žena na Maledivy

Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

29. 12. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

Exotický luxus

Destinácií s rezortmi s maximálnym počtom hviezdičiek, full servisom pre náročných, vypulírovanými plážami a morom priezračným ako kryštáľ, špičkovými luxusnými službami a, samozrejme, adekvátnou cenou je na výber podľa ľubovôle. Medzi najobľúbenejšiu klasiku patria najmä Bahamy, Seychely, Bali či Maledivy.


Podstatne bližšie bez nevyhnutnosti dlhého letu sú aktuálne trendové luxusné destinácie na Blízkom východe, ktoré tiež môžeme smelo považovať za exotiku: Bahrajn, Dubaj, Omán, ale aj niektoré luxusné a exotické letoviská v Izraeli a Jordánsku.


Na druhú stranu zemegule

Síce nie priamo z nášho letiska v Bratislave, ale určite z Viedne dokážete zaletieť za exotikou na druhú stranu našej planéty. Ak chcete zažiť ozajstný časový posun a nie celkom bežnú exotiku, skúste napríklad Latinskú Ameriku. Copacabana v Brazílii je, samozrejme, klasika, ale čo takto vyskúšať špičkové prímorské letoviská v Mexiku či poznávacie cesty po stopách Mayov a Aztékov?


Boli ste už na inom konci sveta, v Austrálii alebo Oceánii? Môžete tam zažiť výlety za kengurami v buši, potápanie pri veľkej koralovej bariére, krokodílie rieky priamo v kraji krokodíla Dundeeho...a zaručene neopozerané exotické pláže Novej Kaledónie, Vanuatu či Samoy, doslova na konci sveta, kde je exotické už len cestovanie do cieľovej destinácie.

Pre dobrodružné povahy

Ak ste dobrodruh, odporúčame vám dvojtýždňový trek po Patagónii alebo tajomstvá púšte Gobi v Mongolsku. Môžete ísť aj za ľadovými medveďmi po bielych pláňach Grónska či hľadanie goríl v horách Botswany. Iným zážitkom je spoznávanie polárnych oblastí Arktídy i Antarktídy na psích záprahoch, po stopách legendárnych cestovateľov a polárnikov. Nesmieme zabudnúť ani na takmer zabudnutý kraj zlatokopov na Aljaške. Úchvatná a jedinečná exotika. Pomerne blízko je napríklad aj Island.


Vedeli ste, že...

... ak sa chystáte napríklad na safari pod Kilimandžáro alebo na prvovýstup na niektorý z kaukazských štítov Azerbajdžanu, nebude vám zrejme stačiť klasické, bežné, základné cestovné poistenie? Ak ste dobrodružné povahy, opýtajte sa vo vašej cestovke a poisťovni, ako si môžete vaše adrenalínové aktivity pripoistiť.


Poznávacia exotika

Ak exotické krajiny definujeme ako minimálne tie, ktoré nie sú na našom kontinente, čiže majú iné podnebie, flóru, faunu, históriu, kultúru, tradície, nájdeme krajiny, ktoré stojí za to navštíviť a spoznať. V Ázii napríklad jedinečné, fascinujúce a rôznorodé ostrovné cisárstvo Japonsko so samurajskou tradíciou alebo jedinečný vysokohorský Nepál či Tibet. Unikátny je aj hypermoderný Singapur alebo Hongkong a obrovská rozmanitá India.


Afrika nie je len Egypt, Maroko a Alžírsko s letoviskami na dosah od našich letísk alebo klasické safari destinácie subsaharských štátov. Každá krajina čierneho kontinentu je jedinečná a má svojský exotický esprit.


Amerika, stredná, južná, latinská či severná ponúka kompletné spektrum rodinnej, adrenalínovej, zážitkovej či klasickej poznávacej, ale vždy exotickej dovolenky. Áno, aj New York, Mohawská púšť, nevadské prérie, floridské močiare s aligátormi či Niagara sú pre mnohých z nás exotikou.


Európska exotika

Náš kontinent je až neskutočne bohatá, pestrá a rôznorodá zmes štátov, krajín, národov, kultúr, chutí, ale aj klimatických pásiem, flóry, fauny. Môžeme smelo tvrdiť, že aj exotických destinácií. Cestou do Afriky sa oplatí zastaviť napríklad na najjužnejšom cípe Európy, na exoticky špecifickom území s názvom Gibraltár.


Európske polárne oblasti sú všeobecne známou exotikou, poznáte ale aj exotické severné ostrovy, napríklad Špicbergy či Faerské ostrovy? Za exotiku uprostred Európy môžeme považovať aj maličké kniežatstvo v malebnom alpskom údolí Lichtenštajnsko, ktoré prejdete pešo za deň, na bicykli za pol dňa a autom za dve hodinky.


Svojské a exotické sú aj stredomorské ostrovy Malta a Cyprus, s jedinečnou zmesou histórie a kultúr, vrátane tajomnej križiackej a templárskej tradície. Nezabúdajme ani na európsky unikát, do ktorého chodia turisti z celého sveta, pápežský mestský štátik Vatikán v centre Ríma, hlavného mesta úplne iného štátu.


Náš tip

Výlet do exotických krajín rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Uzavrite si ho jednoducho cez našu online kalkulačku a cestujte s väčším pocitom bezpečia.


Cestovateľských rajov plných zážitkov…

...nájdeme na našej úžasnej planéte neúrekom, stačí si len vybrať podľa osobných cestovateľských preferencií. Ak vyhľadávame dovolenkovú exotiku, nezabúdajme na cestovné poistenie a základné pravidlo všetkých skúsených cestovateľov: dať o sebe vedieť a vopred sa dobrovoľne pred cestou zaregistrovať na portáli nášho ministerstva zahraničných vecí. Pre istotu, pretože náš globalizovaný svet sa dynamicky mení...


Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.