príručná batožina v lietadle

Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

28. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

Povolené a zakázané predmety na palube

Pýtate sa, čo si môžem zobrať do lietadla? Každá letecká spoločnosť má vlastné podmienky prepravy,  vo všeobecnosti však platia tieto zásadné  obmedzenia a pravidlá

#1 Tekutiny

Na palubu lietadla si môžete so sebou zobrať maximálne 1 liter tekutín. Tekutiny rozdeľte do nádobiek alebo vrecúšok s objemom najviac 100 ml a uložte ich do priehľadného uzatvárateľného plastového vrecka. Týka sa to nielen nápojov, ale aj iných tekutín, ako sú napríklad zubná pasta, krém či tekuté jedlá. Ak ste si nápoj kúpili v odletovej hale po bezpečnostnej kontrole, môžete si ho na palubu lietadla vziať, aj keď má väčší objem. 


Cestovné poistenie na poslednú chvíľu

Pri ceste do zahraničia si nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie. Stihnete to behom pár minút, kľudne i z letiska v deň odletu.


#2 Potraviny

Okrem obmedzenia množstva (celkovo 1 liter rozdelený do 100 ml alebo 100 mg vrecúšok) sa na potraviny vzťahujú aj ďalšie reštrikcie. Musia byť hermeticky uzavreté. Nesmiete prevážať čerstvé potraviny mimo krajín EÚ. Ak cestujete s bábätkom, stravu preň môžete mať so sebou aj vo väčšom množstve, avšak primerane k dĺžke letu. 

#3 Lieky

Obmedzenie 1 liter sa nevzťahuje na lieky. Pri kontrole však medikamenty nahláste samostatne. Najlepšie je, ak máte so sebou potvrdenie od lekára o užívaní liekov, ideálne aj povolenie od letiska či leteckej spoločnosti. Vziať so sebou si ich však môžete iba v prípade, že ich potrebujete počas cesty. Nelegálne psychotropné látky sú, prirodzene, na palube zakázané. 


#4 Zbrane a iné nebezpečné predmety

Strelné zbrane, výbušniny, tupé omračovacie zariadenia a ostré predmety ako nože alebo nožničky sú na palube lietadla zakázané. Výnimku majú len pilníky a klieštiky na nechty a jeden kus zapaľovača, ktorý musíte mať pri sebe vo vrecku. Zakázané sú zippo zapaľovače. Do príručnej batožiny nepatria ani športové potreby ako hokejka, korčule na ľad, skateboard, golfové a lyžiarske palice a podobne. 

#5 Šperky a iné cennosti

Cennosti, doklady a elektronika patria, naopak, k veciam, ktoré by ste vo svojej príručnej batožine mali mať. Ak by ste ich totiž prevážali v odovzdanej batožine a došlo by k strate alebo krádeži, nemali by ste nárok na kompenzáciu. 


Zoznam vecí, ktoré si nemôžete so sebou vziať na palubu, je pomerne rozsiahly. Pred odletom si preto skontrolujte pravidlá leteckej spoločnosti, s ktorou letíte. Ak by ste mali v príručnej batožine zakázaný predmet, bezpečnostná kontrola vám ho môže zabaviť.


Nebezpečnejšie a ostré predmety je možné prevážať v odbavenej batožine. Avšak ani tá nie je celkom bez obmedzení. Nesmiete do nej zbaliť chemické ani toxické látky, výbušné a horľavé látky a podobné veci.

Batožinu si poistite

Pri cestách do zahraničia si mnohí už štandardne uzatvárame cestovné poistenie. Častokrát však nemyslíme na pripoistenie batožiny. Pritom strata alebo krádež batožiny dokáže dovolenku v zahraničí poriadne predražiť.  


Poistenie batožiny  sa vzťahuje na veci osobnej potreby, športové potreby, elektroniku, cennosti i doklady, ktoré sú obvyklé pre účel cesty. Môže ísť teda napríklad o oblečenie, kufre, osobné potreby a iné veci, ktoré si so sebou bežne vezmeme napríklad na dovolenku. Poistenie sa pritom vzťahuje aj na veci, ktoré ste si v zahraničí kúpili. Toto pripoistenie vám zabezpečí finančnú náhradu v prípadoch, ktorými sú najmä krádež či strata batožiny alebo jej zničenie živelnou udalosťou. Samostatnou kapitolou sú osobné doklady. Ak došlo k ich strate, zničeniu alebo krádeži, poisťovňa vám preplatí náklady na zadováženie náhradných dokladov v zahraničí. 


Okrem pravidiel leteckej spoločnosti sa zoznámte aj s obmedzeniami krajiny, do ktorej cestujete. Môžu sa totiž líšiť v tom, ktoré výrobky do nej môžete dovážať či vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Malá rada na záver

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.