Žena čaká na lietadlo

Bezpečne pri mori: Čo zbaliť na dovolenku v zahraničí?

11. 7. 2021
|
Dĺžka čítania: 5 min.

Je leto, teploty stúpajú a po vyše roku sa vo vás opäť ozýva túžba po cestovaní. Na internete prehľadávate stránky všetkých cestovných kancelárií, prípadne plánujete zájazd na vlastnú päsť. Okrem výberu destinácie je potrebné vedieť, čo všetko si potrebujete zabaliť, aby ste sa na vašej dovolenke cítili bezpečne. V našom článku sa dozviete, na čo všetko nesmiete zabudnúť.

Cestovné doklady

V dnešných časoch, keď najčastejšie dovolenkujeme v krajinách EÚ, to možno znie smiešne, no človek nikdy nevie, kedy ich bude potrebovať. Môže si ich vyžiadať od vás napríklad hotel, v ktorom ste ubytovaní. Cestovné doklady preto patria k jedným z najdôležitejších položiek vášho zoznamu, čo si so sebou zbaliť.

Pri výbere vašej destinácie majte na pamäti dve veci. Prvá vec, ktorú potrebujete vedieť, je, aké má daná krajina podmienky na prechod cez jej hranice. Pri členských krajinách Európskej únie to je jasné, ale čo taký Egypt alebo Spojené štáty americké? V súčasnosti sa stretnete s potrebou týchto cestovných dokladov:

 • občiansky preukaz (členské štáty EÚ, Nórsko, Srbsko, atď),

 • pas (krajiny mimo EÚ, napr. Kanada, Turecko, Maroko, atď.),

 • víza (USA, Rusko, Kuba, Čína, atď).

Druhá vec, ktorá by vás mala zaujímať, je platnosť cestovných dokladov. Určite by ste nechceli zažiť, že vás na hraniciach otočia a pošlú domov. Ideálne je mať polročnú rezervu platnosti vášho pasu.

Kópie cestovných dokladov

Strata dokladov v cudzine je nočnou morou každého cestovateľa. Málokto vie, ako postupovať v prípade, ak takáto situácia nastane. Kópie dokladov vám síce prechod cez hranice neumožnia, ale uľahčia vám vybavenie náhradného cestovateľského dokladu. Vybaviť si ich viete na zastupiteľských úradoch Slovenskej republiky v danej krajine. 

Lekárnička

Predstavte si túto situáciu. V rámci šetrenia vášho dovolenkového rozpočtu ste sa nechali presvedčiť, že si sami navaríte večeru. Režete cibuľu, kúsok nepozornosti a rana na prste je na svete. Bežne by ste siahli po kvante kuchynských utierok, ale nijaké nemáte po ruke. Potom si spomeniete na to, že ste si zabalili lekárničku, vašu spoľahlivú pomocníčku

Bežná lekárnička by mala obsahovať  všetko, s čím viete ošetriť drobné poranenia. Sada leukoplastov, rolka obyčajného obväzu, rolka elastického obväzu, svorky, nožnice a dezinfekciu. Nezabúdajte ani na to, že v teplom prostredí sa aj malé zranenie vie rýchlo a škaredo zapáliť

Nemusíte sa báť, že kvôli otlaku sa vaše spomienky na romantický pobyt v Paríži premenia na strastiplný boj o pätu. Prelepíte ju kusom leukoplastu a namiesto bolesti opäť vnímate krásy tohto mesta. Toto sú len dva z mnohých dôvodov, prečo si musíte so sebou zbaliť lekárničku.


Lieky


Lieky

Lieky by mali byť neoddeliteľnou súčasťou vašej lekárničky, podobne ako šnúrky od topánok. Viete chodiť aj bez nich, ale pohodlie žiadna sláva. Je pravda, že voľne dostupné lieky proti bolesti, horúčke či spreje do nosa zoženiete aj v zahraničí. Skúšali ste niekedy o ne požiadať v cudzom jazyku, keď vás boleli zuby? Nemusia mať navyše ani lieky s rovnakým názvom, na aký ste z domu zvyknutí.

Okrem voľne dostupných liekov nesmiete zabudnúť ani na tie, ktoré vám predpísal lekár. Ak na ne predsa zabudnete, môžete si zarobiť na problém a ohroziť vlastný život. Tieto lieky sa predsa nepredpisujú len tak pre nič za nič. Viete využiť služby miestneho lekára. Pokiaľ nemáte cestovné poistenie, váš konečný účet za dovolenku môže značne narásť.

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie neslúži na to, aby zabránilo vzniku poistnej udalosti. Takáto udalosť vznikne náhodou a nie je možné predpovedať, kedy nastane. Jeho pravá povaha tkvie v tom, že poistným krytím pomáha zmierniť alebo odstrániť následky poistnej udalosti. Viete, aké sú liečebné náklady v zahraničí? 

Pravdepodobne ich nepoznáte. Utešujete sa myšlienkami, ktoré si hovorí každý, kto sa rozhodol ušetriť na dovolenke a vybral si tento zlý spôsob. Nehody sa stávajú náhodne bez ohľadu, či sa vám už predtým niečo prihodilo alebo nie. Veď aj stará múdrosť hovorí: „Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch.” 

Predstavte si túto situáciu. Stojíte na opustenej pláži. Z piesku vytŕča obrovské bralo, z ktorého by bol parádny výhľad na zapadajúce slnko. To by bola fotka, čo? Vydriapete sa na skalu, vyberiete mobil a chystáte sa urobiť záber vášho života. V tom sa vám pošmykne noha na klzkej skale, spadnete a pri dopade si zlomíte nohu. 

Keď prejde prvý nával bolesti, ako budete riešiť túto situáciu? Zavoláte pomoc, ale pláž je opustená, a tak sa rozpúta obrovská záchranná akcia. Účet, ktorý potom budete musieť zaplatiť, vám spraví riadnu dieru v rozpočte. Priemerná záchranná akcia v Taliansku totiž vychádza až na 4-tisíc eur za jeden zásah.

Vedeli ste, že…

…jeden deň hospitalizácie v USA stojí v priemere 11 700 dolárov?

EPZP vs. komerčné cestovné poistenie

Existuje aj európsky preukaz zdravotného poistenia. Majte na pamäti niekoľko dôležitých vecí. Preukaz platí na území EÚ, EHS, Švajčiarska a pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť aj v Srbsku a Macedónsku. Kryje iba zdravotnú starostlivosť a iba v zariadeniach, ktoré sú napojené na miestny systém verejného zdravotníctva. Nekryje prevoz hospitalizovaného, ani repatriáciu.

Cestovné poistenie na druhej strane umožňuje preplatenie zdravotnej starostlivosti aj v zariadeniach, ktoré nie sú napojené na miestny systém verejného zdravotníctva. Väčšinou sú lepšie vybavené. Hradia prevoz hospitalizovaného domov, poprípade repatriáciu zosnulého. Územná platnosť nie je fixovaná len na členské štáty EÚ. Záleží od toho, aký variant poistenia ste si vybrali. Niektoré poisťovne ponúkajú tieto varianty:

 • Slovensko  (najznámejšie je poistenie na hory, ale môže zahŕňať aj úrazové poistenie, poistenie zodpovednosti za škodu, poistenie batožiny),

 • Európa  (aj štáty, ktoré nie sú členmi EÚ),

 • svet.

Okrem tohto delenia poznáme aj delenie z pohľadu dĺžky poistenia, a to :

 • na dobu neurčitú – oplatí sa ľuďom, ktorí cestujú do zahraničia naozaj často, väčšinou kvôli práci. 

 • krátkodobé  – oplatí sa najmä dovolenkárom, pretože si vedia dohodnúť dobu poistenia na konkrétny čas, ktorý strávia v zahraničí. 

Zhrnutie na záver

Pri cestovnom poistení by ste sa mali riadiť pravidlom: „Radšej ho mať a nepotrebovať, ako ho potrebovať a nemať.” Ako sme už spomenuli, v niektorých prípadoch sa vie suma za zdravotnú starostlivosť v zahraničí vyšplhať do závratných výšin. Preto sa šetrenie na poistení nevypláca.

Stanislav RybárViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.