Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

Vysoké Tatry

Aké poistenie zvoliť pri výlete do Vysokých Tatier?

5/5

Ak sa chystáte na dovolenku do hôr, rozhodne by ste nemali podceniť výber vhodného poistenia. Mnoho ľudí sa domnieva, že poistenie do hôr je iba zbytočný výdaj, no opak je pravdou – ak nemáte uzatvorené poistenie, aj malý úraz vás môže stáť niekoľko stoviek eur. Ako si však vybrať poistenie pred cestou do hôr, na čo myslieť a čo si všímať? Všetko vám povieme v článku.

Prečo sa pri ceste do hôr poistiť?

Vravíte si: „Načo si budem platiť poistku? Budem si predsa dávať pozor a určite sa mi nič nestane.” S nadmorskou výškou však stúpa aj nevyspytateľnosť hôr. Veci, ktoré ste mali dole pod kontrolou, už nie sú iba vo vašich rukách, a čím vyššie ste, tým vyššie je aj riziko úrazu. Aj vytknutý členok v horách sa môže stať veľkým problémom, ktorý nebudete vedieť vyriešiť vlastnými silami. Presne v takýchto prípadoch budete potrebovať pomoc horskej záchrannej služby. 


Vedeli ste, že...

... zásah horskej služby sa môže vyšplhať až na sumu vo výške 4 500 €? Základné poistenie pritom stojí menej než 1 € na deň.


Ak poistenie do hôr máte, nemusíte sa obávať nečakane vysokých nákladov. Problém nastáva vo chvíli, keď si zavoláte pomoc a poistenie uzatvorené nemáte. Všetky náklady si samozrejme budete platiť z vlastného vrecka. Bežný zásah horskej záchrannej služby stojí približne 350 €, no ak vám na pomoc bude musieť prísť vrtuľník, suma bude niekoľkonásobne vyššia. 

Základné typy poistenia do hôr

Pri výbere poistenia by ste mali zvažovať niekoľko dôležitých faktorov. Tým prvým je poistné obdobie. Ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet do hôr, určite vám postačí krátkodobé horské poistenie. Tento typ poistenia je vhodný pre všetkých turistov, ktorí do hôr chodia iba sezónne – na letnú či zimnú dovolenku. V ponuke niektorých poisťovní sa začalo objavovať aj sezónne poistenie do hôr, ktoré má platnosť až 90 dní. 

Patríte k milovníkom hôr alebo ste športovec, ktorý hory navštevuje pravidelne? Potom bude pre vás výhodnejšie celoročné horské poistenie. Ak máte celoročné poistenie, nemusíte pred každým výletom myslieť na uzatvorenie poistenia a môžete bezstarostne navštevovať hory po celý rok. 

Pred uzatvorením poistky by vás mali zaujímať najmä rozsah a výška krytia. Poisťovne majú vo svojich ponukách viaceré balíčky, ktoré sa líšia rozsahom škôd, ktoré pokrývajú. Rekreačným športovcom, ktorí plánujú klasické túry po označených chodníkoch, postačí aj základné krytie


Vyšší balík poistenia by ste si mali vybrať, ak sa venujete rizikovým či extrémnejším športom. Za rizikový šport považujú poisťovne napríklad:

 • alpinizmus,

 • skialpinizmus,

 • zjazd na bicykli v horskom teréne,

 • canyoning,

 • horolezectvo.


Ak plánujete počas pobytu vo Vysokých Tatrách chodiť aj mimo vyznačené chodníky alebo liezť po horách, určite zvoľte rozšírené krytie. 

Nikdy si nezabudnite zistiť, do akej sumy poisťovňa kryje náklady. Ak sa venujete vysokorizikovým aktivitám, vyberte si poisťovňu, ktorá ponúka najvyšší limit poistného krytia. Náklady spojené s takýmto úrazom sa totiž môžu vyšplhať poriadne vysoko.

Kde platí poistenie a čo všetko kryje?

Všetky typy poistenia do hôr platia v oblastiach, kde funguje horská záchranná služba:

 • Belianske Tatry,

 • Bukovské vrchy,

 • Javorníky,

 • Kremnické vrchy,

 • Kysucká vrchovina,

 • Kysucké Beskydy,

 • Malá Fatra,

 • Moravsko-sliezske Beskydy,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy,

 • Slovenský raj,

 • Veľká Fatra,

 • Vysoké Tatry,

 • Západné Tatry.

turistika na Slovensku

Ak sa chystáte na výlet mimo Slovenska, nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie do zahraničia. Väčšina poisťovní ponúka zvýhodnené balíčky poistenia pre viaceré štáty alebo pre celú Európsku úniu. 


Náš TIP

Pri výbere poistenia sa zamerajte na druh aktivity, ktorú plánujete vykonávať, a podľa toho si vyberte balíček.


Základné horské poistenie kryje náklady spojené so zásahom horskej služby. Poisťovňa v prípade úrazu v horách uhradí náklady vynaložené na pátranie, vyslobodzovanie, prvú pomoc a prevoz zranenej osoby do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia. 


Zo štatistík vyplýva, že horskí záchranári sú najčastejšie privolaní k menším zraneniam, ako je vyvrtnutý členok, vyčerpanie či strata orientácie v horách. Hoci nejde o žiadne extrémne úrazy, vysoko v horách si aj takéto zranenie vyžaduje pomoc. Ak budete mať základný balíček, s pokojným svedomím si môžete zavolať na pomoc horskú službu, ktorá vám poskytne prvú pomoc a dopraví vás do bezpečia. 


Inak to však bude v prípade, že sa rozhodnete vykonávať rizikový šport alebo sa vyberiete do oblastí, ktoré sa nachádzajú mimo turistických značiek. Ak by ste si vyvrtli členok v neoznačenej oblasti, do ktorej je povolené vstupovať iba s horským vodcom, vaše základné poistenie by vám nemuselo pomôcť


Vždy si vopred premyslite, kam počas pobytu v horách pôjdete a akým športom sa budete venovať. Na základe toho si vyberte poisťovňu a balíček, ktorý pokrýva všetky riziká. Každá poisťovňa má vlastné podmienky a rozsah krytia, ktoré poskytuje. Je preto dôležité, aby ste si vopred prečítali základné zmluvné podmienky vami vybranej poisťovne. 

Poistenie detí, rodiny a jednotlivcov

Poistenie do hôr je určené všetkým dospelým osobám, ktoré sa vydajú do hôr za účelom rekreácie alebo vykonávania bežných či rizikových športov. Všetky dospelé osoby sú od roku 2006 povinné uhradiť náklady spojené so záchranou v horách. Tento zákon sa však nevzťahuje na deti do 18 rokov, ktorým náklady prepláca štát. Deti preto nemusia mať uzatvorené poistenie do hôr. Dôrazne sa však odporúča, aby mali deti uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie, ktoré pokrýva náklady spojené s bežnými rizikami. 


Ak však ako rodina cestujete pravidelne, môže byť pre vás výhodné rodinné cestovné poistenie či celoročné poistenie do hôr pre celú rodinu. Viaceré poisťovne ponúkajú zvýhodnenú cenu poistného pre rodiny či viacčlenné skupiny, ktoré si poistenie uzatvoria spoločne. Toto poistenie vám platí aj v prípade, že cestuje iba časť rodiny alebo jednotliví členovia – nemusíte cestovať vždy spolu.

Pre jednotlivcov, ktorí najčastejšie cestujú sami alebo s priateľmi, je najvýhodnejšie individuálne poistenie do hôr, ktoré môže byť krátkodobé aj dlhodobé – vyberajte podľa toho, ako často do hôr cestujete. 

Poistenie uzatvoríte aj z turistického posedu

Poistenie by ste mali uzatvoriť najneskôr v deň odchodu do hôr. Ak ste však zabudli, nič sa nedeje. Dnes už je uzatvorenie poistenia celkom jednoduchý proces, ktorý zvládne azda každý. Navyše – online poistenie môžete uzatvoriť aj počas prechádzky v lese. Ak máte smartfón, signál a pripojenie k internetu, poistenie môžete bez problémov vybaviť online. Tento proces vám nezaberie viac než 5 minút a vy môžete bez akýchkoľvek starostí pokračovať v športovaní. 

Ak nemáte k dispozícii smartfón, nezúfajte. Aj pre vás je možnosť, ako uzatvoriť poistenie z akéhokoľvek miesta, kde je signál. Viaceré poisťovne ponúkajú možnosť uzatvoriť poistenie aj prostredníctvom SMS

Zhrnutie

Chystáte sa do hôr a stále nemáte uzatvorené poistenie? Nespoliehajte sa na náhodu a vyhnite sa zbytočným starostiam a výdajom. Vďaka výhodnému poisteniu do hôr bude vaša dovolenka bez starostí a nečakaných výdajov. Zistite, ako vybrať poistenie a na čo nezabudnúť.

 

Alexandra Mravíková
Alexandra Mravíková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.