turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách

Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

18. 11. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

Nezabudnite na výbavu

Tieto túry síce nie sú náročné, no rozhodne by ste ich nemali podceňovať. Vybrali sme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti, prípadne starší ľudia. Neznamená to však, že sa na ne máte vybrať v letných teniskách či ľahkej bunde. Príroda je v zime nevyspytateľná, na čo treba myslieť aj v zdanlivo jednoduchých podmienkach.

Každý skúsený turista vám povie, že kvalitná výbava je základom príjemnej zimnej túry. Pred odchodom nezabudnite na:


 • teplé oblečenie – zimná bunda, teplé nohavice, rukavice, šatka na krk, čiapka,

 • vysoké topánky – jednak proti zbieraniu snehu v topánke, ale aj na oporu členkov,

 • turistické paličky – pomôžu najmä na zľadovatelých miestach,

 • teplý nápoj v termoske a nejaké jedlo na doplnenie energie,

 • mapy – keby značenie zapadlo snehom,

 • poistenie do hôr.


TIP

Poistenie do hôr je nevyhnutnou výbavou každého turistu. Ak nechcete platiť veľa peňazí za úraz, ktorý sa vám v horách stane, určite si ho uzatvorte.

Kláštor Katarínka


 • vzdialenosť: 2,7 km (5,4 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 100 m.


Obyvateľov západnej časti Slovenska určite poteší tento tip na výlet. Kláštor Katarínka, z ktorého dnes už môžete obdivovať iba pozostatky, bol postavený v roku 1618. Dnes k nemu vedie značená turistická trasa. Ako môžete vidieť z údajov o jej dĺžke a nastúpaných metroch, je vhodná pre kohokoľvek.


Ak nebývate v blízkosti a chcete sa na začiatok trasy doviezť autom, najlepšie je zaparkovať v obci Naháč. Potom už len stačí nájsť modrú značku a držať sa jej. Väčšinu túry strávite na lesnej ceste s miernym stúpaním, takže ani sneh alebo ľad nie sú problémom. Za značnú časť prevýšenia môže strmší úsek na posledných 200 metroch, ktorý však ani v zime nie je problematický. Na jeho vrchu vás privíta zrúcanina kláštora.

Vodopád Skok


 • vzdialenosť: 4,2 km (8,4 obojsmerne),

 • prevýšenie: 412 m.


Táto trasa je mnohým turistom veľmi dobre známa. Začína neďaleko Štrbského plesa, ktoré je v rámci Vysokých Tatier veľmi často navštevovaným miestom. Málokto sa sem však vyberie v zimnom období, čo je veľká škoda. Cesta k vodopádu Skok je totiž otvorená celoročne a ponúka nádherný pohľad na vodopád obklopený snehom a ľadom.


Nedá sa povedať, že by išlo o rekreačnú prechádzku, no terén nie je ani náročný. Túto túru bez problémov zvládnu aj deti, musia mať ale nejaký kondičný základ. Trasa ide stále do kopca, ale ak hľadáte prechádzky po rovine, asi sa na dovolenku nevyberiete do Vysokých Tatier.

Kľak


 • vzdialenosť: 4,6 km (9,2 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 645 m.


Milovníci prostredia Malej Fatry sa v zimných mesiacoch môžu vybrať na Kľak. Ciest, ktorými sa dá vystúpiť na tento vrchol, je viacero. Ak ale hľadáte trasu patriacu do kategórie nenáročnej turistiky, trasa z Fačkovského sedla bude tou najlepšou voľbou. Ide o známu lyžiarsku lokalitu, takže s navigáciou ani parkovaním nebudete mať problém.


Od parkoviska sa budete držať žltej značky, ktorá vás prevedie lesom a lúkami za stáleho, no nie veľmi náročného stúpania. Pri rozcestníku Pod skalou sa vydáte na trasu značenú zelenou farbou a do pár minút sa ocitnete na vrchole Kľak. Spoznáte ho podľa mohutného dvojkríža. Potom vám už neostáva nič iné, než kochať sa nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu.

Studenovodské vodopády a Zamkovského chata


 • vzdialenosť: 3,5 km (7 km obojsmerne),

 • prevýšenie: 190 m.


Opäť sa vraciame do Vysokých Tatier, kde si v zime môžete vychutnať Vodopády Studeného potoka tak, ako ich v lete neuvidíte. Trasa je jednoduchá z hľadiska nastúpaných výškových metrov a dĺžky. Treba však postupovať opatrne, lebo kombinácia kameňov, snehu a ľadu vie byť nevyspytateľná. Pomalším tempom ju ale pokojne zvládnete aj s deťmi.


Začiatok je na Hrebienku, kam sa viete dostať buď peši, alebo pozemnou lanovkou. Odtiaľ sledujete zelenú značku, ktorá vás prevedie popri Studenovodských vodopádoch. Za nimi sa môžete občerstviť na Rainerovej chate alebo sa rovno napojiť na Tatranskú magistrálu (červená značka) a pokračovať na Zamkovského chatu.


Vedeli ste, že...

… počas zimy býva vo vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier otvorených iba 20 kilometrov značených turistických chodníkov? Zvyšok sa kvôli bezpečnosti uzatvára.

Suchá Belá


 • vzdialenosť: 9,4 km (okruh),

 • prevýšenie: 455 m.


O niečo náročnejšia je túra roklinou Suchá Belá v Slovenskom Raji. Je to najnavštevovanejšia a zároveň najjednoduchšia trasa v tejto oblasti. Obsahuje rebríky, ktoré v zime môžu byť namrznuté. Treba si dať ale pozor najmä na jej dĺžku. 9,4 kilometra v zimných podmienkach predsa len preverí kondičku.


Začiatok sa nachádza na platenom parkovisku pri chate Podlesok. Podľa značenia sa dostanete na zelenú turistickú trasu, ktorá je značená zelenou farbou. Stúpate roklinou plnou nádherných pohľadov na zamrznutý potok a vodopády až po rozcestník Suchá Belá. Od tohto bodu sa budete držať žltej značky smerom na Pod Vtáčím hrbom. Odtiaľ vás ďalší rázcestník nasmeruje na trasu vedúcu späť do Podlesku značenú červenou farbou.

Zhrnutie

Špecifická atmosféra turistiky v zime je niečo, čo stojí za vyskúšanie. Ak počas leta radi chodíte na túry, no v zimnom období ste sa tejto aktivite zatiaľ nevenovali, nie je nad čím váhať. Na úvod si vyberte jeden z vymenovaných výletov a postupne sa možno prepracujete aj k náročnejším túram. Nezabudnite pri tom na uzatvorenie cestovného poistenia, ktoré vás ochráni pred nečakanými udalosťami.


Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.