Vysoké Tatry

Aké poistenie zvoliť pri výlete do Vysokých Tatier?

Ak sa chystáte na dovolenku do hôr, rozhodne by ste nemali podceniť výber vhodného poistenia. Mnoho ľudí sa domnieva, že poistenie do hôr je iba zbytočný výdaj, no opak je pravdou – ak nemáte uzatvorené poistenie, aj malý úraz vás môže stáť niekoľko stoviek eur. Ako si však vybrať poistenie pred cestou do hôr, na čo myslieť a čo si všímať? Všetko vám povieme v článku.

Prečo sa pri ceste do hôr poistiť?

Vravíte si: „Načo si budem platiť poistku? Budem si predsa dávať pozor a určite sa mi nič nestane.” S nadmorskou výškou však stúpa aj nevyspytateľnosť hôr. Veci, ktoré ste mali dole pod kontrolou, už nie sú iba vo vašich rukách, a čím vyššie ste, tým vyššie je aj riziko úrazu. Aj vytknutý členok v horách sa môže stať veľkým problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť vlastnými silami. Presne v takýchto prípadoch budete potrebovať pomoc horskej záchrannej služby. 


Vedeli ste, že...

... zásah horskej služby sa môže vyšplhať až na sumu vo výške 4 500 €? Základné poistenie pritom stojí menej než 1 € na deň.


Ak poistenie do hôr máte, nemusíte sa obávať nečakane vysokých nákladov. Problém nastáva vo chvíli, keď si zavoláte pomoc a poistenie uzatvorené nemáte. Všetky náklady si samozrejme budete platiť z vlastného vrecka. Bežný zásah horskej záchrannej služby stojí približne 350 €, no ak vám na pomoc bude musieť prísť vrtuľník, suma bude niekoľkonásobne vyššia. 

Základné typy poistenia do hôr

Pri výbere poistenia by ste mali zvažovať niekoľko dôležitých faktorov. Tým prvým je poistné obdobie. Ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet do hôr, určite vám postačí krátkodobé horské poistenie. Tento typ poistenia je vhodný pre všetkých turistov, ktorí do hôr chodia iba sezónne – na letnú či zimnú dovolenku. V ponuke niektorých poisťovní sa začalo objavovať aj sezónne poistenie do hôr, ktoré má platnosť až 90 dní. 


Patríte k milovníkom hôr alebo ste športovec, ktorý hory navštevuje pravidelne? Potom bude pre vás výhodnejšie celoročné horské poistenie. Ak máte celoročné poistenie, nemusíte pred každým výletom myslieť na uzatvorenie poistenia a môžete bezstarostne navštevovať hory po celý rok. 


Pred uzatvorením poistky by vás mali zaujímať najmä rozsah a výška krytia. Poisťovne majú vo svojich ponukách viaceré balíčky, ktoré sa líšia rozsahom škôd, ktoré pokrývajú. Rekreačným športovcom, ktorí plánujú klasické túry po označených chodníkoch, postačí aj základné krytie


Vyšší balík poistenia by ste si mali vybrať, ak sa venujete rizikovým či extrémnejším športom. Za  rizikový šport považujú poisťovne napríklad:


 • alpinizmus,

 • skialpinizmus,

 • zjazd na bicykli v horskom teréne,

 • canyoning,

 • horolezectvo.Ak plánujete počas pobytu vo Vysokých Tatrách chodiť aj mimo vyznačené chodníky alebo liezť po horách, určite zvoľte rozšírené krytie. 


Nikdy si nezabudnite zistiť, do akej sumy poisťovňa kryje náklady. Ak sa venujete vysokorizikovým aktivitám, vyberte si poisťovňu, ktorá ponúka najvyšší limit poistného krytia. Náklady spojené s takýmto úrazom sa totiž môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Kde platí poistenie a čo všetko kryje?

Všetky typy poistenia do hôr platia v oblastiach, kde funguje horská záchranná služba:


 • Belianske Tatry,

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy,

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy,

 • Slovenský raj,

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry,

 • Západné Tatry.


Muž na horách


Ak sa chystáte na výlet mimo Slovenska, nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie do zahraničia. Väčšina poisťovní ponúka zvýhodnené balíčky poistenia pre viaceré štáty alebo pre celú Európsku úniu. 


Náš TIP

Pri výbere poistenia sa zamerajte na druh aktivity, ktorú plánujete vykonávať, a podľa toho si vyberte balíček.


Základné horské poistenie kryje náklady spojené so zásahom horskej služby. Poisťovňa v prípade úrazu v horách uhradí náklady vynaložené na pátranie, vyslobodzovanie, prvú pomoc a prevoz zranenej osoby do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia. 


Zo štatistík vyplýva, že horskí záchranári sú najčastejšie privolaní k menším zraneniam, ako je vyvrtnutý členok, vyčerpanie či strata orientácie v horách. Hoci nejde o žiadne extrémne úrazy, vysoko v horách si aj takéto zranenie vyžaduje pomoc. Ak budete mať základný balíček, s pokojným svedomím si môžete zavolať na pomoc horskú službu, ktorá vám poskytne prvú pomoc a dopraví vás do bezpečia. 


Inak to však bude v prípade, že sa rozhodnete vykonávať rizikový šport alebo sa vyberiete do oblastí, ktoré sa nachádzajú mimo turistických značiek. Ak by ste si vyvrtli členok v neoznačenej oblasti, do ktorej je povolené vstupovať iba s horským vodcom, vaše základné poistenie by vám nemuselo pomôcť


Vždy si vopred premyslite, kam počas pobytu v horách pôjdete a akým športom sa budete venovať. Na základe toho si vyberte poisťovňu a balíček, ktorý pokrýva všetky riziká. Každá poisťovňa má vlastné podmienky a rozsah krytia, ktoré poskytuje. Je preto dôležité, aby ste si vopred prečítali  základné zmluvné podmienky vami vybranej poisťovne. 

Poistenie detí, rodiny a jednotlivcov

Poistenie do hôr je určené všetkým dospelým osobám, ktoré sa vydajú do hôr za účelom rekreácie alebo vykonávania bežných či rizikových športov. Všetky dospelé osoby sú od roku 2006 povinné uhradiť náklady spojené so záchranou v horách. Tento zákon sa však nevzťahuje na deti do 18 rokov, ktorým náklady prepláca štát. Deti preto nemusia mať uzatvorené poistenie do hôr. Dôrazne sa však odporúča, aby mali deti uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie, ktoré pokrýva náklady spojené s bežnými rizikami. 


Ak však ako rodina cestujete pravidelne, môže byť pre vás výhodné rodinné cestovné poistenie či celoročné poistenie do hôr pre celú rodinu. Viaceré poisťovne ponúkajú zvýhodnenú cenu poistného pre rodiny či viacčlenné skupiny, ktoré si poistenie uzatvoria spoločne. Toto poistenie vám platí aj v prípade, že cestuje iba časť rodiny alebo jednotliví členovia – nemusíte cestovať vždy spolu.


Pre jednotlivcov, ktorí najčastejšie cestujú sami alebo s priateľmi, je najvýhodnejšie individuálne poistenie do hôr, ktoré môže byť krátkodobé aj dlhodobé – vyberajte podľa toho, ako často do hôr cestujete. 

Poistenie uzatvoríte aj z turistického posedu

Poistenie by ste mali uzatvoriť najneskôr v deň odchodu do hôr. Ak ste však zabudli, nič sa nedeje. Dnes už je uzatvorenie poistenia celkom jednoduchý proces, ktorý zvládne azda každý. Navyše – online poistenie môžete uzatvoriť aj počas prechádzky v lese. Ak máte smartfón, signál a pripojenie k internetu, poistenie môžete bez problémov vybaviť online. Tento proces vám nezaberie viac než 5 minút a vy môžete bez akýchkoľvek starostí pokračovať v športovaní. 


Ak nemáte k dispozícii smartfón, nezúfajte. Aj pre vás je možnosť, ako uzatvoriť poistenie z akéhokoľvek miesta, kde je signál. Viaceré poisťovne ponúkajú možnosť uzatvoriť poistenie aj prostredníctvom SMS

Zhrnutie

Chystáte sa do hôr a stále nemáte uzatvorené poistenie? Nespoliehajte sa na náhodu a vyhnite sa zbytočným starostiam a výdajom. Vďaka výhodnému poisteniu do hôr bude vaša dovolenka bez starostí a nečakaných výdajov. Zistite, ako vybrať poistenie a na čo nezabudnúť.

 

Alexandra MravíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.