partia kamarátov na zasnežených horách

Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

20. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 9 min.

Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Štatistiky horskej služby hovoria jasne

Horskí záchranári vykonali za minuloročnú zimnú sezónu vo všetkých strediskách 1 946 zásahov. Zachraňované osoby boli 30 rôznych národností, viac ako 61 % z toho Slovákov. Najviac, až 940 zranení, tvorili stredne ťažké prípady. Ľahkých prípadov bolo 613 a ťažkých 202. Zvyšok tvorili prípady bez zranení, pátrania, vyprosťovania z nedostupného terénu a iné. Nechýbalo, žiaľ, ani 20 smrteľných prípadov. Boli to najmä horolezci, turisti a 3 osoby zahynuli v lavíne. Do slovenských hôr preto vyrazte vyzbrojení poistením do hôr. Bežné zdravotné poistenie totiž nekryje zásah horskej služby. A práve ten môže byť v niektorých situáciách nevyhnutný. 

Bezpečne na Slovensku: Poistenie na hory

Podľa zákona č. 544/2001 Z. z. o horskej záchrannej službe je osoba nachádzajúca sa v horskom prostredí povinná uhradiť horskej službe náklady spojené s výkonom záchrannej činnosti alebo s pátraním, ktoré sa jej týkajú. Výnimku z tohto ustanovenia majú len deti a osoby nespôsobilých na právne úkony.


Ak máte poistenie na hory, v prípade vzniku poistnej udalosti sa z neho uhradia:

 • náklady na záchrannú činnosť, teda vyhľadávanie a vyslobodzovanie osoby v tiesni,

 • poskytnutie prvej pomoci osobe v tiesni,

 • prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, príp. do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.


Poistenie platí vo všetkých oblastiach, kde vykonáva činnosť horská záchranná služba: Belianske Tatry, Bukovské vrchy, Javorníky, Kremnické vrch, Kysucká vrchovina, Kysucké Beskydy, Malá Fatra, Moravsko-sliezske Beskydy, Nízke Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Slovenský raj, Veľká Fatra, Vysoké Tatry a Západné Tatry.


V určitých prípadoch vám aj na horách stačí verejné zdravotné poistenie. Je to vtedy, ak sa chystáte na lyžovačku a budete jazdiť výhradne na oficiálnych zjazdovkách lyžiarskych stredísk. Vašu záchranu na svahu zabezpečuje správca zjazdovky. Pre lyžovanie mimo oficiálnych zjazdoviek, na zimnej turistike alebo na bežkách je však už poistenie na hory nevyhnutnosťou.

Ktoré poisťovne poskytujú poistenie na hory?

Poistenie do hôr môžete uzavrieť hneď v niekoľkých slovenských poisťovniach. Niektoré ho ponúkajú ako samostatný produkt, v iných je súčasťou balíka cestovného alebo úrazového, resp. životného poistenia. Spoločnú majú možnosť uzavrieť poistenie na niekoľko dní ako krátkodobé poistenie alebo na celý rok ako dlhodobé poistenie. Štandardne môžete poistnú zmluvu uzatvoriť nielen v pobočke, ale aj cez SMS alebo online.


Užite si hory naplno

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.


Allianz - Slovenská poisťovňa

Allianz - Slovenská poisťovňa poskytuje poistenie do hôr Allianz v podobe poistenie nákladov na záchrannú činnosť horskej záchrannej služby. Je možné ho uzatvoriť aj pre osoby, ktoré vykonávajú rizikové športy alebo činnosti.


 • cena: od 0,70 € / deň alebo od 17,01 € / rok

 • možnosti uzatvorenia: online, osobne v pobočke, cez SMS


ČSOB Poisťovňa

Poistenie na hory SPIRIT je v ČSOB Poisťovni súčasťou produktov úrazového poistenia a poistenia života Spirit online. Tzv. optimálny balík kryje nielen náklady horskej záchrannej služby (10 000 eur), ale aj smrť následkom úrazu (10 000 eur) a trvalé následky úrazu (10 000 eur). Prémiový balík rozširuje krytie rizík o hospitalizáciu následkom úrazu, denné odškodnenie úrazu a asistenčné služby.


 • cena: od 0,99 € / deň alebo od 59 € / rok

 • možnosti uzatvorenia: online


Generali

Poisťovňa Generali poskytuje produkt poistenie do hôr vo dvoch variantoch. Základný balík je určený pre rekreačných lyžiarov a turistov, rozšírený balík Extrém zas pre adrenalínovejších športovcov. Poistenie je kryté vo výške poistnej sumy 16 500 eur na všetky poistné udalosti spolu.


 • cena: od 0,80 € / deň alebo od 18 € / rok

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke, telefonicky


Union

Poisťovňa Union ponúka cestovné poistenie do hôr a na Slovensko v podobe krátkodobého poistenia Hory, ktoré kryje riziká ako zásah horskej záchrannej služby (do 50 000 eur) a úraz (trvalá ujma do 25 000 eur a smrť v dôsledku úrazu do 15 000 eur). Vyšší balík komplet pokrýva aj riziko straty batožiny (do 4 000 eur) a zodpovednosť za škodu (na zdraví a živote do 300 000 eur, na majetku do 150 000 eur).


 • cena: od 0,95 € / deň

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke, cez SMS


Uniqa

Poistenie na hory je v poisťovni Uniqa súčasťou balíka Cestovné poistenie na Slovensku. Zahŕňa poistenie zásahov horskej služby v poistnej sume 16 600 eur, odškodnenie za trvalé následky úrazu od 50 % a v prípade smrti úrazom (max. 1 700 eur), asistenčné služby 24/7 a poistenie storno poplatkov pri nenastúpení na cestu.


 • cena: od 1,10 € / deň

 • možnosť uzatvorenia: online, osobne v pobočke


Poistenie do hôr

Jednoduché porovnanie poistenia online

Porovnajte si poistné produkty a uzatvorte online poistenie do hôr cez portál Porovnajto.sk.

Bezpečne v zahraničí: Cestovné poistenie

Čaká vás zimná dovolenka v rakúskych Alpách alebo v inde v blízkom zahraničí? Úrazy Slovákov neobchádzajú ani tam. Podľa štatistík poisťovne Union sa najviac úrazov stane v Rakúsku, ktoré Slováci navštevujú najčastejšie, a hneď potom v Taliansku. Až 41 % úrazov na lyžiarskych svahoch tvoria zranenia kolien, ďalej ramien (14 %), rúk (8 %), hlavy (6 %) a členkov (6 %).


Preto si na zimnú dovolenku v zahraničí nezabudnite pribaliť nielen Európsky preukaz zdravotného poistenia, ale aj kvalitné cestovné poistenie. Zatiaľ čo s európskym preukazom poistenca máte nárok na nevyhnutné ošetrenie vo verejných zdravotníckych zariadeniach a za podmienok ako domáci poistenci, cestovné poistenie vás kryje aj v prípade, že využijete služby súkromnej lekárskej starostlivosti. Kryje aj vašu spoluúčasť a okrem liečebných nákladov pokryje aj prípadnú záchrannú alebo pátraciu akciu záchrannej služby.


Zimné športy typu bežné rekreačné lyžovanie alebo snowboarding pokrýva cestovné poistenie spravidla už v základnom balíku. Túto skutočnosť si však pri uzatváraní poistenia preverte. Lyžovanie mimo zjazdoviek a adrenalínové športy si budete musieť pripoistiť.


Užitočné pri cestách do zahraničia je aj poistenie zodpovednosti za škodu, ktoré vás ochráni napríklad pri zrážke s iným lyžiarom. Poisťovňa z neho uhradí škody spôsobené na zdraví, živote alebo majetku tretím osobám. Toto je pri lyžovačke v Taliansku už dokonca povinné. Nezabudnite ani na poistenie lyžiarskej výstroje alebo batožiny, ktoré môžu byť v závislosti od produktu konkrétnej poisťovne súčasťou balíka cestovného poistenia alebo sú k dispozícii vo forme pripoistení.


Pozor na výluky

Pri uzatváraní poistenia si preverte, čoho sa týka. V poistnej zmluve budete mať totiž definované výnimky, na ktoré sa poistenie nevzťahuje. Medzi bežné výluky patrí spravidla alkohol. Ak sa vám stane nehoda pod vplyvom alkoholu, poistné plnenie vám môže poisťovňa krátiť. Niektoré poisťovne majú riešenie aj pre takéto prípady - napríklad poisťovňa AXA ponúka pripoistenie “Drink povolený”, ktorý pokrýva aj konzumáciu alkoholu.


Viete, že...

…alternatívou k uzavretiu poistenia v poisťovni je členstvo v rakúskom spolku Alpenverein? Poistenie Alpenverein, ktoré je platné na celom svete, získava každý člen v cene členstva. Poistenie zahŕňa záchranné a pátracie akcie, transport, poistenie liečebných nákladov a spoluzodpovednosti v cene od 28 € / rok.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  Cestovanie
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  Cestovanie
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  Cestovanie
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  Cestovanie
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  Cestovanie
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  Cestovanie
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • Cestovanie
  12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

 • vnútorná kabína lietadla
  Cestovanie
  24. augusta 2022|Michal Postulka
  Ako cestovať lacno lietadlom? Tipy, ako ušetriť na letenkách

  Letenky sa vedia na zozname dovolenkových výdavkov vyšplhať pomerne vysoko. Platí to najmä pri dlhých letoch do exotických destinácií. Ak hľadáte spôsob, ako cestovať lacno, určite oceníte tipy v tomto článku. Ostane vám tak viac peňazí na zážitky počas dovolenky alebo na ďalšie výlety do iných oblastí sveta.

 • mapa sveta
  Cestovanie
  09. augusta 2022|Alexandra Mravíková
  Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

  Kufre máte pobalené a nachystané pri dverách, program vymyslený, no máte pocit, že vám niečo dôležité chýba? Možno ešte nemáte cestovné poistenie. Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste sa spoliehať iba na Európsky preukaz poistenca, ale mali by ste uzatvoriť aj cestovné poistenie. V článku sa dozviete, prečo uzatvoriť cestovné poistenie a čo všetko zahŕňa.

 • cestovný pas v ruke na letisku
  Cestovanie
  31. júla 2022|Silvia Múdra
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Ak plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia SR pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch musíte mať pri sebe už cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • Cestovateľka s mapou v ruke
  Cestovanie
  25. júla 2022|Dominika Blchová
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Cestovanie do zahraničia sa spája s vybavovaním a plánovaním. Pred cestou je nutné vybaviť ubytovanie či spôsob, ako sa do konečnej destinácie dostanete. Celý tento proces zaberie toľko času, že človek zabudne na dôležité cestovné poistenie. Plánujete ísť do zahraničia, no ešte ste sa nepoistili? Prinášame vám prehľadné porovnanie jednotlivých ponúk.

 • dovolenkár pri mori
  Cestovanie
  22. júla 2022|Barbora Petříková
  Ako sa pripraviť na dovolenku pri mori

  Tradičná letná dovolenka pri mori je skvelý spôsob ako si oddýchnuť a stráviť kvalitný čas s rodinou. Preto ak nepatríte k spontánnym povahám, ktoré bez rozmyslu sadnú do auta, pripútajú deti a vyberú sa naprieč dobrodružstvu, tak čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás niekoľko overených tipov, vďaka ktorým nájdete nielen vhodnú destináciu, ale aj osvedčené spôsoby na najlepšie voľnočasové aktivity pri mori.

 • Turista v Malej Fatre
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • žena na letisku sleduje lietadlo
  Cestovanie
  25. júna 2022|Silvia Múdra
  Vraciate sa na Slovensko zo zahraničia? Aké sú podmienky návratu v súvislosti s ochorením COVID-19?

  Všetci sme si vydýchli. Striktné COVID opatrenia týkajúce sa našich životov sú - aspoň zatiaľ - minulosťou. Aké podmienky však musíme splniť pri návrate zo zahraničia na Slovensko? A existujú ešte nejaké obmedzenia, ak plánujeme toto leto cestovať v rámci Európy?

 • Neusiedler See
  Cestovanie
  26. mája 2022|Silvia Múdra
  Tipy na výlet v zahraničí: Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

  Výlet do zahraničia je dobrým nápadom v každom ročnom období. Príjemné slnečné počasie od jari do jesene však obzvlášť láka vyraziť za zážitkami. Využite víkend alebo si vezmite pár dní voľna a navštívte niektoré z miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Máme pre vás lákavé tipy na výlety v zahraničí. Prinášame prehľad miest, ktoré sú známe výbornou dostupnosťou a vašej pozornosti by rozhodne nemali uniknúť. Či už plánujete cestovať sami, v páre alebo s deťmi, z nášho rebríčka si zaručene vyberiete.

 • trip s detmi
  Cestovanie
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • Rafting
  Cestovanie
  14. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam cez víkend? Vyskúšajte tieto adrenalínové zážitky

  Milujete adrenalín? Ferraty, túry, lanové parky, zjazd na bicykli alebo kolobežke, splav rieky či bungee jumping? Pre niekoho divoká zábava, pre iného aktívny relax. Blížiace sa letné počasie takýmto aktivitám len praje. Kde na Slovensku si ich môžete užiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najlepších miest pre adrenalínových nadšencov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť cez víkend.

 • Bratislavský hrad
  Cestovanie
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • priatelia a jedlo
  Cestovanie
  25. apríla 2022|Silvia Múdra
  Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

  Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

 • cestovateľ
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Cestovné poistenie na dovolenku: Ako si vybrať?

  Cestovné poistenie na dovolenku je základom, na ktorý treba pri plánovaní cesty myslieť. Len vďaka nemu si môžete byť istí, že aj v nepríjemných situáciách, ako napríklad úraz, ste krytí. Poistenie má výhodu v tom, že poskytuje množstvo výhod a zaujímavých pripoistení. Ako si vybrať to najlepšie a prečo by vám nemalo chýbať?

 • Cestovateľky s mapou a foťákom na ceste za dobrodružstvom
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Najlepšie dovolenkové destinácie pre mladých: Poznáte ich?

  Premýšľate nad dovolenkou, no neviete, kam ísť? Ak túžite po adrenalíne, skvelom nočnom živote či množstve aktivít, ste na správnom mieste. Máme pre vás inšpirácie na na lacné dovolenky v zahraničí, ktoré sú ako stvorené pre mladých ľudí.

 • zlatý retríver na pláži
  Cestovanie
  08. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Kde cestovať na dovolenku so psom? Zoznam dog friendly destinácií

  Máte domáceho miláčika, ktorý s vami cestuje všade, kam idete? V tom prípade hľadáte s veľkou pravdepodobnosťou dog friendly destináciu. Nedarí sa vám nájsť vyhovujúci hotel alebo pláž v meste, kam chcete ísť? Nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi. Ísť na dovolenku so psom nemusí byť horor.

 • Priatelia
  Cestovanie
  29. marca 2022|Silvia Múdra
  Dovolenka na Slovensku: Čo poradiť cudzincom a kamarátom, ktorí prídu na návštevu?

  Chystajú sa k vám kamaráti či rodina zo zahraničia a vy by ste im chceli pripraviť dovolenku na Slovensku plnú zážitkov. Kam ich však vziať? Čo im ukázať? Kde zažijú autentické Slovensko a ktoré naše regióny sa naozaj oplatí navštíviť? Prinášame vám tipy na zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré budú vašim blízkym dlho pripomínať, čo všetko sa dá v našej malej krajine vidieť a zažiť.

 • bojnický zámok
  Cestovanie
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.

 • velka noc
  Cestovanie
  18. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kam na výlet cez veľkonočné prázdniny? Máme pre vás tipy

  Veľkonočné prázdniny sa blížia a vy premýšľate, kam by ste išli tento rok s deťmi? Možností je niekoľko. Všetko sa odvíja od toho, či chcete skôr oddych, alebo túžite po adrenalíne a akcii. Pre zjednodušenie výberu sme pre vás pripravili praktické tipy a inšpirácie, ktoré vám môžu pomôcť pri plánovaní dovolenky.