cestovný pas v ruke na letisku

Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

Postup: Ako vybaviť pas?

Vybavenie pasu je v zásade celkom jednoduché. Stačí, keď sa budete držať týchto krokov:

1. Zarezervujte si termín na oddelení pasov

Žiadosť o vydanie cestovného pasu si podávate na okresnom riaditeľstve Policajného zboru v mieste, kde máte trvalé alebo prechodné bydlisko, prípadne kde sa zdržiavate.

Rezerváciu dokážete urobiť veľmi jednoducho online. Stačí, keď použijete rezervačný systém Ministerstva vnútra SR. Zvoľte službu vyhotovenia dokladov, zadajte svoje osobné údaje, zvoľte príslušné okresné riaditeľstvo a vyberte si vhodný termín. Hotovo.

Tento krok môžete, prirodzene, vynechať a počkať si na rad priamo na oddelení pasov. Avšak v čase preddovolenkových špičiek si práve rezerváciou termínu ušetríte dlhé hodiny sedenia v čakárni.

2. Navštívte príslušné okresné riaditeľstvo Policajného zboru

Na vystavenie cestovného pasu sa musíte dostaviť osobne. Pri podávaní žiadosti sa totiž sníma podoba tváre a od 12 rokov veku aj odtlačky prstov. Osobná prítomnosť sa vyžaduje aj u detí. Výnimku majú len ľudia, ktorí tak nemôžu urobiť pre bezvládnosť.

3. Podajte žiadosť o vydanie cestovného pasu

Za deti mladšie ako 15 rokov podáva žiadosť jeho zákonný zástupca (rodič) alebo iná fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do osobnej starostlivosti, pestún, budúci osvojiteľ, ak nie je nad dieťaťom nariadená ústavná starostlivosť, štatutárny orgán zariadenia na výkon ústavnej starostlivosti, poručník alebo opatrovník, ktorý vyhotovený cestovný pas prevezme.

Občan mladší ako 18 rokov podáva žiadosť o vydanie cestovného dokladu osobne, až do dosiahnutia plnoletosti však k nej musí pripojiť písomný súhlas zákonného zástupcu alebo inej oprávnenej osoby.

Pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu na oddelení dokladov budete potrebovať:

 • občiansky preukaz; ak nie ste držiteľom občianskeho preukazu, predkladáte rodný list a osvedčenie alebo potvrdenie o štátnom občianstve SR, ktoré nesmie byť staršie ako 6 mesiacov, prípadne preukážete štátne občianstvo platným cestovným pasom SR;

 • ďalší matričný doklad – napríklad sobášny list, rodný list, ak došlo k matričnej udalosti (svadba, narodenie) alebo doklad vydaný Osobitnou matrikou, ak k takejto udalosti došlo mimo SR;

 • skôr vydaný cestovný pas;

 • správny poplatok, ktorý zaplatíte prostredníctvom kolku z platobného systému eKolok.4. Vyzdvihnite si hotový cestovný pas

Ak pri podávaní žiadosti o vydanie cestovný pas zadáte vaše telefónne číslo alebo e-mail, budete prostredníctvom týchto kontaktov informovaný o tom, že váš cestovný pas je pripravený na odovzdanie.

O tom, v akom stave spracovania sa vaša žiadosť nachádza, si môžete zistiť aj na stránke Ministerstva vnútra SR. Na preverenie budete potrebovať číslo vašej žiadosti.

Vedeli ste že

Doba platnosti cestovného pasu je štandardne 10 rokov? V prípade detí sa táto doba skracuje a odvíja sa od ich veku.Nový doklad si musíte vybaviť aj v prípade, že máte doma neplatný cestovný pas. Pri vybavovaní platí ten istý postup a poplatky s tým rozdielom, že si so sebou budete musieť vziať aj váš starý pas.

V súvislosti s cestovaním, je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Myslite preto na cestovné poistenie, vďaka ktorému budete pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny. Cestujte s väčším pocitom bezpečia vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu.

Ako dlho trvá vybavenie cestovného pasu?

Vybavenie cestovného pasu trvá štandardne 30 dní. Ak ho potrebujete vybaviť rýchlejšie, dá sa to za 10, alebo dokonca za 2 pracovné dni. Za takéto rýchle vybavenie si však priplatíte, a to dvojnásobok, resp. trojnásobok bežnej sadzby (podrobnejšie pozrite v prehľade nižšie). Vybaviť si cestovný pas na počkanie alebo sa teda nedá. Takisto nie je možné ani vybavenie pasu do 24 hodín.

Cestovný pas – cena sa od apríla 2024 zvýšila

Od 1. apríla 2024 došlo k výraznému navýšeniu poplatkov za vybavenie cestovného pasu. Napríklad pri základnej cene pasu (dospelí, štandardné vybavenie do 30 dní) došlo k navýšeniu z 33 až na 50 eur. Aktuálne poplatky v závislosti od veku žiadateľa a doby vybavenia sú takéto:

KategóriaOsoby staršie ako 16 rokovDeti od 6 do 16 rokovDeti mladšie ako 6 rokov

Vydanie cestovného pasu do 30 dní

50 €

20 €

12 €

Vydanie cestovného pasu do 10 dní

100 €

40 €

24 €

Vydanie cestovného pasu do 2 dní

150 €

60 €

36 €

Náš tip

Kompletný zoznam správnych poplatkov za vystavenie cestovného pasu nájdete na stránke Ministerstva vnútra SR.

Cestovný pas pre deti – kedy je potrebný?

Pri cestovaní do krajín Európskej únie a niektorých ďalších európskych štátov stačí deťom mladším ako 15 rokov občiansky preukaz s podobou tváre a elektronickým čipom. Jeho vyhotovenie je podstatne lacnejšie ako cestovný pas.

Občiansky preukaz s fotkou stačí dieťaťu pri cestách do EÚ, Albánska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gibraltáru, Gruzínska, Islandu, Lichtenštajnska, Moldavska, Nórska, Severomacedónskej republiky, Srbska a Švajčiarska. Pre ostatné krajiny už potrebuje riadny cestovný pas.Platnosť cestovného pasu pre dieťa je pritom:

 • pre dieťa mladšie ako 6 rokov – 2 roky,

 • pre dieťa od 6 do 16 rokov – 5 rokov,

 • pre dieťa nad 16 rokov – 10 rokov.

Potrebujete cestovný pas pre psa?

Ak na cestu vyrážate so svojím psom alebo iným domácim miláčikom, musíte mať vybavený cestovný doklad aj pre nich. Pre cestovanie v rámci Európskej únie, Nórska a Severného Írska sú stanovené pravidlá na cestovanie so spoločenskými zvieratami, ktorými sú psy, mačky a fretky. Vzťahujú sa na súkromné cesty so zvieratami, pri ktorých nedochádza k zmene vlastníctva ani predaju.

Čo to pre vás znamená? Okrem toho, že vaše zvieratko musí byť čipované, zaočkované proti besnote a odčervený, musí mať aj platný európsky pas pre spoločenské zvieratá. Takýto pas vám vydá akýkoľvek oprávnený veterinárny lekár a platí doživotne za predpokladu, že vaše zvieratko má zároveň aj platné očkovanie proti besnote.

Malá rada na záver:

Keď máte cestovný pas vybavený, môžete sa baliť na cestu. Predtým, ako vyrazíte, však nezabudnite na uzavretie kvalitného cestovného poistenia. To vás totiž ochráni pred mnohými neočakávanými situáciami.

Lívia OvcarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.