Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategórie

Koľko stojí záchrana na horách a kedy je poistenie neplatné?

Koľko stojí záchrana na horách a kedy je poistenie neplatné?

0/5

Jeseň láka milovníkov prírody do hôr. Plavky vymieňame za turistické topánky a vrháme sa objavovať. Okrem turistickej výstroje je potrebné pamätať aj na kvalitné poistenie. Pretože aj malé pošmyknutie vás môže priviesť na mizinu. Bez ohľadu na to, či brázdite chodníky doma, alebo v zahraničí.

Zranenia na horách sú extrémne drahé!

Na zahraničné dovolenky nechodíme len k moru, ale aj na hory. Cestovné poistenie teda netreba podceniť ani v prípade turistiky. Horská turistika totiž prináša vyššie riziko zranenia ako plážová dovolenka a aj ceny na ošetrenie a záchranu sú podstatne vyššie ako na Slovensku. Hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová spomína na prípady nešťastí za hranicami: „Riešili sme pád horolezca počas výstupu v USA. Suma za pátranie, ošetrenie, hospitalizáciu a prevoz na Slovensko presiahla 160-tisíc eur. Pred dvomi rokmi sme zase riešili prípad, keď si horolezec počas výstupu v nepálskych Himalájach natiahol achilovku. Za prevoz vrtuľníkom a ošetrenie sme uhradili sumu takmer 15-tisíc eur.“ Cifry, ktoré skutočne vyrážajú dych. Preto ak plánujete tráviť jeseň na zahraničných turistických chodníkoch, je vhodné voliť poistenie bez limitu.

Nešťastie chodí aj po Slovensku

Na horách, na lesných chodníkoch, v objatí prírody je aj malý problém závažným. Dôvod? Obvykle ste ďaleko od civilizácie, od možnosti presunu a často aj bez pomoci. Drobné zranenie, ktoré by ste v meste riešili návštevou pohotovosti v horách nadobúda hrozivé rozmery. A to nielen zdravotné. Hlavne finančné. Vytknutý členok, natiahnutá achilovka, či zlomenina si vyžiadajú prepravu vrtuľníkom a tá začína obvykle pri platbe od 4000 eur za transport. Nie, bežné zdravotné poistenie tu neplatí. Je potrebné špeciálne poistenie do hôr. „Minulý rok sme v rámci poistenia do hôr uhradili až 23 zásahov horskej záchrannej služby v celkovej výške takmer 22-tisíc eur,“ hovorí L. Muthová. Poistenie do hôr pokrýva všetky náklady na záchrannú a pátraciu činnosť ako vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom. Bez poistenia si musíte zásah horskej služby jednoducho zaplatiť z vlastného.

Poistenie do hôr vám nemusí pomôcť, ak...

Ak ste si zodpovedne uzatvorili poistenie do hôr, to ešte nemusí znamenať, že vám poisťovňa aj vyplatí poistné krytie. Najmä ak hrubo porušujete pravidlá bezpečného pohybu v horách. To znamená že riskujete a v takom prípade sa dobrovoľne ohrozujete.Ak je napríklad do oblasti povolený vstup len so sprievodcom, ako na Gerlachovskom štíte a turista sa tam vyberie sám, na vlastnú päsť, považovali by sme to za hrubé porušenie predpisov a poistnú udalosť by sme zamietli,“ vysvetľuje L. Muthová. Preto je vždy nutné aj pri poistení dodržiavať pokyny a zákazy horskej služby, riadiť sa výstražnými, informačnými tabuľami, zapísať sa pred začatím túry do knihy výstupov, pohybovať sa po turistických chodníkoch a vyznačených a povolených trasách, mať potrebné povolenia na výstup, prípadne licencie na vykonávanie vybraných činností.

Pokiaľ tieto pokyny klient nedodržiava a nastane poistná udalosť, poisťovňa má v zmysle poistných podmienok právo znížiť alebo zamietnuť poistné plnenie.

Silvie mudra
Barbora Petříková
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napíšte náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.