príručná batožina v lietadle

Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

28. 9. 2022
|
Dĺžka čítania: 6 min.

Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

Povolené a zakázané predmety na palube

Pýtate sa, čo si môžem zobrať do lietadla? Každá letecká spoločnosť má vlastné podmienky prepravy,  vo všeobecnosti však platia tieto zásadné  obmedzenia a pravidlá

#1 Tekutiny

Na palubu lietadla si môžete so sebou zobrať maximálne 1 liter tekutín. Tekutiny rozdeľte do nádobiek alebo vrecúšok s objemom najviac 100 ml a uložte ich do priehľadného uzatvárateľného plastového vrecka. Týka sa to nielen nápojov, ale aj iných tekutín, ako sú napríklad zubná pasta, krém či tekuté jedlá. Ak ste si nápoj kúpili v odletovej hale po bezpečnostnej kontrole, môžete si ho na palubu lietadla vziať, aj keď má väčší objem. 


Cestovné poistenie na poslednú chvíľu

Pri ceste do zahraničia si nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie. Stihnete to behom pár minút, kľudne i z letiska v deň odletu.


#2 Potraviny

Okrem obmedzenia množstva (celkovo 1 liter rozdelený do 100 ml alebo 100 mg vrecúšok) sa na potraviny vzťahujú aj ďalšie reštrikcie. Musia byť hermeticky uzavreté. Nesmiete prevážať čerstvé potraviny mimo krajín EÚ. Ak cestujete s bábätkom, stravu preň môžete mať so sebou aj vo väčšom množstve, avšak primerane k dĺžke letu. 

#3 Lieky

Obmedzenie 1 liter sa nevzťahuje na lieky. Pri kontrole však medikamenty nahláste samostatne. Najlepšie je, ak máte so sebou potvrdenie od lekára o užívaní liekov, ideálne aj povolenie od letiska či leteckej spoločnosti. Vziať so sebou si ich však môžete iba v prípade, že ich potrebujete počas cesty. Nelegálne psychotropné látky sú, prirodzene, na palube zakázané. 


#4 Zbrane a iné nebezpečné predmety

Strelné zbrane, výbušniny, tupé omračovacie zariadenia a ostré predmety ako nože alebo nožničky sú na palube lietadla zakázané. Výnimku majú len pilníky a klieštiky na nechty a jeden kus zapaľovača, ktorý musíte mať pri sebe vo vrecku. Zakázané sú zippo zapaľovače. Do príručnej batožiny nepatria ani športové potreby ako hokejka, korčule na ľad, skateboard, golfové a lyžiarske palice a podobne. 

#5 Šperky a iné cennosti

Cennosti, doklady a elektronika patria, naopak, k veciam, ktoré by ste vo svojej príručnej batožine mali mať. Ak by ste ich totiž prevážali v odovzdanej batožine a došlo by k strate alebo krádeži, nemali by ste nárok na kompenzáciu. 


Zoznam vecí, ktoré si nemôžete so sebou vziať na palubu, je pomerne rozsiahly. Pred odletom si preto skontrolujte pravidlá leteckej spoločnosti, s ktorou letíte. Ak by ste mali v príručnej batožine zakázaný predmet, bezpečnostná kontrola vám ho môže zabaviť.


Nebezpečnejšie a ostré predmety je možné prevážať v odbavenej batožine. Avšak ani tá nie je celkom bez obmedzení. Nesmiete do nej zbaliť chemické ani toxické látky, výbušné a horľavé látky a podobné veci.

Batožinu si poistite

Pri cestách do zahraničia si mnohí už štandardne uzatvárame cestovné poistenie. Častokrát však nemyslíme na pripoistenie batožiny. Pritom strata alebo krádež batožiny dokáže dovolenku v zahraničí poriadne predražiť.  


Poistenie batožiny  sa vzťahuje na veci osobnej potreby, športové potreby, elektroniku, cennosti i doklady, ktoré sú obvyklé pre účel cesty. Môže ísť teda napríklad o oblečenie, kufre, osobné potreby a iné veci, ktoré si so sebou bežne vezmeme napríklad na dovolenku. Poistenie sa pritom vzťahuje aj na veci, ktoré ste si v zahraničí kúpili. Toto pripoistenie vám zabezpečí finančnú náhradu v prípadoch, ktorými sú najmä krádež či strata batožiny alebo jej zničenie živelnou udalosťou. Samostatnou kapitolou sú osobné doklady. Ak došlo k ich strate, zničeniu alebo krádeži, poisťovňa vám preplatí náklady na zadováženie náhradných dokladov v zahraničí. 


Okrem pravidiel leteckej spoločnosti sa zoznámte aj s obmedzeniami krajiny, do ktorej cestujete. Môžu sa totiž líšiť v tom, ktoré výrobky do nej môžete dovážať či vyvážať. Vyhnete sa tak problémom pri bezpečnostnej kontrole.

Malá rada na záver

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.