Magazín Porovnajto.sk
Všetky kategorie

dovolenka v lete vo Vysokých Tatrách

Milujete hory? Myslite na poistenie do hôr

5/5

Každá osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, je povinná uhradiť horskej službe náklady späté s výkonom záchrannej činnosti. Povinnosť hradenia nákladov vyplýva zo zákona. Ak teda milujete hory a adrenalín, nezabudnite, aby ste si uzatvorili poistenie do hôr.

Kto by mal uzavrieť poistenie do hôr?

Poistenie je ideálne pre profesionálnych športovcov, fanúšikov adrenalínových a horských športov, skialpinistov, ale aj pre rekreačných turistov. Horské poistenie by si mala uzatvoriť každá dospelá osoba. Výnimka sa týka fyzických osôb, ktoré nie sú spôsobilé na právne úkony a deti, ktoré nemajú túto povinnosť.

Územná platnosť poistenia

Poistenie je platné len na území Slovenska. Vzťahuje sa na všetky horské oblasti spoločne s priepasťami, jaskyňami, kde horská služba vykonáva svoju činnosť. 

O ktoré oblasti ide?

 • Vysoké Tatry,

 • Nízke Tatry,

 • Pieniny,

 • Slovenský raj,

 • Stredné Beskydy,

 • Malá a Veľká Fatra,

 • Belianske Tatry,

 • Západné Tatry.

Výhody poistenia do hôr

Jednou z najväčších výhod je, že vám zaručuje pomoc, ak sa ocitnete v situácii, keď si nemôžete pomôcť vy sami. 

Sú to situácie, keď:

 • sa vám stane úraz alebo ste zranení,

 • nastane úmrtie človeka a je nevyhnutný prevoz tela,

 • zablúdite v horskej oblasti,

 • uviaznete v náročnom teréne,

 • uviaznete kvôli zosunu či zrúteniu pôdy, lavíny, zeminy alebo skál,

 • stratíte schopnosť chôdze kvôli vyčerpaniu či únave.

Čo kryje horské poistenie?

Poistenie do hôr je zväčša poskytované v rámci viacerých poistných balíkov. Rozsah ich krytia je väčšinou odlišný. Všetky poistenia do hôr pokrývajú zásahy horskej služby. Ide najmä o poskytnutie prvej pomoci osobe, ktorá sa nachádza v tiesni, či vyhľadávanie a následné vyslobodzovanie osôb, ktoré sú v tiesni.

Poistenie do hôr kryje aj prepravu osôb v tiesni, prepravu k najbližšiemu dopravnému prostriedku zdravotníckeho zariadenia, prípadne prepravu z horskej oblasti až do zdravotníckeho alebo ubytovacieho zariadenia.

Zvyčajne v letných mesiacoch sú veľmi častým dôvodom zásahov horskej záchrannej služby malé úrazy alebo zranenia. Mnohokrát ide o podvrtnuté členky či kolená, zablúdenie v horách, alebo strata orientácie. Našťastie, nejde o tragické úrazy alebo prípady, ale aj v tomto prípade sú ceny zásahov horskej záchrannej služby poriadne vysoké.

Jedna z vyšších súm, ktorá bola vyplatená z poistenia horskej služby, bola vo výške viac ako 3 000 €. Šlo len o podvrtnutie kolena s následným prevozom pacienta do doliny.


TIP

V prípade, že preferujete turistiku v zahraničí, uzatvorte si cestovné poistenie, a to s adekvátnym pripoistením do horských oblastí.


Typy poistenia do hôr

V rámci časového rozmedzia sa poistenie do hôr delí na krátkodobé a dlhodobé, prípadne celoročné poistenie. Krátkodobé poistenie môžete uzatvoriť v rámci jednorazových výletov, pri turistických zájazdoch alebo sezónnych lyžovačkách. 

V momente, ak ste pravidelným návštevníkom hôr, odporúčame vám uzatvoriť dlhodobé poistenie do hôr, ktoré disponuje poistným krytím na 365 dní. Poistenie horskej záchrannej služby je podľa rozsahu krytia delené na balíky základného, rozšíreného a nadštandardného krytia.

Základný balík poistenia do hôr je vhodný pre rekreačných turistov, ktorí majú záujem o pešiu či vychádzkovú turistiku počas pobytu v horách. Môžu sa venovať aj jazde na bicykli, jaskyniarstvu alebo horolezectvu. Rozšírený balík poistenia do hôr je ideálny prevažne pre náročnejších turistov, ktorí milujú rizikové a extrémne športy. 

Posledné nadštandardné krytie zahŕňa pripoistenia, ktoré kryjú storno služby či ochranu dovolenkovej domácnosti. Ide o riziká, ktoré nemajú priamy súvis s vysokohorskými činnosťami.

Každý variant poistenia do hôr sa odlišuje v detailoch. Venujte adekvátnu pozornosť všeobecným zmluvným podmienkam, a ak vám niečo nie je jasné, informujte sa vo vašej poisťovni.

Čo robiť v prípade úrazu?

Ak sa vám alebo vášmu spoločníkovi niečo stane, je nutné, aby ste zranenej osobe poskytli prvú pomoc. Uložte ju na bezpečné miesto, zastavte krvácanie alebo ju uložte do stabilizovanej polohy. Potom kontaktujte tiesňovú linku záchrannej služby 18 300, prípadne linku 112. Od nich následne dostanete pokyny, ako ďalej postupovať.

Koľko stojí poistenie do hôr?

Poistenie do hôr stojí v priemere 5 €. Budete mať istotu, že zásah horskej služby vás finančne nepoloží. Náklady na zásah sa zvyčajne pohybujú v stovkách, až tisíckach eur. Poisťovňa UNION ponúka balík HORY. Cena za 7 dní je niečo vyše 6 €. Ponúka aj pripoistenie Šport.

Ďalšou poisťovňou je Allianz, ktorá ponúka balík Záchrana a Fixný balík + Záchrana, ktorý sa týka poistenia do hôr, poistenia batožiny či úrazu. Suma prvého balíka je 4,92 €, druhý spomínaný je o čosi drahší. Vyjde vás na 9,05 €.

Základné cestovné poistenie a poistenie do hôr ponúka aj Komunálna poisťovňa. Ponúka 3 balíky, v rámci ktorých je poistenie úrazu, batožiny, zodpovednosti za škodu či storna. Ich ceny sú od 2 do 4 €.


Vedeli ste, že…

… uzatvoriť môžete aj poistenie Alpenverein? Je to poistenie určené pre aktívnych ľudí, a to do celého sveta spoločne so slovenskými horami. Sú v ňom zahrnuté pátracie a záchranné akcie, transport či poistenie liečebných nákladov. Možné je aj pripoistenie trvalej invalidity či choroby v zahraničí. Uzatvoriť sa dá online a platí na celom svete.


Zhrnutie

Ako vidíte, ceny za poistenie do hôr nie sú vysoké. Oplatí sa to hlavne vtedy, ak by sa vám stal úraz alebo by ste zablúdili. Predtým, ako sa vyberiete do hôr, stavte na túto istotu a v prípade nepríjemností nebudete musieť platiť horibilné sumy za pomoc horskej služby.

Miroslav Novysedlak
Miroslav Novysedlak
Viac článkov autora

Odporúčané

porovnajto logo
Napište náminfo@porovnajto.sk
Zavolajte nám
© 2021 Porovnajto.sk, všetky práva vyhradené. Člen skupiny Srovnejto
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies, aby sme Vám vedeli zobraziť kvalitnejší obsah.