Slovenské hory

Poistenie do hôr: Všetko, čo by ste mali vedieť

25. 1. 2022
|
Dĺžka čítania: 7 min.

Milujete hory a s nimi spojený adrenalín? Ak je vaša odpoveď áno, rozhodne by ste nemali podceniť poistenie do hôr. Toto poistenie vás zachráni pred tým, aby ste v prípade úrazu prišli o poriadny balík peňazí.

Mal by som uzavrieť poistenie do hôr?

Každý, kto sa nachádza v horských oblastiach a stal sa mu úraz,  musí uhradiť horskej službe náklady, ktoré sú spojené s výkonom záchrannej činnosti. Daná povinnosť uhradenia nákladov je ukotvená aj v zákone a nedá sa nijako obísť. 


V prípade, že hory navštevujete často, poistenie do hôr by malo byť pre vás samozrejmosťou. Pri nevyspytateľnosti počasia v horských oblastiach si naozaj nemôžete byť ničím istý. Počasie môže niekedy potrápiť aj tých najskúsenejších.

Pre koho je poistenie do hôr ideálne?

Poistenie by ste mali uzavrieť vtedy, ak patríte k:

 • profesionálnym športovcom,

 • skialpinistom,

 • rekreačným turistom,

 • nadšencom adrenalínových a horských športov.


Poistenie do hôr by mala mať uzatvorená každá dospelá osoba, ktorá patrí do niektorej z týchto kategórií. Výnimky sa týkajú fyzickej osoby, ktorá nemôže vykonávať právne úkony a detí, na ktoré sa táto povinnosť nevzťahuje.

Druhy horského poistenia

Poistenie do hôr delíme na krátkodobé, dlhodobé alebo celoročné poistenie.  Ak uzatvoríte krátkodobé poistenie, ideálne je jeho uzatvorenie pri jednorazových výletoch, turistických zájazdoch či sezónnych lyžovačkách. Možno patríte k pravidelným návštevníkom hôr, ktorí si bez nich nedokážu predstaviť život. Vtedy je na mieste, aby ste uzatvorili dlhodobé poistenie, ktoré vám poskytne poistné krytie na obdobie 365 dní. 


Aj samotné  poistenie horskej záchrannej služby je v rámci rozsahu krytia rozdelené na základný, rozšírený a nadštandardný balíček.


1. Základný balík horského poistenia – je ideálny pre všetkých rekreačných turistov so záujmom o pešiu a vychádzkovú turistiku.  K ich záľubám môže patriť aj horolezectvo, jazda na bicykli či jaskyniarstvo. 


2. Rozšírený balík horského poistenia – je vhodný pre náročných turistov, ktorí inklinujú k extrémnym alebo k rizikovým športom. 


3. Nadštandardné krytie    pokrýva aj pripoistenia, ktoré kryjú storno služby alebo ochranu dovolenkovej domácnosti. Sú to teda riziká s nepriamym súvisom s vysokohorskými aktivitami.


Pripomíname vám, že všetky typy poistenia do hôr sa navzájom odlišujú a rolu môžu zohrávať aj detaily. Preštudujte si preto všeobecné zmluvné podmienky a v prípade nejasnosti sa informujte v príslušnej poisťovni.

Poistenie vám platí iba na Slovensku

Poistenie do hôr sa vzťahuje len na územie slovenských hôr. V zahraničí s ním veľa vody nenamútite. Týka sa každej horskej oblasti alebo regiónu spolu s jaskynnými systémami či priepasťami, na ktorých horská služba vykonáva akcie.


 

Ide o týchto 8 horských oblastí:

 • Vysoké Tatry, 

 • Nízke Tatry, 

 • Belianske Tatry,

 • Západné Tatry,

 • Pieniny,

 • Stredné Beskydy, 

 • Malá a Veľká Fatra,

 • Slovenský raj.

  TIP

  Ak obľubujete turistiku v zahraničí, odporúčame vám uzatvoriť si cestovné poistenie Alpenverein. Ide o poistenie, ktoré je určené pre aktívnych turistov a platí na celom svete, vrátane Slovenska. Kryje pátracie a záchranné akcie, transport a poistenie liečebných nákladov. Môžete si pripoistiť aj trvalú invaliditu alebo chorobu v zahraničí.


Kedy sa vám vyplatí uzatvoriť poistenie? 

Obrovským plusom horského poistenia je skutočnosť, že  vám garantuje pomoc v krízových situáciách. Ak sa totiž ocitnete v horách a zrazu potrebujete pomoc, často je jednou z možností príchod horskej služby.

Ak sa vám stane úraz alebo nebodaj zomrie človek a je nevyhnutný prevoz tela, je príchod horskej služby naozaj dôležitý. Okrem toho môže ísť aj o momenty, ak sa vám podarí zablúdiť v horách, horskej oblasti, uviaznete v náročnom alebo neprebádanom teréne.


Často sa stáva, že turisti uviaznu v horách kvôli zosunu alebo zrúteniu pôdy, skál, prípadne ich môže ohroziť lavína. Nie je totiž vylúčené, že v dôsledku únavy a vyčerpania stratíte schopnosť chôdze.

Poistenie do hôr a jeho krytie

Horské poistenie je väčšinou  ponúkané spolu s mnohými poistnými balíčkami. Samotný rozsah ich krytia sa často líši. Každé jedno poistenie do hôr pokrýva aj zásahy horskej služby. Najčastejšie ide o poskytovanie prvej pomoci človeku, ktorý je v tiesni a je nutné ho nájsť a následne vyslobodiť.


Okrem toho kryje tento druh poistenia aj prepravu osôb nachádzajúcich sa v krízovej situácii a následnú prepravu týchto osôb k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia.  Zahŕňa aj transport z horskej oblasti do zdravotníckeho či ubytovacieho zariadenia.


Počas letných mesiacov sú obzvlášť častým dôvodom zásahov menšie úrazy či zranenia. Nejde o závažné situácie alebo situácie, ktoré by turistu ohrozovali na živote. Záchranná služba je najčastejšie privolaná kvôli podvrtnutým členkom, kolenám, prípadne sa často stáva, že turisti zablúdia v horách a nevedia sa dostať von. 


Hoci nejde o žiadne tragické úrazy, aj v tomto prípade platí, že zásah horskej služby sa môže vyšplhať na štvorciferné sumy. Aj pri vyvrtnutí členka alebo kolena môžete za zásah a následný transport zaplatiť aj 4 000 €.

Poistenie je možné uzatvoriť online alebo prostredníctvom SMS

Pri uzatváraní poistenia do hôr nie je nutné, aby ste nevyhnutne navštevovali poisťovňu. Dá sa to urobiť z pohodlia vášho domova alebo cez SMS. Poistenie cez SMS ponúka poisťovňa UNION, ktorá ponúka 3 typy horského poistenia.


Samozrejme, poistenie môžete uzatvoriť aj online. Danú možnosť ponúka väčšina slovenských poisťovní. Patrí k nim napríklad poisťovňa Generali, Allianz, Uniqa, Wüstenrot alebo Axa.

Aká je cena poistenia do hôr?

Priemerná cena poistenia do hôr je zhruba 4 až 5 €. Nejde teda o žiadnu horibilnú cenu.  Ak si ho uzatvoríte, budete si istí, že  zásah horskej služby vás finančne nezruinuje. Ako sme už spomínali, celkové náklady pri zásahu horskej služby stoja stovky až tisícky eur.

Zhrnutie

Poistenie do hôr nie je finančne náročnou položkou. Pri návšteve hôr totiž nedokážete predvídať, ako sa skomplikuje počasie alebo či sa vám náhodou nestane úraz. Ešte predtým, než sa vyberiete na hory, myslite na túto skutočnosť.

Miroslav NovysedlakViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • rodina vonku
  Cestovanie
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  Cestovanie
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  Cestovanie
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  Cestovanie
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  Cestovanie
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.

 • Oravský hrad
  Cestovanie
  03. októbra 2022|Richard Zona
  Kam na výlet? Veľký sprievodca najkrajšími regiónmi Slovenska

  Slovensko je nádherná krajina plná prírodných krás. Je tiež bohatá na rôzne možnosti aktívneho trávenia voľného času. Každý región pritom niečím vyniká. Kam dnes na výlet? Prinášame vám zaujímavé tipy na výlet, tak čítajte ďalej.

 • príručná batožina v lietadle
  Cestovanie
  28. septembra 2022|Silvia Múdra
  Čo si môžem zobrať do lietadla a čo radšej nechať doma?

  Na príručnú batožinu sa vzťahuje množstvo obmedzení. Nielen čo sa týka jej rozmerov, ale aj obsahu. Čo všetko si môžete zobrať so sebou na palubu lietadla? Prečítajte si náš stručný prehľad povolených a zakázaných vecí do lietadla.

 • Cestovanie
  12. septembra 2022|Silvia Múdra
  Kam na dovolenku s deťmi na Slovensku?

  Premýšľate nad tým, kde strávite tohtoročnú letnú dovolenku? Ak vás to neťahá k moru a dokážete oceniť krásy Slovenska, existuje tu neuveriteľné množstvo možností. Vybrali sme pre vás niekoľko oblastí, kde sa s deťmi zaručene nebudete nudiť. Teda, kam na dovolenku s deťmi?

 • vnútorná kabína lietadla
  Cestovanie
  24. augusta 2022|Michal Postulka
  Ako cestovať lacno lietadlom? Tipy, ako ušetriť na letenkách

  Letenky sa vedia na zozname dovolenkových výdavkov vyšplhať pomerne vysoko. Platí to najmä pri dlhých letoch do exotických destinácií. Ak hľadáte spôsob, ako cestovať lacno, určite oceníte tipy v tomto článku. Ostane vám tak viac peňazí na zážitky počas dovolenky alebo na ďalšie výlety do iných oblastí sveta.

 • mapa sveta
  Cestovanie
  09. augusta 2022|Alexandra Mravíková
  Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?

  Kufre máte pobalené a nachystané pri dverách, program vymyslený, no máte pocit, že vám niečo dôležité chýba? Možno ešte nemáte cestovné poistenie. Ak sa vyberiete na dovolenku do zahraničia, nemali by ste sa spoliehať iba na Európsky preukaz poistenca, ale mali by ste uzatvoriť aj cestovné poistenie. V článku sa dozviete, prečo uzatvoriť cestovné poistenie a čo všetko zahŕňa.

 • cestovný pas v ruke na letisku
  Cestovanie
  31. júla 2022|Silvia Múdra
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Ak plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia SR pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch musíte mať pri sebe už cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • Cestovateľka s mapou v ruke
  Cestovanie
  25. júla 2022|Dominika Blchová
  Veľké porovnanie: Ceny poistenia pri ceste do zahraničia

  Cestovanie do zahraničia sa spája s vybavovaním a plánovaním. Pred cestou je nutné vybaviť ubytovanie či spôsob, ako sa do konečnej destinácie dostanete. Celý tento proces zaberie toľko času, že človek zabudne na dôležité cestovné poistenie. Plánujete ísť do zahraničia, no ešte ste sa nepoistili? Prinášame vám prehľadné porovnanie jednotlivých ponúk.

 • dovolenkár pri mori
  Cestovanie
  22. júla 2022|Barbora Petříková
  Ako sa pripraviť na dovolenku pri mori

  Tradičná letná dovolenka pri mori je skvelý spôsob ako si oddýchnuť a stráviť kvalitný čas s rodinou. Preto ak nepatríte k spontánnym povahám, ktoré bez rozmyslu sadnú do auta, pripútajú deti a vyberú sa naprieč dobrodružstvu, tak čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás niekoľko overených tipov, vďaka ktorým nájdete nielen vhodnú destináciu, ale aj osvedčené spôsoby na najlepšie voľnočasové aktivity pri mori.

 • Turista v Malej Fatre
  Malá Fatra: Top atrakcie a zážitky, ktoré nesmiete vynechať

  Sever Slovenska s jedinečnými zákutiami Malej Fatry má návštevníkom nepochybne čo ponúknuť v každom ročnom období. Rozhodli ste sa navštíviť tento čarovný kút Slovenska aj vy? Pripravili sme pre vás tipy na miesta, ktoré by ste pri svojich potulkách rozhodne nemali vynechať.

 • žena na letisku sleduje lietadlo
  Cestovanie
  25. júna 2022|Silvia Múdra
  Vraciate sa na Slovensko zo zahraničia? Aké sú podmienky návratu v súvislosti s ochorením COVID-19?

  Všetci sme si vydýchli. Striktné COVID opatrenia týkajúce sa našich životov sú - aspoň zatiaľ - minulosťou. Aké podmienky však musíme splniť pri návrate zo zahraničia na Slovensko? A existujú ešte nejaké obmedzenia, ak plánujeme toto leto cestovať v rámci Európy?

 • Neusiedler See
  Cestovanie
  26. mája 2022|Silvia Múdra
  Tipy na výlet v zahraničí: Miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

  Výlet do zahraničia je dobrým nápadom v každom ročnom období. Príjemné slnečné počasie od jari do jesene však obzvlášť láka vyraziť za zážitkami. Využite víkend alebo si vezmite pár dní voľna a navštívte niektoré z miest, ktoré sa rozhodne oplatí vidieť. Máme pre vás lákavé tipy na výlety v zahraničí. Prinášame prehľad miest, ktoré sú známe výbornou dostupnosťou a vašej pozornosti by rozhodne nemali uniknúť. Či už plánujete cestovať sami, v páre alebo s deťmi, z nášho rebríčka si zaručene vyberiete.

 • trip s detmi
  Cestovanie
  17. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam s deťmi na výlet? Mestá, ktoré stojí za to navštíviť

  Prázdniny, predĺžené víkendy, sviatky. Vyplniť voľný čas deťom v dnešnej dobe zďaleka nie je jednoduchá úloha. Ak ich chcete odtrhnúť od obrazoviek bez otráveného prevracania očami, pripravte si plán výletov. Určite sami najlepšie viete, čo vaše ratolesti zaujme a upúta. Sú to spoznávanie nových miest, kontakt so zvieratami, adrenalínové zážitky, zábavné atrakcie či prírodné krásy a zaujímavosti? Prinášame vám z každého rožku trošku naprieč celým Slovenskom. Ak riešite rébus, kam na výlet s deťmi, čítajte ďalej.

 • Rafting
  Cestovanie
  14. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam cez víkend? Vyskúšajte tieto adrenalínové zážitky

  Milujete adrenalín? Ferraty, túry, lanové parky, zjazd na bicykli alebo kolobežke, splav rieky či bungee jumping? Pre niekoho divoká zábava, pre iného aktívny relax. Blížiace sa letné počasie takýmto aktivitám len praje. Kde na Slovensku si ich môžete užiť? Pripravili sme pre vás zoznam tých najlepších miest pre adrenalínových nadšencov, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní, kam vyraziť cez víkend.

 • Bratislavský hrad
  Cestovanie
  05. mája 2022|Silvia Múdra
  Kam na výlet v Bratislave: Hrad, ZOO, galérie a mnoho iného

  Bratislava je vďaka svojej rôznorodosti cieľom mnohých cestovateľov. Chystáte sa na výlet do nášho hlavného mesta aj vy? Predstavíme vám známe i menej známe miesta, ktoré by ste rozhodne mali navštíviť. Takže, kam na výlet, Bratislava?

 • priatelia a jedlo
  Cestovanie
  25. apríla 2022|Silvia Múdra
  Milujete jedlo a cestovanie? Tipy na skvelé gastro výlety

  Láska k cestovaniu ide cez žalúdok. Turistika za gastronomickými zážitkami je medzi cestovateľmi čoraz obľúbenejšia. Ak aj vy radi objavujete rozmanité chute, odlišnosti v kuchyni, jedinečné ingrediencie, umenie varenia a kultúru stolovania, ste na správnom mieste. Pozrite si naše nápady na výlet za originálnymi reštauráciami, barmi a kaviarňami u nás, vo Viedni, Budapešti, Prahe i Brne.

 • cestovateľ
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Cestovné poistenie na dovolenku: Ako si vybrať?

  Cestovné poistenie na dovolenku je základom, na ktorý treba pri plánovaní cesty myslieť. Len vďaka nemu si môžete byť istí, že aj v nepríjemných situáciách, ako napríklad úraz, ste krytí. Poistenie má výhodu v tom, že poskytuje množstvo výhod a zaujímavých pripoistení. Ako si vybrať to najlepšie a prečo by vám nemalo chýbať?

 • Cestovateľky s mapou a foťákom na ceste za dobrodružstvom
  Cestovanie
  13. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Najlepšie dovolenkové destinácie pre mladých: Poznáte ich?

  Premýšľate nad dovolenkou, no neviete, kam ísť? Ak túžite po adrenalíne, skvelom nočnom živote či množstve aktivít, ste na správnom mieste. Máme pre vás inšpirácie na na lacné dovolenky v zahraničí, ktoré sú ako stvorené pre mladých ľudí.

 • zlatý retríver na pláži
  Cestovanie
  08. apríla 2022|Martina Pisarčíková
  Kde cestovať na dovolenku so psom? Zoznam dog friendly destinácií

  Máte domáceho miláčika, ktorý s vami cestuje všade, kam idete? V tom prípade hľadáte s veľkou pravdepodobnosťou dog friendly destináciu. Nedarí sa vám nájsť vyhovujúci hotel alebo pláž v meste, kam chcete ísť? Nechajte si poradiť našimi praktickými tipmi. Ísť na dovolenku so psom nemusí byť horor.

 • Priatelia
  Cestovanie
  29. marca 2022|Silvia Múdra
  Dovolenka na Slovensku: Čo poradiť cudzincom a kamarátom, ktorí prídu na návštevu?

  Chystajú sa k vám kamaráti či rodina zo zahraničia a vy by ste im chceli pripraviť dovolenku na Slovensku plnú zážitkov. Kam ich však vziať? Čo im ukázať? Kde zažijú autentické Slovensko a ktoré naše regióny sa naozaj oplatí navštíviť? Prinášame vám tipy na zaujímavé miesta a atrakcie, ktoré budú vašim blízkym dlho pripomínať, čo všetko sa dá v našej malej krajine vidieť a zažiť.

 • bojnický zámok
  Cestovanie
  25. marca 2022|Martina Pisarčíková
  Kde na dovolenku v apríli? Tipy na výlety na Slovensku

  Máte v apríli voľno a chceli by ste ho využiť na cestovanie? Slovensko je plné nádherných miest pre rodiny s deťmi, páry a jednotlivcov. Niektoré sú vhodné na jedno či dvojdňový výlet. Na iné budete potrebovať aj týždeň. Ak neviete, kde na dovolenku v apríli, máme pre vás niekoľko inšpirácií.