Žena v horách

Chystáte sa na výlet do hôr? Nezabudnite na správnu obuv aj poistenie

Výlety do hôr sú skvelým spôsobom, ako využiť voľný deň a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Túru však netreba podceňovať, a to najmä vtedy, keď sa chystáte na náročnejšiu trasu. Čo všetko budete potrebovať? Máme prehľadný zoznam.

Spravte si podrobný plán

Každá   túra by mala začať vytvorením plánu. Vyberte si miesto, kam chcete ísť a zistite si informácie o turistických chodníkoch. Odpovedzte si na základné otázky:

 • Koľko kilometrov má trasa?

 • Aký terén na trase prevažuje?

 • Aké je prevýšenie?

 • Kde sa nachádza prístrešok, bufet, ubytovanie, prípadne len bystrina na nabratie čistej vody?

Odpovede si zapíšte a následne sa sami seba opýtajte, či je táto trasa pre vás vhodná. Máte skúsenosti, aby ste ju zvládli? Ak áno, môžete pokračovať v plánovaní ďalej. Ak nie, vyberte si iné miesto, kam pôjdete. Zbytočne neriskujte.

Myslite na správnu obuv a oblečenie

Správne oblečenie je polovicou úspechu. Väčšinou sa delí na tri vrstvy:

 • Spodná – termobielizeň slúžiaca na odvod potu z tela. Aj po hodinách chodenia sa v nej cítite dobre.

 • Stredná – označuje sa aj ako termoizolačná. Musí byť dostatočne priedušná, pretože jej úlohou je odvádzať vlhkosť.

 • Vrchná – chráni vás pred vplyvmi počasia, ako napríklad vietor. Mala by byť vodeodolná.

Do vaku si zoberte aj pršiplášť. Vetrovka je síce vodeodolná, no keď sa rozprší, nebude stačiť.

Po oblečení sa zamerajte na obuv. Teniskám sa vyhýbajte. Sú vhodné len vtedy, keď chodíte po rovnej ceste. Na hory zvoľte pevné topánky končiace na členkoch. Nohu spevňujú a zabraňujú vyvrtnutiu členka.

Vybavte si výhodné poistenie do hôr

Výstup na vrch je náročný. Často prechádzate po nerovnom a veľmi strmom teréne. Niekedy sa musíte aj šplhať. Na základe vašich požiadaviek a potrieb si vyberte  výhodné poistenie do hôr, ktoré by malo kryť úraz, no takisto ďalšie oblasti. K nim patrí napríklad pátranie a záchrana.

Jednotlivé poisťovne majú rôzne balíky poistení. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Na to, aby ste zistili, ktorá možnosť je najlepšia, by ste si ich mali všetky porovnať. Vyberte si možnosť šitú na mieru.

TIP

Ak by vám náhodou poistenie nestačilo, môžete si k nemu vybaviť výhodné pripoistenia.

Myslite aj na detaily

Detaily sú pri plánovaní trasy kľúčové. Pár dní pred výšľapom sa uistite, že budete mať pekné počasie. Dážď, sneh alebo silný vietor by mohli celú situáciu skomplikovať. Ak by predpoveď nebola pozitívna, presuňte výlet na iný deň.

Do batoha si so sebou zoberte aj klasickú mapu. GPS vám síce pomôže, no môže sa pokaziť alebo vybiť. Ak sa nechcete stratiť, majte náhradné riešenie.

K ďalším detailom patria napríklad kontakty na horskú záchrannú službu, ktoré majte vždy po ruke. V lese sa na internet nepripojíte. Keď si ich neuložíte, nemáte ich odkiaľ získať.

Počas slnečných dní sa vám zídu aj slnečné okuliare a opaľovací krém s dostatočným UV faktorom. Berte si ho so sebou aj vtedy, keď je zatiahnuté. Slnečné lúče vedia totiž preniknúť aj cez mraky.

Niektorí si so sebou berú pre istotu aj osvetlenie. Najobľúbenejším typom je čelovka. Mobil sa môže kedykoľvek vybiť a budete ho potrebovať na iné veci, ako napríklad na zavolanie záchrany. Šetrite si v ňom preto batériu.

Zoberte si vodu aj občerstvenie 

Podľa toho, koľko vám bude trvať výšľap a cesta späť, si zoberte aj jedlo. Spravíte dobre, keď si toho vezmete trochu viac. Ak by sa cesta predĺžila, nezostanete hladní. To isté platí aj s vodou. Keď po ceste nemáte bufet ani bystrinu, musíte ju niesť v batohu.

Z občerstvenia sú najlepšie cereálne a energetické tyčinky. Poskytujú rýchlu energiu, takže po zjedení vás hneď nabudia. Inou možnosťou sú sendviče alebo čerstvé či sušené ovocie.

V rámci tekutín je na prvom mieste voda. Rýchlu energiu môžete získať aj z ovocných štiav a iontových nápojov, ktoré ale predstavujú len doplnok pitného režimu. Vodu nahradiť nedokážu. Keď vám čistá voda nechutí, zvoľte neochutené minerálky.

Zoberte so sebou aj lekárničku

Po ceste sa môže stať hocičo. Niečo vás uštipne alebo sa oškriete. Po ruke by ste preto mali mať dobre vybavenú lekárničku.

Čo predstavuje základ lekárničky do hôr?

 • dezinfekcia,

 • náplasť, obväz, ovínadlo,

 • jednorazové rukavice,

 • termofólia,

 • trojcípa šatka,

 • pinzeta,

 • repelent,

 • prípravok na bodnutie hmyzom,

 • liek na zníženie teploty a bolesti,

 • liek proti črevným problémom.

Ak nemáte čas na skladanie vlastnej lekárničky, kúpte si hotovú. Na trhu sa stretnete s viacerými typmi. Pred kúpou si prezrite, čo obsahujú.

Doklady a peniaze sú samozrejmosť

Bez dokladov a hotovosti sa do hôr nechystajte. Platobné karty vám môžu byť zbytočné. V mnohých horských chatách a bufetoch sa nimi platiť nedá. Ak si chcete niečo kúpiť, zoberte si so sebou zopár desiatok eur. Veľký obnos peňazí nebude potrebný.

Počas túry sa pohybujte po vyznačených trasách

Nehľadiac na to, ako dobre sa orientujete po horách, neschádzajte z vyznačených trás. Mohli by ste sa stratiť a spôsobiť si zbytočné problémy. Sledujte značenie na stromoch, prípadne tabuliach.

Bezpečná cesta do hôr

Bez ohľadu na to, či ste si zvolili ľahkú prechádzku, alebo plánujete výšľap, cestu si dobre naplánujte. Myslite na všetko, čo vás môže pri výstupe stretnúť. Zoberte si so sebou vybavenú lekárničku, obujte si pevné topánky a vybavte   výhodné poistenie do hôr. Bude vás kryť na ceste za každým dobrodružstvom.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • cestovný pas v ruke na letisku
  30. mája 2024|Lívia Ovcarčíková
  Ako vybaviť cestovný pas? Pozrite si postup krok za krokom

  Či už plánujete dovolenku v zahraničí alebo potrebujete vycestovať mimo územia Slovenska pracovne, pri cestovaní v rámci Európskej únie a niektorých ďalších európskych krajín vám postačí občiansky preukaz. V ostatných prípadoch už musíte mať pri sebe cestovný pas. Čo všetko budete potrebovať na jeho vybavenie? Ako a kedy oň požiadať a koľko vás bude stáť? Pripravili sme pre vás súhrn informácií, ktoré budete pri vybavení pasu potrebovať.

 • horská pomoc v zasnežených horách
  17. januára 2024|Silvia Múdra
  Koľko stojí výjazd záchranárov či vrtuľník? Všetko o poistení do hôr

  Aké sú krásne, také sú nebezpečné. Slovenské hory sú popretkávané malebnými zákutiami a obdivuhodnými scenériami, ale aj rizikami a nebezpečnými nástrahami. Stačí malá nepozornosť a z príjemnej prechádzky prírodou sa môže stať škaredá - a v niektorých prípadoch aj dosť drahá - nehoda. Ak nemáte potrebné poistenie, výjazd záchranárov zaplatíte z vlastného vrecka. Koľko vás môže takéto dobrodružstvo stáť?

 • autá na diaľnici
  14. decembra 2023|Martina Pisarčíková
  Diaľničná známka 2024: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Plánujete v roku 2024 využívať diaľnice? V tom prípade nezabudnite na diaľničnú známku, ktorá vám to umožňuje. Aké typy známok sú aktuálne dostupné, aké sú ich ceny a ktorá z možností sa vám oplatí najviac? Máme pre vás všetky odpovede.

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • rodina vonku
  08. januára 2023|Michaela Pősová
  10 tipov, kam s deťmi na výlet cez jarné prázdniny

  Jarné prázdniny, tak ako každé prázdniny, sú dôvodom na radosť. Čas, kedy človek nemusí myslieť na povinnosti, je určite príjemnou zmenou nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Prinášame vám preto desať tipov na jednodňové výlety, ktoré si ako rodina môžete užiť spolu počas nadchádzajúcich jarných prázdnin. Takže, kam s deťmi na výlet?

 • žena na Maledivy
  29. decembra 2022|Ján Schneider
  Užite si raj plný zážitkov: Tipy, kam na exotickú dovolenku

  Ľudia sú rôzni a tak, ako máme napríklad špecifické chuťové preferencie alebo rozdielny vkus, aj pri cestovaní to máme každý inak. Ak niekomu poviete, že konkrétna destinácia, kam sa chystáte na dovolenku, je čistá exotika, pre neho to môže byť úplne bežná lokalita. Tipov, kam na exotickú dovolenku je neúrekom, preto skúsime z nich vybrať niekoľko zaujímavých.

 • partia kamarátov na zasnežených horách
  20. decembra 2022|Silvia Múdra
  Nešťastie (vraj) nechodí po horách. Ako byť na horách v bezpečí počas zimnej sezóny?

  Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.Známe príslovie hovorí, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. My však vieme, že je to trochu inak. Nešťastie často postihuje práve ľudí v horách. Preto je mimoriadne dôležité myslieť na možné riziká vopred. Čaká vás lyžovačka v Rakúsku alebo lyžovačka v Tatrách? Okrem kvalitného výstroja sa vyzbrojte aj kvalitným poistením. Dostupné možnosti vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

 • turisti držiaci sa za ruky v zasnežených horách
  18. novembra 2022|Michal Postulka
  Neviete, kam na výlety v zime? Skúste nenáročnú zimnú turistiku

  Zima, sneh a ľad dokážu z jednoduchých letných výletov urobiť náročné, niekedy až nebezpečné túry. Ak vám však počas zimných mesiacov chýba pohyb v prírode, nemusíte sa obávať. Slovensko ponúka viaceré turistické chodníky, ktoré sú prístupné počas celého roka. V článku vám poskytneme 5 tipov na nenáročné túry, ktoré zvládnete aj v zime.

 • lietadlo ryanair v oblakoch
  17. októbra 2022|Silvia Múdra
  Ryanair príručná batožina: Aké sú podmienky prepravy?

  Low-costová spoločnosť Ryanair je v našich končinách jednou z najpoužívanejších leteckých spoločností. Vďaka lacným letenkám sa už mnohí z nás dostalo na miesta, o ktorých sme dovtedy len snívali. V cene lacnej letenky si však môžete so sebou vziať len príručnú batožinu. Pozrime sa spolu na to, aká veľká môže byť a čo si do nej môžete zbaliť.