lietadlo ryanair v oblakoch

Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

17. 10. 2022
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

Lacná letenka sa batožinou môže predražiť

Ak ste si kúpili lacnú letenku do Paríža, Londýna alebo iného mesta za niekoľko eur, máte len spolovice vyhraté. Druhou výzvou je zbaliť sa efektívne do príručnej batožiny. Prečo len do nej? Ak by ste si totiž chceli so sebou vziať väčšiu batožinu do podpalubia, v low-costových spoločnostiach si za ňu poriadne priplatíte.

Príručná batožina Ryanair: maximálne rozmery a hmotnosť

Ako bežný cestujúci si môžete na palubu lietadla spoločnosti Ryanair vziať zdarma len malú príručnú batožinu s rozmermi max. 40 x 20 x 25 cm,ktorá sa musí zmestiť pod sedadlo pred vami. Ak si doplatíte  prioritný nástup (tzv. Priority & 2 Cabin Bags), v cene letenky máte dva kusy príručnej batožiny - jeden kus osobnej batožiny s rozmermi 40 x 20 x 25 cm a druhý kus batožiny na kolieskach s rozmermi max. 55 x 40 x 20 cm a hmotnosťou do 10 kg. Za túto službu si však podľa aktuálneho cenníka priplatíte od 8 do 32 eur. 


Pozor, ak vaša príručná batožina presiahne niektorý z rozmerov, môže byť pri nástupnej bráne odmietnutá alebo bude umiestnená do podpalubia za poplatok 69,99 eur. Preto si rozmery batožiny dôkladne skontrolujte.


Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovné poistenie

Lekárske ošetrenie, hospitalizácia alebo operácia v zahraničí vás môže vyjsť na stovky tisíc EUR. Kvalitné cestovné poistenie vás plne ochráni pred rizikami a pomôže vám s úhradou nákladov. Okrem krytia liečebných níkladov si môžete poistiť i omeškanie letu či stratu batožiny.


Ak cestujete s dieťaťom, na každé dieťa môžete bezplatne prepravovať dva kusy detskej výbavy. Pre dojčatá vo veku od 8 dní do 23 mesiacov nie je povolená žiadna príručná batožina. Povolená je však detská taška do 5 kg s rozmermi 45 x 35 x 20 cm pre deti, ktoré cestujú na kolenách dospelého.


Pre úplnosť doplníme aj podmienky prepravy podanej batožiny, teda takej, ktorá sa umiestňuje do batožinového priestoru lietadla. Za poplatok vám spoločnosť Ryanair prepraví batožinu s hmotnosťou 10 kg, resp. batožinu s hmotnosťou 20 kg. Výška poplatku sa líši v závislosti od toho, či ste si batožinu zakúpili vopred online, na letisku alebo až pri nástupnej bráne a pohybuje sa od 12 až do 69,99 eur. Za prekročenie povolených hmotnostných limitov vás čakajú ešte ďalšie dodatočné poplatky. Priplatíte si aj prepravu športových potrieb či hudobných nástrojov. Za každý z nich rátajte s poplatkom od 35 až do 75 eur. Aktuálny cenník podanej batožiny nájdete na stránke Ryanair.

Čo si môžete vziať do príručnej batožiny? 

Určite viete, že v leteckej preprave existujú zoznamy povolených a zakázaných vecí na palube. Okrem toho môže každá letecká spoločnosť vo svojich podmienkach pravidlá týkajúce sa týchto vecí ešte upresniť. Ryanair v tejto súvislosti uvádza zoznam povolených a zakázaných vecí na palube. Z nich vyberáme len niektoré: 


 • Tekutiny  -môžu sa prepravovať v nádobách s objemom maximálne 100 ml. Všetky tekutiny by sa mali prenášať v jednom, priehľadnom, opätovne uzatvárateľnom plastovom vrecku s rozmermi do 20 cm x 20 cm s celkovou kapacitou do litra. 

 • Detská výživa a mlieko  -ak cestujete s dojčaťom, môžete si vziať so sebou dojčenskú výživu v takom množstve, aké je potrebné vzhľadom na dĺžku cesty, aj keď presahuje bežný limit tekutín. Nemusíte ju baliť do priehľadného vrecka, ale mali by ste ju mať pripravenú na kontrolu pri bezpečnostnej kontrole. 

 • Tekuté lieky  -do príručnej batožiny si môžete pribaliť aj tekuté lieky potrebné počas cesty. Lieky nemusíte baliť do priehľadného vrecka, ale mali by ste ich mať pripravené na kontrolu letiskovou bezpečnostnou službou.

 • Zvieratá  -na palube lietadla sú zakázané, avšak s výnimkou vodiacich a asistenčných psov na vybraných trasách. 

 • Zakázané predmety - do tejto skupiny patria tradične zbrane, ostré predmety a tupé predmety schopné spôsobiť zranenie. Do lietadla nepatria ani výbušniny a horľavé látky, a rovnako ani chemické a toxické látky.

 

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.