Slovenské hory

Poistenie do hôr: Všetko, čo by ste mali vedieť

25. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Milujete hory a s nimi spojený adrenalín? Ak je vaša odpoveď áno, rozhodne by ste nemali podceniť poistenie do hôr. Toto poistenie vás zachráni pred tým, aby ste v prípade úrazu prišli o poriadny balík peňazí.

Mal by som uzavrieť poistenie do hôr?

Každý, kto sa nachádza v horských oblastiach a stal sa mu úraz,  musí uhradiť horskej službe náklady, ktoré sú spojené s výkonom záchrannej činnosti. Daná povinnosť uhradenia nákladov je ukotvená aj v zákone a nedá sa nijako obísť. 


V prípade, že hory navštevujete často, poistenie do hôr by malo byť pre vás samozrejmosťou. Pri nevyspytateľnosti počasia v horských oblastiach si naozaj nemôžete byť ničím istý. Počasie môže niekedy potrápiť aj tých najskúsenejších.

Pre koho je poistenie do hôr ideálne?

Poistenie by ste mali uzavrieť vtedy, ak patríte k:

 • profesionálnym športovcom,

 • skialpinistom,

 • rekreačným turistom,

 • nadšencom adrenalínových a horských športov.


Poistenie do hôr by mala mať uzatvorená každá dospelá osoba, ktorá patrí do niektorej z týchto kategórií. Výnimky sa týkajú fyzickej osoby, ktorá nemôže vykonávať právne úkony a detí, na ktoré sa táto povinnosť nevzťahuje.

Druhy horského poistenia

Poistenie do hôr delíme na krátkodobé, dlhodobé alebo celoročné poistenie.  Ak uzatvoríte krátkodobé poistenie, ideálne je jeho uzatvorenie pri jednorazových výletoch, turistických zájazdoch či sezónnych lyžovačkách. Možno patríte k pravidelným návštevníkom hôr, ktorí si bez nich nedokážu predstaviť život. Vtedy je na mieste, aby ste uzatvorili dlhodobé poistenie, ktoré vám poskytne poistné krytie na obdobie 365 dní. 


Aj samotné  poistenie horskej záchrannej služby je v rámci rozsahu krytia rozdelené na základný, rozšírený a nadštandardný balíček.


1. Základný balík horského poistenia – je ideálny pre všetkých rekreačných turistov so záujmom o pešiu a vychádzkovú turistiku.  K ich záľubám môže patriť aj horolezectvo, jazda na bicykli či jaskyniarstvo. 


2. Rozšírený balík horského poistenia – je vhodný pre náročných turistov, ktorí inklinujú k extrémnym alebo k rizikovým športom. 


3. Nadštandardné krytie    pokrýva aj pripoistenia, ktoré kryjú storno služby alebo ochranu dovolenkovej domácnosti. Sú to teda riziká s nepriamym súvisom s vysokohorskými aktivitami.


Pripomíname vám, že všetky typy poistenia do hôr sa navzájom odlišujú a rolu môžu zohrávať aj detaily. Preštudujte si preto všeobecné zmluvné podmienky a v prípade nejasnosti sa informujte v príslušnej poisťovni.

Poistenie vám platí iba na Slovensku

Poistenie do hôr sa vzťahuje len na územie slovenských hôr. V zahraničí s ním veľa vody nenamútite. Týka sa každej horskej oblasti alebo regiónu spolu s jaskynnými systémami či priepasťami, na ktorých horská služba vykonáva akcie.


 

Ide o týchto 8 horských oblastí:

 • Vysoké Tatry, 

 • Nízke Tatry, 

 • Belianske Tatry,

 • Západné Tatry,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy, 

 • Malá a Veľká Fatra,

 • Slovenský raj.

  TIP

  Ak obľubujete turistiku v zahraničí, odporúčame vám uzatvoriť si cestovné poistenie Alpenverein. Ide o poistenie, ktoré je určené pre aktívnych turistov a platí na celom svete, vrátane Slovenska. Kryje pátracie a záchranné akcie, transport a poistenie liečebných nákladov. Môžete si pripoistiť aj trvalú invaliditu alebo chorobu v zahraničí.


Kedy sa vám vyplatí uzatvoriť poistenie? 

Obrovským plusom horského poistenia je skutočnosť, že  vám garantuje pomoc v krízových situáciách. Ak sa totiž ocitnete v horách a zrazu potrebujete pomoc, často je jednou z možností príchod horskej služby.

Ak sa vám stane úraz alebo nebodaj zomrie človek a je nevyhnutný prevoz tela, je príchod horskej služby naozaj dôležitý. Okrem toho môže ísť aj o momenty, ak sa vám podarí zablúdiť v horách, horskej oblasti, uviaznete v náročnom alebo neprebádanom teréne.


Často sa stáva, že turisti uviaznu v horách kvôli zosunu alebo zrúteniu pôdy, skál, prípadne ich môže ohroziť lavína. Nie je totiž vylúčené, že v dôsledku únavy a vyčerpania stratíte schopnosť chôdze.

Poistenie do hôr a jeho krytie

Horské poistenie je väčšinou  ponúkané spolu s mnohými poistnými balíčkami. Samotný rozsah ich krytia sa často líši. Každé jedno poistenie do hôr pokrýva aj zásahy horskej služby. Najčastejšie ide o poskytovanie prvej pomoci človeku, ktorý je v tiesni a je nutné ho nájsť a následne vyslobodiť.


Okrem toho kryje tento druh poistenia aj prepravu osôb nachádzajúcich sa v krízovej situácii a následnú prepravu týchto osôb k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia.  Zahŕňa aj transport z horskej oblasti do zdravotníckeho či ubytovacieho zariadenia.


Počas letných mesiacov sú obzvlášť častým dôvodom zásahov menšie úrazy či zranenia. Nejde o závažné situácie alebo situácie, ktoré by turistu ohrozovali na živote. Záchranná služba je najčastejšie privolaná kvôli podvrtnutým členkom, kolenám, prípadne sa často stáva, že turisti zablúdia v horách a nevedia sa dostať von. 


Hoci nejde o žiadne tragické úrazy, aj v tomto prípade platí, že zásah horskej služby sa môže vyšplhať na štvorciferné sumy. Aj pri vyvrtnutí členka alebo kolena môžete za zásah a následný transport zaplatiť aj 4 000 €.

Poistenie je možné uzatvoriť online alebo prostredníctvom SMS

Pri uzatváraní poistenia do hôr nie je nutné, aby ste nevyhnutne navštevovali poisťovňu. Dá sa to urobiť z pohodlia vášho domova alebo cez SMS. Poistenie cez SMS ponúka poisťovňa UNION, ktorá ponúka 3 typy horského poistenia.


Samozrejme, poistenie môžete uzatvoriť aj online. Danú možnosť ponúka väčšina slovenských poisťovní. Patrí k nim napríklad poisťovňa Generali, Allianz, Uniqa, Wüstenrot alebo Axa.

Aká je cena poistenia do hôr?

Priemerná cena poistenia do hôr je zhruba 4 až 5 €. Nejde teda o žiadnu horibilnú cenu.  Ak si ho uzatvoríte, budete si istí, že  zásah horskej služby vás finančne nezruinuje. Ako sme už spomínali, celkové náklady pri zásahu horskej služby stoja stovky až tisícky eur.

Zhrnutie

Poistenie do hôr nie je finančne náročnou položkou. Pri návšteve hôr totiž nedokážete predvídať, ako sa skomplikuje počasie alebo či sa vám náhodou nestane úraz. Ešte predtým, než sa vyberiete na hory, myslite na túto skutočnosť.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • nezverejnené evidenčné číslo vozidla
  30. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Zmeny k novým tabuľkám s EČV: Čo čaká motoristov?

  O nových evidenčných číslach sa začalo hovoriť už v roku 2021. Zmena ich výzoru a používania mala prísť do platnosti v marci 2022. Nestalo sa tak a po najnovších úpravách je v hre ďalší dátum, presnejšie 1. január 2023. Aké zmeny môžu motoristi očakávať?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • autá jazdiace po zasneženej ceste
  09. decembra 2022|Martina Pisarčíková
  Ako zvládnuť zimu za volantom?

  Zima je jedným z najnáročnejších období pre nejedného vodiča. Poľadovica a nízke teploty zvyšujú riziko dopravnej nehody či inej kolízie, ktorá môže skončiť nešťastím. Ak sa tomu chcete vyhnúť, nezabudnite sa na chladné ročné obdobie správne pripraviť. Ako na to? Máme pre vás praktické tipy.

 • auto-súčiastky
  30. novembra 2022|Silvia Múdra
  Vyradenie starého vozidla z evidencie: Aké sú možnosti?

  Priemerná životnosť vozidla je 12 až 15 rokov. Po uplynutí tohto obdobia sa často stáva nepojazdným a je potrebné ho vyradiť z evidencie. Ako takýto proces prebieha? Je možné takéto vozidlo rozpredať na náhradné diely alebo je potrebné ho zošrotovať? Zaujímajú vás poplatky s tým spojené? Všetky odpovede sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.