vykonali za minuloročnú zimnú sezónu vo všetkých strediskách 1 946 zásahov. Zachraňované osoby boli 30 rôznych národností, viac ako 61 % z toho Slovákov. Najviac, až 940 zranení, tvorili stredne ťažké prípady. Ľahkých prípadov bolo 613 a ťažkých 202. Zvyšok tvorili prípady bez zranení, pátrania, vyprosťovania z nedostupného terénu a iné. Nechýbalo, žiaľ, ani 20 smrteľných prípadov. Boli to najmä horolezci, turisti a 3 osoby zahynuli v lavíne. Do slovenských hôr preto vyrazte vyzbrojení poistením do hôr. Bežné zdravotné poistenie totiž nekryje zásah horskej služby. A práve ten môže byť v niektorých situáciách nevyhnutný. 

Bezpečne na Slovensku: Poistenie na hory

Podľa zákona č. 544/2001 Z. z. o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskom prostredí povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Výnimku z tohto ustanovenia majú len deti a osoby nespôsobilých na právne úkony.


Ak máte poistenie na hory, v prípade vzniku poistnej udalosti sa z neho uhradia:

 • náklady na záchrannú činnosť, teda vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby v tiesni,

 • poskytnutie prvej pomoci osobe v tiesni,

 • prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, príp. do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.


Poistenie platí vo všetkých oblastiach, kde vykonáva činnosť horská záchranná služba: Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrch, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.


V určitých prípadoch vám aj na horách stačí verejné zdravotné poistenie. Je to vtedy, ak sa chystáte na lyžovačku a budete jazdiť výhradne na oficiálnych zjazdovkách lyžiarskych stredísk. Vašu záchranu na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Pre lyžovanie mimo oficiálnych zjazdoviek, na zimnej turistike alebo na bežkách je však už poistenie na hory nevyhnutnosťou.

Ktoré poisťovne poskytujú poistenie na hory?

Poistenie do hôr môžete uzavrieť hneď v niekoľkých slovenských poisťovniach. Niektoré ho ponúkajú ako samostatný produkt, v iných je súčasťou balíka cestovného alebo úrazového, resp. životného poistenia. Spoločnú majú možnosť uzavrieť poistenie na niekoľko dní ako krátkodobé poistenie alebo na celý rok ako dlhodobé poistenie. Štandardne môžete poistnú zmluvu uzatvoriť nielen v pobočke, ale aj cez SMS alebo online.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Allianz - Slovenská poisťovňa

Allianz - Slovenská poisťovňa poskytuje poistenie do hôr Allianz v podobe poistenie nákladov na záchrannú činnosť horskej záchrannej služby. Je možné ho uzatvoriť aj pre osoby, ktoré vykonávajú rizikové športy alebo činnosti.


 • cena: od 0,70 € / deň alebo od 17,01 € / rok

 • možnosti uzatvorenia: online, osobne v pobočke, cez SMS


ČSOB Poisťovňa

Poistenie na hory SPIRIT je v ČSOB Poisťovni súčasťou produktov úrazového poistenia a poistenia života Spirit online. Tzv. optimálny balík kryje nielen náklady horskej záchrannej služby (10 000 eur), ale aj smrť následkom úrazu (10 000 eur) a trvalé následky úrazu (10 000 eur). Prémiový balík rozširuje krytie rizík o hospitalizáciu následkom úrazu, denné odškodnenie úrazu a asistenčné služby.


 • cena: od 0,99 € / deň alebo od 59 € / rok

 • možnosti uzatvorenia: online


Generali

Poisťovňa Generali poskytuje produkt poistenie do hôr vo dvoch variantoch. Základný balík je určený pre rekreačných lyžiarov a turistov, rozšírený balík Extrém zas pre adrenalínovejších športovcov. Poistenie je kryté vo výške poistnej sumy 16 500 eur na všetky poistné udalosti spolu.


 • cena: od 0,80 € / deň alebo od 18 € / rok

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke, telefonicky


Union

Poisťovňa Union ponúka cestovné poistenie do hôr a na Slovensko v podobe krátkodobého poistenia Hory, ktoré kryje riziká ako zásah horskej záchrannej služby (do 50 000 eur) a úraz (trvalá ujma do 25 000 eur a smrť v dôsledku úrazu do 15 000 eur). Vyšší balík komplet pokrýva aj riziko straty batožiny (do 4 000 eur) a zodpovednosť za škodu (na zdraví a živote do 300 000 eur, na majetku do 150 000 eur).


 • cena: od 0,95 € / deň

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke, cez SMS


Uniqa

Poistenie na hory je v poisťovni Uniqa súčasťou balíka Cestovné poistenie na Slovensku. Zahŕňa poistenie zásahov horskej služby v poistnej sume 16 600 eur, odškodnenie za trvalé následky úrazu od 50 % a v prípade smrti úrazom (max. 1 700 eur), asistenčné služby 24/7 a poistenie storno poplatkov pri nenastúpení na cestu.


 • cena: od 1,10 € / deň

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke


Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.

Bezpečne v zahraničí: Cestovné poistenie

Čaká vás zimná dovolenka v rakúskych Alpách alebo v inde v blízkom zahraničí? Úrazy Slovákov neobchádzajú ani tam. Podľa štatistík poisťovne Union sa najviac úrazov stane v Rakúsku, ktoré Slováci navštevujú najčastejšie, a hneď potom v Taliansku. Až 41 % úrazov na lyžiarskych svahoch tvoria zranenia kolien, ďalej ramien (14 %), rúk (8 %), hlavy (6 %) a členkov (6 %).


Preto si na zimnú dovolenku v zahraničí nezabudnite pribaliť nielen Európsky preukaz zdravotného poistenia, ale aj kvalitné cestovné poistenie. Zatiaľ čo s európskym preukazom poistenca máte nárok na nevyhnutné ošetrenie vo verejných zdravotníckych zariadeniach a za podmienok ako domáci poistenci, cestovné poistenie vás kryje aj v prípade, že využijete služby súkromnej lekárskej starostlivosti. Kryje aj vašu spoluúčasť a okrem liečebných nákladov pokryje aj prípadnú záchrannú alebo pátraciu akciu záchrannej služby.


Zimné športy typu bežné rekreačné lyžovanie alebo snowboarding pokrýva cestovné poistenie spravidla už v základnom balíku. Túto skutočnosť si však pri uzatváraní poistenia preverte. Lyžovanie mimo zjazdoviek a adrenalínové športy si budete musieť pripoistiť.


Užitočné pri cestách do zahraničia je aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré vás ochráni napríklad pri zrážke s iným lyžiarom. Poisťovňa z neho uhradí škody spôsobené na zdraví, živote alebo majetku tretím osobám. Toto je pri lyžovačke v Taliansku už dokonca povinné. Nezabudnite ani na poistenie lyžiarskej výstroje alebo batožiny, ktoré môžu byť v závislosti od produktu konkrétnej poisťovne súčasťou balíka cestovného poistenia alebo sú k dispozícii vo forme pripoistení.


Pozor na výluky

Pri uzatváraní poistenia si preverte, čoho sa týka. V poistnej zmluve budete mať totiž definované výnimky, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Medzi bežné výluky patrí spravidla alkohol. Ak sa vám stane nehoda pod vplyvom alkoholu, poistné plnenie vám môže poisťovňa krátiť. Niektoré poisťovne majú riešenie aj pre takéto prípady - napríklad poisťovňa AXA ponúka pripoistenie “Drink povolený”, ktorý pokrýva aj konzumáciu alkoholu.


Viete, že...

…alternatívou k uzavretiu poistenia v poisťovni je členstvo v rakúskom spolku Alpenverein? Poistenie Alpenverein, ktoré je platné na celom svete, získava každý člen v cene členstva. Poistenie zahŕňa záchranné a pátracie akcie, transport, poistenie liečebných nákladov a spoluzodpovednosti v cene od 28 € / rok.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.