vnútorná kabína lietadla

Ako cestovať lacno lietadlom? Tipy, ako ušetriť na letenkách

Letenky sa vedia na zozname dovolenkových výdavkov vyšplhať pomerne vysoko. Platí to najmä pri dlhých letoch do exotických destinácií. Ak hľadáte spôsob, ako cestovať lacno, určite oceníte tipy v tomto článku. Ostane vám tak viac peňazí na zážitky počas dovolenky alebo na ďalšie výlety do iných oblastí sveta.


Správne načasovanie nákupu letenky

Pri určovaní ceny letenky je pre aerolinku významným faktorom čas do odletu. Preto viete ušetriť celkom veľkú sumu práve na tom, kedy si ju kúpite. Najvýhodnejšiu cenu získate v dvoch extrémnych prípadoch – veľmi dlho pred odletom alebo tesne pred ním.

Nákup v predstihu

Ak je dátum vášho výletu fixne stanovený a viete, že sa nebude meniť, objednávajte letenku čo najskôr. Zvyčajne sa ich cena začína zvyšovať okolo doby, keď do odletu ostávajú približne tri týždne. Ideálny čas na nákup je teda 1 – 3 mesiace pred odletom.


Nižšia cena však nie je jediným benefitom, ktorý získate skorým objednaním leteniek. Mnohých poteší to, že si budú môcť vybrať z väčšieho množstva voľných sedadiel. To je výhodou najmä počas letnej sezóny, keď leteckú dopravu využíva množstvo ľudí cestujúcich na dovolenky.


Cestu však rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.

Nákup na poslednú chvíľu

Cena letenky začne okolo troch týždňov pred odletom postupne narastať, avšak šanca na výhodný nákup stále existuje. Pre aerolinku je nevýhodné lietať s prázdnymi sedadlami. Ak teda ostanú neobsadené miesta, snaží sa úplne na poslednú chvíľu nalákať cestujúcich prudkým znížením ceny.


Je pravdou, že tento prístup k cestovaniu nie je pre každého. Vyžaduje to značnú dávku flexibility. Najlepšie je, ak máte na odlet vyhradených niekoľko dní a je vám jedno, či poletíte v pondelok, alebo stredu. Musíte mať všetko pobalené a potom už zostáva iba pravidelne sledovať ponuky. Tieto „last-minute“ zľavy často prichádzajú len pár hodín pred odletom, takže sa naozaj musíte vedieť prispôsobiť.

Zvážte iné letisko

Rovnako, ako sa oplatí byť flexibilným z hľadiska času odletu/príletu, je výhodné, ak sa nemusíte viazať na miesto odletu/príletu. Každé letisko má iné podmienky pre vás ako pasažiera, ale aj pre letecké spoločnosti. Odlišné administratívne poplatky sa vedia napríklad odraziť na cene letenky.


Pred kúpou letenky si teda skontrolujte, či vám nebude výhodnejšie zmeniť miesto odletu, alebo príletu. Cesta vlakom do susedného mesta môže byť oveľa výhodnejšia, ako platiť o niekoľko desiatok eur viac za letenku.


Tip

Ak neviete nájsť lacné letenky priamo do požadovaného mesta, skúste nájsť let, ktorý v ňom má iba medzipristátie. Vtedy však treba cestovať iba s príručnou batožinou, lebo kufre a cestovné tašky sa vykladajú až v cieli.

Nižšie nároky, nižšia cena

Ďalším často spomínaným krokom na ceste k lacnejším letenkám je vzdať sa niektorých služieb. Asi každému je jasné, že cena nezávisí iba od dĺžky letu a spotrebovaného paliva. Platíte za veci, ako:

 • kvalita jedla počas letu,

 • technologické vybavenie sedadla,

 • miera súkromia,

 • priestorové možnosti,

 • množstvo batožiny,

 • úroveň služieb poskytovaných personálom.


Ak teda chcete cestovať čo najlacnejšie, mali by ste sa zmieriť s nižšou úrovňou poskytovaných služieb. Môže to byť ťažké, ale berte to takto – na pár hodín v menej pohodlnom sedadle rýchlo zabudnete, no zážitky, ktoré si môžete za ušetrené dopriať, vám zostanú do konca života.

Nakupujte v strede týždňa

Utorok a streda sú dni, kedy sa letenky predávajú najmenej. Aerolinky to dobre vedia, preto sa snažia nalákať viac zákazníkov. Proti poklesu predajov v strede týždňa bojujú tak, že v pondelok večer zľavnia niektoré letenky. Prečo je teda najvýhodnejšie nakupovať až v utorok a stredu?


Dôvod je jednoduchý – reakcia portálov zameraných na letenky chvíľu trvá. Keď aerolinka poskytne zľavu, ostatní predajcovia sa prirodzene snažia konkurovať znižovaním vlastných cien. V snahe prilákať ešte viac zákazníkov niekedy ponúkajú lacnejšie letenky než samotná letecká spoločnosť.


Portál s letenkami alebo priamo aerolinka?

Dostávame sa k otázke, či je výhodnejšie kupovať si miesto v lietadle priamo u aerolinky, alebo využiť služby webov tretej strany. Tu však odpoveď nebude jednoznačná a jediné, čo vám vieme poradiť je, že pred nákupom si skontrolujte obe možnosti.


Niekedy sa stáva, že portál na porovnávanie a predaj leteniek tlačí ceny dole, aby zaujal viac cestujúcich. Ak hľadáte tip na takýto web, môžete vyberať z:


 • pelikan.sk,

 • kadetade.com,

 • letenkyzababku.sk,

 • zaletsi.cz,

 • kiwi.com,

 • esky.sk.

Na druhej strane, aerolinky zvyknú ponúkať rôzne benefity (napríklad z hľadiska komfortu počas letu či storno poplatkov), vďaka ktorým je nákup priamo cez ich web oveľa výhodnejší.


Vedeli ste, že...

… niektoré aerolinky ponúkajú vernostné programy? Ak sa zaregistrujete, budete dostávať výhodné ponuky určené špeciálne pre vás.

Hľadajte nočné lety

Možno vás to prekvapí, no aj čas odletu v rámci dňa má vplyv na sumu, ktorú zaplatíte za letenku. Je pravdou, že let počas dňa je pre ľudí prirodzenejší vzhľadom na spánkový rytmus alebo režim hotelov a ubytovacích zariadení. Opäť však platí, že flexibilita sa oplatí.

Ak teda chcete ušetriť a nevadí vám jedna noc nekvalitného spánku, hľadajte „red eye flights“ (let červených očí). Už z názvu je jasné, že po prílete nebudete vyzerať ako po ôsmich hodinách spánku, ale vaša peňaženka sa vám za to poďakuje.

Zhrnutie

Spôsobov, ako cestovať lacno, je veľa. Stačí trocha kreativity a možno aj vy sami nájdete trik, ktorým viete ušetriť na letenkách. Cestovanie tak bude príjemnejšie už len z toho dôvodu, že vám ostane viac peňazí na zážitky. V súvislosti s cestovaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Uzatvorte si cestovné poistenie jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.