turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách

Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

18. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

Nezabudnite na výbavu

Tieto túry síce nie sú náročné, no rozhodne by ste ich nemali podceňovať. Vybrali sme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti, prípadne starší ľudia. Neznamená to však, že sa na ne máte vybrať v letných teniskách či ľahkej bunde. Príroda je v zime nevyspytateľná, na čo treba myslieť aj v zdanlivo jednoduchých podmienkach.

Každý skúsený turista vám povie, že kvalitná výbava je základom príjemnej zimnej túry. Pred odchodom nezabudnite na:


 • teplé oblečenie – zimná bunda, teplé nohavice, rukavice, šatka na krk, čiapka,

 • vysoké topánky – jednak proti zbieraniu snehu v topánke, ale aj na oporu členkov,

 • turistické paličky – pomôžu najmä na zľadovatelých miestach,

 • teplý nápoj v termoske a nejaké jedlo na doplnenie energie,

 • mapy – keby značenie zapadlo snehom,

 • poistenie do hôr.


TIP

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.

Kláštor Katarínka


 • vzdialenosť: 2,7 km (5,4 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 100 m.


Obyvateľov západnej časti Slovenska určite poteší tento tip na výlet. Kláštor Katarínka, z ktorého dnes už môžete obdivovať iba pozostatky, bol postavený v roku 1618. Dnes k nemu vedie značená turistická trasa. Ako môžete vidieť z údajov o jej dĺžke a nastúpaných metroch, je vhodná pre kohokoľvek.


Ak nebývate v blízkosti a chcete sa na začiatok trasy doviezť autom, najlepšie je zaparkovať v obci Naháč. Potom už len stačí nájsť modrú značku a držať sa jej. Väčšinu túry strávite na lesnej ceste s miernym stúpaním, takže ani sneh alebo ľad nie sú problémom. Za značnú časť prevýšenia môže strmší úsek na posledných 200 metroch, ktorý však ani v zime nie je problematický. Na jeho vrchu vás privíta zrúcanina kláštora.

Vodopád Skok


 • vzdialenosť: 4,2 km (8,4 obojsmerne),

 • prevýšenie: 412 m.


Táto trasa je mnohým turistom veľmi dobre známa. Začína neďaleko Štrbského plesa, ktoré je v rámci Vysokých Tatier veľmi často navštevovaným miestom. Málokto sa sem však vyberie v zimnom období, čo je veľká škoda. Cesta k vodopádu Skok je totiž otvorená celoročne a ponúka nádherný pohľad na vodopád obklopený snehom a ľadom.


Nedá sa povedať, že by išlo o rekreačnú prechádzku, no terén nie je ani náročný. Túto túru bez problémov zvládnu aj deti, musia mať ale nejaký kondičný základ. Trasa ide stále do kopca, ale ak hľadáte prechádzky po rovine, asi sa na dovolenku nevyberiete do Vysokých Tatier.

Kľak


 • vzdialenosť: 4,6 km (9,2 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 645 m.


Milovníci prostredia Malej Fatry sa v zimných mesiacoch môžu vybrať na Kľak. Ciest, ktorými sa dá vystúpiť na tento vrchol, je viacero. Ak ale hľadáte trasu patriacu do kategórie nenáročnej turistiky, trasa z Fačkovského sedla bude tou najlepšou voľbou. Ide o známu lyžiarsku lokalitu, takže s navigáciou ani parkovaním nebudete mať problém.


Od parkoviska sa budete držať žltej značky, ktorá vás prevedie lesom a lúkami za stáleho, no nie veľmi náročného stúpania. Pri rozcestníku Pod skalou sa vydáte na trasu značenú zelenou farbou a do pár minút sa ocitnete na vrchole Kľak. Spoznáte ho podľa mohutného dvojkríža. Potom vám už neostáva nič iné, než kochať sa nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu.

Studenovodské vodopády a Zamkovského chata


 • vzdialenosť: 3,5 km (7 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 190 m.


Opäť sa vraciame do Vysokých Tatier, kde si v zime môžete vychutnať Vodopády Studeného potoka tak, ako ich v lete neuvidíte. Trasa je jednoduchá z hľadiska nastúpaných výškových metrov a dĺžky. Treba však postupovať opatrne, lebo kombinácia kameňov, snehu a ľadu vie byť nevyspytateľná. Pomalším tempom ju ale pokojne zvládnete aj s deťmi.


Začiatok je na Hrebienku, kam sa viete dostať buď peši, alebo pozemnou lanovkou. Odtiaľ sledujete zelenú značku, ktorá vás prevedie popri Studenovodských vodopádoch. Za nimi sa môžete občerstviť na Rainerovej chate alebo sa rovno napojiť na Tatranskú magistrálu (červená značka) a pokračovať na Zamkovského chatu.


Vedeli ste, že...

… počas zimy býva vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier otvorených iba 20 kilometrov značených turistických chodníkov? Zvyšok sa kvôli bezpečnosti uzatvára.

Suchá Belá


 • vzdialenosť: 9,4 km (okruh),

 • prevýšenie: 455 m.


O niečo náročnejšia je túra roklinou Suchá Belá v Slovenskom Raji. Je to najnavštevovanejšia a zároveň najjednoduchšia trasa v tejto oblasti. Obsahuje rebríky, ktoré v zime môžu byť namrznuté. Treba si dať ale pozor najmä na jej dĺžku. 9,4 kilometra v zimných podmienkach predsa len preverí kondičku.


Začiatok sa nachádza na platenom parkovisku pri chate Podlesok. Podľa značenia sa dostanete na zelenú turistickú trasu, ktorá je značená zelenou farbou. Stúpate roklinou plnou nádherných pohľadov na zamrznutý potok a vodopády až po rozcestník Suchá Belá. Od tohto bodu sa budete držať žltej značky smerom na Pod Vtáčím hrbom. Odtiaľ vás ďalší rázcestník nasmeruje na trasu vedúcu späť do Podlesku značenú červenou farbou.

Zhrnutie

Špecifická atmosféra turistiky v zime je niečo, čo stojí za vyskúšanie. Ak počas leta radi chodíte na túry, no v zimnom období ste sa tejto aktivite zatiaľ nevenovali, nie je nad čím váhať. Na úvod si vyberte jeden z vymenovaných výletov a postupne sa možno prepracujete aj k náročnejším túram. Nezabudnite pri tom na uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré vás ochráni pred nečakanými udalosťami.


Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?