priatelia a jedlo

Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

25. 4. 2022
|
Dĺžka čítania: 10 min.

Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

Gastro výlet do Košíc

Metropola východu ukrýva skutočne rozmanité gastronomické poklady. Odporúčame vám začať raňajkami v skvelej kaviarni Babetta KGP. Ich vajíčka Benedict sú gurmánmi považované za najlepšie v meste. Obed s prímorskou atmosférou vám ponúkne talianskareštaurácia Contro. Pri špagetách s morskými plodmi budete mať pocit, že sedíte v plážovej reštaurácii, a nie na terase v Košiciach. A keď sa poprechádzate pamätihodnosťami mesta, doprajte si na večeru perfektný tatarák a kvalitne načapované pivko v jednom z najlepších plzenských pubov. Podnik Camelot sa pri otvorení inšpiroval atmosférou rovnomenného hradu. Všetko vám tu bude pripomínať časy dávno minulé, vrátane jedla, ktoré v hradnej atmosfére vonia a chutí akosi ináč. 

Za chuťou Liptova

Jeden z najnavštevovanejších regiónov Slovenska, Liptov, je známy kvalitnými syrmi, korbáčikmi a bryndzovými haluškami. Nájdete tu však aj výbornú kávu a kvalitné pivo. Za tradičnou chuťou Liptova sa vyberte na Salaš Krajinka neďaleko Ružomberka. Bryndzové halušky tu ochutnáte s výhľadom priamo do ovčína, s ktorým je presklenou stenou spojená miestna reštaurácia. Skúsiť môžete aj syrové špeciality priamo zo salaša a domáce pagáče z pekárne. Skvelú kávu s kráľovskými raňajkami ochutnáte v hradnej reštaurácii Magdalena Zai v renesančnom kaštieli, ktorý je súčasťou hradu v Liptovskom Hrádku. V Liptovskom Mikuláši zas nájdete pivovar s reštauráciou Liptovär. Priamo od stola budete sledovať, ako sa za barom varí pivo. Určite si doprajte ochutnávku špeciálnej pivnej ponuky.

Na kávu a koláč do Banskej Štiavnice

Ak ste ešte nenavštívili Banskú Štiavnicu, urobte tak čo najskôr. Mesto vás očarí jedinečnou atmosférou, malebnými uličkami a skvelou kávou. Odporúčame kaviareň Stará škola, ktorá vás okrem špičkovej kávy a perfektných koláčov dostane aj sympatickým inšpiratívnym priestorom. Krásna stará dlažba, stoly s rôznymi stoličkami a steny vo farbe školskej tabule. A keďže je to stará škola, vládnu tu tradičné spôsoby a slušné správanie. Banská Štiavnica je známa malými lákavými kaviarničkami. Určite vám počas prechádzky jej ulicami odporúčame navštíviť aj originálnu kaviareň Divná pani a kaviareň Gavalier v Joergesovom dome.

Viedenský rezeň priamo vo Viedni

Ak originálny Wiener Schnitzel, tak jedine priamo v rakúskej metropole. Konkrétne v reštaurácii Figmüller, ktorá servíruje rezne už od roku 1905. Hovoria si aj Domov rezňov a riadia sa jednoduchým, ale zásadným pravidlom: dobrý rezeň musí prečnievať cez okraj taniera. A taniere tu teda nie sú malé, to rezne dosahujú veľkosť menšej pizze. Ručíme vám však za to, že lepší rezeň ste nikdy v živote nejedli. Určite si však urobte rezerváciu vopred, na rezeň sa tu totiž stojí v hodinových radoch.

Párty v Budapešti

Ak navštívite Budapešť, určite si nenechajte ujsť zábavu v Szimpla Kert. Podnik patrí medzi takzvané ruin pubs. Tieto bary vraj vznikli tak, že ich majitelia nemali peniaze na nájom v centre. Zriadili teda svoje podniky v lacných, polozničených budovách. Interiéry takýchto podnikov vyzerajú akoby boli vyskladané z vecí nájdených na smetisku. Považujú sa však za najštýlovejšie bary v meste a Szimpla Kert je ich hviezdou. Je to vlastne sieť barov, ktoré sa od seba odlišujú atmosférou, hudbou, zariadením i ponukou nápojov. V niektorých častiach sa tancuje, inde sa podáva jedlo, v ďalšej je piváreň. Všetko je tu štýlové a originálne.

Obed s výhľadom na Prahu

Perfektné jedlo a dychvyrážajúci výhľad na stovežatú ponúka reštaurácia Terasa U Zlatej studne. Nachádza sa na 4. poschodí hotela Golden Well, v budove, ktorá bola postavená pred viac ako 500 rokmi. Okrem originálneho prostredia a fascinujúceho výhľadu sa môžete tešiť aj na skutočný gurmánsky zážitok. Kuchyni tu už roky kraľuje šéfkuchár Pavel Sapík, doslova a do písmena kulinársky umelec.

Do slovenskej kaviarne v Brne

Jednu z najlepších kaviarní v Brne vybudovali dvaja Slováci. Ide o podnik v škandinávskom štýle, ktorý v sebe spája kaviareň, bar a pražiareň. Nesie názov Skog a môže sa pochváliť ohromnou kapacitou 80 miest, výberovou kávou a titulom najväčšia kaviareň v Brne. Očarí vás typický škandinávsky interiér tvorený drevom, bielou tehlou, čiernymi káblami a recyklovaným nábytkom. Okrem kvalitnej kávy sa môžete tešiť aj na originálnu ponuku jedál.

Tip na záver: Nezabudnite na cestovné poistenie

Tak ako, páčia sa vám naše nápady na výlet? Ak ste si vybrali svojho favorita v zahraničí,  gastro výlet do zahraničia rozhodne neplánujte bez kvalitného cestovného poistenia. Hoci návšteva reštaurácie či kaviarne nie je práve rizikovým dobrodružstvom, nikdy neviete, čo vás v cudzine zastihne. Aj ošetrenie boľavého zuba vám môže výlet za chuťami poriadne predražiť. Vďaka cestovnému poisteniu budete za pár eur pripravení na všetky nepredvídateľné udalosti vrátane lekárskeho ošetrenia či straty batožiny.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.