žena na Maledivy

Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

29. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

Exotický luxus

Destinácií s rezortmi s maximálnym počtom hviezdičiek, full servisom pre náročných, vypulírovanými plážami a morom priezračným ako kryštáľ, špičkovými luxusnými službami a, samozrejme, adekvátnou cenou je na výber podľa ľubovôle. Medzi najobľúbenejšiu klasiku patria najmä Bahamy, Seychely, Bali či Maledivy.


Podstatne bližšie bez nevyhnutnosti dlhého letu sú aktuálne trendové luxusné destinácie na Blízkom východe, ktoré tiež môžeme smelo považovať za exotiku: Bahrajn, Dubaj, Omán, ale aj niektoré luxusné a exotické letoviská v Izraeli a Jordánsku.


Na druhú stranu zemegule

Síce nie priamo z nášho letiska v Bratislave, ale určite z Viedne dokážete zaletieť za exotikou na druhú stranu našej planéty. Ak chcete zažiť ozajstný časový posun a nie celkom bežnú exotiku, skúste napríklad Latinskú Ameriku. Copacabana v Brazílii je, samozrejme, klasika, ale čo takto vyskúšať špičkové prímorské letoviská v Mexiku či poznávacie cesty po stopách Mayov a Aztékov?


Boli ste už na inom konci sveta, v Austrálii alebo Oceánii? Môžete tam zažiť výlety za kengurami v buši, potápanie pri veľkej koralovej bariére, krokodílie rieky priamo v kraji krokodíla Dundeeho...a zaručene neopozerané exotické pláže Novej Kaledónie, Vanuatu či Samoy, doslova na konci sveta, kde je exotické už len cestovanie do cieľovej destinácie.

Pre dobrodružné povahy

Ak ste dobrodruh, odporúčame vám dvojtýždňový trek po Patagónii alebo tajomstvá púšte Gobi v Mongolsku. Môžete ísť aj za ľadovými medveďmi po bielych pláňach Grónska či hľadanie goríl v horách Botswany. Iným zážitkom je spoznávanie polárnych oblastí Arktídy i Antarktídy na psích záprahoch, po stopách legendárnych cestovateľov a polárnikov. Nesmieme zabudnúť ani na takmer zabudnutý kraj zlatokopov na Aljaške. Úchvatná a jedinečná exotika. Pomerne blízko je napríklad aj Island.


Vedeli ste, že...

... ak sa chystáte napríklad na safari pod Kilimandžáro alebo na prvovýstup na niektorý z kaukazských štítov Azerbajdžanu, nebude vám zrejme stačiť klasické, bežné, základné cestovné poistenie? Ak ste dobrodružné povahy, opýtajte sa vo vašej cestovke a poisťovni, ako si môžete vaše adrenalínové aktivity pripoistiť.


Poznávacia exotika

Ak exotické krajiny definujeme ako minimálne tie, ktoré nie sú na našom kontinente, čiže majú iné podnebie, flóru, faunu, históriu, kultúru, tradície, nájdeme krajiny, ktoré stojí za to navštíviť a spoznať. V Ázii napríklad jedinečné, fascinujúce a rôznorodé ostrovné cisárstvo Japonsko so samurajskou tradíciou alebo jedinečný vysokohorský Nepál či Tibet. Unikátny je aj hypermoderný Singapur alebo Hongkong a obrovská rozmanitá India.


Afrika nie je len Egypt, Maroko a Alžírsko s letoviskami na dosah od našich letísk alebo klasické safari destinácie subsaharských štátov. Každá krajina čierneho kontinentu je jedinečná a má svojský exotický esprit.


Amerika, stredná, južná, latinská či severná ponúka kompletné spektrum rodinnej, adrenalínovej, zážitkovej či klasickej poznávacej, ale vždy exotickej dovolenky. Áno, aj New York, Mohawská púšť, nevadské prérie, floridské močiare s aligátormi či Niagara sú pre mnohých z nás exotikou.


Európska exotika

Náš kontinent je až neskutočne bohatá, pestrá a rôznorodá zmes štátov, krajín, národov, kultúr, chutí, ale aj klimatických pásiem, flóry, fauny. Môžeme smelo tvrdiť, že aj exotických destinácií. Cestou do Afriky sa oplatí zastaviť napríklad na najjužnejšom cípe Európy, na exoticky špecifickom území s názvom Gibraltár.


Európske polárne oblasti sú všeobecne známou exotikou, poznáte ale aj exotické severné ostrovy, napríklad Špicbergy či Faerské ostrovy? Za exotiku uprostred Európy môžeme považovať aj maličké kniežatstvo v malebnom alpskom údolí Lichtenštajnsko, ktoré prejdete pešo za deň, na bicykli za pol dňa a autom za dve hodinky.


Svojské a exotické sú aj stredomorské ostrovy Malta a Cyprus, s jedinečnou zmesou histórie a kultúr, vrátane tajomnej križiackej a templárskej tradície. Nezabúdajme ani na európsky unikát, do ktorého chodia turisti z celého sveta, pápežský mestský štátik Vatikán v centre Ríma, hlavného mesta úplne iného štátu.


Náš tip

Výlet do exotických krajín rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Cestovateľských rajov plných zážitkov…

...nájdeme na našej úžasnej planéte neúrekom, stačí si len vybrať podľa osobných cestovateľských preferencií. Ak vyhľadávame dovolenkovú exotiku, nezabúdajme na cestovné poistenie a základné pravidlo všetkých skúsených cestovateľov: dať o sebe vedieť a vopred sa dobrovoľne pred cestou zaregistrovať na portáli nášho ministerstva zahraničných vecí. Pre istotu, pretože náš globalizovaný svet sa dynamicky mení...


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.