vnútorná kabína lietadla

Ako cestovať lacno lietadlom? Tipy, ako ušetriť na letenkách

Letenky sa vedia na zozname dovolenkových výdavkov vyšplhať pomerne vysoko. Platí to najmä pri dlhých letoch do exotických destinácií. Ak hľadáte spôsob, ako cestovať lacno, určite oceníte tipy v tomto článku. Ostane vám tak viac peňazí na zážitky počas dovolenky alebo na ďalšie výlety do iných oblastí sveta.


Správne načasovanie nákupu letenky

Pri určovaní ceny letenky je pre aerolinku významným faktorom čas do odletu. Preto viete ušetriť celkom veľkú sumu práve na tom, kedy si ju kúpite. Najvýhodnejšiu cenu získate v dvoch extrémnych prípadoch – veľmi dlho pred odletom alebo tesne pred ním.

Nákup v predstihu

Ak je dátum vášho výletu fixne stanovený a viete, že sa nebude meniť, objednávajte letenku čo najskôr. Zvyčajne sa ich cena začína zvyšovať okolo doby, keď do odletu ostávajú približne tri týždne. Ideálny čas na nákup je teda 1 – 3 mesiace pred odletom.


Nižšia cena však nie je jediným benefitom, ktorý získate skorým objednaním leteniek. Mnohých poteší to, že si budú môcť vybrať z väčšieho množstva voľných sedadiel. To je výhodou najmä počas letnej sezóny, keď leteckú dopravu využíva množstvo ľudí cestujúcich na dovolenky.


Cestu však rozhodne neplánujte bez cestovného poistenia, ktoré si môžete uzatvoriť cez našu online kalkulačku, jednoducho, rýchlo a lacno.

Nákup na poslednú chvíľu

Cena letenky začne okolo troch týždňov pred odletom postupne narastať, avšak šanca na výhodný nákup stále existuje. Pre aerolinku je nevýhodné lietať s prázdnymi sedadlami. Ak teda ostanú neobsadené miesta, snaží sa úplne na poslednú chvíľu nalákať cestujúcich prudkým znížením ceny.


Je pravdou, že tento prístup k cestovaniu nie je pre každého. Vyžaduje to značnú dávku flexibility. Najlepšie je, ak máte na odlet vyhradených niekoľko dní a je vám jedno, či poletíte v pondelok, alebo stredu. Musíte mať všetko pobalené a potom už zostáva iba pravidelne sledovať ponuky. Tieto „last-minute“ zľavy často prichádzajú len pár hodín pred odletom, takže sa naozaj musíte vedieť prispôsobiť.

Zvážte iné letisko

Rovnako, ako sa oplatí byť flexibilným z hľadiska času odletu/príletu, je výhodné, ak sa nemusíte viazať na miesto odletu/príletu. Každé letisko má iné podmienky pre vás ako pasažiera, ale aj pre letecké spoločnosti. Odlišné administratívne poplatky sa vedia napríklad odraziť na cene letenky.


Pred kúpou letenky si teda skontrolujte, či vám nebude výhodnejšie zmeniť miesto odletu, alebo príletu. Cesta vlakom do susedného mesta môže byť oveľa výhodnejšia, ako platiť o niekoľko desiatok eur viac za letenku.


Tip

Ak neviete nájsť lacné letenky priamo do požadovaného mesta, skúste nájsť let, ktorý v ňom má iba medzipristátie. Vtedy však treba cestovať iba s príručnou batožinou, lebo kufre a cestovné tašky sa vykladajú až v cieli.

Nižšie nároky, nižšia cena

Ďalším často spomínaným krokom na ceste k lacnejším letenkám je vzdať sa niektorých služieb. Asi každému je jasné, že cena nezávisí iba od dĺžky letu a spotrebovaného paliva. Platíte za veci, ako:

 • kvalita jedla počas letu,

 • technologické vybavenie sedadla,

 • miera súkromia,

 • priestorové možnosti,

 • množstvo batožiny,

 • úroveň služieb poskytovaných personálom.


Ak teda chcete cestovať čo najlacnejšie, mali by ste sa zmieriť s nižšou úrovňou poskytovaných služieb. Môže to byť ťažké, ale berte to takto – na pár hodín v menej pohodlnom sedadle rýchlo zabudnete, no zážitky, ktoré si môžete za ušetrené dopriať, vám zostanú do konca života.

Nakupujte v strede týždňa

Utorok a streda sú dni, kedy sa letenky predávajú najmenej. Aerolinky to dobre vedia, preto sa snažia nalákať viac zákazníkov. Proti poklesu predajov v strede týždňa bojujú tak, že v pondelok večer zľavnia niektoré letenky. Prečo je teda najvýhodnejšie nakupovať až v utorok a stredu?


Dôvod je jednoduchý – reakcia portálov zameraných na letenky chvíľu trvá. Keď aerolinka poskytne zľavu, ostatní predajcovia sa prirodzene snažia konkurovať znižovaním vlastných cien. V snahe prilákať ešte viac zákazníkov niekedy ponúkajú lacnejšie letenky než samotná letecká spoločnosť.


Portál s letenkami alebo priamo aerolinka?

Dostávame sa k otázke, či je výhodnejšie kupovať si miesto v lietadle priamo u aerolinky, alebo využiť služby webov tretej strany. Tu však odpoveď nebude jednoznačná a jediné, čo vám vieme poradiť je, že pred nákupom si skontrolujte obe možnosti.


Niekedy sa stáva, že portál na porovnávanie a predaj leteniek tlačí ceny dole, aby zaujal viac cestujúcich. Ak hľadáte tip na takýto web, môžete vyberať z:


 • pelikan.sk,

 • kadetade.com,

 • letenkyzababku.sk,

 • zaletsi.cz,

 • kiwi.com,

 • esky.sk.

Na druhej strane, aerolinky zvyknú ponúkať rôzne benefity (napríklad z hľadiska komfortu počas letu či storno poplatkov), vďaka ktorým je nákup priamo cez ich web oveľa výhodnejší.


Vedeli ste, že...

… niektoré aerolinky ponúkajú vernostné programy? Ak sa zaregistrujete, budete dostávať výhodné ponuky určené špeciálne pre vás.

Hľadajte nočné lety

Možno vás to prekvapí, no aj čas odletu v rámci dňa má vplyv na sumu, ktorú zaplatíte za letenku. Je pravdou, že let počas dňa je pre ľudí prirodzenejší vzhľadom na spánkový rytmus alebo režim hotelov a ubytovacích zariadení. Opäť však platí, že flexibilita sa oplatí.

Ak teda chcete ušetriť a nevadí vám jedna noc nekvalitného spánku, hľadajte „red eye flights“ (let červených očí). Už z názvu je jasné, že po prílete nebudete vyzerať ako po ôsmich hodinách spánku, ale vaša peňaženka sa vám za to poďakuje.

Zhrnutie

Spôsobov, ako cestovať lacno, je veľa. Stačí trocha kreativity a možno aj vy sami nájdete trik, ktorým viete ušetriť na letenkách. Cestovanie tak bude príjemnejšie už len z toho dôvodu, že vám ostane viac peňazí na zážitky. V súvislosti s cestovaním je rozumné pokryť všetky riziká, ktoré sa vám môžu pritrafiť. Uzatvorte si cestovné poistenie jednoducho cez našu online kalkulačku nižšie a cestujte s väčším pocitom bezpečia.

Michal PostulkaViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.