Žena sedí pri kufri

Ako naplánovať dovolenku bez cestovky?

27. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cestovanie s cestovnou kanceláriou je určite o pohodlí Lenže v súčasnej situácii je možno skutočne lepšie zobrať cestovanie do vlastných rúk. Nielenže budete omnoho slobodnejší, čo sa týka itineráru, ale aj plánovania odchodu. Situácia vo svete je stále neistá, zatváranie hraníc stále možné a tak je lepšie neplánovať možnosti s cestovnou kanceláriou, ale na vlastnú päsť. No a ešte aj ušetriť. Dobré tipy ako na to sa preto vždy zídu.

Hlavné výhody cestovania bez cestovky

Na to, aby ste sa stali sami sebe plánovačom aj organizátorom cesty, je potrebné mať určite dôvod. My vám ich predstavíme tri najhlavnejšie:

 • Ušetríte. Štatistiky si za rovnaké peniaze môžete dopriať až trikrát dlhšiu dovolenka.

 • Viac toho zažijete. Pretože nie ste obmedzovaní.  Navyše aj spoznávanie krajiny dostane úplne iný rozmer. Chaos v miestnej MHD, nekonečné hľadanie hotela a diskusie s taxikárom. To jednoducho s cestovnou nezažijete. A je to dobrodružstvo.

 • Zem naozaj spoznáte. Namiesto toho, aby ste boli uväznení za plotom hotela s all inclusive, dostanete sa danému miestu naozaj pod kožu. Avšak pokojne si môžete rezervovať práve aj All inclusive hotel. Je to len na vás.

Lepšie bez detí

Treba priznať, že bez cestovnej kancelárie sa lepšie cestuje bez detí. Pretože cestovné kancelárie obvykle zabezpečia program aj im. Navyše niektoré situácie pre cestovateľa na vlastnú päsť pre deti nie sú dvakrát najpríjemnejšie. Ak idete do zahraničia len sami alebo s partnerom, môžete si trúfnuť všetko zariaďovať sami. Stačí vám k tomu prakticky notebook alebo telefón a internet. Avšak pozor, akonáhle idete s deťmi, pripravte sa na možné komplikácie - deti bývajú často choré, unavené, menej toho vydržia, dokážete si poradiť?

Určite nezabudnite na...

Pri cestovaní na vlastnú päsť vám nikto nepošle program zájazdu ani nutných vecí, ktoré si treba zobrať so sebou. Preto je dobré mať takýto zoznam pripravený dopredu. Odporúčame vám zariadiť si kvalitné cestovné poistenie. Bude absolútnym základom a oporou pre situácie, keď nepôjde všetko podľa plánu.  Pokiaľ si budete variť sami, tak vám odporúčame si okrem mäsových konzerv kúpiť tiež cestoviny, ktoré sa ľahko pripravujú a majú veľmi výhodný pomer množstvo a cena. Pre spestrenie vám odporúčame nejaké hrachové alebo zemiakové kaše. Pre prípad možnosti prechladnutia si treba vziať vitamíny a lieky, ktoré užívate. Potom už len peniaze, doklady a oblečenie.

Overte si zaujímavosti z domu

Vyhľadajte si dopredu všetky turisticky atraktívne lokality, ktoré by ste chceli navštíviť, vrátane vstupného, lebo pokiaľ necestujete spoločne s väčšou skupinou, ako tomu býva s cestovnou kanceláriou, môže byť vstupné vyššie. Dajte si pozor na dni, kedy býva zatvorené, alebo naopak na dni, kedy sú turistické ciele zadarmo, mohli by ste totiž značne ušetriť.

Ako nájsť vhodné ubytovanie?

Najčastejším ubytovaním pri dovolenke na vlastnú päsť býva apartmán, chatka, bungalov, karavan, stan, a podobne. Ak nemáte zabezpečené ubytovanie a pri príchode do kempu nie je žiadne voľné miesto, skúste zájsť na vlakovú stanicu či k akémukoľvek väčšiemu stanovišti taxíkov a spýtať sa ich vodičov. Väčšina z nich vám ochotne poradí, nasmeruje alebo priamo odvezú na ubytovanie. Tento spôsob cestovania je pre skutočných dobrodruhov, ktorí chcú prežiť krajinu naozaj ako veľký zážitok.

Ak volíte o niečo viac pohodlia, môžete si ubytovanie a dopravu pohodlne zabezpečiť s využitím internetových stránok tamojších hotelov či penziónov a dopravných spoločností. Tiež vám veľmi pomôže navštíviť internetové stránky so skúsenosťami cestovateľov, ktorí miesta vašej dovolenky už navštívili.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • 12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?