Žena v horách

Chystáte sa na výlet do hôr? Nezabudnite na správnu obuv aj poistenie

Výlety do hôr sú skvelým spôsobom, ako využiť voľný deň a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Túru však netreba podceňovať, a to najmä vtedy, keď sa chystáte na náročnejšiu trasu. Čo všetko budete potrebovať? Máme prehľadný zoznam.

Spravte si podrobný plán

Každá   túra by mala začať vytvorením plánu. Vyberte si miesto, kam chcete ísť a zistite si informácie o turistických chodníkoch. Odpovedzte si na základné otázky:

 • Koľko kilometrov má trasa?

 • Aký terén na trase prevažuje?

 • Aké je prevýšenie?

 • Kde sa nachádza prístrešok, bufet, ubytovanie, prípadne len bystrina na nabratie čistej vody?

Odpovede si zapíšte a následne sa sami seba opýtajte, či je táto trasa pre vás vhodná. Máte skúsenosti, aby ste ju zvládli? Ak áno, môžete pokračovať v plánovaní ďalej. Ak nie, vyberte si iné miesto, kam pôjdete. Zbytočne neriskujte.

Myslite na správnu obuv a oblečenie

Správne oblečenie je polovicou úspechu. Väčšinou sa delí na tri vrstvy:

 • Spodná – termobielizeň slúžiaca na odvod potu z tela. Aj po hodinách chodenia sa v nej cítite dobre.

 • Stredná – označuje sa aj ako termoizolačná. Musí byť dostatočne priedušná, pretože jej úlohou je odvádzať vlhkosť.

 • Vrchná – chráni vás pred vplyvmi počasia, ako napríklad vietor. Mala by byť vodeodolná.

Do vaku si zoberte aj pršiplášť. Vetrovka je síce vodeodolná, no keď sa rozprší, nebude stačiť.

Po oblečení sa zamerajte na obuv. Teniskám sa vyhýbajte. Sú vhodné len vtedy, keď chodíte po rovnej ceste. Na hory zvoľte pevné topánky končiace na členkoch. Nohu spevňujú a zabraňujú vyvrtnutiu členka.

Vybavte si výhodné poistenie do hôr

Výstup na vrch je náročný. Často prechádzate po nerovnom a veľmi strmom teréne. Niekedy sa musíte aj šplhať. Na základe vašich požiadaviek a potrieb si vyberte  výhodné poistenie do hôr, ktoré by malo kryť úraz, no takisto ďalšie oblasti. K nim patrí napríklad pátranie a záchrana.

Jednotlivé poisťovne majú rôzne balíky poistení. Niektoré sú výhodnejšie, iné zas menej. Na to, aby ste zistili, ktorá možnosť je najlepšia, by ste si ich mali všetky porovnať. Vyberte si možnosť šitú na mieru.

TIP

Ak by vám náhodou poistenie nestačilo, môžete si k nemu vybaviť výhodné pripoistenia.

Myslite aj na detaily

Detaily sú pri plánovaní trasy kľúčové. Pár dní pred výšľapom sa uistite, že budete mať pekné počasie. Dážď, sneh alebo silný vietor by mohli celú situáciu skomplikovať. Ak by predpoveď nebola pozitívna, presuňte výlet na iný deň.

Do batoha si so sebou zoberte aj klasickú mapu. GPS vám síce pomôže, no môže sa pokaziť alebo vybiť. Ak sa nechcete stratiť, majte náhradné riešenie.

K ďalším detailom patria napríklad kontakty na horskú záchrannú službu, ktoré majte vždy po ruke. V lese sa na internet nepripojíte. Keď si ich neuložíte, nemáte ich odkiaľ získať.

Počas slnečných dní sa vám zídu aj slnečné okuliare a opaľovací krém s dostatočným UV faktorom. Berte si ho so sebou aj vtedy, keď je zatiahnuté. Slnečné lúče vedia totiž preniknúť aj cez mraky.

Niektorí si so sebou berú pre istotu aj osvetlenie. Najobľúbenejším typom je čelovka. Mobil sa môže kedykoľvek vybiť a budete ho potrebovať na iné veci, ako napríklad na zavolanie záchrany. Šetrite si v ňom preto batériu.

Zoberte si vodu aj občerstvenie 

Podľa toho, koľko vám bude trvať výšľap a cesta späť, si zoberte aj jedlo. Spravíte dobre, keď si toho vezmete trochu viac. Ak by sa cesta predĺžila, nezostanete hladní. To isté platí aj s vodou. Keď po ceste nemáte bufet ani bystrinu, musíte ju niesť v batohu.

Z občerstvenia sú najlepšie cereálne a energetické tyčinky. Poskytujú rýchlu energiu, takže po zjedení vás hneď nabudia. Inou možnosťou sú sendviče alebo čerstvé či sušené ovocie.

V rámci tekutín je na prvom mieste voda. Rýchlu energiu môžete získať aj z ovocných štiav a iontových nápojov, ktoré ale predstavujú len doplnok pitného režimu. Vodu nahradiť nedokážu. Keď vám čistá voda nechutí, zvoľte neochutené minerálky.

Zoberte so sebou aj lekárničku

Po ceste sa môže stať hocičo. Niečo vás uštipne alebo sa oškriete. Po ruke by ste preto mali mať dobre vybavenú lekárničku.

Čo predstavuje základ lekárničky do hôr?

 • dezinfekcia,

 • náplasť, obväz, ovínadlo,

 • jednorazové rukavice,

 • termofólia,

 • trojcípa šatka,

 • pinzeta,

 • repelent,

 • prípravok na bodnutie hmyzom,

 • liek na zníženie teploty a bolesti,

 • liek proti črevným problémom.

Ak nemáte čas na skladanie vlastnej lekárničky, kúpte si hotovú. Na trhu sa stretnete s viacerými typmi. Pred kúpou si prezrite, čo obsahujú.

Doklady a peniaze sú samozrejmosť

Bez dokladov a hotovosti sa do hôr nechystajte. Platobné karty vám môžu byť zbytočné. V mnohých horských chatách a bufetoch sa nimi platiť nedá. Ak si chcete niečo kúpiť, zoberte si so sebou zopár desiatok eur. Veľký obnos peňazí nebude potrebný.

Počas túry sa pohybujte po vyznačených trasách

Nehľadiac na to, ako dobre sa orientujete po horách, neschádzajte z vyznačených trás. Mohli by ste sa stratiť a spôsobiť si zbytočné problémy. Sledujte značenie na stromoch, prípadne tabuliach.

Bezpečná cesta do hôr

Bez ohľadu na to, či ste si zvolili ľahkú prechádzku, alebo plánujete výšľap, cestu si dobre naplánujte. Myslite na všetko, čo vás môže pri výstupe stretnúť. Zoberte si so sebou vybavenú lekárničku, obujte si pevné topánky a vybavte   výhodné poistenie do hôr. Bude vás kryť na ceste za každým dobrodružstvom.

Martina PisarčíkováViac článkov autora

Ako sa vám tento článok páčil?

Zdieľať článok

Súvisiace články

 • Socha Slobody v New York
  29. novembra 2023|Lívia Ovcarčíková
  Ako sa pripraviť na cestu do Ameriky?

  Naplánovali ste si cestu do Spojených štátov amerických? Pred samotnou cestou myslite na to, že budete musieť podstúpiť aj nejaké „vybavovačky”. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, či na cestu do USA potrebujete víza a na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere cestovného poistenia.

 • muž na elektrickej kolobežke
  24. novembra 2023|Silvia Múdra
  Jazdíte na elektrokolobežke? Aj vy budete potrebovať povinné poistenie

  Vlastníte elektrickú kolobežku alebo segway? Potom vás čaká nová povinnosť. Od januára 2024 by mala začať platiť novela zákona o PZP, podľa ktorej budú musieť mať aj používatelia týchto dopravných prostriedkov za určitých okolností uzatvorené povinné zmluvné poistenie.

 • Auto na snehu
  15. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Zákony o zimných pneumatikách: Ako je to v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku?

  Zákony o zimných pneumatikách na Slovensku musí poznať každý vodič. Ide o informácie, ktoré je nutné dodržať, ak sa chcete vyhnúť zbytočným pokutám. Vedieť všetky dátumy a podmienky z okolitých krajín je náročné. Preto vám prinášame aktuálne informácie nielen zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Maďarska a Poľska.

 • červená na semafore
  11. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Jazda na červenú či neplatné PZP: Viete, koľko vás to bude stáť?

  Jazda na červenú, neplatné PZP alebo iné menšie či väčšie prehrešky sa mnohokrát nezaobídu bez pokuty. Jej výška sa mení v závislosti od samotného činu, ktorý spáchate a od jeho významnosti. V niektorých prípadoch však finančné vyrovnanie nestačí a vodič prichádza aj o vodičský preukaz. Aký je súčasný sadzobník pokút? Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam.

 • hracie autíčko na stole
  05. novembra 2023|Martina Pisarčíková
  Prihlásenie vozidla z iného okresu: Ako prepísať auto v okrese?

  Kúpa vozidla si vyžaduje nielen finančné prostriedky, ale aj administratívne úkony, ktoré treba vykonať. Tieto úkony sú spojené najmä s prepisom auta.Celý proces prepisu sa výrazne zjednodušil a vybavíte ho na jednom mieste.

 • vysokoškoláci
  28. októbra 2023|Silvia Múdra
  To najlepšie pre vaše vzdelanie: Ktoré sú top vysoké školy na Slovensku?

  Ak sa zaujímate o kvalitné možnosti štúdia, určite viete, že rebríčky tých najlepších škôl pravidelne zostavuje hneď niekoľko inštitúcií. K dispozícii sú aj rôzne medzinárodné rebríčky, kde sa z času na čas objaví aj niektorá z našich univerzít. Ak sa teda práve rozhodujete, na ktorú školu poslať prihlášku, určite vám pomôže náš prehľad, ktoré sú najlepšie vysoké školy na Slovensku.

 • auto na dialnici
  20. februára 2023|Richard Zona
  Diaľničná známka: Oplatí sa vám kupovať celoročnú?

  Viete, aký typ diaľničnej známky si môžete kúpiť a za akú cenu v roku 2023? Je výhodnejšia celoročná diaľničná známka alebo s kratšou platnosťou? Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.

 • Autíčko s kalkulačkou a perom na notese
  30. januára 2023|Silvia Múdra
  Povinné zmluvné poistenie s atraktívnymi bonusmi

  Uzavretie PZP je zákonnou povinnosťou každého majiteľa vozidla. Konkurenčné prostredie poisťovní je značne silné a vďaka tomu si aj v prípade povinného zmluvného poistenia môžete vyberať z atraktívnych bonusov. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme aspoň niektoré z nich.

 • Sediaca žena fotiaca si scenériu
  22. januára 2023|Barbora Petříková
  Cestovné poistenie v kocke

  To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.To posledné, čo by chcel človek zažiť počas cestovania alebo pobytu v zahraničí, sú akékoľvek zdravotné komplikácie seba alebo svojich spolucestujúcich. Chceme či nechceme, takéto situácie niekedy nastávajú, a práve v podobných prípadoch vám môže byť veľmi užitočné cestovné poistenie.

 • Dve havarované autá
  18. januára 2023|Silvia Múdra
  Havarijná poistka na auto: 5 otázok, ktoré by ste mali zvážiť pred uzavretím

  Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.Rozhodujete sa, či sa vám oplatí uzatvoriť havarijné poistenie? Pripravili sme pre vás 5 otázok, na ktoré by ste mali poznať odpoveď. Ich zodpovedanie vám pomôže pri rozhodovaní, či je kasko pre vás výhodné.