Žena sedí pri kufri

Ako naplánovať dovolenku bez cestovky?

27. 5. 2021
|
Dĺžka čítania: 4 min.

Cestovanie s cestovnou kanceláriou je určite o pohodlí Lenže v súčasnej situácii je možno skutočne lepšie zobrať cestovanie do vlastných rúk. Nielenže budete omnoho slobodnejší, čo sa týka itineráru, ale aj plánovania odchodu. Situácia vo svete je stále neistá, zatváranie hraníc stále možné a tak je lepšie neplánovať možnosti s cestovnou kanceláriou, ale na vlastnú päsť. No a ešte aj ušetriť. Dobré tipy ako na to sa preto vždy zídu.

Hlavné výhody cestovania bez cestovky

Na to, aby ste sa stali sami sebe plánovačom aj organizátorom cesty, je potrebné mať určite dôvod. My vám ich predstavíme tri najhlavnejšie:

 • Ušetríte. Štatistiky si za rovnaké peniaze môžete dopriať až trikrát dlhšiu dovolenka.

 • Viac toho zažijete. Pretože nie ste obmedzovaní.  Navyše aj spoznávanie krajiny dostane úplne iný rozmer. Chaos v miestnej MHD, nekonečné hľadanie hotela a diskusie s taxikárom. To jednoducho s cestovnou nezažijete. A je to dobrodružstvo.

 • Zem naozaj spoznáte. Namiesto toho, aby ste boli uväznení za plotom hotela s all inclusive, dostanete sa danému miestu naozaj pod kožu. Avšak pokojne si môžete rezervovať práve aj All inclusive hotel. Je to len na vás.

Lepšie bez detí

Treba priznať, že bez cestovnej kancelárie sa lepšie cestuje bez detí. Pretože cestovné kancelárie obvykle zabezpečia program aj im. Navyše niektoré situácie pre cestovateľa na vlastnú päsť pre deti nie sú dvakrát najpríjemnejšie. Ak idete do zahraničia len sami alebo s partnerom, môžete si trúfnuť všetko zariaďovať sami. Stačí vám k tomu prakticky notebook alebo telefón a internet. Avšak pozor, akonáhle idete s deťmi, pripravte sa na možné komplikácie - deti bývajú často choré, unavené, menej toho vydržia, dokážete si poradiť?

Určite nezabudnite na...

Pri cestovaní na vlastnú päsť vám nikto nepošle program zájazdu ani nutných vecí, ktoré si treba zobrať so sebou. Preto je dobré mať takýto zoznam pripravený dopredu. Odporúčame vám zariadiť si kvalitné cestovné poistenie. Bude absolútnym základom a oporou pre situácie, keď nepôjde všetko podľa plánu.  Pokiaľ si budete variť sami, tak vám odporúčame si okrem mäsových konzerv kúpiť tiež cestoviny, ktoré sa ľahko pripravujú a majú veľmi výhodný pomer množstvo a cena. Pre spestrenie vám odporúčame nejaké hrachové alebo zemiakové kaše. Pre prípad možnosti prechladnutia si treba vziať vitamíny a lieky, ktoré užívate. Potom už len peniaze, doklady a oblečenie.

Overte si zaujímavosti z domu

Vyhľadajte si dopredu všetky turisticky atraktívne lokality, ktoré by ste chceli navštíviť, vrátane vstupného, lebo pokiaľ necestujete spoločne s väčšou skupinou, ako tomu býva s cestovnou kanceláriou, môže byť vstupné vyššie. Dajte si pozor na dni, kedy býva zatvorené, alebo naopak na dni, kedy sú turistické ciele zadarmo, mohli by ste totiž značne ušetriť.

Ako nájsť vhodné ubytovanie?

Najčastejším ubytovaním pri dovolenke na vlastnú päsť býva apartmán, chatka, bungalov, karavan, stan, a podobne. Ak nemáte zabezpečené ubytovanie a pri príchode do kempu nie je žiadne voľné miesto, skúste zájsť na vlakovú stanicu či k akémukoľvek väčšiemu stanovišti taxíkov a spýtať sa ich vodičov. Väčšina z nich vám ochotne poradí, nasmeruje alebo priamo odvezú na ubytovanie. Tento spôsob cestovania je pre skutočných dobrodruhov, ktorí chcú prežiť krajinu naozaj ako veľký zážitok.

Ak volíte o niečo viac pohodlia, môžete si ubytovanie a dopravu pohodlne zabezpečiť s využitím internetových stránok tamojších hotelov či penziónov a dopravných spoločností. Tiež vám veľmi pomôže navštíviť internetové stránky so skúsenosťami cestovateľov, ktorí miesta vašej dovolenky už navštívili.

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.